​Ünlü Ressam Salvador Dali Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

5 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

İlgi çeken bıyık stili ile gören herkesin tanıdığı sürrealist ressam Salvador Dali, muzip yüz ifadesi, meraklı bakışları, sanatı, hayatı ile merak edilen biri olmayı başarmıştır. Aykırı düşünce ve davranışlarıyla yaşadığı dönemde de, kendisinden sonraki nesillerde de sorgulama ve değişimi desteklemiştir. Ünlü ressam Salvador Dali okunup izlendikçe hakkında ortaya çıkarılan ilgili şaşırtıcı gerçekler halen etkisini sürdürmekte. Fazlasıyla anılmayı hak eden Dali’ye gelin hep birlikte göz atalım.

1. Dali’nin Doğumu

​Ünlü Ressam Salvador Dali Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

11 Mayıs 1904’te İspanya’da gözlerini dünyaya açan Dali’ye ölen ilk çocuklarının adı olan Salvador adı verilir. Ailesi yalnızca isim vermekle kalmaz, ölen çocuklarının yerine Salvador’u koyarlar. İşin ilginç tarafı Salvador da kendisinin kardeşinin reeankarnesi olduğuna inanır. Kardeşine çok benzeyen Salvador, ölen kardeşinin anılarını yaşatmak için dünyaya getirilmiş olduğu fikriyle histeri krizleri, teatral hareketler sergiler. Kendi farklılığını göstermek ve kabullendirmek üzere gelişen kişiliği aykırı hareketleri de eklenince farklı bir yaşam sürmesine sebep olur. Çocuk yaşlarından itibaren çizim yeteneği olduğunu fark eden ailesi onu Colegio de Hermanos Maristas ve Figueres çizim okuluna gönderir. Resimle tanışması bu şekilde başlar.

2. Salvador Dali ve Çevresi

Colegio de Hermanos Maristas ve Figueres okuluna devam ederken alışılmışın dışındaki kıyafetleri, uzun saçları, disiplinsiz hareketleri sebebiyle dikkat çekmiştir. 1920’lerde Madrid San Fernando Akademisine başlayan Dali, anarşist hareketleri sebebiyle okuldan uzaklaştırılmıştır. Ardından ailesiyle birlikte Paris’e gider ve burada modern resim ile tanışır. Başta Picasso’dan etkilenen ve sonrasında pek çok ünlü isimle kendisine entellektüel bir çevre edinen Salvador değişmeye başlar. Stefan Zweig, Sigmund Freud, Luis Bunuel, Garcia Lorca gibi isimlerin yer aldığı çevresinde görüşü farklılaşmıştır. Salvador’un yaşamı entelektüel bir söylem ve lüks bir yaşam çerçevesinde ilerlemiştir. Bir resim sanat akımı olan kübizmi, bir dergiden öğrenip Madrid’de ilk uygulayan sanatçı Salvador Dali’dir.

3. Her Alanda Dali

​Ünlü Ressam Salvador Dali Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Çevresinde sanatın çeşitli dallarından bir çok insan yer alır. Çalışmalarına devam ederken Luis Bunuel ile birlikte ‘Bir Endülüs Köpeği’ filmi ortaya çıkar. Dini konularda fikirleri çok da sabit kalmayan Dali, Bunuel’i dinsizlikle suçlayarak başka bir film için çalışmak istemez. 1928 yılında Luís Montanyà ile Sebastià Gasch, Sanat Karşıtı Katalan ve Manifesto’yu kaleme alır. 1928’de Salvador Dali ve Luis Buñuel’in gördükleri bazı rüyaları birbirlerine anlatmalarıyla sürrealist film ortaya çıkar. Deneysel sinemanın ilk örneği sayılır. Fotoğraf, heykel, bilim gibi alanlara da ilgisi olan ünlü ressam Salvador Dali, Watson ve Crick’in DNA yapısını anlatmalarından da etkilenerek çift sarmal yapıyı tablolarında sıklıkla kullanır.

4. Dali’nin Aşkı Gala

Karakteri ilginçliklerle dolu olan Dali, kadınlara pek ilgi göstermiyordu. Kadınları cinsel fanteziler için yaratılmış canlılar olarak görüyordu. Ta ki Gala ile tanışıncaya kadar. 1926 yılında bir otelin terasında gördüğü, şair Paul Eluard’ın eşi olan Gala ile ilk buluşmalarını görsel bir ritüel haline getirdi. Vücudunu gösterecek şekilde kıyafetlerini kesip, boynuna inci kolye, kulağına bir sardunya takıp, vücuduna kendi kanını süren Dali, penceresinden Gala’yı görünce bu halinden vazgeçti. Buluşmaları sırasında Gala’nın da Dali’den etkilenmesi sonucu birlikte yaşamaya başladılar. Bu yaşam için Gala kocasını ve çocuklarını terk ederek ünlü sanatçıya kaçtı. Bir çok eserinde Gala’yı yansıttı. Gala, Dali’nin yalnızca sevgilisi değil, arkadaşı, dostu, ilham kaynağı ve hatta danışmanı oldu.

