Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

4 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Sosyal medyadaki takipçi sayısı ile neler yapılabileceğinden önceki yazımızda bahsetmiştik. İdeal bir profil aslında takipçi sayısını artırmaya yarayan en önemli kural. Kurumsal ya da bireysel profil olmanızdan çok, hedef kitleniz ideal profilinizi yakalamakta kilit noktası. Bu noktayı sosyal mecrada iyi ifade edebilmeniz için, dergiCE sizlere sosyal medyada ideal profil oluşturma rehberi yazısını hazırladı.

1. Kullanıcı Adınız Kimliğinizdir

Profilinizde yaptığınız paylaşımlara uygun bir kullanıcı adınızın olması önemli. Sizi tanımayan fakat ulaşmak isteyen kişiler bu isimle aratacaklar ve karşılarına benzer isimdeki profiller çıkacak. Arama sırasında üstte çıkan isimlerin, takip edilme olasılığı daha yüksek olsa da kaliteli paylaşımlarınız ve diğer özellikleriniz ile kullanıcı adınızın örtüşmesi çok önemli. Örnek vermek gerekirse, evinizde yaptığınız kara kalem çalışmalarını ve kara kalem tekniklerini paylaştığınız bir profiliniz varsa kullanıcı adınızın “charcoaldrawing” tarzında olması amacınızı ve profilinizi öne çıkaracaktır.

2. Profil Fotoğrafınız Kimliğinizi Destekler

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Kullanıcı adınızı, kendinize uygun hale getirdikten sonra profil fotoğrafınızla bunu desteklemelisiniz. Her ne kadar önemsiz gibi görünse de sosyal medya platformlarının görsele dayalı ilgi çektiğini unutmayın. Böyle bir durumda hiçbir detayı atlamamalısınız. Aynı örnek üzerinden ilerleyecek olursak kara kalem çalışmalarınızdan, bir görseli ya da kendinize ait oluşturduğunuz bir logoyu profil resmi olarak seçebilirsiniz. Başka birine ait bir görseli kullanmanız kesinlikle önerilmez.

3. Temasız Görsele Hayır

Profilinizin sizi tam anlamıyla yansıtabilmesi için görselleriniz sizden bir parça taşımalı. Bunu sağlamanın pek çok yolu var. Dilerseniz görsellerinizin bir köşesine logonuzu, imzanızı ekleyebilirsiniz. Bir fotoğrafçı olduğunuzu varsayarsak efekt, ışık, gölge ayarlarını kendi tarzınıza uygun şekilde kullanmanız, görsel olarak daha şık duracaktır. Kullandığınız sosyal medya platformuna uygun olarak resimlerinizi, parça parça yükleyerek, genel görüntüde bütünlüğü yakalayabilirsiniz. Amacınız görsellerinize kendi tarzınızı yansıtmak olmalı.

4. Görsellerinizi Grafiklerle Destekleyin

Grafik deyince hemen gözünüz korkmasın. Görselinizi bir çerçeve içerisine almak da grafik kullanmaktır. Tarzınızı ve yansıtmak istediğiniz görüntüyü hayal edip basit çizgiler, çerçeveler, doluluk-boşluk oranları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra istediğiniz görüntüyü oluşturabilirsiniz. Görsel paylaşımı üzerinden ilgi çeken platformlarda kendinizi ve yaptıklarınızı ilgi çekici hale getirmek için Corel Draw, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop gibi programları kullanabilirsiniz. Fotoğraf üzerinden çalışmanıza izin veren bu programlar sayesinde yalnızca kullandığınız platformun filtreleriyle dolu görsellerden sıyrılabilirsiniz.

5. Stok Fotoğraf Biriktirin

Her zaman fotoğraf çekme imkanınız olmayabilir. Profilinizi uzun zaman paylaşımsız bırakmamak için her seferinde onlarca fotoğraf çekmelisiniz. Bu fotoğrafları çekerken objektifinizin açısını değiştirin, farklı aksesuarlar kullanın. Farklı ışık ayarları ve yerleri değiştirilmiş nesneler ile aynı zaman dilimi içerisinde çekilmiş fotoğraflarınızı farklı bir zamana yaymanız mümkün. Aşama aşama fotoğraf çekmeniz ve bunları aralıklarla paylaşmanız bir gelişim akışı oluşturacaktır. Bu görseller kolaj haline getirip paylaşmak da profilinize ve takipçilerinize farklı görseller sunmak açısından oldukça renkli bir fikir.

6. Yazınsal Diliniz Sizi Yansıtsın

Sosyal medya platformlarının, metin yazılabilen bölümleri, fotoğraflarınızı destekleyebilmek için size ayrılmış alanlardır. Görselinizin hikayesini anlatabileceğiniz bu kısımları etkili bir şekilde kullanmalısınız. Bu kısımda önemli olan yine sizin ne anlatmak istediğinizle alakalı. Aynı zamanda kişiliğinizi de yansıtacak olan bu kısımlar üzerinde düşünmeli ve ona göre yazmalısınız. Uzun ya da kısa yazıyor olmanızın bir önemi yok. Hedef kitleniz sizi takip ettiğine göre bu yazıları da okuyacaklardır.

7. Doğru Zamanda Paylaşım

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Takipçilerinizin hangi zaman aralığında sosyal medyayı daha aktif kullandığını takip ederseniz, paylaşımlarınızı bu zaman aralığında yapmanız kocaman bir artı sağlayacaktır. Sabah erken saatlerde işe giderken ya da öğle yemeğinden sonra daha fazla vakit ayrıldığını anladığınız zaman paylaşımlarınızı o saatte yapmanız, ana sayfalarda görünürlüğünüzü artıracaktır. Sonrasında ise takipçileriniz sizin paylaşım yaptığınız saatlere göre profilinizi ziyaret etmeye başlayacaktır.

8. Beğeni ve Yorumları Dikkate Alın

Fazlasıyla ilgi gören ya da kötü eleştirilere maruz kalan paylaşımlarınız üzerine düşünün. Çok beğenilen paylaşımlarınızda, çizginizi bozmadan farklı görseller oluşturmaya çalışın. Kötü eleştirilere yol açan paylaşımlarınız için açıklama gönderileri paylaşmanız ve takipçilerinizle iletişimde olmanız çok önemli. Neyi neden yaptığınızı açıklamanız ve yorumları dikkate aldığınızı göstermeniz sosyal medyadaki kullanıcılara ne kadar saygı duyduğunuzun bir göstergesi haline geldi.

9. Diğer Profillerinizi Birleştirin

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Birden fazla sosyal medya hesabınız varsa, bunları birbiri ile harmanlayın. Bir platformdaki gönderinizin açıklamasını bir başka platformda yayınlayabilirsiniz. Metinlerinizin yer aldığı blogunuzun linkini farklı bir platformda paylaşın. Böylece platformlar arası geçişi hızlandırabilir ve etkileşime daha kolay geçebilirsiniz. Paylaşımların şekli ve anlatım dili platformlara göre farklılık gösterebiliyor. Aynı paylaşımı başka platform için düzenleyerek yeniden paylaşmanız da kocaman bir artı sağlayacaktır.

10. Takip Edin

Sosyal medyada ideal profil oluşturma rehberi yazımızın son maddesinde takip etmek var. Beğendiğiniz ve ilginizi çeken profilleri takip etmeniz size yeni fikirler oluşturmanız konusunda yardımcı olacaktır. Takip etmekten, beğenmekten ve yorum yapmaktan kaçınmayın. Çok beğendiğiniz bir gönderi yakaladığınızda nasıl yapıldığını bile sorabilirsiniz. Sosyal medya bir rekabet alanından ziyade bir topluluktur. Profili tüm insanlara açık yüzlerce kişi ve kurum var. Bunların amacı takip etmek ve edilmek. Siz de ideal bir profil oluşturup kimliğinizi yansıtmak istiyorsanız takip etmekten çekinmeyin, böylelikle organik takipçi sayısını da arttırmış olursunuz!


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç