Doğanın Büyüleyici Güzelliği: Hayvanlar Alemi

4 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Tüm canlıların ortak bir yaşam alanı var; Dünya. Dünya üzerinde milyonlarca canlı; kendi düzeni, kendi evreni, kendi yaşam alanlarında hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. Çoğu canlı türünün, insanların varlığından dahi haberi yok fakat biz onları daha yakında tanımak istiyoruz. dergiCE’nin sizler için hazırladığı doğanın en büyüleyici hali olan hayvanlar alemi listesi, günün en ilgi çekici bilgilerini barındırıyor. Keyifli okumalar!

1. Pembe Süt Rengiyle Su Aygırı

hayvanlar alemi

Geniş cüssesi, kocaman ağızlarıyla hem çok ürkütücü hem de çok şirin gözükebiliyorlar. İki türü ayrılan su aygırlarının diğer ailesi yine su canlısı olan cüce su aygırları. Yüzmeyi doğuştan bilen bu hayvanlar, doğumlarını da suyun içinde gerçekleştiriyor. Aynı zamanda su aygırlarının sütleri, pembe renkten oluşuyor. Su aygırlarının bir diğer ismi de Nil aygırı. Çoğunlukla Güney Afrika kıyılarında yaşamlarını sürdüren su aygırları, ilk defa Nil Nehri kıyılarında keşfedilmiş, isimlerinin kökü buradan geliyor yani. Ortalama 40-45 sene yaşayan bu canlıların yetişkin halleri, ortalama beş metre uzunluğunda ve bir tondan fazla ağırlığa sahip olabiliyor.

2. Siyah Beyaz Çizgileriyle Zebra

hayvanlar alemi

Afrika’nın orta kesimlerinde yaşayan zebralar, ilginç çizgileri ve sürü yaşamlarıyla otçul hayvan sınıfına dahiller. Oldukça hızlı olan bu hayvanlar, doğumunda 15 dakika sonra yürümeye, 1 saat sonra ise koşmaya başlıyorlar. Bu kadar hızlı bir gelişim, hızlı bir ölümü de beraberinde getiriyor. Çünkü zebraların ölüm oranı oldukça yüksek. Atlarla aynı familyadan gelen bu canlıların en ilginç özelliği ise her zebranın toynak izinin birbirinden farklı olması.

3. Arıdan Korkan Canlı: Fil

hayvanlar alemi

Son derece iri cüssesi ve büyük kulaklarıyla fillerin en ilginç özelliği arılardan son derece korkmaları. Son derece sosyal bir yaşam süren fillerin, duygu durumları da bir o kadar fazladır. Filler; üzülür, kızar, güler ve ağlarlar. Üstelik tüm bu duygu durumlarını oldukça açık bir şekilde yaşarlar. Yetişkin bir fil, günde ortalama 300 kiloluk bir yiyecek yer ve 3 saat kadar da uyur. Uyumayı pek sevmeyen fillerin en ilginç özelliklerinden biri de hafızalarının oldukça kuvvetli olmasıdır. Böylece kuraklık zamanlarında su olan yerleri hatırlarlar ve susuz kalmazlar. Bir film, 250 km’lik bir alanda suyun kokusunu alacak kadar gelişmiş koku duyusuna sahiptir.

4. Tam Bir Av Uzmanı Tilkiler

Dünyanın dört bir yanında yaşayan tilkiler, Asya’dan Avrupa’ya kadar birçok kıtada yaşamlarını sürdürürler. Hayvanlar alemi listemizin en usta avcıları bu hayvanlar, öyle ki koku ve ses duyuları 200 km’lik bir alana yayılabilir. Temel besin kaynakları fare ve tavşanlardır. Son derece kurnaz olan bu hayvanlar, gündüzleri 20 metrelik bir çukur açarak, orada saklanırlar ve gece olduğunda avlanmaya çıkarlar. Çoğu hayvanı uykusunda yakalayıp, afiyetle yerler.

5. Takım Elbiseleriyle Penguenler

Çoğunluğu güney yarım kürede yaşayan bu sevimli hayvanlar, ortalama 80 santim uzunluğundadır, ağırlıkları da genellikle 5 kiloyu geçmez. Zamanlarının çoğunu su altında geçiren penguenlerin en sevdiği aktivite avlanmaktır. Gün içinde 20’ye yakın balığı midelerine indirebilirler. Ağır kemikli yapılarıyla, su altına kolayca inebilen bu canlıların bir kısmı da Güney Afrika ve Güney Amerika’da yaşamaktadır.

6. Bataklığın Kralı Timsah

Dünyanın en güçlü dişlerine sahip olan bu canlılar, sürüngenler sınıfında yer alıyor. Çoğunlukla sıcak bölgelerde yaşarlar ve bataklıkta sinsice avlanmayı severler. 250 milyon yıla yakın bir zamandır dünyada oldukları bilinen bu canlıların, tam tamına 23 farklı türü var. Derileri oldukça değerli olduklarından, avcıların gözdesi olan timsahların, nesilleri son derece tehlike altındadır. Suda batmak için taş yutan bu canlılar, günde ortalama 100 kiloya yakın yemek tüketirler.

7. Renk Değiştirmesiyle Meşhur Bukalemun

Bulundukları ortam ve duygu durumlarına göre renk değiştiren bukalemunlar, bu özelliklerini bilinenin aksine saklanmak için değil, avlanmak için yaparlar. Bulundukları ortamın rengini bürünen bu canlılar; karınca, salyangoz ve böceklerle beslenirler. Sürüngenler ailesinin bireyleri olan bukalemunların 80 türü bulunur ve çoğunluğu Afrika, Hindistan ve Madagaskar’da yaşar.

8. Dünyanın En Eski Canlısı Denizanası

Keşfedilmiş 2000’den fazla türü olan bu deniz canlıları yaklaşık 650 milyon yıldır dünya üzerinde hayatlarını sürdürüyor. Bilim adamlarına göre türü keşfedilmeye 300.000’den fazla denizanası mevcut. 100’e yakın türü tamamen zehirli olan bu canlıların, insanlara da fazlasıyla zarar verebildiği biliniyor. Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan denizanalarının; beyni, kalbi ve kemikleri de bulunmuyor. Vücutlarının %95’i su ile kaplıdır ve vücutlarında ışık yayarlar.

9. Her Rengi Taşıyan Mandalina Balığı

hayvanlar alemi

Genelde akvaryumlarda gördüğümüz mandalina balıkları, okyanusta tuzlu suda yaşarlar ve pek hareket etmeyi sevmezler. Yemek konusunda da çok seçici olan bu canlıların, özellikle akvaryumdaki yaşamları da oldukça zorlu geçer. Profesyonel besleyicilerin baktığı bu balık, canlı yaşam türlerini yemekten hiç hoşlanmaz. Yalnız yaşayan bu balıklar, ortamlarında erkek bir mandalina balığı girdiğinde, onunla ölüne kadar dövüşürler.

10. Dans Şölenleriyle Ahtapotlar

hayvanlar alemi

Hayvanlar alemi listemizin son maddesinde, ahtapotlar var. Vücutları oldukça kısa ve yuvarlak olan bu deniz canlıları, gelişmiş bir çift göz ve beyne sahiptir. 3 adet kalbe sahiptirler ve boyları 1 metreye kadar uzayabilir. Ortalama 5 kilo ağırlığına sahiptirler ayrıca vücutlarında herhangi bir kemik bulunmaz. Ahtapotların en ilginç özelliği ise çiftleşmenin hemen ardından, dişi ahtapotun, erkek ahtapotu yemesidir. İyi gelişmiş bir sinir sistemleri vardır ve son derece zeki yaratıklardır. Ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşam alanları ve sayıları oldukça fazladır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!