Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

5 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Sosyal medya siteleri hayatımızın her köşesine yayılmış durumda. Güncel haberleri okumaktan tutun da yemek tariflerine kadar her bilgiyi barındıran sosyal medya işinizi, gezdiğiniz yerleri, ürünlerinizi, yeteneklerinizi tanıtmanız ve bunu paraya dönüştürmeniz, en geçerli yol haline geldi. Üstelik takipçi sayınız belli bir sayıya ulaştığında, firma ve şirketlerin sizlere reklam vermesiyle, bambaşka sektörlere de geçiş yapabiliyorsunuz. Bunları başarmak için geniş kitlelere yani yüksek takipçi sayılarına ihtiyacınız var. Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları listesi işinize yarayacak.

1. İnsanlar Sizi Neden Takip Etsin?

Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları

Teknolojiye biat ettiğimiz bu çağda, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Ne iş yapıyor olursanız olun, sosyal medyanızı aktif ve doğru şekilde kullanmıyorsanız rakiplerinizin gerisinde kalacaksınız demektir. Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları listesine başlamadan önce “insanlar sizi neden takip etmeli?” sorusuna yanıt aramak gerekiyor. Bir ürün mü tanıtıyorsunuz, bir hizmet mi sunuyorsunuz, reklam mı yapıyorsunuz? Cevaplar belirlendikten sonra işinize uygun olarak paylaşımlar yapmak çok önemli. Çalışırken ya da tanıtmak istediğiniz ürünü kullanırken çektiğiniz videolar, fotoğraflar sizin hakkınızda takipçilerinize bilgi verecek ve düzenli yaptığınız paylaşımlar takipçilerinizin ilgisini taze tutacaktır. Çalışma alanınızla ilgili görsellere grafikler ekleyerek ilgi çekici hale getirmelisiniz. Fotoğraf kullanımı, sosyal medyanın görsel üzerinden çalışmasıyla ilgili olduğu için en önemli adım. Verilmek istenen mesajın işlenmesi ve takipçiye hitap edebilmesi için bu adımın atlanmadan uygulanması şart. Amacınıza yönelik, kaliteli ve ilgi çekici görsel paylaşımı ilk adım.

2. Keşfedilmek İçin Hashtag

Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

İsminize ya da markanıza uygun hashtagleri, farklı platformlarda aynı şekilde kullanmak görünürlüğünüzü ve keşfedilme olasılığınızı artırır. Popüler ve ilgili hashtag kullanımı uzun vadede önemli. Popüler ama ilgisiz hashtag kullanımı kısa süreli takipçi getirse de zamanla takipçi sayınızda azalma olacaktır. Amaca yönelik olmayan etiketler sadece kısa süre için takipçi sayınızı arttırır. Benzer işleri yaptığınız kişilerin de size ulaşması için en çok kullanılan hashtagi seçmelisiniz. Birden fazla dilde yapacağınız hashtagler hedef kitlenizdeki yabancı insanlara ulaşmanızı da sağlar.

3. Platformları Harmanlayın

Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları

Sosyal medya kocaman bir dünya. Tek platform kullanımı, yeni takipçi kazanmanızı durağan hale getirebilir. Bu riski almamak ve her zaman keşfedilmeye açık olmak için paylaşımlarınızı farklı platformlara da taşıyın. Bunu yaparken kopyalayabilir ya da paylaşmak istediğiniz platforma uygun hale getirebilirsiniz. Bir web siteniz varsa, diğer platformlardaki profillerinize bu linki eklemeli ve sitenizde de platformlarınızdaki görselleri paylaşmalısınız. Etkileşimi güncel tutmak ve süreklilik sağlamak bu aşamada oldukça büyük önem taşıyor.

4. Güncelleme Önemli

Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları

Değişen ve gelişen uygulamalarınızı takipçilerinizle paylaşın. Kim olduğunuz, nelerden hoşlandığınız, ilgi alanlarınız; takipçilerinizi güncel tutar. Yaptığınız işin inceliklerini, nasıl öğrendiğinizi ve kimlerle çalıştığınızı anlatarak oluşturduğunuz başarı grafiğiniz paylaşımlarınıza olan ilgiyi yükseltecektir. İşinize getirdiğiniz yeni bir soluk, farklı bir bakış açısı bazen de göstermek istediğinizi farklı bir alana taşımak gibi pek çok seçenek var. Aslında her anlamda iyileştirmeye çalıştığınız işinizi, insanlara farklı açılardan göstermek için oldukça etkili olan sosyal medya sayesinde çok uzaktaki insanlara kendinizi tanıtmış oluyorsunuz. Güncel tuttuğunuz hesaplarınız, her beğeni sayesinde ilgili platformda sizleri, yeni insanlara ve yeni takipçilere ulaştırıyor.

