Varlıklarıyla Hayrete Düşüren Duyulmamış Alerjik Reaksiyonlar

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Alerjiler, vücudunuzun savunma sisteminde, alerjen adı verilen maddenin yabancı girişlere aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkar. Hapşırık, gözlerin sulanması vücutta oluşan döküntüler gibi ciddi vakalarla yaşamı dahi tehdit eder. İlkbahar ve yaz aylarında oluşan alerjik durumlar mevsimseldir. En çok da çocukları etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Alerjene maruz kalmayı önlemek için oluşan semptomlara göre reçeteli ve reçetesiz ilaçlar kullanılarak tedaviler uygulanır. En yaygın alerjenler ise hayvan tüyleri, yiyecekler, polenler, toz tanecikleri ve küflerdir. Her türlü tuhaf şeye alerjinizin olması sizi şaşırtmasın. İşte varlıklarıyla hayrete düşüren bazı insanların enteresan şekilde muzdarip olduğu fazla duyulmamış alerjik reaksiyonlar… Keyifli okumalar!

1. Egzersiz Alerjisi

Varlıklarıyla Hayrete Düşüren Duyulmamış Alerjik Reaksiyonlar

Sağlıklı yaşamın bir parçası olan egzersiz listemizin en dikkat çekici alerjisidir. Futbol, kayak, tenis, koşu ve aerobik yaparken bile görülebilir. En az riski taşıyan spor ise yüzmedir. Anafilâksi, anafilaktik şok olarak da bilinmektedir. Sersemlik, solunum yollarının daralması ve çökme gibi semptomlar dâhil olmak üzere hastanın potansiyel olarak yaşamını tehdit eder. Yapılan her türlü egzersize bağlı anafilâksi, ürtiker ve gastrointestinal problemler ortaya çıkabilmektedir. Nadir görülen bu alerji oldukça şiddetlidir. Acil durumlarda sık sık adrenalin iğnesi kullanmalıdır. Bundan dolayı bu hastalığa sahip kişi tek başına spor yapmamalıdır.

2. Su Alerjisi

Varlıklarıyla hayrete düşüren bazı insanların muzdarip olduğu duyulmamış alerjik reaksiyonlar arasında su alerjeni var. Su ürtikeri olarak da bilinir. Akuajenik ürtiker hastaları su ile temas ettiklerinde vücutlarında kızarıklıklar meydana gelir. Kurdeşen çeşidi olup kızarıklığa neden olur. Bu kızarıklıklar yanmaya ve kaşıntıya sebebiyet verir. Su sıcaklığında yapılan değişikliklerin alerjik reaksiyon üzerinde etkisi yoktur. Hastalığın etkili bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak kaşıntıları önleyici kremler ve losyonlar kullanılarak kaşıntı hafifletilir. Sınırlı araştırmalar sonucfunda akuajenik kurdeşenin su alerjisi olduğu düşünülür.

3. Soğuk Alerjisi

Varlıklarıyla Hayrete Düşüren Duyulmamış Alerjik Reaksiyonlar

Soğukluk alerjisi tehlikeli ve nadir görülen fiziksel ürtikerdir. Bu rahatsızlığa sahip hastalar aşırı soğuğa maruz kaldıklarında hayatları tehlikeye girer. Kan basıncının aşırı düşüşü büyük bir histamin salgılanmasına neden olmaktadır. Soğuk alan bölgede kızarıklık, kaşıntı, kabarmanın yanı sıra ateş, baş ve eklem ağrısı görülür. Vücut ısınmaya başladığında ise hassaslaşan bölge de yanma hissi oluşur. Şiddetli semptomları ise hırıltı, kalp çarpıntısı, baygınlık, tansiyon düşmesi, dil ve boğaz şişmesidir. Hasta kişi soğuk havada dışarı çıkmaktan, banyo yapmaktan ve yüzmekten sakınmalıdır. Eğer yüzmek istiyorsa önlemini almalı ve asla yalnız kalmamalıdır.

4. Çikolata Alerjisi

Çikolata alerjeni varlıklarıyla hayrete düşüren hassas insanların muzdarip olduğu duyulmamış alerjik reaksiyonlar içinde en ilgincidir. Çok sevilen çikolatanın çeşitli bileşenleri bazı reaksiyonlara sebebiyet verir. Çikolatada bulunan kakao tozu, şeker, yağ ve soya lesitini gibi emilgatöler ile karıştırılmaktadır. Aynı zamanda bazı çikolata çeşitleri süt ürünleriyle üretilmektedir. Bundan dolayı hastalığı tetikleyen hassasiyeti anlamak zordur. Baş ağrısı, kurdeşen, kızarıklık, mide ekşimesi, bulanık görme, solunumda zorlanma gibi belirtileri vardır. Tedaviye özellikle çikolatadan uzak durarak başlanmalıdır. Sonrasında ise alerjiye neden olan madde keşfedilmelidir.

