Uzun Boylarıyla Dikkat Çeken Zürafalara Dair Bilinmeyenler

4 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Uzun bacakları ve boyunlarıyla bilinen zürafalar dünyanın en uzun çift toynaklı memelileridir. Karada yaşayan geviş getirenlerden olan zürafalar Afrika’da yaşamaktadır. Deveyi andıran bir şekli ve leoparda ki gibi beneklere sahiptir. Zürafaların aynı zamanda tüylü deriyle kaplı boynuzları, beyaz krem bir ten üstünde siyah ve kahverengi arasında değişen benekleri bulunmaktadır. Zürafagiller (Girafffidae) familyasından olup derileri ile beneklerinin renk ve şekillerinden ayırt edilen dokuz alt türü bulunmaktadır. Uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalara dair bilinmeyenler karşınızda, keyifli okumalar!

1. Dayanıklı Zürafalar

Uzun Boylarıyla Dikkat Çeken Zürafalara Dair Bilinmeyenler

Uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalar su içebilmek için çok çaba harcamaktadır. Zürafalar, ön bacaklarını genişçe açarak ve boyunlarını aşağıya doğru uzatarak oldukça garip bir hale gelmektedir. Bu durumdayken sadece boyunlarını zorlamakla kalmaz aynı zamanda onları timsah gibi avcılara karşı son derece savunmasız yapmaktadır. Sindirim sistemlerinin ihtiyaç duyduğu suyu yedikleri yapraklardan elde etmektedir. Bununla birlikte yetişkin zürafaların birkaç günde bir su içmeleri onlar için yeterlidir.

2. Boynuzlu Zürafalar

Zürafaların erkek ya da dişi oldukları boynuzlarına bakılarak ayırt edilmektedir. Her iki cinste boynuzlara sahiptir. Erkek zürafaların boynuzlarının tepesi neredeyse keldir. Erkek zürafalar arasında boyun atma denilen savaşarak egemenlik kurmaya çalışmaları sırasında boynuzlarının üstündeki kılların sıklıkla kopmaktadır. Ancak dişi zürafaların boynuzları tamamen kıllarla kaplıdır. İnsanların boynuz olarak adlandırdığı şey aslında boynuz benzeri çıkıntılar olan deri ile kaplı kıkırdaktan oluşan Ossikonlardır.

3. Kilolu Zürafalar

Uzun Boylarıyla Dikkat Çeken Zürafalara Dair Bilinmeyenler

Uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalara dair bilinmeyenler, çok uzun oldukları için ince bir görünüme sahip olmalarıdır. Yetişkin bir erkek yaklaşık olarak 1.5 ton ve yetişkin bir dişi ise yaklaşık 1 ton ağırlığındadır. Erkek zürafaların boyu 4.4 ile 5.5 olup dişilerde ise bu 4.0 ile 5.0 metre civarı yüksekliğindedir. Günümüze kadar kaydedilmiş en uzun zürafa 5.92 metre ve 2 ton ağırlığındadır. Dişiler genellikler erkeklerden daha hafif ve kısa olmaktadır. Zürafaların dilleri boynuzumsu bir yapıya sahiptir.

4. Hızlı Zürafalar

Zürafaların genelde yürüyerek hareket ettikleri görülmektedir. Ancak uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalara dair bir başka bilinmeyen ise hızlı koşmalarıdır. Uzun bacakları sayesinde kısa mesafelerde 56 kilometre civarında hızla koşabilirler. Daha uzun mesafelerde ise saatte 16 kilometre civarında hızla rahatça dolaşabilirler. Bununla birlikte zürafaların ayaklarının boyu 30.5 santimetre civarındadır. Zürafaların bacakları yaklaşık 1.8 metre uzunluğundadır. Arka bacakları ile ön bacakları aynı boyda olmasına rağmen daha kısa görünmektedir.

5. Kullanışlı Zürafalar

Uzun Boylarıyla Dikkat Çeken Zürafalara Dair Bilinmeyenler

Uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalara dair bilinmeyenler içindeki bir diğer bilgi ise kuşlarla simbiyotik bir ilişkisi olmasıdır. Bu ilişki iki hayvanında birbirleri için yararları olduğu anlamına gelmektedir. Zürafalar kuşlar tarafından çok kullanışlıdır. Kuşlar, zürafaların üzerinde bulunan kalıntılardan beslenmektedirler. Diğer taraftan da zürafaların üzerinde bedava bir seyahate çıkmaktadırlar. Aynı zamanda zürafalarda kendi üzerlerinde bulunan ve onlara rahatsız veren fazlalıklardan kuşlar sayesinde kurtulmaktadır.

6. Bebek Zürafalar

Uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalar 15-20 yıl arası yaşamaktadır. Zürafaların gebelik süresi 14 ay sürmektedir. Bebek, doğarken önce ön ayakları daha sonra başı, boynu ve omuzları ortaya çıkmaktadır. Doğumdan 1 saat sonra yavru ayağa kalkar ve 1 hafta içinde bitkileri tanımaya başlamaktadır. Genelde 1 yavrusu olup, yavrunun doğum yüksekliği ise 1,8 metre olmaktadır. Yavrunun doğum kilosu 45-68 kilogram arasındadır. Yavrular, 3-5 yıl içinde olgunlaşmaktadır. Yavrular doğdukları ilk hafta içinde her gün 2.54 santimetre uzamaktadır.

7. Obur Zürafalar

Uzun Boylarıyla Dikkat Çeken Zürafalara Dair Bilinmeyenler

Uzun boyunları sayesinde en yüksekteki dallara ulaşabilen zürafalar günün 16-20 saatini yemekle geçirmektedir. Zürafalar, günde 34 kilogram yaprak yiyebilmektedir. Aynı zamanda taze ve gevrek yapraklara uzanabilmektedir. Sadece birkaç yaprağı tek ısırıkta yiyebildikleri için yemek yemeleri uzun sürmektedir. Zürafalar en çok sevdiği yapraklar akasya ağacında bulunmaktadır. Akasya ağacının dikenli yapraklarını, 46 santimetrelik siyah dilleri ve kavrama yeteneği ustaca olan dudakları sayesinde rahatlıkla kullanarak tüketmektedir.

8. Gruplaşan Zürafalar

Uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalara dair bilinmeyenler, kule denilen sürüler halinde dolaşmalarıdır. Son derece sosyal olan zürafalar, çeşitli yaşlarda hem erkek hem de dişileri içeren 30 hayvandan oluşan grupları bulunmaktadır. Kendi içlerinde, aslanların ya da fillerin sahip olduğu organizasyona sahip değillerdir. Aynı zamanda grup içindeki zürafalar istedikleri zaman sürüden ayrılıp geri dönebilmektedir. Zürafalar günde sadece 5-30 dakika arası uyumaktadır. Bazen 1-2 dakikalık şekerlemeler yapmaktadırlar.

9. Beyaz Zürafalar

Günümüze kadar albino olan bir zürafaya rastlanmamıştır. Ancak nadir bulunan beyaz renkte zürafalar keşfedilmiştir. Bu beyaz zürafalar, deri hücrelerinin pigment üretmesini engellemesinden kaynaklanan, leucism adı verilen genetik bir durumdan muzdariptir. Sadece derilerinin renklerini etkileyen bu olay sebebiyle, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından “hassas” olarak sınıflandırılmıştır. Nüfusu 97.500 bin olarak tahmin edilen beyaz zürafalar yalnızca Tanzanya ve Kenya’da görülmüştür.

10. Farklı Benekli Zürafalar

Uzun Boylarıyla Dikkat Çeken Zürafalara Dair Bilinmeyenler

Uzun boylarıyla dikkat çeken zürafalara dair bir diğer bilinmeyen ise benekli tüylerinin birbirine benzememesidir. Zürafaların, zarifliğinden bahsederken güzel benekli kürkleri her zaman dikkat çekmektedir. Dış görünüşte bakıldığında benzer görünen zürafalar aslında birbirlerinden oldukça benzersizdir. Aynı zamanda birçok çeşit zürafa bulunmaktadır. Vücutları üzerinde bulunan lekeleri de yaş aldıkça koyulaşmaktadır. Bilim adamları, bu koyulaşmadan ötürü yaşlarının hesaplanabileceğini söylediler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.