Türkiye’nin Eurovision Geçmişinden Enteresan Derlemeler

5 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Eurovision Şarkı Yarışması, bir zamanlar ülkemizin her sene katılım gösterdiği ve büyük heyecana sahne olan bir organizasyondu. Ülkelerin sevilen sanatçılarının sırf bu organizasyona özel yaptıkları şarkılarla yarıştığı ve her ülkenin oylamayla puanladığı bu yarışmada Türkiye, en son 2012 yılında yer almıştır. Her Eurovision dönemi, bu heyecanın özlendiği ve Türkiye’nin tekrardan Eurovision’a katılması gerektiği görüşü de sosyal medyada sıkça konuşulmaktadır. Biz de sizler için Türkiye’nin Eurovision geçmişinden enteresan derlemeler listemizi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Sertab Erener’in Birinciliği

Türkiye’nin Eurovision Geçmişinden Enteresan Derlemeler

4 Aralık 1964 doğumlu şarkıcı Sertab Erener ülkemizi Eurovision arenasında temsil eden sanatçılar arasındadır. 2003 yılında Türkiye için yarışmaya katılarak muhteşem bir performans göstermiştir. ‘Everyway That I Can’ isimli şarkıyla canlı olarak izleyenleri ve ekran başında izleyen seyircilere müzikal bir ziyafet yaşatmıştır. Bu şarkıyla Sertab Erener yarışmayı kazanmış ve 2003 Eurovision birincisi olmuştur. Sertab Erener, Türkiye’nin Eurovision karnesindeki tek birinciliğini kazanmıştır. Bu başarısı sayesinde Türkiye’nin Eurovision geçmişi denilince ilk akla gelen isimler arasında Sertab Erener gelmektedir.

2. Mor ve Ötesi’nin Türkçe Performansı

1995 yılında kurulmuş bir grup olan Mor ve Ötesi, 2008 yılında ülkemizi Eurovision’da temsil etmiştir. Mor ve Ötesi, çoğu katılan Türk sanatçının aksine Eurovision şarkısını Türkçe olarak seslendirmiştir. ‘Deli’ isimli rock tarzındaki şarkıyla sahneye çıkan Mor ve Ötesi, akılda kalır bir performans sergilemiştir. Türkiye, 138 puan ile 12. sırada yarışmayı bitirmiştir. Çoğu kişi ise ‘Deli’ şarkısıyla Mor ve Ötesi’nin daha üst sıraları hakettiğini düşünüyordu. Mor ve Ötesi’nin Türkçe bir şarkıyla sergilediği bu cesur performans da Türkiye’nin Eurovision geçmişinden enteresan derlemeler arasında yer almaktadır.

3. Manga’nın Yıllarca Dinlenilen Eurovision Şarkısı

Türkiye’nin Eurovision Geçmişinden Enteresan Derlemeler

2010 senesinde Türkiye, Manga grubunu Eurovision’da ülkemizi temsil etmesi için seçmiştir. Manga grubu yarışma için ‘We Could Be The Same’ adlı şarkıyı yapmıştır. Yarışma finallerinde de inanılmaz bir sahne performansı göstermiştir. Favori performans olarak gösterilse de Manga yarışmayı ikinci olarak tamamlamıştır. Manga’nın şanssızlığı ise birinci sıradaki ismin Alman şarkıcı Lena olmasıdır. Lena’nın şarkısı da tıpkı Manga’nın şarkısı gibi günümüzde hala dinlenen şarkılar arasındadır. Manga grubunun ‘We Could Be The Same’ şarkısı 2020 yılında onca aranın ardından en çok dinlenenler listesinde yer almıştır.

4. Athena’nın Hareketli Performansı

Sertab Erener’in 2003 yılındaki başarısının ardından 2004 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye’de düzenlenmiştir. Bu bir Eurovision geleneğidir. Geçen senenin kazananının ülkesinde düzenlenmesinden dolayı İstanbul’da gerçekleşen bu organizasyonda Athena ülkemizi temsil etmiştir. Athena ‘For Real’ isimli şarkısıyla adeta salonu coşturmuştur. Hareketli şarkısı ve sahne performansıyla sadece Türk seyircilerinin değil diğer ülke vatandaşlarının da beğenisini kazanmıştır. Yarışmayı kazanamasa da Athena’nın performansı Türkiye’nin Eurovision geçmişindeki en güzel ve enteresan performanslar arasında yer almaktadır.

5. Sibel Tüzün’ün Lordi Grubuyla Fotoğrafı

Türkiye’nin Eurovision Geçmişinden Enteresan Derlemeler

2006 yılında Atina’da gerçekleştirilen Eurovision şarkı yarışmasına metal müzik damgasını vurmuştu. Lordi grubu ‘Hard Rock Hallelujah’ şarkısıyla yarışmaya damga vurmuş ve sahne performansıyla birinci sırada yer almıştı. O sene ülkemizi temsil eden Sibel Tüzün ise ‘Süperstar’ şarkısı ile sahne almıştı. Yarışmada çok başarılı sonuç alamayan Sibel Tüzün, Lordi grubunun vokalisti ile garip bir fotoğraf çekilmiş ve gündemde uzunca süre kalmıştı. Hala akıllarda kalan o fotoğraf zaman zaman sosyal medyada mizah gönderilerinde görülmektedir. Böylece Sibel Tüzün’ün Lordi grubu ile olan fotoğrafı da Türkiye’nin Eurovision geçmişinden enteresan derlemeler arasında yerini almaktadır.

6. Beklenmedik Can Bonomo Seçimi

2012 yılında Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü’de gerçekleşen yarışmada Türkiye son kez katılım göstermiştir. Her zaman ünlü bir isim gönderen Türkiye bu yarışmada daha yeni çıkış yapan Can Bonomo’yu Eurovision’a göndererek herkesi şaşırtmıştır. Can Bonomo, ‘Love Me Back’ isimli şarkıyla yarışmada büyük bir başarı yakalayamasa da Türkiye içinde kendini tanıtmış ve kariyerine çıkışla devam etmiştir. Yarışma içinde başarı yakalanmasa da Can Bonomo’nun şarkısı ülkemizde sevilmiş ve sıkça dinlenilenler listesinde yer almıştır. Türkiye daha sonraki yıllarda Eurovision’a katılmamıştır.

7. Kenan Doğulu’nun Yaşadığı Şarkı Benzerliği Sorunu

Türkiye’nin Eurovision Geçmişinden Enteresan Derlemeler

Türkiye’nin pop türünde en sevilen sanatçıları arasında Kenan Doğulu da yer almaktadır. Kenan Doğulu, 2006 yılında Türkiye’yi Eurovision arenasında temsil etmiştir. Seneye damga vuran olay ise Yunanistan’ın şarkısıyla olan benzerliktir. Kenan Doğulu’nun ‘Shake It Up Şekerim’ adlı şarkısı aynı yıl katılan Yunan şarkıcının şarkısıyla benzerlik taşımaktadır. İki taraf da birbirlerini çalıntı şarkıyla suçlasa da şarkıcılar birbirlerinden tamamen habersiz olduklarını ve şarkılarının da birbirlerine benzemediğini açıklamışlardır. Türkiye 2006 Eurovision’da 4. sırada yer alırken Yunanistan 7. olmuştur.

8. Yüksek Sadakat’in Beklenmedik Performansı

Yüksek Sadakat, Türkiye’nin en sevilen rock grupları arasında yer almaktadır. 2011 yılında da Türkiye’yi temsil etmek üzere Eurovision’da yer almışlardır. Türkiye içindeki başarılarına ve geçmişte çıkarttıkları güzel şarkılara bakıldığında tüm Türkiye Yüksek Sadakat grubundan başarılı bir performans beklemiştir. Yüksek Sadakat ise ‘Live It Up’ adlı şarkısıyla finallere kalamamıştır. Bu şarkı medyada çok tartışılmış, kimileri tarafından beğenilirken kimileri tarafından ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Yarışmada ise Yüksek Sadakat yarı finallerde elenmiştir. Uzun zamanın ardından Türkiye bu yarışmada finallere kalamamıştır.

9. Şebnem Paker’in Türkçe Şarkıyla Dereceye Girmesi

Şebnem Paker, 1997 yılında Türkiye’yi ‘Dinle’ isimli şarkıyla Eurovision’da temsil etmiştir. İrlandanın başkenti olan Dublin’de yapılan yarışmada üçüncü sırada yer alarak Türkçe bir şarkıyla dereceye girmiştir. Türkçe şarkıyla Eurovision’a katılmanın yanlış bir tercih olacağı iddiaları arasında bu cesareti göstererek risk alan Şebnem Paker başarıya ulaşmıştır. Hala Türkiye’nin Eurovision tarihindeki en başarılı performansları arasında bu şarkı yer almaktadır. Şebnem Paker’in Türkçe şarkıyla dereceye girmesi de Türkiye’nin Eurovision geçmişinden enteresan derlemeler arasındadır.

10. Hadise’nin Sevilen Şarkısı

Türkiye’nin Eurovision Geçmişinden Enteresan Derlemeler

2009 yılında gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması, Rusya’nın başkenti olan Moskova’da düzenlenmiştir. Ülkemizi temsilen Hadise katılım sağlamıştır. Hadise, Eurovision’a ‘Düm Tek Tek’ isimli şarkısıyla katılmıştır. Ülkede en çok dinlenenler arasına giren ve oldukça beğenilen bu şarkı yarışmada dördüncü seçilmiştir. Çoğu eleştirmen şarkının kaydındaki gibi söylenmediğini ve dışarıya o enerjiyi veremediğini söylemiştir. Bunca eleştiriye rağmen Hadise’nin ‘Düm Tek Tek’ isimli şarkısı dördüncü sırada yer almış ve unutulmaz Eurovision performansları arasında yerini almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!