Rengârenk Tüylere Sahip En İlginç Kuş Türleri

5 dk okuma süresi


52
13 Paylaşım, 52 puan

Kuşlar, görsel açıdan en estetik hayvanlar arasındadır. Gökyüzünde özgürce süzülmeleri şüphesiz ki her zaman insanoğlunun hayranlığını kazanmıştır. Araştırmacılar Dünya üzerinde 18.000’den fazla kuş türü olduğunu söylemektedirler. Bu türlerin her biri Dünya üzerinde farklı coğrafya ve iklim koşullarında yaşamaktadır. Günlük hayatta karşılaştığımız kuş türlerinin dışında Dünya’nın farklı yerlerinde yaşayan ve görünüşleriyle bizlere muhteşem bir görsellik sunan kuş türleri bulunmaktadır. İşte rengârenk tüylere sahip en ilginç kuş türleri arasından sizin için seçtiklerimiz. Keyifli okumalar!

1. Cennet İspinozu

Rengârenk Tüylere Sahip En İlginç Kuş Türleri

Gökkuşağı ispinozu olarak da bilinen cennet ispinozunun neden bu adı aldığını anlamak çok da güç olmasa gerek. Gökkuşağı renkleriyle mükemmel bir görünüme sahiptir. Dişi cennet ispinozları erkeklerden daha solgun renkleri ile ayırt edilir. Cennet ispinozlarının ana vatanı Avustralya’dır. Uygun koşullar sağlandığında herkes kolaylıkla bu kuş türünü yetiştirebilir. Üreme mevsimleri haricinde farklı ispinoz sürülerine katılırlar. Üreme mevsimlerinde ise dağ yamaçlarında bulunurlar. Güneş onlar için oldukça faydalıdır fakat aşırı güneş ve rüzgârda kalmaları onlar için ölümcül olabilir. Dünya’nın en küçük ve narin kuşları olarak gösterilmektedirler.

2. Erkek Raggiana Kuşu

Papua Yeni Gine’nin bayrağı ve posta pullarının üzerinde bu muhteşem renge sahip erkek raggiana cennet kuşu bulunur. Bu kuş türü Papua Yeni Gine ile özdeşleşmiştir. Papua Yeni Gine’de hemen hemen herkes bir raggiana cennet kuşu beslemektedir. Kuş, sosyal ve kültürel etkinliklerde önemli sayıldığından tüyleri genellikle tören dekorasyonları olarak kullanılır. Raggiana cennet kuşu müthiş renklerinin yanı sıra muazzam da bir sese sahiptir. İlginç bir bilgi olarak da şunu söylemeliyiz ki; çok estetik tüylere sahip olduklarından tüyleri bir zamanlar Nepal Kraliyet tacının süsleri olarak kullanılmıştır. Şuanda taç Naraynhiti Sarayı Müzesi’nde yer almaktadır.

3. Alev Çardak Kuşu

Rengârenk Tüylere Sahip En İlginç Kuş Türleri

Alev çardak kuşu Dünya’nın en parlak renkli kuşu olarak kabul edilir. Adlarını kendi yaptıkları çardaktan alan çardak kuşları çok kıskanç olabilirler. Birbirlerinin yaptığı çardakları sabote ederek dişi kuşları kendilerine çekerler. Çardaklarını farklı renklerle süsleyerek dişileri etkileme konusunda hep bir adım öne geçmeye çalışırlar. Çardaklarına gelen vahşi hayvanları savuşturmak ve çardaklarını korumak için farklı ses taklitleri yaparlar. Yüzlerce farklı ses çıkarabilirler. Bu sesler arasında konuşan insan sesleri, oynayan çocuk sesleri gibi ilginç sesler de vardır. Dişileri çardaklarına çekmek için gözbebeklerini büyütüp küçültebilirler.

4. Tukan

Tukan, Neotropik bölgede yaşayan bir kuş ailesine verilen ortak isimdir. Bu bölge, birçok bitki ve hayvan türünün yaşam alanı olan Güney ve Orta Amerika ile Meksika ve Karayipler’i kapsamaktadır. Parlak renkli tüylerinin yanı sıra gagaları da rengârenk olan bu kuş türü eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Yuvalarını bildiğimiz kuş yuvalarından ziyade diğer hayvanlar tarafından ağaçlara açılmış kovuklara yaparlar çünkü gagaları ağaçlarda delik açmak için uygun değildir. Çift olarak ya da sürüler halinde yaşarlar. Kendi aralarındaki hiyerarşik baskınlığı sağlamak için zaman zaman birbirlerinin gagalarına vurarak boğuştukları görülebilir.

5. Grandala

Rengârenk Tüylere Sahip En İlginç Kuş Türleri

Grandala , Turdidae familyasına ait bir kuş türüdür. Yaşam alanları öncelikle Himalayalar’ın alçak kısımları ile Myanmar, Hindistan, Nepal ve Çin gibi bölgelerdir. Grandala türü evcilleştirilerek aileler tarafından yetiştirilen bir kuş türü haline gelmiştir. Çok uysal ve cana yakın bir kuş türüdür. Grandala kuşları güzelliklerini göz kamaştırıcı ve canlı renklerinden alırlar. Özellikle erkek grandalalar renkleri ile göz kamaştırmaktadır. Erkek grandalalar parlak mavi, dişi olanlar ise kahverengimsi gri renge sahiptir. Çoğunlukla böcek yiyerek beslenirler. Bu kuşlar, neredeyse 450-500 üyeye sahip geniş bir sürü ile uçma eğilimindedirler.

