Küresel İklim Değişiklikleri İçin Alınabilecek Önlemler

3 dk okuma süresi


19
18 Paylaşım, 19 puan

Doğa ana, hayvanlar, insanlar denince aklımıza ilk gelen şey mevsimler ve iklimlerdir. İklimle ilgilenen pek çok insan olduğunu düşünerek, iklim nedir, iklim değişiklikleri nelerdir, bizim için küresel iklimin önemi nedir? sizler için araştırdık. Bu konuları sadece ilgili insanlar değil, herkesin bilmesi, bu konuda bilinçli olunması daha güzel. Yaşanabilir bir dünya için taşın altına herkesin elini koyması son derece önemli. Dilerseniz iklim ve iklim değişikliğinin tanımını yaparak yazımıza başlayalım.

İklim Ve İklim Değişikliği Nedir?

Küresel İklim Değişiklikleri

İklim için genel bir tanımlama yapacak olursak; bir yere ait sıcaklık, nem, rüzgar, yağış durumları vb hava olayları, bir yere ait iklim profilini çizen en temel unsurlardır. Yani bir yerin hava olayları o yerin iklimini belirlemede en önemli rolü oynar.

İklim değişikliği içinse; hava olaylarına ve doğaya, insanların bir şekilde bilinçsizce zarar vermesi, endüstrinin yaygınlaşmasıyla atmosferde bulunan CO2, CH4, N2O gibi gazların artarak yapıyı bozması diyebiliriz. İklim değişiklikleri doğayı, insanları ve hatta tüm canlıları olumsuz yönde büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden hem kendimiz hem de dünya için gerekli önlemlerin alınması ve bilinçli davranılması çok çok önemlidir.

İklim Değişiklikleri İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Küresel İklim Değişiklikleri

İklim değişiklikleri dediğimizde çok büyük, dışarıdan müdahale edilmesi imkansız bir felaketmiş gibi düşünülebilir. Bu cümlede felaket kelimesi kısmen doğru olsa da bir şeyler yapılamayacağını düşünmek çok yanlış olur. Dünya olarak, Türkiye olarak hatta ayrı ayrı birey olarak günlük hayatımızda dikkat edebileceğimiz küçük noktalar ile belki hiç tanımayacağımız torunlarımızı, torunlarımızın torunlarını sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip, hayatlarını devam ettirmelerini sağlayabiliriz. İklim değişiklikleri konusunda alınabilecek önlemler neler olabilir, biz birer birey olarak ne tür katkılarda bulunabilir ya da engel olmamız gereken durumlarda neler yapabiliriz? dilerseniz hep birlikte inceleyelim.

1. Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın!

Toplu Taşıma

Belki de hepimizin en zor kabul edeceği ya da konforsuz bulabileceği durumlardan bir tanesi şahsi araca sahipken toplu taşıma araçlarını kullanmak olacaktır. İşe, okula ya da herhangi bir yere giderken kendimize ait bir aracı kullanmak şüphesiz daha kolay ve zahmetsiz geliyor. Fakat çevreye verdiği zararı düşünürsek hiç de azımsanacak bir miktar olmadığını söyleyebiliriz. Yani bilinçli ve çevreyi koruyan, iklim değişiklikleri hakkında gerçek anlamda bilinçli olan insanların belki her zaman değil ama en azından imkan oldukça toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri oldukça önemlidir.

2. Fosil Yakıtlar Yerine Yenilenebilir Enerjiyi Tercih Edin!

Küresel İklim Değişiklikleri

Alınabilecek bir başka önlemse yenilenemez enerji türü olan fosil yakıtlardan vazgeçerek, yenilenebilir enerji türlerini tercih etmeniz. Günümüzde hepimizin bir hayatı, yaşadığı bir yer ve buna bağlı olarak alışmış olduğu ya da tercih ettiği bir enerji türü bulunur. Fakat atmosfere dağılan zararlı gazların iklim değişiklikleri konusunda olan etkisini düşünürsek, ciddi anlamda önlem almamız gereken bir konu olduğunu söyleyebiliriz.

3. Sanayiye Ait Atıkları Geri Dönüşüme Kazandırın!

Endüstriyel Atıklar

Endüstrinin oldukça geliştiği ve yaygınlaştığı bir dünyada yaşıyoruz. Birçok konuda hayatımıza olumlu katkısı olan endüstrinin maalesef ki olumsuz tarafları da vardır. Olumsuz yönlerini değerlendirdiğimizde ortaya çıkan liste ise oldukça kabarık. Olumlu ve olumsuz taraflarını karşılaştırdığımızda vazgeçilmez iyi yönleri olan endüstrinin olumsuz etkilerine bir çözüm olması için geri dönüşümden bahsedebiliriz. Yani pil, plastik şişe gibi bazı endüstri ürünlerinin geri dönüşümünü sağlarsak, doğayı korumak anlamında daha kontrollü davranmış oluruz.

4. Fabrika Bacalarında Mutlaka Filtre Olmalı!

Küresel İklim Değişiklikleri

Endüstriden bahsetmişken fabrikalardan bahsetmemek olmazdı. Bir yerde endüstri varsa orada fabrika ya da fabrikaların bulunması kaçınılmazdır. Fabrika olan bir yerde ise doğaya bırakılan atıkların doğaya vereceği zararları saymakla bitiremeyiz. Bu sebeple fabrikadan çıkabilecek olan herhangi katı, sıvı veya gaz atıklarının belirli standartlarda üretilen filtrelerden geçmesi oldukça önemlidir.

Aslında farkında olmadan dünyayı adım adım felakete sürükleyebilecek bu önemli konu hakkında bilinçlenmek, gerekli önlemleri bireysel veya toplu olarak almalıyız. Uygulama aşamasında yer alarak bu duruma dur diyebiliriz. Belki dünya olarak bunu yapmak, şimdiki şartlarda zor olsa da en azından bireysel olarak gerekli önlemleri almamız bize yarar getirecektir. Unutmamalı ki, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak bizim elimizde!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
40
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
27
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
28
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!