5. Para Alerjisi

Varlıklarıyla Hayrete Düşüren Duyulmamış Alerjik Reaksiyonlar

Bir diğer enteresan çeşit ise para alerjisidir. Özellikle madeni paralar kullanıldıktan sonra ellerde kızarıklık ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Bu durum nikel sülfata alerjiniz olduğunu gösterir. Bu hastalıktan muzdarip insanların metal parçaları, saç tokası, çakmak ve hatta bazı kapı kolları gibi parlak nesnelerle temastan kaçınmaları önerilir. Tabii ki de para hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yalnız nikel alerjisi olanların ceplerinde bozuk para bulundurmaması sağlıkları için önemlidir. Bu hastalar herhangi bir metalle temasta bulunacaklarında eldiven kullanmalı ve her zaman yanlarında taşımalıdırlar.

6. Ayakkabı Alerjisi

Deri alerjeni duyarlı insanların muzdarip olduğu varlıklarıyla hayrete düşüren duyulmamış şaşırtıcı alerjik reaksiyonlar arasındadır. Deri bir ayakkabı kullandığınızda ayaklarınız da kızarıklıklar oluşuyorsa deri tabakalama işleminde kullanılan kimyasallara alerjiniz var demektir. Bu tür alerjilere kontakt dermatit yani bir tür egzama denir. Kontakt dermatit, birçok olası alerjen ve tahriş edici madde ile temastan kaynaklanabilen yaygın bir cilt rahatsızlığı için kullanılan genel bir terimdir. Deri alerjisi için kullanılan antihistaminik ilaçlar şikâyetler ortaya çıkmadan kullanılmalıdır. Bu ilaçlar genellikle birkaç gün içinde kızarıklığın düzelmesinde yardımcı olmaktadır.

7. Güneş Alerjisi

Varlıklarıyla Hayrete Düşüren Duyulmamış Alerjik Reaksiyonlar

Dünyamızı ısıtan, insanın gelişiminde büyük rol oynayan Güneş’e alerjisi olan insanlar var. Güneş’e maruz kalındığında, güneş ürtikeri olarak adlandırılan semptomlar kurdeşen salgısını üretir. Diğer ürtikeri çeşitlerinde görüldüğü gibi vücutta ki mast hücreleri histamin salgılar. Bu oluşum reaksiyona neden olur. Reaksiyonlar mide bulantısı ve baş dönmesine sebebiyet verir. Hastalar bedenlerinin büyük bir kısmını güneş ışığından korumalıdır. Anti-histaminler ve güneş kremleri de vücutta oluşan tepkileri minimuma indirmeye yardım eder. Bu hastalığın kalıcı bir çözümü yoktur. Bazı durumlarda ise hastalık kendiliğinden düzelir.

8. Meni Alerjisi

Meni alerjeni varlıklarıyla hayrete düşüren insanları muzdarip eden duyulmamış ilginç alerjik reaksiyonlar arasındadır. Alerjik açıdan duyarlı olan kişilerde nadir görülen bir alerji çeşididir. Erkek spermine karşı oluşan alerjik bir tepkidir. Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasın da vajina bölgesinde kaşıntı, ağrı, şişlik, yanma ve kurdeşene sebep olur. Bazen yüzde, kolda ya da bacaklarda da alerjik reaksiyon görülmektedir. Muayenede belirtiler sonucu tanısı konur. Doktorlar tedavi olarak prezervatif kullanımını tavsiye ederler. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler meni alerjisi iğnesi yaptırmalıdır. Eğer bu tedavi sonuç vermezse suni tohumlama uygulanmasında sakınca yoktur.

9. Elektrik Alerjisi

Elektromanyetik alanlara aşırı duyarlılık rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlıktan muzdarip olduğunu söyleyen hastalar cep telefonu, mikrodalga, bilgisayar ve güç hatları gibi ürünlerin ürettiği elektriksel alanlara duyarlı olduklarını söylemektedirler. Elektrik alerjisinin semptomlarında baş ağrısı, uyku bozukluğu, kulak çınlaması, yorgunluk, karıncalanmalar ve deri kızarıklıkları gibi birçok şikâyet vardır. Hastaların varlığına inandığı bu rahatsızlık, yapılan çalışmalarda elektromanyetik alanın varlığını anlayamadıklarını göstermektedir. Bilim insanları ise bu rahatsızlığı tıbbi bir hastalık olarak görmemektedir.

10. Polen Alerjisi

Varlıklarıyla Hayrete Düşüren Duyulmamış Alerjik Reaksiyonlar

Mevsimsel alerjik rinit olarak bilinen bu hastalık mevsim geçişlerinde ortaya çıkar. Ağaçlar, yabani otlar ve çimlerden rüzgârla havaya karışan hafif ve kuru polen taneleri sebebiyet verir. Mukus üretimi, hapşırık, gözlerde hafif şişlik, burun, göz ve kulakta kaşıntıya neden olur. Polen alerjisi olan kişi polenle aynı proteini içeren bir meyve tükettiğinde de ortaya çıkar. Buna çapraz reaktivite denir. Çim-domates, huş ağacı-elma, erik-şeftali arasında meydana gelir. Reçeteli ya da reçetesiz temin edilebilen ilaçlarla tedavisi yapılmaktadır. Bu ilaçlar tam olarak etki etmese de alerji semptomlarının azalmasına yardımcı olur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!