Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Sosyal medyada ideal bir profil oluşturmanız, takipçi sayısını ve etkileşiminizi arttırmaya yarayacak en önemli adımların başında gelmektedir. Kurumsal ya da bireysel profil olmanızdan çok, hedef kitleniz ideal profilinizi oluşturmakta kilit noktası olacaktır. Bu noktayı sosyal mecrada başarılı bir şekilde ifade edebilmeniz, sizlere sosyal medyada ideal bir profil oluşturma rehberi açısından yararlı olacaktır. Şimdiden ideal profil için gerekli adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

1. Kullanıcı Adınız Kimliğinizdir

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Kullanıcı adınız kim olduğunuzu yansıtmaktadır. Profilinizde yaptığınız paylaşımlara uygun bir kullanıcı adınızın olması en önemli detaydır. Sizi tanımayan fakat ulaşmak isteyen kişiler bu isimle aratacaklar ve karşılarına benzer isimdeki profiller çıkacak. Arama sırasında üstte çıkan isimlerin, takip edilme olasılığı daha yüksek olsa da kaliteli paylaşımlarınız ile kullanıcı adınızın örtüşmesi çok önemli. Örnek vermek gerekirse, evinizde yaptığınız kara kalem çalışmalarını paylaştığınız bir profiliniz varsa kullanıcı adınızın “charcoaldrawing” tarzında olması amacınızı ve profilinizi öne çıkaracaktır.

2. Profil Fotoğrafınızla Kimliğinizi Yansıtın

Kullanıcı adınızı, kendinize uygun hale getirdikten sonra profil fotoğrafınızla bunu desteklemelisiniz. Her ne kadar önemsiz bir detay gibi görünse de sosyal medya platformlarında görselliğin ilgi çektiğini unutmayın. Böyle bir durumda hiçbir detayı atlamamalı görmezden gelmemelisiniz. Aynı örnek üzerinden ilerleyecek olursak kara kalem çalışmalarınızdan, bir görseli ya da kendinize ait oluşturduğunuz bir logoyu profil resmi olarak seçebilirsiniz. Başka birine ait bir görseli kullanmanız kesinlikle önerilmez. Başka kullanıcıların kullandığı görseller hesap kalitenizi düşürmektedir.

3. Temasız Görseller Kullanmayın

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Profilinizin sizi tam anlamıyla yansıtabilmesi için görselleriniz sizden parçalar ve detaylar taşımalı. Bunu sağlamanın pek çok yolu var. Dilerseniz görsellerinizin bir köşesine logonuzu, imzanızı ekleyebilirsiniz. Bir fotoğrafçı olduğunuzu varsayarsak efekt, ışık, gölge ayarlarını kendi tarzınıza uygun şekilde kullanmanız, görsel olarak daha şık duracaktır. Kullandığınız sosyal medya platformuna uygun olarak resimlerinizi, parça parça yükleyerek, genel görüntüde bütünlüğü yakalayabilirsiniz. Amacınız görsellerinize kendi tarzınızı yansıtmak ve takipçilerinize o içtenliği yansıtmak olmalıdır.

4. Görsellerinizi Grafiklerle Destekleyin

Tarzınızı ve yansıtmak istediğiniz görüntüyü hayal edip basit çizgiler, çerçeveler, doluluk-boşluk oranları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra istediğiniz görüntüyü oluşturabilirsiniz. Görsel paylaşımı üzerinden ilgi çeken platformlarda kendinizi ve yaptıklarınızı ilgi çekici hale getirmek için Corel Draw, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop gibi programları kullanabilirsiniz. Fotoğraf üzerinden çalışmanıza izin veren bu programlar sayesinde yalnızca kullandığınız platformun filtreleriyle dolu görsellerden sıyrılabilirsiniz. Bu sayede kendinizi diğer kullanıcılardan ayırabilirsiniz.

5. Stok Fotoğraf Biriktirin

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Profilinizi uzun zaman paylaşımsız bırakmamak için her seferinde onlarca fotoğraf çekmelisiniz. Paylaşmayacak bile olsanız fotoğraf çekimlerini aksatmayın. Farklı ışık ayarları ve yerleri değiştirilmiş nesneler ile aynı zaman dilimi içerisinde çekilmiş fotoğraflarınızı farklı bir zamana yaymanız mümkün. Aşama aşama fotoğraf çekmeniz ve bunları aralıklarla paylaşmanız bir profil akışı oluşturacaktır. Bu görseller kolaj haline getirip paylaşmak da profilinize ve takipçilerinize farklı görseller sunmak açısından oldukça güzel bir fikir olur.

6. Yazınsal Diliniz Sizi Yansıtsın

Sosyal medya platformlarının, metin yazılabilen bölümleri, fotoğraflarınızı destekleyebilmek için size ayrılmış özel ve bireysel alanlardır. Görselinizin öyküsünü anlatabileceğiniz bu kısımları etkili bir şekilde kullanmalısınız. Bu kısımda önemli olan yine sizin ne anlatmak istediğinizle alakalıdır. Aynı zamanda kişiliğinizi ve duygu durumunuzu yansıtacak olan bu kısımlar üzerinde düşünmeli ve yazınızı ona göre yazmalısınız. Uzun ya da kısa yazıyor olmanızın bir önemi yoktur. Önemli olan kendinizi doğru ifade edebilmiş olmanız. Hedef kitleniz sizi takip ettiğine göre bu yazıları da okuyacaklardır.

7. Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Takipçilerinizin hangi zaman aralığında sosyal medyayı daha aktif kullandığını takip ederseniz, paylaşımlarınızı bu zaman aralığında yapmanız size bir artı sağlayacaktır. Sabah erken saatlerde işe giderken daha fazla vakit ayrıldığını anladığınız zaman paylaşımlarınızı o saatte yapmanız, ana sayfada görünürlüğünüzü arttıracaktır. Görünürlükten ziyade beğeni ve profil ziyaret etme sayıları da aynı şekilde paylaşım saatlerinize bağlı olacaktır. Sonrasında ise takipçileriniz sizin paylaşım yaptığınız saatlere göre profilinizi ziyaret ederek gönderilerinizi beğenmeye başlayacaktır.

8. Beğeni ve Yorumları Dikkate Alın

Fazlasıyla ilgi gören ya da kötü eleştirilere maruz kalan paylaşımlarınız üzerine düşünün. Yanlışın ve doğrunun farkında olun. Çok beğenilen paylaşımlarınızda, çizginizi bozmadan farklı görseller oluşturmaya çalışın. Kötü eleştirilere yol açan paylaşımlarınız için açıklama gönderileri paylaşmanız ve takipçilerinizle iletişimde olmanız da bir o kadar önemlidir. Neyi neden yaptığınızı açıklamanız ve yorumları dikkate aldığınızı göstermeniz sosyal medyadaki kullanıcılara ne kadar saygı duyduğunuzun bir göstergesidir. Ayrıca içeriklerinizde bol yorumların olması daha fazla etkileşim almanıza yardımcı olacaktır.

9. Diğer Profillerinizi Birleştirin

Birden fazla sosyal medya hesabınız olabilir. Aynı anda hepsiyle tek tek ilgilenmektense bu hesapları birbiri ile birleştirin. Bir platformdaki gönderinizin açıklamasını bir başka platformda yayınlayabilirsiniz. Metinlerinizin yer aldığı blog sayfanızın linkini farklı bir platformda paylaşın. Böylece platformlar arası geçişi hızlandırabilir ve etkileşime daha kolay geçebilirsiniz. Paylaşımların şekli ve anlatım dili platformlara göre farklılık gösterebilir. Aynı paylaşımı başka platform için düzenleyerek yeniden paylaşmanız da zamandan tasarruf etmenize katkı sağlayacaktır.

10. Takip Etmekten Çekinmeyin

Sosyal Medyada İdeal Profil Oluşturma Rehberi

Sosyal medyada ideal profil oluşturma rehberi yazımızın son maddesinde takip etmek var. Beğendiğiniz ve ilginizi çeken profilleri takip etmeniz size yeni fikirler ve paylaşımlar oluşturmanız konusunda yardımcı olacaktır. Takip etmekten, beğenmekten ve yorum yapmaktan kaçınmayın. Çok beğendiğiniz bir gönderi yakaladığınızda nasıl yapıldığını bile sorabilirsiniz. Sosyal medya bir rekabet alanından ziyade bir birini destekleyen bir topluluktur. Siz de ideal bir profil oluşturup kimliğinizi yansıtmak istiyorsanız takip etmekten çekinmeyin, böylelikle organik takipçi sayısını da arttırmış olursunuz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!