5. Takipçilerinizle Etkileşime Geçin

Sosyal Medyada Organik Takipçi Arttırmanın Yolları

Her şey yolunda gidiyor ama yine de takipçi sayınızda gözle görünür bir değişiklik yok mu? Biraz da yaşayan ve üreten bir insan olduğunuzu takipçilerinize hissettirmenizde fayda var. Bunun en keyifli yolu, çekiliş yapmaktan geçiyor. Yaptığınız iş neyse ona uygun bir hediye sunmak ve bunun için çekiliş düzenlemek takipçi sayınızı arttıracağı gibi daha çok insana hitap edebilmenizi sağlayacak. Ayrıca paylaşımlarınıza yapılan yorumlara mutlaka cevap vermelisiniz. Geri dönüş alınabilen sosyal medya profilleri aynı işi yapan ama yeterince vakit ayrılmayan platformlardan çok daha fazla takipçiye ulaşıyor.

6. Arkadaş Bulma Özelliğinden Faydalanın

Çoğu platformun arkadaşlarınızı bulmak için bir yöntemi var. E-mail adresi üzerinden ya da cep telefonu numaranızdan faydalanarak kişilerinize ulaşıp, bağlantı kurmanız için önünüze bu kişileri sunar. Bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Arkadaşlarınızın paylaşımlarınızı beğenmesi çok önemli. Beğeni sayısı ve yeni arkadaşların paylaşımlarınızı beğenmesi keşfedilme oranınızı artırıyor.

7. Görsellerinize Mesaj Yükleyin

Bir görsele mesaj nasıl yüklenir? Görsel ile anlatılmak istenen neyse, dikkatleri o noktaya çekmek için filtre, efekt ve grafikler kullanabilirsiniz. Bir fotoğrafçı, ne fotoğrafı çekiyorsa ona uygun renklendirmeler ve ışık-gölge ayarlarından faydalanır. Sizler de bunu yapmak için Picasa, Paint.NET, PhotoScape, Pixlr, Photoshop gibi programları kullanarak özgün ve çarpıcı görseller hazırlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak indirip, kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Programlar gözünüzü korkutmasın, birçoğunun kullanımı neredeyse aynı.

8. Piyasanızdaki Kişileri Takip Edin

Sosyal medyada birileriyle tanışmak çok daha hızlı. Sizinle aynı ve benzer işleri yapan kişilerle iletişime geçmek, kendi piyasanızı oluşturmak için çok önemli. Sosyal medyada bu kişileri takip edip izlemeniz ve görüşmeniz önemli. Herkes aynı işi yapsa da ortaya çıkan iş aynı değildir. Kendi konumunuzu ve eksiklerinizi görmek için bu takiplerden kaçınmayın. Kendinizi ve sosyal medya platformlarınızı ileri taşımanız bu şekilde gerçekleşecek.

9. Takipçi Analizi

Sizi kimler takip ediyor hiç merak ediyor musunuz? Bu sorunun cevabı paylaşımlarınıza yön vermenizi sağlayacak. Yaptığınız işi yapmak isteyip bilgi amaçlı takip edenler, ürün ya da hizmetinizi beğenenler, görsellerinizi kullanmak için takip edenler gibi seçenekler var. Hem kendi amacınıza yönelik hem de kitlenizin beklentilerini karşılayabilmek için sosyal medya yönetiminde etkili programları kullanmak ve takipçilerinizi zaman zaman incelemekte fayda var.

10. Sosyal Medya Uzmanlarından Yardım Alın

Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları

İşiniz vaktinizin büyük bir bölümünü alıyor olabilir. Sosyal medyada paylaşım yapmaya enerjiniz yetmiyorsa bu konuda yardım alabileceğiniz uzman kişiler bulunuyor. Sosyal medyada organik takipçi arttırmanın yolları her zaman kolay bir şekilde sağlanmıyor, bu nedenle bu işin uzmanlarına danışmaktan çekinmeyin. Görsellerinizi düzenleyip, kullanılan platforma daha uygun hale getiren uzmanlar hesaplarınızı sürekli aktif tutuyor. Bununla kalmayıp takip edilme oranınızı ve kar-zarar grafiklerinizi oluşturup çözümler geliştiriyor. Başlı başına bir meslek haline gelen sosyal medya uzmanları gelişebilmeniz ve piyasadaki konumunuzu güçlendirmeniz yönünde hizmet sunuyor. Tüm bu seçenekleri uyguladığınız zaman takipçi sayınızda sürekli bir artış gözlenecektir. Dilerseniz yüksek takipçili profilleri inceleyerek bunu nasıl yaptıklarını görebilirsiniz. Bazen de karşınıza ticari olmayan fakat çok yüksek takipçi sayısı olan profiller çıkacak. Takipçi sayısı, bir ürün ya da hizmet satmadan büyük firma ya da şirketlerin sizlere ulaşarak reklam yapmanızı istemesiyle de sonuçlanabilir. Yani takipçi sayısı sayesinde bir başarı öyküsü oluşturabilirsiniz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç