Acun Ilıcalı’nın Heyecanlandıran Yeni Platformu Exxen’e Dair Bilgiler

5 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Exxen, 2020 sonları ve 2021’in ilk gününden itibaren sürekli gündemde olan, Acun Ilıcalı tarafından kurulmuş bir dijital platformdur. Exxen ismini Ali Tarhan’ın bulduğunu dile getiren Ilıcalı, bu platformda dair beklentisinin yüksek olduğunu dile getirdi. Hepimizin koronavirüs sebebi ile evlere kapandığı bu günlerde Netflix’in üye sayısını arttırdık. Bu eve kapanma ve teknolojiye sarılma sürecini iyi değerlendirmeye çalışan Acun Ilıcalı ve ekip arkadaşları yepyeni ve Türkiye’de daha önce görülmemiş bir platformla karşımıza çıktı. Gelin şimdi Acun Ilıcalı’nın heyecanlandıran yeni platformu Exxen’e dair bilgiler nelermiş, biraz daha yakından tanıyalım. Keyifli okumalar!

1. Exxen Nedir?

Acun Ilıcalı'nın Heyecanlandıran Yeni Platformu Exxen'e Dair Bilgiler

Exxen Acun Ilıcalı tarafından kurulmuş, içerisinde dizi ve filmlerin yanında belgesel, program, yarışma, talk Show gibi içeriklerin de bulunduğu dijital bir platformdur. Türkiye’de Exxen’den önce de birkaç dizinin de Netflix dışında bir dijital platform tarafından yayınlandığını biliyorduk. Mesela Fi puhuTV de, Haluk Bilginer’in oynadığı Masum ve Gülse Birsel’in oynadığı Jet Sosyete bluTV’ de yayınlanıyordu derken tüm bu yapımları Netflix gibi bir çatı altında toplamayı hedefleyen Acun Ilıcalı Exxen platformunu kurdu. Platform 1 Ocak tarihinde yayınlandı. Acun Ilıcalı’nın izleyici kitlesini heyecanlandıran yeni platformu Exxen’e dair bilgiler arasında, 3 günde 500 bini aşkın üyeye ulaştığı da bulunmaktadır.

2. Üyelik Ücreti Ucuz mu?

Acun Ilıcalının Heyecanlandıran Yeni Plarformu Exxene Dair Bilgiler

Acun Ilıcalı 2020 Dünyaca ünlü Varitery Dergisi global sektörünün En Etkili 500 İş İnsanı listesine girdi. Şimdi de herkesi heyecanlandıran Exxen dijital platformunu kurarak Türkiye’de yeniden bir ilke imza attı. Platform tamamen yeni bir sistem ve üretimdir. Bunun sonucunda 1 Ocak tarihinde yayınlanan platformun üyelik hizmet bedelinin yetersiz olduğu söylendi. Şu anki üyelik fiyatlarının platforma ayrılan bütçeyi karşılamadığını aslında üyeliğin 40 TL olması gerektiğini Acun Ilıcalı verdiği bir röportajda dile getirdi. Exxen platformunun 2 çeşit ücret sınırlaması vardır. Birincisi daha düşük bütçeli olan ve ara ara reklamların görüldüğü 9,90 TL, ikincisi de 19,90 TL ücreti olan ve herhangi bir reklamın görülmediği üyeliktir.

3. Neden Exxen’i Kullanalım?

Acun Ilıcalı'nın Heyecanlandıran Yeni Platformu Exxen'e Dair Bilgiler

Netflix kullanımı oldukça yaygın olan Türkiye’de insanların Exxen’i seçmesi için elle tutulur sebepleri olması gerekiyordu. Acun Ilıcalı bunu düşünerek, her dönem ve tarzdan birleştirmeler yaptı ve insanların duygusal bağlarını da kullanmayı başardı. Örneğin Sihirli Annem dizisini yeniden şekillendirerek seyircilere sunması büyük merak uyandırdı. Öte yandan Konuşanlar programı yine farklı bir tarzda ün kazanırken onu da platforma eklemesi farklı seyirci kitlelerini Exxen’e çekti. Bu heyecanlandıran yeni platforma Türkiye’nin sevilen ve sürekli gündemde olan ünlü isimleri de toplamayı başardı. İçerisinde müzik, talk show, dizi, belgesel gibi çeşitleri barındıran bu platformu Acun Ilıcalı, Netflix’in özelleştirilmiş hali olarak karşımıza çıkardı.

4. Neden Kuruldu?

Acun Ilıcalının Heyecanlandıran Yeni Plarformu Exxene Dair Bilgiler

Acun Ilıcalı, kendisinin de dediği üzere, var olan bir platform, program, yarışma gibi hayata geçirilmiş fikirleri buluyor. Başka ülkelerde uygulanan bu yayınların Türkiye’de popülerleşebileceğini düşündüğü zaman bu programları derliyor ve eklediği yeniliklerle kendi ülkesindeki seyircilerine sunuyor. Exxen’i neden kurduğunu düşündüğümüzde birçok insan Exxen’e dair yorumlarını ilk başta Netflix’in yerli çakması olarak yapmıştır. Fakat Acun Ilıcalı’nın dediği üzere, Exxen de Netflix gibi online ortamda yayın yapsa da içerik anlayışı bakımından Netflix’den farklı olduğunu net şekilde görebilirsiniz. Bu denli içinde çeşitlilik bulunduran bir platform Türkiye’de mevcut değildi. Acun Ilıcalı bu eksiği fark edip üzerine Exxen’i kurmuştur.

5. Netflix ile Yarışır Mı?

Acun Ilıcalı'nın Heyecanlandıran Yeni Platformu Exxen'e Dair Bilgiler

Acun Ilıcalı’nın yeni platformu Exxen, Netflix ile aynı gibi düşünülse bile birbirinden ayrılan önemli noktaları var. İlk olarak Exxen Netflix’e nazaran bir geleneksel medya. Yani toplumun belli değer, bağ, ortak mizah gibi kısımları düşünülerek oluşturulmuş bir platformdur. Netflix ise Dünya çapında en iyi dizi, film ve belgesellerin ülke fark etmeden bir araya getirmiş bir platformdur. Sonuç olarak insanlar Netflix’de genellikle yabancı yapım filmleri izlerken, Exxen’de ise Türklerin bulunduğu ve alanında başarılı olmuş isimleri izleyebilirler. Acun Ilıcalı bu anlamda Netflix’e rakip olacak bir platform kurmayı değil, Netflix’in özelleştirilmiş ve çeşitlilik açısından daha bol olan bir platform kurmayı hedeflemiştir. Bu bilgiler doğrultusunda Netflix ile Exxen’i yarıştırmak bize sağlıksız sonuç verecektir.

6. İçeriği Nasıl?

Acun Ilıcalının Heyecanlandıran Yeni Plarformu Exxene Dair Bilgiler

Yeni dijital platform olan Exxen, çeşitlilik bakımından oldukça zenginleştirilmiş ve inovasyonlara açık bir platformdur. Hedef kitlesi oldukça geniş olan Exxen, insanların farklı platformlardan takip ettikleri içerik üreticilerini aynı platformda toplamayı başarmıştır. Alanında büyük başarılara imza atmış ve imza atma yolunda olan isimleri bir araya getirmiştir. Hedef kitlesi bakımından da oldukça geniş kitleye sahip olan Exxen’in içinde farklı olarak rap programı, psikoloji ile ilgili programlar ve Acun Ilıcalı’nın da içinde bulunduğu sürpriz bir program da mevcuttur. Yine aynı şekilde Aleyna Tilki ve Cemal Can’ın başrollerde olduğu müzikal dizi de gençler tarafından ilgi görmektedir.

7. Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun Ilıcalı'nın Heyecanlandıran Yeni Platformu Exxen'e Dair Bilgiler

Acun Ilıcalı 29 Mayıs 1969’da Edirne’de doğdu. İlk ve ortaokulu Edirne’de tamamlayan Ilıcalı, Kadıköy Anadolu Lisesi’ni kazandı. İstanbul Üniversite’si İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanıp bölümü bitiremedi. Üniversite hayatı yaklaşık 7 yıl sürdü. Boğaziçi Üniversitesi hayranlığı olan Ilıcalı üniversite hayatının çoğunu Boğaziçi’nde okuyan arkadaşları ile birlikte Boğaziçi’nde geçirdi. Notları çok iyi olmaması ile birlikte oyuna karşı hevesi her zaman en üst seviyede oldu. Arkadaşları ile evlerde bir araya gelerek sürekli oyunlar oynar, futbolu yakından takip eder ve kendi kendine oyunlar türetirdi. TV8 ve Exxen’in kurucusu olan Acun Ilıcalı, geçtiğimiz günlerde 3. defa Dünyaca ünlü Varitery Dergisi global sektörünün En Etkili 500 İş İnsanı listesine girmeyi başardı.

8. Başarılarına Şaşırmalı mıyız?

Acun Ilıcalı’nın başarı basamaklarını tırmanması ona doğuştan gelen bir yetenek ile olmamıştır. Çocukluğundan üniversite hayatının bitimine kadar çok ciddi sıkıntıları atlatmış ve hatta ölümle bile tanışmıştır. Durum böyle iken o, en zor şartlarda zekasını ve yaratıcılığını kullanarak çıkmayı başarmıştır. Araştırıcı, sorgulayan, yenilikçi ve üretken yapısı onun programlarını Türkiye’de ve belli başlı ülkelerde takip edilen hale getirmiştir. Şu anda da sahip olduğu geniş bağlantıları iyi kullanarak kurduğu platform ve yaptığı işlerde alanlarında en başarılı kişileri getirerek kaliteden ödün vermemiştir. Heyecanlandıran yeni platformu Exxen’de de bu kaliteyi korumuştur.

9. Acun Medya Gerçekten Aile mi?

Acun Ilıcalının Heyecanlandıran Yeni Plarformu Exxene Dair Bilgiler

Acun medya ailesi herkes tarafından duyulmuştur. Acun Ilıcalı kendi iş ailesini oluşturmayı başarmıştır. Acun Medya çalışanlarının çok büyük bir kısmı Acun Ilıcalı ile geçmişte bağlantısı olmuş insanlar ve onların zincirinden oluşmaktadır. Başarılı bir girişimin olması için iyi niyet ve güvene önem veren Ilıcalı, şirketinde güvenebileceği insanları tutma konusunda çok titiz davranmaktadır. Güven zincirinin sağlam olduğu bu medya şirketi bu sebepten dolayı aile olarak anılmaktadır. Her geçen gün sağlam adımlarla büyüyen bu aile sürekli yeniliklerle izleyicilerini heyecanlandıran platformlarda karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

10. Acun Neden Tutuyor?

Acun Ilıcalı'nın Heyecanlandıran Yeni Platformu Exxen'e Dair Bilgiler

Son olarak Acun Ilıcalı’nın girişimlerinin neden bu denli tuttuğunu düşünelim. Ilıcalı’nın da kendisinin dile getirdiği üzere o, başka ülkelerde rağbet görmüş reyting getirisi yüksek olabilme potansiyele sahip olan platformları takip eder ve bu platformları geliştirerek ülkeye getirir. Yani bir bakıma izleyici tarafından onaylanmış programları getirir. Bunların eksiklerini tamamlayıp, hatalarını onarır ve üstüne Türk halkının geleneksel yapısını da göz önüne alarak buna dair yenilikleri ekler. Yaptığı programlar çeşitli olsa bile başarı oranları yüksektir. Bunun altında güçlü bir ağ yatar. Acun Ilıcalı sahip olduğu tüm programların başına işinde en iyisi olan ve olabilecek potansiyele sahip kişileri seçmeye özen gösterir bu şekilde kalitesini korur. Bu bilgiler ışığında bu neden tuttuğunu ve diğer medya şirketlerinden ne farkı olduğunu görebiliriz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!