5. Eserlerindeki Büyü

​Ünlü Ressam Salvador Dali Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Madrid’de kübik eserleri ile odak noktası olmayı başaran Dali, çalışmalarında genel olarak yaygın sembolizmi kullandı. Dali’nin sürrealizme katkısı ise paranoyak ve eleştirel yöntemi barındırmasıdır. Dali hırçın hareketleri ve uzlaşmaz karakteri sebebiyle sürreal hareketten atılmasına rağmen, döneminin en etkin sanatçısı oldu ve sürrealizm denilince akla ilk gelen isim olmayı başardı. Freud’un psikanaliz yönteminden yola çıkarak gerçekleri bilinçaltı perspektifiyle yansıtan ve en bilindik eserlerinden biri olan Belleğin Azmi için Dali şöyle der; Sıcak bir İspanya gecesinde ansızın yatağımdan uyandım ve yarı uykulu gözlerimle etrafıma bir bakındım. Sıcaktan erimiş kötü kokulu camembert peyniri ve duvarda asılı duran saat gördüğüm ilk şeyler oldu. Belleğin Azmi adlı eser için pek çok yorum ve eleştiri yapılmış olsa da Dali yalnızca peynir ve saat olduğunu dile getirir. Picasso’dan bir hayli etkilenmiş, bunu hiç gizlememiş ve Picasso Portesi’nde vermek istediği mesajı dile getirmiştir.

6. Sürrealist Kimlik Sahibi

Gerçeküstücülük akımının en önemli temsilcisi olarak görülen Dali, bu noktaya gelişini kendi söylemleriyle sağlamlaştırmış görünüyor. Deli dahi olarak da anılan Dali, kendisini şöyle tanımlıyor; Dünyada iki büyük ressam vardır, biri Pablo diğeri de benim, ancak ben daha büyüğüm. İlk eserlerinde kübizm ve Dadaizm etkileri görünen Dali, Barcelona’da ilk kişisel sergisini açtığında çok büyük ilgi ve eleştiri ile karşılaşmıştır. Freud’un psikanaliz yöntemini kendi üslubu ile harmanlayarak gerçekleri kendi gördüğü haliyle resmettiğini her fırsatta dile getirirdi. Sanat Karşıtı Katalan Manifesto’yu yazan Salvador, Sürrealizm benim diyerek öleceği güne dek kıyasıya bir rekabet içerisindeydi.

7. İnanmayanın İsa Tasviri

​Ünlü Ressam Salvador Dali Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Salvador Dali, din konusunda birbirinden farklı yanıtlar vermiş olsa da Tanrı’ya inanmadığını ve bir dine mensup olmadığını sık sık dile getirmiştir. Marjinal kişiliği ile her hareketi ayrı bir tartışmaya sebep olmuştur. Dali’nin Çarmıhtaki İsa adlı eseri de döneminde büyük bir sansasyon yaratmış. Bu eseri ile Katolik rahipler ve din adamları arasında çıkan tartışmalarda inancı daha da körükleyen bir tablo olduğunu söyleyenler ve İsa’ya çok büyük bir saygısızlık yapıldığını öne sürenler oldu. Ünlü ressam Salvador Dali bu eseri yaparken Hollywood Stüdyolarında çekilen bir fotoğrafla birlikte çalışmıştır. Dali bir ateist olarak neden böyle bir tablo yaptı sorusunun cevabı ise oldukça basit. Bir sanatçı döneminde sorguladığı ya da sorgulanmasını istediği eseri kendi üslubu ile aktarmak ister ve hatta görevi budur.

8. İlham Perisi Gala’nın Ölümü

Gerçek adı Helena Ivanovna Diakonava olan Gala, Dali’den 10 yaş büyüktü ve evliydi. Neredeyse ilk görüşte aşk olan ilişki için Dali “Hep ileriye doğru giden, benim Gradiva’m, benim zaferim, benim eşim olmak onun kaderinde yazılıydı.” diye bahseder. Gradiva ismi, Freud’un romanındaki ana karakter ve psikolojik iyileştirmeyi getiren kişidir. Gala, kısa sürede Dali’nin hayat arkadaşı ve ilham perisi olmuş. 1982’de Gala öldüğünde Dali’nin hayatı donuklaşır. Yemek yemeyi bırakır, yüzünü tırmalar, sürekli ağlayan bağırıp çağıran birine dönüşür. Ünlü ressam Salvador Dali hakkında okuyanları en çok şaşırtıcı gerçekler arasında aşk hayatı bulunuyor diyebiliriz.

9. Evcil Hayvanı Karıncayiyen

Sanatının bir akımı olarak değil de bir yaşam biçimi olarak benimsediği sürrealizmi sonuna kadar yaşayan Dali, evinde bir karıncayiyen besliyordu. Çarpıcı tarzı ile sanki köpeğini gezmeye çıkarır gibi karıncayiyen dostu ile şehirde çok dolaşırdı. Babou ismini verdiği evcil hayvanını partilere bile götürdüğü oldu. Olağanın dışında ve marjinal fikirlerle dolu olan Dali’nin hayatının tüm kesitinde bu tarz ayrıntılar bulunuyor.

10. Eserleriyle Ölmeyen Dali

​Ünlü Ressam Salvador Dali Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Gala’nın ölümünden sonra son eserlerini veren Dali, hayat arkadaşının mezarının yer aldığı Pubol’e yerleşti. Bu şatoda yaşanan bir yangından kurtulduktan sonra 1989’da Figueras hastanesinde 84 yaşındayken yaşamını yitirdi. Cesedi ilaçlanarak Figueras’taki müzeye hakim olan dev kubbenin altına gömüldü. Doğumundan ölümüne kadar sanatı, hayatı, söylemleri ile tanınan ve akıllara kazınan Salvador Dali şahit olanları günümüzde de şaşırtmaya devam ediyor. Eserlerindeki dahilik, aşk hayatı, marjinal yaşantısı ve dizginlenemeyen ruhu ile anılıyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç