Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 dk okuma süresi


3
15 Paylaşım, 3 puan

Salda Gölü hakkında bilmeniz gerekenler olduğunu düşündük ve dergiCE olarak cennetten bir parça olan Salda hakkında bir içerik hazırladık. Masmavi suları, bembeyaz kumlarıyla tam bir cennet köşesi Salda. Dünyada eşi benzeri olmayan bir güzellik olan Salda Gölü; doğasıyla, kendi içinde yarattığı tabiatı ve havasıyla tam bir turizm merkezi…

1. Turizm Cenneti

Salda Gölü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, ilçenin hemen kuzeybatısında ve ilçeye 4 kilometre mesafede yer alıyor. Özellikle son dönemlerde ciddi bir turist akınına uğramış durumda. Türkiye’nin Maldivler’i diyebileceğimiz bu muhteşem göl, sadece bu yıl 60 bini aşkın turiste ev sahipliği yapmış.

2. Ülkemizin En Derin Göllerinden

Salda Gölü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salda Gölü, 184 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en derin göllerinden biri olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda Salda Gölü 6,8 kilometre eninde, 9,186 kilometre uzunluğunda. Gölden herhangi bir akarsu çıkışı bulunmuyor. Bu durum da Salda’yı kapalı havza gölü yapıyor. Suyunun ise az tuzlu ve yüksek alkali özellikte olduğunu belirtmekte fayda var.

3. Tek Başına Ayrı Bir Doğa

Salda Gölü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salda Gölü çok önemli bir kuş cenneti, doğa ve bitki alanı. Sığırkuyruğu’nun iki türü sadece Salda’nın güney kıyılarında yetişebiliyor.

4. Salda Gölü Başlı Başına Bir Tarih

Salda Gölü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salda Gölü yaklaşık iki milyon yıl önce oluşmuş. Göl ve kıyı şeridi birinci derece doğal sit alanı durumunda. Yani bilimsel ve arkeolojik çalışmalar hariç, kesinlikle hiçbir elin dokunmaması gereken bir yer. Öyle ki iki milyon yıldır kimse dokunmak da istememiş böyle bir güzelliğe.

5. Adeta Bir Maldivler

Salda Gölü

Salda Gölü’nü bu kadar çekici yapan beyaz kumları ve masmavi rengiyle Maldivler’i andırıyor olması desek yanlış olmaz. Deniz suyuna bu rengi veren ise göl tabanını oluşturan, stromatolit adında oluşumu hala devam etmekte olan beyaz kayaçlar.

6. Saklı Bir Cennet

Ulaşımın zor olması, ayaküstü bir yerde olmaması da bugüne kadar saklı bir cennet olarak kalmasını sağladı Salda Gölü’nün. Fakat son dönemlerde sosyal medyada yayılmasıyla oldukça bilinir bir göl olmayı başardı Salda. Birtakım kirli ellerin de radarına girdi maalesef.

7. Yüzmek İçin İdeal Bir Su

Salda Gölü’nün, insanların yüzmeleri ve plajında vakit geçirmeleri için son derece uygun ve temiz bir yer olması Salda Gölü hakkında bilmeniz gerekenler arasında. Fakat hatırlatmakta fayda var, Maldivler’e benzetilen yerler, gölün birkaç kilometre uzağında bulunuyor.

8. Kamp Kurmak İçin İdeal

Yeşilköy’de bulunan bungalov evler ve hazır satılan çadırların yanı sına, sahil boyunca kamp yapılabiliyor. Böylece Salda’nın baş döndüren esintisini yaşarken, cennet olan doğasının da tadını harikulade çıkarabiliyorsunuz.

9. Tamamen Doğal Bir Ortam

Türkiye’de doğallığı bozulmamış en güzel yerlerden biri Salda. Salda Gölü hakkında bilmeniz gerekenler arasında en güzel bilgi de plaj kısmında insan yapımı şey neredeyse yok. Tamamen doğanın ve iptidai koşulların içinde, tam bir doğal hayat sunuyor size Salda.

10. Bahçe vb. Yapılaşmalar Kanunen Yasak

Salda Gölü hakkında bilmeniz gerekenler

Salda Gölü hakkında bilmeniz gerekenler arasında en önemli madde: Salda Gölü birinci dereceden sit alanı. Bu yüzden dışarıdan herhangi bir müdahale, herhangi bir bahçe vb. yapının yapılması, değerli madenlerin aranması kanunen yasak. Bu yasağı çiğneyenlere, çiğnenmesine göz yumanlara, ellerini attıkları her şeyi taş yığını haline getiren zihniyete karşı en büyük ve en güzel simge olan Salda Gölü, bizlere sunduğu cennet ortamıyla mutlaka ziyaret edilip, gezilmesi gereken bir yer.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!