Yeni Bir İşe Başlayacağınız Zaman Yapmanız Gerekenler

5 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Yeni bir iş arıyorsunuz ya da daha iyi bir iş bulmak için var olan işinizi değiştirmek istiyorsunuz, böyle bir durumda en az sorunla karşılaşmak istiyorsanız yapmanız gerekenler neler hiç düşündünüz mü? Eğer başarılı bir ilk gün yaşamak istiyorsanız kaçınmanız ve yapmanız gereken şeyleri şimdiden öğrenip, uygulamaya başlayabilirsiniz. Böylece, iş arama yolculuğunuza başladığınızda, kendinizi daha heyecanlı hissedeceksiniz. İşte yeni bir işe başlayacağınız zaman mutlaka yapmanız gerekenler…

1. Önceki Defterleri Kapatın

Yeni Bir İşe Başlayacağınız Zaman Yapmanız Gerekenler

İster iyi şartlarda ayrılın ister kariyerinizin bu bölümünü kapatmaktan mutlu olun, yeni işinizden dikkatinizi dağıtacak herhangi bir pürüz istemezsiniz. Eğer hala eski işinizde tamamlamanız gereken son dakika görevleri ya da evrak işleri varsa, onları hemen yaparak bu yükü omuzlarınızdan kaldırmalısınız. İş arkadaşlarınızla vedalaştıktan sonra, onlarla olan bağlarınızı sonsuza kadar koparmak istemezsiniz. Vedalaştıktan sonraki bir hafta içinde, LinkedIn’deki önceki iş arkadaşlarınızla bağlantı kurduğunuzdan emin olun. Gelecekte profesyonel yollarınızın ne zaman kesişeceğini asla bilemezsiniz!

2. Kendinize Zaman Ayırın

Mümkünse, kendinize işler arasında biraz zaman verin. Bu sadece en sevdiğiniz programları izleyerek bir hafta geçirebilmeniz için değil, aynı zamanda rahatlamanız için. Yeni bir işe başlayacağınızda işler arasında birkaç gün, hatta bir hafta ayırmanın gerçek yararı, önceki işinizden yarım kalan işleri birleştirmek ve yeni işiniz için birkaç lojistik görevi tamamlamaktır. Böylece elinizde zaman olur. Son işiniz ile yeni işiniz arasındaki zamanı planlamak her zaman mümkün değildir, ancak kendinizi bu yeni role hazırlamakta son derece yardımcı olabilir. Ne de olsa, hiç kimse işe ilk gününde bitmemiş yapılacaklar listesi tarafından dikkati dağılmış olarak görünmek istemez.

3. Ev Ofisi Hazırlayın

Yeni Bir İşe Başlayacağınız Zaman Yapmanız Gerekenler

İster tam zamanlı çalışıyor olun ister uzaktan çalışmaya geçin, belirlenmiş bir ofise sahip olmak isteyeceksiniz. Bu, evdeyken odaklanabilmenizi ve iş görüşmeleri ve görüntülü toplantılar için profesyonel bir ortam sağlamanızı sağlayacaktır. Ev ofisiniz, bir köşe ofisin tüm özelliklerine sahip olmak zorunda değil, ancak temiz düzenli bir masa, rahat sandalye ve güvenilir internet bağlantısına sahip olmak isteyeceksiniz. Ve eğer görüntülü görüşmelere zaman harcayacaksanız, iki şey sizin için muazzam bir fark yaratacaktır: bol miktarda doğal aydınlatma ve arka planınız için nötr bir duvar. Yeni bir işe başlayacağınız zaman yapmanız gerekenler arasında ev ofisi hazırlamak çok önemlidir.

4. Araştırma Yapın

Yeni iş teklifi kabul ettiniz ve başlangıç tarihinizden önce biraz boş zamanınız var. İlk gününüzden önce ofis kültürü ve uygun kıyafetler hakkında fikir edinmek için sosyal medya gönderilerini kontrol etmek de dahil olmak üzere şirket hakkında mümkün olduğunca fazla araştırma yapmaya çalışın. İşe alım müdürü size bir ilk gün kontrol listesi sağlamadıysa, birkaç gün önce onlara ulaşıp ve getirmenizi veya hazırlamanızı istedikleri bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz. Şirkette ne iş yapacağınıza bağlı olarak, şirketin rakiplerini araştırmak, işte kullanacağınız herhangi bir yazılımı test etmek ve hatta iş arkadaşlarınıza bakmak bile yardımcı olabilir.

