Profesyonel Bir LinkedIn Kullanımı İçin 10 İpucu

5 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

LinkedIn, genellikle profesyoneller için başvurulacak bir sosyal ağ olarak düşünülür, ancak bir sosyal medya platformundan daha fazlasıdır. Markaların müşteriler, çalışanlar ve iş ortaklarıyla etkileşime girmesi için güçlü bir pazarlama aracıdır. LinkedIn etkili bir ağ oluşturma aracı olabilirken, aynı zamanda kendinizi öne çıkmaya çalışan yarım milyar diğer kullanıcıdan ayırmak kolay bir iş değildir. Ancak yalnızca birkaç küçük iyileştirmenin büyük bir etkisi olabilir. Daha da iyisi: LinkedIn profilinizi bir sonraki seviyeye taşımak için aslında sadece beş dakika yeterlidir. İşte profesyonel bir LinkedIn kullanımı için size özel belirlediğimiz 10 ipucu… Keyifli okumalar!

1. Doğru Profil Resmini Seçin

Profesyonel Bir LinkedIn Kullanımı İçin 10 İpucu

Profil resminiz, LinkedIn’deki arama kartınızdır. Bu yüzden doğru bir profil resmi seçmiş olmanız oldukça önemlidir. İnsanların size nasıl tanıtıldığı ve izlenimlerini baştan yönetir. Resmin yeni olduğundan ve size benzediğinden emin olun, yüzünüzün fotoğrafın yaklaşık %60’ını kapladığından emin olun (uzun-uzak çekimler öne çıkmaz), çalışmak için giymek istediğiniz şeyi giyin ve gözlerinizle gülümseyin. Ek olarak Hesap ayarlarınızı kontrol edin ve genel profilinizin görünür olduğundan emin olun. Bu basit değişiklik, aramalarda görünmenize (ve işe alım görevlileri tarafından fark edilmenize) olanak tanır.

2. Başlıkta İş Unvanından Fazlası Olsun

LinkedIn ‘de başlık kısmı ilk göze çarpan yerlerden biri olduğu için çok önemlidir. Profil sayfanızın üst kısmındaki açıklamanın sadece bir iş unvanı olması gerektiğini söyleyen bir kural yoktur. Rolünüzü nasıl gördüğünüz, yaptığınız şeyi neden yaptığınız ve sizi neyin harekete geçirdiği hakkında biraz daha fazla şey söylemek için başlık alanını kullanın. Şirketinizde sosyal satışla uğraşan satış temsilcileriniz varsa, ilham almak için profil sayfası başlıklarına hızlıca göz atın. Orada neredeyse kesinlikle iş unvanlarından daha fazlasına sahip olacaklar. Bu yöntem ile profilinizin daha ilgi çekici ve profesyonel görünmesini sağlarsınız.

3. Özetinizi Hikayenize Dönüştürün

Profesyonel Bir LinkedIn Kullanımı İçin 10 İpucu

Profesyonel bir LinkedIn kullanımı için 10 faydalı ipucu arasında LinkedIn özetinizi nasıl düzenlemeniz gerektiği de yer alır. LinkedIn profilini oluştururken bu alanı kaç kişinin hala boş bırakması da oldukça şaşırtıcıdır. Özetiniz, size ait olan hikayeniz hakkında bilgi verme ve anlatma şansınızdır. Bu yüzden, Sahip olduğunuz iş unvanlarını listelemek için kullanmanız yanlış olabilir. Bunun yerine sahip olduğunuz becerilerin neden önemli olduğunu ve neler yaratabileceğinizi anlatmaya çalışın. Biraz zaman ayırmaktan, birkaç taslak denemekten ve tanıdığınız kişilerin geçmişinde özetinizi yayınlamaktan korkmayın. Bu, içerik pazarlamanızın en kişisel parçasıdır.

4. Moda Kelimeleri Aşırı Kullanmayın

Moda kelimeler olarak tabir edilen Buzzwords, LinkedIn başlıklarında ve özetlerinde o kadar sık kullanılan ve neredeyse tamamen anlamsız hale gelen sıfatlardır. En çok kullanılan moda sözcükler sıralaması; ‘uzman’, ‘liderlik’, ‘odaklanmış’, ‘stratejik’, ‘deneyimli’, ‘tutkulu’, ‘uzman’, ‘yaratıcı’, ‘yenilikçi’ ve ‘sertifikalı’ gibidir. Kendinizi böyle şeyler olarak tanımlayamayacağınızı veya bunların önemli olmadığını söylemiyoruz. Fakat, sadece bu kelimeleri kullanırsanız, insanlar bu niteliklere sahip olduğunuza ikna olmayacaktır. Hem kendinizi tanımlama biçiminiz hem de neyle ilgili olduğunuzu göstermek için LinkedIn profil özelliklerini kullanma biçiminizle bunları göstermeniz gerekir.

5. LinkedIn Ağınızı Büyütün

Profesyonel Bir LinkedIn Kullanımı İçin 10 İpucu

LinkedIn ağınızı mutlaka büyütmeniz gerekir. Profesyonel bir LinkedIn kullanımı için 10 ipucu arasında neredeyse en önemli olanıdır. Bu sayede daha çok kişiye ulaşma şansınız olacaktır. Bunun en kolay yolları ise; profilinizi e-posta adresinizle senkronize etmektir. Bu sayede LinkedIn’in bağlantı kurabileceğiniz kişilere sizi önermesini sağlamış olursunuz. Bunun, ulaşmanız için ilgili kişileri ortaya çıkarmada ne kadar etkili olabileceği şaşırtıcıdır ve izniniz olmadan hiçbir bağlantı isteği gönderilmez. Böylece tüm olası bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bunun ötesinde, LinkedIn bağlantı istekleriyle toplantıları ve konuşmaları takip etme alışkanlığı da edinmelisiniz. Bu, ağınızı canlı ve güncel tutmanın harika bir yoludur.

6. İlgili Becerilerinizi Listeleyin

Kendinize ait becerilerinizi listelemeniz LinkedIn’deki en hızlı kazançlardan biri olabilir. Beceriler listesinde ilerleyin ve sizinle ilgili olanları belirleyin. Bunu yapmak, başlığınızdaki ve özetinizdeki açıklamayı doğrulamaya yardımcı olur ve başkalarının sizi desteklemesi için bir platform sağlar. Ancak, buradaki anahtar konu alakalı kalmaktır. Gerçekte kim olduğunuza ve ne yaptığınızla ilgili olmayan uzun bir beceri listesi sıkıcı ve gereksiz bir görünüm oluşturur. Ara sıra beceri listenizi temizleyebilir veya güncelleyebilirsiniz. Bu sayede LinkedIn profilinizin daha profesyonel görünmesini sağlamış olursunuz.

7. Videolar Aracılığıyla Dikkati Yakalayın

Profesyonel Bir LinkedIn Kullanımı İçin 10 İpucu

Dünyada milyonlarca üst düzey etkileyiciler ve karar alıcılar LinkedIn kullanmaktadır. LinkedIn adeta bir sosyal medya platformlarından biri haline gelmiştir. Yeni bir özellik sayesinde, işletmeler artık 30-60 saniyelik videoları hikayeler olarak yayınlamaya başlayabilir ve dikkat eksikliği toplumumuza hitap edebilir. Günümüzde insanlar uzun makaleler okumaktan veya uzun videolar izlemekten hoşlanmıyorlar, bu nedenle bu özellik kesinlikle daha fazla göze çarpabilir ve kişinin varlığını artırabilir. Bu özellik aynı zamanda çok dikkat çekmenizi sağlayarak sizi iyi bir LinkedIn kullanıcısı haline getirir.

8. Bir Beceri Değerlendirmesi Yapın

Beceri değerlendirmesi, becerilerinizin düzeyini göstermenize ve profilinizde doğrulanmış beceriler rozeti göstermenize olanak tanıyan çevrimiçi bir testtir. Araştırmalar, doğrulanmış becerilere sahip adaylar, başvurdukları roller için diğerlerine göre işe alınma oranı yaklaşık %30 daha yüksek olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda yeteneklerinizin kanıtını göstermek kişisel markanızı daha genel olarak güçlendirir. Beceri değerlendirmelerinizin sonuçlarını diğerleriyle paylaşmak tamamen kullanıcının isteğine bağlıdır. Ayrıca geçtiğinizi göstermeden önce testleri istediğiniz kadar tekrar yapabilirsiniz. Becerilerinizi keşfetmeniz kişisel gelişiminize de katkı sağlayacaktır.

9. Diğer Sosyal Medya Profillerinizi Temizleyin

LinkedIn, işverenlerin ve iş arayanların kullandığı önemli bir sosyal ağ olduğunu hepimiz artık biliyoruz. Fakat tek bir kullanım alanı olarak sınırlı değildir. Örneğin Facebook, Jobvite anketine göre işverenler arasında en çok ziyaret edilen ikinci sosyal ağ olarak belirlenmiştir. İşverenler, başka bir sosyal mecrada sizin hakkınızda hoşlarına gitmeyen bir şey öğrenirlerse; bu durum işe alınma şansınızı düşürebilir. Örneğin; 50’li yaşlarında bir kadın, önemli ve büyük bir şirketin CFO’su olmak için son aşamalarına kadar gelmiştir. Fakat Şirketteki bir yönetici, bu kadına ait politik olarak yanlış gönderiler içeren bir Facebook profili bulur ve iş teklifi iptal eder.

10. Paylaşımlarınıza Yorum Ekleyin

Profesyonel Bir LinkedIn Kullanımı İçin 10 İpucu

Profesyonel bir LinkedIn kullanımı için 10 yararlı ipucu arasında en etkili olanlardan birine geldik. Paylaşmak harikadır. Paylaşımlarınıza yorum eklediğinizde, akış içinde kendinize daha fazla önem verirsiniz ve belirli bir içerik parçasının neden önemli olduğunu düşündüğünüzü ifade etmeye başlarsınız. İyi ifade edilmiş yorumlar, daha geniş bir içerik yelpazesini paylaşmanıza da olanak tanır. Örneğin, bir bakış açısına katılmıyor ama yine de onu ilginç buluyor olabilirsiniz. Bu bakış açısını ifade edebilen bir yorum, fikrinizi ve düşünce liderliğinizi oluşturmaya başlar. Ayrıca, ek yorumlar çekmeniz ve ardından profilinizi LinkedIn genelinde yükseltmeniz daha olasıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!