6. On İki Telli Cennet Kuşu

On iki telli cennet kuşu denince akla Endonezya ve Yeni Gine gelir. Adlarını arkalarındaki on iki adet ince tel şeklindeki kuyruklarından alırlar. Dünya’da bu şekilde kuyruk süsüne sahip olan tek kuş türüdür ve bu kuyruk süsleri yalnızca erkek türünde vardır. Muhteşem parlaklıkta sarı ve siyah renk karışımı tüyleri sayesinde göz alıcı bir cazibeye sahiptirler. Bu türün erkeklerinin en ilginç özelliği, çiftleşme dönemlerinde yaptıkları danslarıdır ve bu dansları ile ün kazanmışlardır. Elbette dans eden tek tür değillerdir fakat en farklı dans figürlerine sahip tür oldukları söylenebilir. Dişisini baştan çıkarabilmek adına dans ederken on iki telini dişilerinin yüzlerine sürerler.

7. Saksonya Kralı Cennet Kuşu

Rengârenk Tüylere Sahip En İlginç Kuş Türleri

Saksonya kralı cennet kuşuna çoğunlukla Batı Yeni Gine’de rastlanmaktadır. Yaşam alanı olarak ıssız dağ ve vadileri tercih etmektedirler. Meyve ve çeşitli böcek türleriyle beslenirler. Genelde yalnız kuşlardır ve sadece çiftleşmek için bir araya gelirler. Erkek saksonya kralı cennet kuş çiftleştikten sonra dişi kuş ve yavrusunu yalnız bırakır. En uzun kafa tüyüne sahip olan kuş türüdür. Bu tüyler dişileri etkilemek için hayati bir öneme sahiptir. Saksonya kralı cennet kuşu, hem kafa tüylerine sahip olması hem de bu tüyleri kullanım amacından dolayı rengârenk tüylere sahip en ilginç kuş türleri listesine en üst sıralarda girmeyi fazlasıyla hak etti.

8. Muhteşem Quetzal

Quetzal birçok kişi tarafından Dünya’nın en güzel ve görkemli kuş türü olarak gösterilmektedir. Guatemala’ya özgü bir kuş türü olarak bilinir ve bu ülke ile tam anlamıyla özdeşleşmiştir. Aynı zamanda Guatemala’nın para birimine de ismini vermiştir. Guatemala ile bu kadar özdeşleşmesine rağmen yerleşkeleri Meksika’nın güneyinden Panama’nın batısına kadar uzanmaktadır. Quetzal kuş türü, kertenkele, kurbağa ve avokado yiyerek beslenir. Mezoamerikan mitolojisinde önemli bir yere sahip olmaları onları çok özel kılmaktadır. Mezoamerikan dillerinde Quetzal kelimesi kutsal ve değerli anlamına gelmektedir.

9. Guyanalı Kaya Horozu

Guyanalı kaya horozunun yaşam alanı Güney Amerika’nın yağmur ormanlarıdır. Dünya’nın en farklı ve en ilginç kafa yapısına sahip kuşlarından birisidir. Kafalarında yarım daire şeklinde bir ibik bulunur. Bu ibik ise iki sıra tüyden oluşmaktadır. Diğer kuşların aksine, ibik her zaman açık durmaktadır. Guyanalı kaya horozu onlarca farklı meyve türünün yanı sıra küçük böcekler, kertenkele ve kurbağa ile de beslenmektedir. Renkleri çok parlak turuncu tonundadır. Kendilerine eş bulmak için 4-5 erkek bir araya gelerek dişileri etkilemeye çalışırlar ve bunun dışında asla birlikte dolaşmazlar. Guyanalı kaya horozu yalnız yaşamayı seven kuş türlerinden birisidir.

10. Mavi Taçlı Güvercin

Rengârenk Tüylere Sahip En İlginç Kuş Türleri

Mavi taçlı güvercin, victoria taçlı güvercin, taç güvercin veya mavi taç güvercini olarak da adlandırılır. Bu kuş türü yalnızca Afrika kıtasının batısında yer alan Gine Cumhuriyeti’nde yaşamaktadır.Bu türün rengârenk tüylere sahip en ilginç kuş türleri listemize girmesine sebep olan özelliği başının üzerindeki mavi dantel şeklindeki tüyleri ve gözlerinin etrafındaki koyu mavi maske tüyleriyle sahip olduğu eşsiz görünümüdür. Dünya’nın en büyük güvercin türü olarak bilinir. Her iki cinsiyeti de neredeyse benzer renktedir ancak erkekler genellikle kadınlardan daha büyüktür. Kendilerine yaşam alanı olarak ova ve bataklıkları seçerler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!