5. Soru Sorun

Yeni Bir İşe Başlayacağınız Zaman Yapmanız Gerekenler

İşe yeni başladığınızda, kendinizi kanıtlamanın bir yolu olarak yetenekli ve kendinden emin görünmek istemeniz doğaldır. Ancak soru sormaktan kaçınma hatasına düşmeyin, özellikle de uzaktan çalışacaksanız. İş arkadaşlarınızı tanımak ya da yapacağınız iş hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorsanız, mutlaka soru sormalısınız. Harvard Üniversitesi’nden yapılan araştırmaya göre, birbirini takip eden sorular sormak insanların sizi daha çok sevmesini sağlıyor. Bir takip sorusu, genellikle sorunuzdan hemen önce, konuştuğunuz kişinin daha önce bahsettiği bir konuya değindiğiniz bir sorudur.

6. Tüm Bilgilerden Emin Olun

Ne zaman işte olmanız gerektiğini veya öğle yemeği molanızın ne zaman olduğunu bildiğinizi varsaymayın. İş tanımında yer alsa bile önemli bir detay eksik olabilir. İş tanımı size dokuzda işinizin başladığını söyleyebilir. Belki de yeni iş arkadaşlarınız yarım saat öncesinde gidip beraber kahve içiyorlardır. Bunun gibi rutinlerden bir haber olmamak ve kendinizi garip hissetmemek adına önceden programlar hakkında bilgi alın. Herkes genellikte kaçta işten çıkar? Öğle yemeği molanız ne zaman ve ne kadar sürüyor? Sizin ne zaman varmanız bekleniyor? Bu tür bilgiler hayatınızı çok daha kolay hale getirir.

7. İşinizin Çevresini Tanıyın

Yeni Bir İşe Başlayacağınız Zaman Yapmanız Gerekenler

Yeni programınızı en üst düzeye çıkarmanın bir yolunu arıyorsanız, işinizin etrafındaki alanı tanıyın. Yeni işinizin yakınında denemek için yerel restoranların ve kafelerin bir listesini oluşturabilirsiniz. Çeşitli bir liste hazırladığınızdan emin olun. Sonuçta, her zaman aynı tür yiyecekleri yemek istemeyeceksiniz! Ancak keşfetmek isteyeceğiniz sadece yerel restoranlar ve kafeler değil. En yakın eczanelerin, evcil hayvan dükkanlarının ve spor salonlarının nerede olduğunu bildiğinizde, işlerinizi ve aktivitelerinizi daha bilinçli bir şekilde planlayabilirsiniz. Bu size zaman kazandıracak ve yeni bir çalışma programına geçmenin stresinin bir kısmını ortadan kaldıracaktır.

8. Test Sürüşü Yapın

Yeni bir işe başlayacağınız zaman yapmanız gerekenler arasında sabah işe gidip gelme alıştırması vardır. Bu kaygıyı önlemenin harika bir yoludur. Ayrıca yeni ekibinizde tanışma konusunda hala gerginseniz, ne bekleyeceğinizi öğrendikten sonra işe gitme stresiniz azalabilir. İşe gidip gelme ve park etme planınızı yapın. Bir ofiste çalışacağınız günler için iki önemli husus vardır: oraya nasıl gideceksiniz ve nereye park edeceksiniz? Navigasyon uygulaması sabah trafiğini hesaba katmadığı veya yolda kaybolduğunuz için yeni işinize geç kalmanın o korkunç hissi hepimiz biliyoruz. Bu yüzden test sürüşü yapmalısınız.

9. Güzel Bir Uyku Çekin

Ne kadar deneyime sahip olursanız olun, büyük olasılıkla ilk hafta gerginlikleri ile bir miktar stres yaşayacaksınız. Bundan sonra olacakları merak edip, doğru kararı verdiğinize emin olmak isteyebilirsiniz. Stresli olduğunuzda uyku, sıvı alımı ve beslenme gibi temel ihtiyaçları daha sık yapmanız gerektiğini unutmayın. Hatta yapabiliyorsanız sakinleşmek için meditasyon, nefes egzersizleri ve fiziksel egzersizleri de deneyebilirsiniz. Ama her şeyden önce güzel bir uyku çekmeye çalışın. Eğer uykunuzu alıp kendinizi zinde hissederseniz, daha güzel ve verimli bir ilk gün geçirdiğinizden emin olabilirsiniz.

10. Erkenci Olun

Yeni Bir İşe Başlayacağınız Zaman Yapmanız Gerekenler

İşteki ilk haftanızda geç gelmek asla iyi bir işaret değildir. Daha ilk gün geç kalırsanız bu üzerinizde bir damga olarak kalabilir. Kimsenin sizi bu şekilde hatırlamasınız istemezsiniz, bu yüzden dakik olmalısınız. Önceden alarmlarınızı kurarak ne zaman nereye gideceğinizi hesaplayın. İşe gidişinizi planlarken trafik sıkışıklığını, kaybolma ihtimalinizi ve park yeri bulmayı hesaba katacak kadar erken olmaya çalışın. Özellikle ilk gün, işe normalde yapacağınızdan 30 ila 40 dakika önce gitmeniz yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bu şekilde hem yolda strese girmemiş olursunuz hem de iş yerinizde iyi bir ilk gün profili çizersiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!