Belçika’nın Kalbi Olan Brüksel’e Dair Bilgiler

4 dk okuma süresi


15
11 Paylaşım, 15 puan

Küçük bir şehir olmasına rağmen Avrupa Birliği ve NATO gibi kurumlara ev sahipliği yapan Brüksel, Avrupa’nın Başkenti olarak anılmaktadır. Waffle gibi dünyaca ünlü bir tatlıya sahip zengin mutfağı, Tenten gibi dünyaca tanınmış çizgi romanları, UNESCO tarafından koruma altına alınmış mimari eserleriyle, alışveriş kültürü ve yemyeşil bir kent olmasıyla Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Bu listemizde Belçika’nın kalbi olan Brüksel’e dair bilgiler yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz!

1. Avrupa’nın Başkenti: Brüksel

Belçika’nın Kalbi Olan Brüksel’e Dair Bilgiler

Avrupa’nın ve Belçika’nın kalbi olan Brüksel’e dair önemli bilgiler arasında birinci sırada Avrupa Birliği ve NATO’nun merkezi olması yer almaktadır. Bu nedenle “Avrupa’nın Başkenti” olarak adlandırılır. Fransızca, Felemenkçe ve Almancanın resmi dil olduğu Belçika’da birçok millette insan beraber yaşamaktadır. Brüksel, mimarisi, yemek kültürü ve sanatı ile Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasındadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan birçok eseri vardır. Çok sayıda festivalin yapıldığı Brüksel, turistlerin uğrak noktalarından biridir.

2. Cennetten Gelen Tatlı: Waffle

Waffle, Eski Fransızaca’da bal peteği gibi görünen anlamına gelen “wafla, wafel” kelimelerinden gelmiştir. Belçika’da doğmuş hamur tatlısıdır. Tüm dünyada farklı şekilleri olan “waffle”ın en meşhuru Brüksel’de yapılmaktadır. Diğer waffle çeşitlerinden farklı yapan özelliklerden biri pişirmesinde kullanılan özel demir waffle aletleridir. Bu aletler “waffle”a gevrek bir yapı ve altın sarısı bir renk vermektedir. Diğer waffle çeşitlerinden farklı olarak üzerine eritilmiş çikolata, krem şanti ve çeşitli meyveler konularak servis edilmektedir. Hamuru dikdörtgen şeklindedir.

3. Victor Horta Müzesi

Belçika’nın Kalbi Olan Brüksel’e Dair Bilgiler

Avrupa Art Nouveau mimari akımının en önemli isimlerinden Victor Horta, 6 Ocak 1861 tarihinde doğmuştur. Tasarladığı ve yapımı 1893 yılında biten Hotel Tassel, Art Nouveau mimarisinin ilk örneği olarak kabul edilmektedir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde Brüksel’de bulunan 4 eseri yer almaktadır. Bu eserler Hotel Tassel, Hotel Solvay, Hotel van Eetvelde ve “Victor Horta Müzesi” olarak kullanılan Maison & Atelier Horta’dır. Ünlü mimarın evi olan bina ölümünden sonra müze haline getirilmiştir. Aslına uygun olarak korunan binada Victor Horta’nın eşyaları ve atölyesi bulunmaktadır.

4. Brüksel Çizgi Roman Müzesi: Magasins Waucquez

Belçika yemekleri, mimarisi, sanatının yanında çizgi romanları ile de ünlüdür. Sokaklarda ki duvarlara kadar her yerde çizgi roman karakterleriyle karşılaşmak mümkündür. Herkesin tanıdığı Tenten, Red Kit, Şirinler ve daha fazla çizgi roman Belçika’da doğmuştur. Art Noueveau akımının önemli temsilcilerinden Victor Horta tarafından tasarlanan Magasins Waucquez, 1989 yılından bu yana “Brüksel Çizgi Roman Müzesi” olarak kullanılmaktadır. Müze içerisinde çizgi romanlar hakkında bilgiler, oyuncaklar, modeller gibi birçok şey yer almaktadır.

5. İşeyen Velet: Manneken Pis

Belçika’nın Kalbi Olan Brüksel’e Dair Bilgiler

Ünü kadar büyük olmasa da 61 cm boyuyla Brüksel denince akla ilk gelen eser olmuştur. Manneken Pis, işeyen bir çocuk heykeli şeklindeki çeşme olarak tasarlanmıştır. Orijinali 1619 yılında Jerome Duquesnoy tarafından yapılmıştır. Daha sonra birçok kez çalınan heykel en sonunda parçalara ayrılmıştır. Günümüzde sergilenen heykel ise 1965 yılında yapılan bir kopyasıdır. Turistik olarak en çok ziyaret edilen yerlerden olan Manneken Pis heykeli, özel günlerde kıyafetler giydirilerek sergilenmektedir. Manneken Pis, 900’den fazla kıyafetinin olduğu bir gardıroba sahiptir.

6. Çan Kuleli Belediye: Hotel de Ville

Avrupa’nın kalbi olan Brüksel’e dair en önemli turistik noktalardan olan “Hotel de Ville” hakkında bilgiler şu şekildedir. Grand Place’in en önemli binalarından Hotel de Ville, mimar Jacob van Thienen ve Jan van Ruysbroek tarafından tasarlanmıştır. 1401 yılında yapımına başlamış ve 1455 yılında tamamlanmıştır. 96 metrelik çan kulesi ile oldukça görkemli olarak inşa edilmiştir. Hotel de Ville, 1695 yılında Fransız bombardımanı sırasında hedef alınmış ve zarar görmüştür. Bombardıman sonrası yenileme çalışmaları yapılmıştır. Günümüzde “Brüksel Belediye Binası” olarak kullanılmaktadır.

7. Ünlü Pasaj: Galaries Royales Saint-Hubert

Belçika’nın Kalbi Olan Brüksel’e Dair Bilgiler

Brüksel’in ünlü pasajı Galaries Royales Saint-Hubert, mimar Jean-Pierre Cluysenaer tarafından tasarlamış ve 1847 yılında inşa edilmiştir. Brüksel’de lüks alışverişin kalbi olan ünlü pasaj, 100 metrelik iki kanada sahiptir. İçerisinde ünlü giyim markaları, restoranlar ve kafeler vardır. Galaries Royales Saint-Hubert, 1877’de modanın kalbi olan Milano’da inşa edilen ünlü pasaj “Galleria Vittorio Emanuele II” için de ilham kaynağı olmuştur. Ünlü pasaj, Brüksel’in en çok turist alan ve alışveriş için en çok uğranılan noktalarından biridir.

8. En Lezzetli Müze: Musee du Cacao et du Chocolat

Belçika’nın meşhur çikolatalarına dair tüm bilgilere ve tarihine ulaşabileceğiniz bir çikolata müzesidir. Musee du Cacao et u Chocolat, ünlü çikolata imalatçısı ve “Godiva Chocolatier”in de kurucusu olan Joseph Jo Draps’ın eşi tarafından 1998 yılında açılmıştır. Brüksel’in en çok ziyaret edilen noktaları arasındadır. İçerisinde çikolata tarihi, çikolatanın nasıl yapıldığı ve tadımlık çikolatalar yer almaktadır. Çikolatalarla yapılan özel gösteriler yer almaktadır. Küçük bir müze olsa da Brüksel’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Joseph Jo Draps’ın kurduğu “Godiva Chocolatier” 2007 yılında Yıldız Holding tarafından satın alınmıştır.

9. Bahtsız Meydan: Grand Place

Grand Place, Brüksel’in merkezi olan tarihi meydandır. 1401 yılında Hotel de Ville yapıldıktan sonra önem kazanmaya başlamıştır. Binanın yapımından sonra önemli binaların çoğu bu bölgeye yapılmıştır. Grand Place, 1695 yılında Fransızlar tarafından bombalanınca çoğu bina zarar görmüştür. Yerine yeni yapılar yapılarak günümüzde bile önemini korumuştur. Eski binalar, restoranlar ve kafeler ile Brüksel’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri olmuştur. Grand Place, UNESCO tarafından 1998 yılında “Dünya Mirası” olarak kabul edilmiştir.

10. Dev Element: Atomium

Belçika’nın Kalbi Olan Brüksel’e Dair Bilgiler

Atomium, Dünya Fuarı için 1958 yılında inşa edilmiştir. Andre Waterkeyn tarafından, demir elementinin kristal kafes yapısının 165 milyon kez büyütülmüş hali ilham alınarak tasarlanmıştır. Atomium, 102 metre yüksekliğe sahiptir. 9 çelik küreden ve onları birbirine bağlayan 12 borudan oluşmaktadır. Bu küreler içerisinde sergiler ve restoran yer almaktadır. En üst küreden Brüksel panoramik olarak görülmektedir. Başlangıçta sadece 6 ay gibi kısa bir süre durması planlanırken, gördüğü ilgi ile günümüze kadar gelmiş ve Brüksel’in en önemli sembollerinden biri olmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!