Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar - dergiCE.com

Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar

4 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Sanat eserleri, kişinin kendini dışavurum şekli, sanatçıların ise dünyaya bıraktığı izlerdir. Boyalar ve fırçalar da ressamların sözcükleridir. Ne kadar zaman geçerse geçsin o eserlerden sözcükler duyarız ve böylece sanatçı kalıcı hale gelmiş olur. Belki bir çantada, belki bir kupada gördüğünüz o resim bir sanatçının size kendini anlattığı cümleler olabilir. Bu yazımızda o cümleleri okuyabilmek için dünyaya eserleriyle büyük iz bırakmış ressamlar ile öne çıkan eserlerinden bahsettik. Keyifli okumalar!

1. Pablo Picasso

Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar

Birçok kişi tarafından ressamlığıyla bilinen Picasso’nun marifetleri bu alanla sınırlı değil. Kendisi aynı zamanda heykeltıraş, sahne tasarımcısı, oyun yazarı ve şair. Sanatçı, ilk tablosunu 9 yaşında bir matador çizerek yapmıştır. Otoriteyle arası pek iyi olmayan Picasso, sürekli öğretmenleriyle çatışma yaşıyan ve ceza olarak küçük hapishane dediği odaya kapatılan bir çocuktu. Ancak bu onun için pek ceza sayılmazdı çünkü odanın duvarları beyazdı ve Picasso’nun resim yapmak için bol zamanı oluyordu. Picasso’nun savaşa karşı net bir tavrı vardı ve bu tavrını Guernica adlı eserinde göstermişti. Guernica en büyük savaş karşıtı resim kabul edilmiştir. Aynı zamanda Georges Braque ile kübizm akımını ortaya çıkartarak resim sanatına yeni bir boyut getirmiştir.

2. Leonardo Da Vinci

Dünya tarihindeki dâhilerden kabul edilen Da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezarfendir. Mona Lisa ve Son Akşam yemeği tablolarıyla tanınır. Sanatçı bu eserleriyle dünyaya büyük iz bırakmış ve diğer ressamlar da hayran olmuştur. Aynı zamanda bilim insanı olan Da Vinci, ilk büyük anatomi kitabını yazmıştır. Da Vinciyle ilgili şöyle de ilginç bir gerçek var ki; bilimsel notlarını herkesin okuyamaması için ters harflerle yazmıştır. Bu bilim ve sanat bilgisine karşın Da Vinci hiç okula gitmemiş Latinceyi kendi öğrenmiştir.

3. Vincent Van Gogh

Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar

Renkleriyle ve çalkantılı yaşamıyla dikkat çeken sanatçı 20.yüzyıla damga vurmuştur. Gezdiği bir müzede köylü resimlerinden etkilenmesi üzerine köylü ve manzara resmi yapmaya yoğunlaşmıştır. Günümüzde birçok yerde gördüğümüz Yıldızlı Gece tablosu Vincent’in en ünlü eseridir. Bu tablo sanatının ve hislerinin açıkça yorumlanabileceği eserlerindendir. Ayrıca Van Gogh hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Loving Vincent filmini de izleyebilirsiniz.

4. Frida Kahlo

Hayata karşı duruşuyla feminizmin ikonu haline gelen Frida’nın sanatı sürrealist olarak tanımlanır. Frida’nın hayatı eşi Diego ile olan ilişkisi ve geçirdiği trafik kazası sebebiyle ızdırap içinde geçmiştir. Frida bu acıları eşine yazdığı mektupta şöyle açıklıyor: İki büyük kaza geçirdim Diego. Tramvay ve sen. En kötüsü sendin. Ayrıca, hasta yatağında çizdiği otoportreleri de sanatçının hayatında önemli bir yer tutar. Frida hayatındaki tüm zorluklara rağmen gösterdiği dik duruş ile şu an birçok kişinin örnek aldığı bir isimdir.

5. Michelangelo

Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar

Özellikle Adem’in Yaratılışı eseriyle ve Davut heykeliyle kendinden söz ettiren sanatçı Rönesans dönemi için önemli bir aydındır. Adem’in Yaratılışı aslında Michelangelo’nun, Sistina Şapeli tavanı için yaptığı freskin küçük bir kısmıdır. Michelangelo, 300’den fazla figür içeren bu freski 4 yılda tamamlamıştır. Sanatçı Davut heykelinde de o kadar ince çalışmıştır ki eseri 3 yılda tamamlamıştır. Bu ünden dolayı ismi bir zamanların popüler çizgi romanı Ninja Kaplumbağalardaki bir kaplumbağaya da verilmiştir.

6. Salvador Dali

Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar

Günümüzde daha çok La Casa De Papel dizisiyle bilinse de aslında Belleğin Azmi tablosu ile bir döneme damga vurmuştur. Bu tablo üzerine birçok bilim insanı bilimsel yorumlar yapıyorken Dali, bu resmin sadece peynir ve saat olduğunu söylemiştir. Sıra dışı yaşamı sayesinde “deli dâhi Dali” olarak da anılır. Ayrıca senaryosunu Luis Bunuel ile yazdığı Un Chien Andalou adlı film tanınmasına yardımcı olmuştur. Sanatçı, beni Dali yapan kadın dediği Gala’nın ölümünden çok etkilenmiş ve inzivaya çekilmiştir.

7. Raffaello Sanzio

Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar

Rönesans döneminin İtalyan ressamıdır. Bu dönemin Michelangelo ve Leonardo Da Vinci ile üç büyük ressamı içinde anılır. Klasik Yunan medeniyetinin en ünlü filozof ve bilim insanlarını bulundurduğu freski Atina Okulu Stanza Della Sengatura’da bir duvarı kaplamaktadır. Resim içindeki 59 figür özelliklerine göre gruplandırılmıştır. Genç yaşta ölmüş olsa da Raffaello 37 yıllık hayatına önemli eserler sığdırmış bir sanatçıdır.

8. Jan van Eyck

Yağlı boya tekniğini geliştirmesiyle ismini duyuran ressamın Arnolfini’nin Düğünü adlı eseri nadide eserlerdendir. Bu eserinde sosyal statüleri yansıtması ile takdir görmüştür. Jan van Eyck eserlerinde ikonografik unsurlara yer verirdi. Arnolfini’nin Düğünü eserinde ise köpek sadakati, erkeğin cama yakın olması dışarıyla olan bağını simgeler. Sanatçı eserlerini imzalamaya önem verirdi, bu yöntemle kendini kalıcılaştırmayı başardığını söyleyebiliriz. Çoğunlukla portre çizmiştir ve Türbanlı Adam adlı eserinin kendi portresi olduğu düşünülür. Aynı zamanda derinlik anlayışına yeni bir boyut getirmiştir.

9. Edvard Munch

Ekspresyonizmin doğumunda etkili olan sanatçı Çığlık tablosuyla tanınır. Sanatçının bu eseri Çığlık filmi ve Doctor Who dizisi için ilham kaynağı olmuştur. Varoluşsal sancıları sergileyen bu eserin Munch’un intihar eğilimini sergilediğini de düşünenler var. Ayrıca bu eser, Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa eserinden sonra sanat tarihinin en ünlü ikinci eseridir. Hayatı acılarla dolu olan Munch, ilk eserine hasta yatağındaki kardeşi Sophie’yi resmederek başlamıştır. Bu eseri onun izlenimcilikten ilk kopuşu olmuştur. Kardeşinin genç yaştaki ölümü onu çok etkilemiş ve ilerleyen yıllarda da bu tarz karamsar eserler ortaya koymasına sebep olmuştur. Dönemin diğer ressamlarını takip eden sanatçı Vincent Van Gogh ve Paul Gauguin’i örnek almıştır.

10. Andy Warhol

Dünyaya Eserleriyle Büyük İz Bırakmış Ressamlar

Pop-art akımındaki başarısıyla tanınan sanatçı, çağdaş sanatın önemli temsilcilerindendir. Sanatında, eserlerini afiş yöntemiyle çoğaltarak radikal bir tepki göstermiştir. Aynı zamanda film yapımcısı ve yayıncısıdır. Seri üretimi sanatına başarılı bir şekilde uyarlamasıyla da adından sıkça söz ettirmiştir. Ünlülere karşı özel bir ilgisi olan Warhol, dergilerden ünlülerin kafalarını kesip kolaj yaparmış, hatta bu kolajlarından birine cevap da almış. Shirley Temple’a yazdığı bir mektuba Temple’dan cevap gelmiş. Ayrıca disleksi olan sanatçı bu durumu avantaja çevirip resim sanatındaki önemli bir isim olmayı başarmıştır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!