Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

4 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Sosyal medya uygulamaları hayatımızın her köşesine yayılmış durumda. Her bilgiyi barındıran sosyal medya yeteneklerinizi tanıtmanız ve bunu paraya dönüştürmeniz için, en geçerli ve pratik yollardan birine dönüştü. Üstelik takipçi sayınız belli bir sayıya ulaştığında, firma ve şirketlerin sizlere reklam vermesiyle, hediye göndermesi ile bambaşka sektörlere de geçiş yapabiliyorsunuz. Bunları başarmak için geniş kitlelere yani yüksek takipçi ve beğeni sayılarına ihtiyacınız var. Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları listesi bu konuda oldukça işinize yarayacak.

1. İnsanların Sizi Takip Etmesini Sağlayın

Teknolojiye aşırı zaman harcadığımız bu çağda, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Ne iş yapıyor olursanız olun, sosyal medyanızı aktif ve doğru şekilde kullanmıyorsanız rakiplerinizin gerisinde kalacaksınız demektir. Çalışırken ya da tanıtmak istediğiniz ürünü kullanırken çektiğiniz videolar, fotoğraflar sizin hakkınızda takipçilerinize bilgi verecek ve düzenli yaptığınız paylaşımlar takipçilerinizin ilgisini taze tutacaktır. Çalışma alanınızla ilgili görsellere grafikler ekleyerek ilgi çekici hale getirmelisiniz. Amacınıza yönelik, kaliteli ve ilgi çekici görsel paylaşımı ilk adımınızdır.

2. Keşfedilmek İçin Hashtag Kullanın

İsminize ya da markanıza uygun hashtagleri, farklı platformlarda aynı şekilde kullanmak görünürlüğünüzü ve keşfedilme olasılığınızı artırır. Popüler ve ilgili hashtag kullanımı uzun vadede fayda sağlamaktadır. Popüler ama ilgisiz hashtag kullanımı kısa süreli takipçi getirse de zamanla takipçi sayınızda azalma olacaktır. Amaca yönelik olmayan etiketler sadece kısa süre için takipçi sayınızı arttırır. Benzer işleri yaptığınız kişilerin de size ulaşması için en çok kullanılan hashtagi seçmeniz gerekir. Birden fazla dilde yapacağınız hashtagler hedef kitlenizdeki yabancı insanlara ulaşmanızı da sağlar.

3. Platformları Harmanlayın

Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

Sosyal medya kocaman bir dünya, ek uygulama kullanımı, yeni takipçi kazanmanızı durağan hale getirebilir. Bu riski almamak ve her zaman keşfedilmeye açık olmak için paylaşımlarınızı farklı platformlara da taşıyın. Durağan ve tek olmaktan kaçının. Bunu yaparken kopyalayabilir ya da paylaşmak istediğiniz uygulamalara uygun hale getirebilirsiniz. Bir web siteniz varsa, diğer platformlardaki profilinize bu linki eklemeli ve sitenizde de platformlarınızdaki görselleri paylaşmalısınız. Etkileşimi güncel tutmak ve süreklilik sağlamak bu aşamada oldukça büyük önem taşıyor.

4. Güncel Olmasına Dikkat Edin

Değişen ve gelişen uygulamalarınızı takipçilerinizle paylaşın. Kim olduğunuz, nelerden hoşlandığınız, ilgi alanlarınız; takipçilerinizi güncel tutar. Yaptığınız işin inceliklerini, nasıl öğrendiğinizi ve kimlerle çalıştığınızı anlatarak oluşturduğunuz başarı grafiğiniz paylaşımlarınıza olan ilgiyi yükseltecektir. İşinize getirdiğiniz yeni bir soluk, farklı bir bakış açısı bazen de göstermek istediğinizi farklı bir alana taşımak gibi pek çok seçenek var. Aslında oldukça etkili olan sosyal medya sayesinde çok uzaktaki insanlara kendinizi tanıtmış olursunuz.

5. Takipçilerinizle Etkileşime Geçin

Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

Her şey yolunda gidiyor ama yine de takipçi sayınızda gözle görünür bir değişiklik yok mu? Biraz da yaşayan ve üreten bir insan olduğunuzu takipçilerinize hissettirmenizde fayda var. Bunun en keyifli yolu, birçok sosyal medya fenomeninin de kullandığı çekiliş yönteminden geçiyor. Yaptığınız iş neyse ona uygun bir hediye sunmak ve bunun için çekiliş düzenlemek takipçi sayınızı arttıracağı gibi daha çok insana hitap edebilmenizi sağlayacak. Ayrıca paylaşımlarınıza yapılan yorumlara mutlaka cevap vermelisiniz bu aktif katılımın bir göstergesidir.

6. Arkadaş Bulma Özelliğinden Faydalanın

Çoğu platformun arkadaşlarınızı bulmak için kendine özgü bir yöntemi var. E-mail adresi üzerinden ya da cep telefonu numaranızdan faydalanarak kişilerinize ulaşıp, bağlantı kurmanız için seçenekler sunar. Bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Bu bağlantılar ile arkadaşlarınızı ekleyerek etkileşimleri başlatın. Arkadaşlarınızın paylaşımlarınızı beğenmesi çok önemli. Beğeni sayısı ve yeni arkadaşların paylaşımlarınızı beğenmesi keşfedilme oranınızı arttırır. Arkadaş bulma özelliğinden faydalanırsanız takipçi sayınızda hızlı bir artış gözlemleyeceksiniz!

7. Görsellerinize Mesaj Yükleyin

Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

Görsel ile anlatılmak istenen neyse, dikkatleri o noktaya çekmek için filtre, efekt ve grafikler kullanabilirsiniz. Bir fotoğrafçı, ne fotoğrafı çekiyorsa ona uygun renklendirmeler ve ışık-gölge ayarlarından faydalanır. Sizler de bunu yapmak için Picasa, Paint.NET, PhotoScape, Pixlr, Photoshop gibi programları kullanarak özgün ve çarpıcı görseller hazırlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak indirerek, kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Programlar gözünüzü korkutmasın, birçoğunun kullanımı pratik ve hepsi neredeyse aynı şekilde kullanılmaktadır.

8. Piyasanızdaki Kişileri Takip Edin

Sosyal medyada yeni kişilerle tanışmak çok daha hızlıdır. Sizinle aynı ve benzer işleri yapan kişilerle iletişime geçmek, kendi piyasanızı oluşturmak için çok önemli. Sosyal medyada bu kişileri takip edip izlemeniz ve iletişimde kalmanız önemli. Hatta sadece takip etmeyle kalmayıp görüşme kısmına bile geçmeniz sizin için bir artı sağlayacaktır. Herkes aynı işi yapsa da ortaya çıkan iş aynı değildir. Kendi konumunuzu ve eksiklerinizi görmek için bu takiplerden kaçınmayın, kendinizi ve sosyal medya platformlarınızı ileri taşımanız bu şekilde kolaylaşarak hız kazanacaktır.

9. Takipçi Analizi Yapın

Sizi kimler takip ediyor hiç merak ediyor musunuz? Bu sorunun cevabı paylaşımlarınıza yön vermenizi sağlayacaktır. Yaptığınız işi yapmak isteyip bilgi amaçlı takip edenler, ürün ya da hizmetinizi beğenenler, görsellerinizi kullanmak için takip edenler gibi seçenekler var. Hem kendi amacınıza yönelik hem de kitlenizin beklentilerini karşılayabilmek için sosyal medya yönetiminde etkili programları kullanmak ve takipçilerinizi zaman zaman incelemekte fayda var. Bunun için web sitelerinden bilgi alabilirsiniz. Takipçi analizinize yönelik paylaşımlar yapmanız hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olur.

10. Sosyal Medya Uzmanlarından Yardım Alın

Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları her zaman kolay bir şekilde sağlanmıyor, bu nedenle bu işin uzmanlarına danışmaktan çekinmeyin. Görsellerinizi düzenleyip, kullanılan platforma daha uygun hale getiren uzmanlar hesaplarınızı sürekli aktif tutuyor. Bununla kalmayıp takip edilme oranınızı ve kar-zarar grafiklerinizi oluşturup çözümler geliştiriyor. Başlı başına bir meslek haline gelen sosyal medya uzmanları gelişebilmeniz ve piyasadaki konumunuzu güçlendirmeniz yönünde hizmet sunuyor. Tüm bu seçenekleri uyguladığınız zaman takipçi sayınızda sürekli bir artış gözlenecektir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!