Belçika’da En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

3 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Batı Avrupa’da yer alan Belçika, federal devlet yapısıyla yönetilen ve 11.4 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Almanya, Hollanda, Lüksemburg ve Fransa ile komşudur. Sahip olduğu bu coğrafi avantajla Avrupa’nın kalbi Belçika’da atıyor diyebiliriz. Şehirlerinde Avrupa’nın tarihi dokusunu taşıyor, yeşillik alanları ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bir ülke. Bu özellikleriyle Belçika, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Biz de dergiCE olarak, Belçika’da en çok ziyaret edilen turistik mekanlar listesini sizlere derledik. İşte Belçika’nın en popüler turist çeken mekanları…

1. Brugge Simgesi: Çan Kulesi

Belçika’da En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

Belçika’da en çok ziyaret edilen turistik mekanlar arasında yer alan Çan Kulesi, Brugge şehrinde yer almaktadır. Çan kulesi, 366 basamaklı dik bir merdivene sahiptir. Kule eski zamanlarda belediye arşivi ve gözlemevi olarak da kullanılmıştır. Kuleye adını veren çanlar da yangın alarmlarını ve çalışma saatlerini halka duyurmuş. Günümüzde Belçika’nın en çok turist çeken yerlerinden birisidir. Çan Kulesi, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır.

2. Kent Parkı: Cinquantenaire

Belçika En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

Belçika’da dikkat çeken turistik mekanlar arasında en çok ziyaret edilen yerlerden bir diğeri Cinquantenaire’dır. Brüksel’de bulunan Cinquantenaire, Jubelpark olarak da adlandırılıyor. 1880 yılında Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılına özel olarak yapılmış. Bu nedenle park, 50. yıl dönümü anlamına da gelmektedir. Belçika’nın en fazla ziyaret edilen yerlerinden Cinquantenaire parkı, bitki çeşitliliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca parkın içinde 3 adet müze bulunmaktadır. Bu müzeler, saat 10:00’da ziyaretçilere açılıyor.

3. Brüksel’in Sembolü: Büyük Saray

Belçika’da En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

Belçika’da turistlerin çok fazla ziyaret ettiği yerlerden biri de Brüksel’in kalbi olarak adlandırılan Grand Place’dır. Büyük saray, anlamına gelmektedir. Grand Place, Brüksel şehir müzesi, Brüksel belediyesi ve birçok idari bina ile birlikte geniş bir meydana sahip. Burada her iki yılda bir Ağustos ayında önüne çiçeklerden oluşturulan halı görünümlü bir şölen ile kutlamalar gerçekleştirilmekte. Tarihi saray, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasına eklenerek koruma altına alınmıştır.

4. Orta Çağ Kalesi: Gravensteen

Gravesteen kalesi, Belçika’nın Gent şehrinde yer alan bir orta çağ kalesidir. Bu kale orta çağda kontlara hizmet etmiş. Daha sonraki yıllarda ise mahkeme, hapishane ve fabrika olarak kullanılmıştır. Şimdilerde Gravensteen kalesi, Belçika’da gezilecek yerlerin ilk sırasında yer alıyor. Yılda onlarca turisti kendisine misafir ediyor.

5. Belçika Kraliyet Sarayı

Belçika’da En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

Belçika’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri de kraliyet sarayı. Saray Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunuyor. Adı Belçika Kraliyet Sarayı olsa da Belçika kraliyet ailesi bu sarayda yaşamıyor. Adeta bir simge haline gelen bu saray, kral ve kraliçe tarafından ofis olarak kullanılıyor. Bunun yanında birçok devlet adamının da ofisleri yer alıyor. Turistler için saray, yalnızca yaz aylarında ziyarete açık. Eğer bir yaz tatilinde Brüksel’e yolunuz düştüyse buraya uğramadan es geçmeyin.

6. Brugge Kutsal Kan Bazilikası

Kutsal Kan Bazilikası, Belçika’nın Brugge şehrinde yer almakta. Şehre gelen turistlerin gezilecek yerler listesinin en başında bulunuyor. Bazilika iki katlı bir yapıdan oluşmakta. Alt katında Aziz olan Basil’in adına inşa edilmiş St. Basil Şapeli’nin mezarı vardır. Üst kat ise bazilikaya adını veren Hz. İsa’nın kanının saklandığı kutsal olarak atfedilen bazilikadır.

7. Brüksel’in Kalbi: Büyük Pazar

Belçika’da En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

Grote Markt (Büyük Pazar), Grand Place meydanın da bulunan büyük alandır. Meydan, günün 24 saati boyunca canlı ve oldukça hareketlidir. Bunun en önemli nedeni de meydanda kafeler, restoranlar ve ünlü mağazaların bulunmasından kaynaklanıyor. Ayrıca meydanın çevresinde Brüksel’den idare edilen birçok kurumsal binalar da yer alıyor.

8. Brugge Bizim Leydi Kilisesi

Belçika’da En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

Bizim Leydi Kilisesi, yalnızca turistler tarafından ziyaret edilen mekanlardan biri değil, Brugge şehrindeki yer halk tarafından da fazlasıyla ziyaretçi topluyor. 122,3 metrelik kulesiyle Brugge şehrinin en yüksek yapısıdır. Bu ihtişamlı yapı, dünyada tuğla ile yapılan en uzun ikinci kuledir. Bizim Leydi Kilisesi Michelangelo tarafından yapılan Madonna ve çocuğunun heykeliyle de ünlüdür. Kiliseyi ziyaret etmeyi düşünenler, bu heykeli de görebilirler.

9. Gent’in Sembolü: Saint Bavo Katedrali

Saint Bavo Katedrali, Belçika’nın Gent şehrinde 13. yy’da inşa edilmiş bir kilisedir. Katedralin içi tablolarla dizayn edilerek daha ihtişamlı hale getirilmiş. Şu anda Gent piskoposluğu görevini bu katedral üstlenerek daha önemli bir merkez haline gelmiştir. Saint Bavo Katedrali, turist ziyaretçiler içinde açıktır.

10. Brüksel Anıt Binası: Atomium

Belçika’da En Çok Ziyaret Edilen Turistik Mekanlar

Belçika’da gezilecek yerlerden en önemlisi Atomium anıt binasıdır. Eyfel Kulesi’nin baş aşağı görünümünden esinlenerek yapılmıştır. Bu anıt 1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmıştır. Dokuz tane çelik kürenin birleştirilmesiyle oluşmuştur. En yüksekteki küreye çıkarak, ziyaretçilerine Brüksel’e kuşbakışı bakma imkanı sunuyor. Küreler arasında yürüyen merdivenler aracılığıyla gezilebiliyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!