Ufkunuzu Genişletecek En İyi Bilim Teknoloji Dergileri

4 dk okuma süresi


4
16 Paylaşım, 4 puan

Ufkunu genişletmeyi, farklı bakış açısına sahip olmayı kim istemez ki? Özellikle evlere kapanılan bugünlerde… Dergi okumayı ve yeni içerikler keşfetmeyi seviyorsanız, bu yazımızda ufkunuzu genişletecek en iyi bilim teknoloji dergileri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ülkemizde online içerikler ve dergiler rağbet görmeye başladıkça ortaya onlarca farklı türde dergiler çıktı. Bilim dünyasından haberdar olmak için bu listeye mutlaka göz atmalısınız. Keyifli okumalar!

1. Herkese Bilim Teknoloji

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Bilim Teknoloji Dergileri

Herkese Bilim Teknoloji (HBT) Türkiye’de haftalık olarak yayımlanan bilim haberleri dergisidir. Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji (CBT) dergisinin kapanması üzerine derginin içerik ve yazar kadrosundan olan Orhan Bursalı ve Özlem Yüzak’ın genel yayın yönetmeliğinde ‘Herkese Bilim Teknoloji’ adıyla 1 Nisan 2016’da yayım hayatına devam etmiştir. Herkese Bilim Teknoloji Dergisi her cuma yeni içeriklerle dijital abonelik ile yayımlanmaktadır. Herkese Bilim Teknoloji Dergisi 24 sayfadan oluşan ve yabancı basım organlarından da faydalanan bir dergidir. Bilim, teknoloji konusunda ufkunuzu genişletecek bir donanıma sahiptir.

2. Popular Science

Popular Science, 148 senelik bir geçmişe sahip popüler bilim dergisidir. Amerika’da 1872 yılında yayımlanmaya başlayan dergi herkese hitap eden yalın diliyle bilim ve teknoloji konularını işler. Popular Science, Türkiye dahil 45 ülkede 30’dan fazla dile çevrilerek yayım hayatını devam ettirir. Dergi, 2012 yılında Doğan Burda Dergi sayesinde Türkiye’de yayım sektörüne giriş yapar. Ocak 2016’a kadar aylık olarak çıkartılan dergi daha sonrasında iki ayda bir olarak değişiklik göstermiştir. Yenilenebilir enerji, uzay ve havacılık konularını işleyen dergi 2004 senesinde En İyi Dergi olarak toplam da 58 ödüle layık görülmüştür.

3. Scientific World Journal

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Bilim Teknoloji Dergileri

Scientific World Journal, 2001 yılında kurulan biyomedikal, yaşam ve çevre bilimleri konularını işleyen bilimsel bir dergidir. 2001–2011 yılları arasında yönetici editörü Graham Less tarafından yönetilmekteydi, 2011 senesinden sonra Hindawi Publishing Corporation şirketi satın alarak derginin yayım hayatına devam etmesini sağlamıştır. Şirket alışılanın dışında bir yola giderek herhangi bir baş editörü belirlememiş, içeriklerle ilgili kararları belirlediği dış hakem ve editörlerin birleşimden oluşan grup karar vermektedir. Dergi, hem basılı olarak hem de çevrim içi yayım yapmaktadır. Hindawi şirketi derginin önceki konu ayrımlarını değiştirerek geleneksel yöntemlere başvurmuştur.

4. Bilim Ve Teknik

Türkiye’de en iyi bilim teknoloji dergileri arasında yer alan bu dergi, TÜBİTAK’ın 1967 yılının Ekim ayından beri ufkunuzu genişletecek yayımlar yapan aylık popüler bilim ve teknik dergisidir. Bilgi Hazinesi adıyla 457. ve 463. sayılarını sanal ortamda paylaşarak DVD modülünde “proce” adını verdiği yazılar yayımlanmaya başlar. O yıl içerisinde dergiye ek olarak ‘İnsan Genomu’ isimli ek verilir. 2002 sene içerisinde ise ‘Yeni Ufuklara’ isimli küçük bir dergi yanında verilir. Günümüzde ise ‘Yıldız Takımı’ isimli dergi ek olarak verilir. Yıldız Takımı eki yalın bir anlatımla ilginç bilimsel konuları işlemektedir.

5. National Geographic

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Bilim Teknoloji Dergileri

1888 yılında ABD’de yayımlanmaya başlayan National Geographic dergisinin ilk adı National Geographic Magazine (NGM)’dir. Ticari amaç bulundurmayan dergi ABD’nin Washington eyaletine kurulduktan 9 ay sonra, Ekim 1888’de ilk sayısını hayata geçirdi. Popüler bilim, Coğrafya, Tarih ve Keşif içerikli makaleler ağırlıklı olarak dergide yer alır. Dergi 1888 yılından 1920 yılına kadar bir editör eşliğinde içerik üretmiştir. Yıllarca İngilizce hazırlanan National Geographic ilk kez 1995 yılında Japonca yayımlanmaya başlamıştır. Günümüzde Türkçe dahil tam 33 dil çevirisi bulunmaktadır. Dünya çapında aylık 40 milyon okuyucuya hitap ettiği bilinmektedir.

6. Journal of Experimental Medicine

Journal of Experimental Medicine, 1896 senesinde Rockefeller Üniversitesi’nin ilk başkanı William H. Welch tarafından hazırlanmıştır. Hematopoez (kan oluşumu hücresi), immünoloji (organizmadaki bağışıklık sistemini kapsayan bilim dalı), kök hücresi, kanser, bulaşıcı hastalıklar gibi konuları işleyip, aylık olarak çıkartılan bir dergidir. Derginin enteresan yanıysa bir tane değil tam on üç tane baş editörü bulunmasıdır. Dergi, 6 aydan uzun süren yayın içeriğini hem ulusal hem de uluslararası olarak ücretsiz erişime açmıştır. Derginin editöryal yükü Welch’e ağır geldiği için Rockefeller Üniversitesi’nin müdürü olan Simon Flexner’a devredilmiştir.

 7. Bilim Ve Ütopya

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Bilim Teknoloji Dergileri

Bilim ve Ütopya, Bilim ve Ütopya Kooperatifi’nin yayın aracı olup 1993 senesinden itibaren milli olarak yayımlanan aylık bir dergidir. Yayım hayatına Aydınlık Gazetesi’nin ücretsiz eki olarak başlamıştır. Dergide genel olarak evrim, doğa bilimleri, toplumsal mücadele ve insanlığın aydınlanması konuları işlenmiştir. Bilim ve Gelecek dergisiyle beraber ticari amaç bulundurmayan kuruluşlar tarafından yönetilen kamu yarına yönelik bir dergidir. Yurt dışında 8, Türkiye’de ise 47 üniversitede olmak üzere toplam 55 üniversitede kurmuş olduğu üniversite temsilciliği vardır. 1994 yılı içerisinde sanayinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan teknolojinin derginin seyrini değiştirecek fikri bazı yazarlar tarafından benimsenmiş ve karşı çıkılmıştır.

8. Scientific American

Scientific American, yayın hayatına 28 Ağustos 1845 tarihinde önce haftalık sonra aylık başlayan popüler bilim dergisidir. Amerika Birleşik Devleti’nde en uzun soluklu dergi olarak bilinmektedir. Bilim ve teknoloji hakkında hem kapsamlı hem ilginç bilgiler sunmaktadır. Albert Einstein, Jonas Salk gibi dünya çapında bilinen bilim insanlarının makaleleri yer almaktadır. 1850 senesinde Amerika Birleşik Devleti’nin Patent Ajansının ilk şubesini açıp, mucitlere yardım etmek amacıyla kurmuştur bu sayede 100.000’den fazla icadın patentine kaynaklık sağlamıştır. Dergi; tarım, savunma, iletişim, çevre ve tıbbi teşhis gibi konuları işleyerek 50 ödülün sahibi olmuştur.

9. New Scientist

New Scientist, Londra merkezli olup sonradan Amerika Birleşik Devleti ve Avustralya’da ofis açan, İngilizce içerik üreten bilim ve teknoloji dergisidir. Haftalık yayımlanan dergi uluslararası olarak güncel bilgiler sunan, bilim dergisi 1956 senesinde hayata geçirilmiştir. Reed Elsevier, New Scientist dergisinin kurucusu olarak Reed Elsevier Business İnformation LTD şirketinden yayım yapmaktadır. 1996 senesinde değişikliğe gidip günlük haber yapılan bir web sitesine dönüştürülen dergi bilim ve teknoloji dışında felsefe konularına da ağırlık vermektedir. Web sitesinde okuyucuların fikirlerini belirtmesi amacıyla bir geri bildirim köşesi kurulmuştur, bu sayede hem yeni fikirler elde etmiş hem de okuyucusunu içeriklerine dahi edebilmiştir.

10. Sky & Telescope

Ufkunuzu Genişletecek En İyi Bilim Teknoloji Dergileri

Sky & Telescope (S&T), amatör astronominin ağırlıklı olduğu konuları kapsayıp, aylık olarak çıkartılan bir ABD dergisidir. Derginin içeriğinde hem amatör hem profesyonel gök çekimleri mevcuttur bunun dışında gök olaylarının da fotoğrafları dergide yer alır. 1941 senesinin Kasım ayında Charles A Federer ve eşi Helen Spence Federer tarafından kurulmuştur. Harvard Koleji’nin Gözlemevi’nde ilk yayıma başlanmıştır. Astronomi dışında teleskopun yapımı ve bilgisayar yazılımı gibi konulara da yer vermiştir. Sky & Telescope Dergisi çoğunlukta uzay hakkında çeşitli ve ilginç bilgiler barındırır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!