Sosyal Medya Fenomeni Olmak İçin Etkili Yöntemler

5 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

İnternetin hayatımızın en büyük parçası olduğu bu zamanlarda, sosyal medya fenomeni olmak oldukça kolaylaşmıştır. Youtube, Instagram, Facebook gibi sosyal medya mecralarında birçok kişiye ulaşmak günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yeni içerikler üreterek bunu karşı tarafa aktarmak kimileri için bir hobi olmaktadır. Aynı şekilde bu tarz platformlarda tanınmak ve öne çıkmak, şimdi birçok kişinin uğraş alanı olmuştur. Kişilerin farklı amaçları doğrultusunda içinde yer aldığı bu durumun maddi boyutu da dikkat çekmektedir. Eğer sosyal medya fenomeni olmak istiyorsanız, içeriğimizde yer alan etkili yöntemler sizler için kolaylık sağlayacaktır. Şimdiden keyifli okumalar!

1. Devamlı Aktif Olun

Sosyal Medya Fenomeni Olmak İçin Etkili Yöntemler

Sosyal medya fenomeni olmak isteyenler için en etkili yöntemler arasında devamlı aktif olma maddesi ilk sırada. Özelikle geniş kitleye ulaşmak, büyük emek ister. Devamlı paylaşım yaptığınız taktirde birileri tarafından ilgi görmeye başlarsınız. Bu yüzden sizin için en uygun zamana karar vermeli ve bunu tutarlı bir şekilde uygulamalısınız. Belirli bir amacınızın olması, devamlılığınızı sağlayan en büyük etken. İşe bir hedef belirleyerek başlayabilirsiniz. Bu konu hakkında tecrübesiz olabilir veya büyük bir kitleye ulaşamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey sabır göstermektir. Önyargıya kapılmadan, medyanın hızla tüketildiği bir platformda kesintisiz içerik üretmenin tadını çıkarın.

2. Trendleri Takip Edin

Sosyal medyada fenomen olmak için bir diğer uygulamanız gereken yöntem, trendleri takip etmektir. Sosyal medya kullanıcılarının özellikle güncel bilgiler hakkındaki merakını da hesaba katarak bu şekilde bir işe girişebilirsiniz. İnsanların özellikle yoğun olarak ilgi duyduğu konular hakkında içerik oluşturmak sizin başkalarıyla etkileşim kurmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple trendleri sürekli takip etmeyi unutmayın. Bunun için de internet başında sürekli aktif olmanız gerekebilir. Hedefinize odaklanarak içerik ürettiğinizde hem eğlenecek hem de ilgi göreceksiniz. Güncel haberleri, programları takip etmek ve bu doğrultuda yeni içerikler üretmek sizi diğerlerinden bir adım öne çıkaracaktır.

3. Orijinal İçerikler Üretin

Sosyal Medya Fenomeni Olmak İçin Etkili Yöntemler

Paylaşılan içeriklerin kalitesi, sizi ne derece öne çıkaracağını belirleyen en önemli husustur. Harcadığınız emeklerin boşa gitmesini istemiyorsanız bu başlığa özen göstermelisiniz. Bu durumda aceleci davranmak sizi gerilere sürükleyecektir. Planlı olmanızın dışında, işinize sağlam adımlarla başlamanız tökezlemenizi de engeller. İçeriğin konusu çok iyi olduğu halde kalitesinin yetersiz olması, sizin öne çıkmanızda etkin bir yöntem değildir. Aynı şekilde bir içeriğiniz iyi fakat diğer içerikleriniz vasat durumdaysa, istediğiniz hedefe ulaşamazsınız. Zaman harcadığınız içeriklerinizin tamamına özen gösterirseniz daha çok göze çarparsınız. Bu yüzden hazırladığınız içeriklerin kaliteli olmasına özen gösterin.

4. Dil Bilgisine Dikkat Edin

Dil bilgisi bilindiği üzere, içeriklerinizin kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. Bu sebeple emek harcadığınız podcast ya da videolarda, dil bilgisine özen göstermeyi unutmamalısınız. Ciddi bir işi yaptığınızı hatırlamalı ve profesyonelce hareket etmek için dil bilgisi kurallarına önem vermelisiniz. Yazım ve noktalama işaretlerine ne derece önem verirseniz, içeriğinizin kalitesi de o derece ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda yasalara uygun, toplumsal değerlerle örtüşmeyen içerikler ortaya koymanız, ünlü markalarla iş birliği yapmanızı sağlayacaktır. Fazlasıyla abonesi olan birisinin argo kelimeler kullanması nedeniyle iş birliği elde etmesi mümkün değildir. Türkçe dil bilgisi kurallarını önemsemek sizin için daha sağlıklıdır.

5. İçeriklerinizde Tutarlı Olun

Sosyal Medya Fenomeni Olmak İçin Etkili Yöntemler

Bir diğer önemli husus, hazırladığınız içeriklerin tutarlı olmasıdır. Birbirinden bağımsız içerikler üretmek yerine, kedinizi yeterli hissettiğiniz alanda içerik üreterek ses getirebilirsiniz. İçeriğinizi belirlerken, ilgi alanınıza uygun konulara odaklanmanız büyük fayda sağlayacaktır. Bunun için detaylı bir plan oluşturmak işe yarayan en önemli faktördür. Daha özgün, başkalarının ele almadığı konulara yaklaşmanız size bir artı kazandırır. Hazırlayacağınız içeriğinizde yeni fikirler elde etmeniz için başkalarının içeriğini gözden geçirebilirsiniz. Kendinize güvenerek oluşturduğunuz içerikler, karşı tarafın ilgisini çekecektir. Bunlar sosyal medyada fenomen olmak için işe yarayan etkili yöntemlerdir.

6. Takipçi Satın Almayın

Sosyal medya kullanıcıların sıklıkla uyguladığı yöntemlerden birisi de takipçi satın almaktır. Bu yöntem her ne kadar sayfanın göze çarpmasında etkili olsa da çoğu zaman işe yaramamaktadır. Çok takipçi kazanmak isteyenlerin başvurduğu bu durum, etkileşim az olduğu taktirde hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü kullanıcılar genellikle hazırladığınız içeriklerin etkileşim sayısına önem vermektedir. Bu durumda markalar ve ajanslar da etkileşim sayısına dikkat edecektir. İçeriğinize karşı beğeni veya yorum ne kadar çok olursa, o derece dikkat çekebilirsiniz. Sosyal medya fenomeni olmak için uygulamanız gereken bu yöntemler, sizi daha etkili bir konuma ulaştırır. Bu da sizi daha çok özgüvenli yapar.

7. Eleştirilere Açık Olun

Sosyal Medya Fenomeni Olmak İçin Etkili Yöntemler

Sosyal medyada fenomen olmak için bilinmesi gereken etkili yöntemler, oluşturduğunuz içeriklerde son derece önemlidir. İçerik oluşturmaya başladıktan sonra hazırlıklı olmanız gereken hususlardan birisi eleştirilerdir. Olumlu ya da olumsuz her türlü eleştiriyi kabullenmek ve yapıcı olmak önemlidir. Sosyal medyada sıklıkla karşılaşılan bu durumda kullanıcıların size karşı düşüncesini önemseyin. Aynı zamanda olumsuz eleştirileri içselleştirmek yerine, onları kabullenmek sizin için son derece önemlidir. Özellikle ilk zamanlarda kullanıcılarla iletişimi sürdürmeyi unutmayın. Kullanıcılar böylece, sizin samimiyetini fark edecek ve sizi ilgiyle takip edecektir. İyi bir fenomen olmamanız için hiçbir neden yok.

8. Diğer Platformları Kullanın

Sosyal medyada fenomen olmanız için uygulamanız gereken bir diğer yöntem birçok platformda kendinizi göstermenizdir. Youtube’da içerik üretiyorsanız, aynı zamanda diğer platformlarınızı da kullanıcılara sunarak etkileşim sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizde diğer sosyal medya hesaplarınızdan bahsedebilirsiniz. Sizin hakkınızda daha çok bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar, diğer hesaplarınız sayesinde sizinle rahatlıkla iletişim kurabilir. Eğer bir video içerik üreticiyseniz, başka hesaplarınızda videolarınızın reklamını yapıp paylaşabilirsiniz. Bu sebeple viral olmanız gerekebilir. Başka trend hesapların fenomenlerini ön plana çıkardığı ve paylaşılan içeriklerin viral olduğu hesaplara reklam verebilirsiniz.

9. Etiket Kullanın

Sosyal medyada öne çıkmak istiyorsanız, uygulamanız gereken bir diğer yöntem etiket kullanmaktır. Kendi kişisel hesabınızda takipçi arttırmak için yapacağınız etiketler oldukça önemlidir. Bunun için doğru etiketleri kullanmanızda büyük fayda vardır. Özellikle Instagram gibi platformlarda paylaştığınız içeriğin dikkat çekmesi için ilgi çekici etiketler kullanmalısınız. Yaptığınız etiketler beğenilerinizi de etkileyecek ve sosyal medyada ana sayfaya düşmenizi sağlayacaktır. Etiket sistemini kullanarak sosyal medya kullanıcılarının sizi fark etmesine izin verin. Yeni ve daha çok dikkat çeken etiketleri kullanarak öne çıkmanız mümkün. Ön yargıya kapılmadan içeriğinizi özenle hazırlayın.

10. Etkileyici Efektler Kullanın

Sosyal Medya Fenomeni Olmak İçin Etkili Yöntemler

İçeriklerinizin daha kaliteli ve özgün olmasını istiyorsanız, hazırlayacağınız video ve resimleri farklı efektlerle süsleyebilirsiniz. Sadece sınırlı filtrelerle yeterli kalmayıp, daha yeni ve orijinallerine göz gezdirebilirsiniz. Bunun için onlarca farklı filtre uygulamalarını denemeniz oldukça işe yarar. Sosyal medyada önemli bir yere sahip olan efektler, sizin içeriğinizin daha çok dikkat çekmesini sağlayacaktır. En sıkıcı fotoğraf veya videolar dahi, farklı efektlerle eğlenceli bir hale bürünecektir. Burada iş, sizin yaratıcılığınıza da düşmektedir. Görsel zekanıza ve yaratıcılığınıza güvendiğiniz taktirde, özgün içerikler üretebilirsiniz. İşin eğlenceli yanını da unutmayarak güzel içeriklerinizle fark yaratabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!