Tüm Zamanların En Popüler 10 Dizisi

4 dk okuma süresi


27
50 Paylaşım, 27 puan

Yatağında yatıp dinlenirken bir de dizi izleyeyim diyenlerden misin? Peki yıllara meydan okuyan bir dizi mi yoksa yepyeni bir dizi mi izlemek istersin? Karar verememen çok normal. Çünkü bir diziyi sevilir yapan onun yayınlanma zamanı değil. Uyandırdığı merak duygusu ve hikayesinin işleniş biçimidir. En önemlisi ise izleyicinin karakterle kendini bütünleştirebilmesidir. İşte bir diziyi popüler yapan formüller bunlar. Karakterleriyle bütünleşip kendinizi hikayesinin içinde kaybedeceğiniz tüm zamanların birbirinden popüler ve en çok izlenen 10 dizisi içeriğimizde derlendi. Keyifli okumalar ve şimdiden iyi seyirler!

1. The Punisher

Tüm Zamanların En Popüler 10 Dizisi

Marvel yapımı drama türünde olan The Punisher dizisinde, eski bir asker olan Frank Castle’nin hayatı konu alınıyor. Ailesinin cinayetlerinden sorumlu kişileri cezalandırmaya çalışan Frank Castle, uyuşturucu çetesinden oluşan 37 kişiyi katledip kayıplara karışıyor. Suçlulardan kendini ölü göstererek kaçan Frank Castle, kimliğini ortaya çıkarmadan ailesinin intikamını almaya çalışır. Kendisini açığa çıkarmadan hedefine ulaşmaya çalışan karakterin macerası izleyiciyi heyecanlandırır. Daradevil dizisinin spin-off yapımı olarak yayınlanan popüler dizi, tüm zamanların en sevilen 10 dizisi arasındadır.

2. Prison Break

Tüm zamanların en sevilen yapımlarından olan Prison Break dizisi, 10 popüler yapım arasında kendini göstermektedir. Dizinin ana karakterlerinden biri olan Lincoln Burrows, haksız yere idam cezası alır. Michael Scofield ise Burrows’un kardeşidir. İnşaat mühendisi olan Scofield, abisini hapishaneden kaçırma planı kurar. Dizi boyunca izleyici, bu planları kuran Michael’ın verdiği mücadeleyi izler. Michael, abisini idam edilmeden önce kurtarıp kurtaramayacağını merak eden izleyici kendini kimi zaman Scofield’in yerine kimi zaman ise Burrows’un yerine koyar. Merak duygusu her bölümde yüksek olan dizi, izleyicinin hikaye içinde kaybolmasını sağlar.

3. The Wire

Tüm Zamanların En Popüler 10 Dizisi

Suç dizisi olan The Wire, yayınlandığı ilk andan itibaren popülerliğini koruyan bir dizidir. Eski bir polis muhabirinin kaleme aldığı yapım, gerçekçi bir şekilde anlatılan hikayesiyle izleyicileri kendine çeker. ABD’nin bir şehri olan Baltimore’da geçen dizi, suçlular ile kolluk kuvvetleri arasındaki sıcak temasa odaklanır. Kolluk kuvvetlerinin bakış açısının yanı sıra suçluların bakış açısıyla da izleyiciye şehri tanıtır. Kentsel yaşamı doğru bir şekilde tasvir etmesiyle başarıya ulaşan dizi, toplumu ve siyaseti doğru bir şekilde ekranlara yansıtır. Aynı zamanda The Wire; Idris Elba, Michael B. Jordan gibi isimleri izleyici ile tanıştırmıştır.

4. Band Of Brothers

Mini dizi olan Band of Brothers, etkisi büyük olan dizilerdendir. Bir sinema filmi bütçesine sahip olan dizi, İkinci Dünya Savaşı’nda bulunan bir Birleşik Devlet Ordusu grubunun etrafında geçer. Er Ryan’ı kurtarmak filminde de beraber çalışan Tom Hanks ve Stevan Spielberg ortaklığında Band of Brothers oluşmuştur. Dizi, Amerika’nın Avrupa’daki büyük eylemlere katılımından 2. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar olan kısmı anlatır. En iyi mini dizi dalında hem Emmy hem de Altın Küre kazanan Band of Brothers, askerlerin günlüklerinden ve mektuplarından derlenmiştir. Ayrıca dizide buradan kurtulan askerlerle yapılan röportajlara da yer verilir.

5. Better Call Saul

Tüm Zamanların En Popüler 10 Dizisi

Breaking Bad’in devam dizisi olan Better Call Saul, en az Breaking Bad kadar popüler olan suç dizisidir. 2000’li yılların başlarından ortalarına kadar süren zamanda geçen dizi, bir avukatın etrafında geçiyor. Hevesli bir avukat ve eski bir dolandırıcı olan Jimmy McGill, dizi boyunca birtakım değişikliğe uğrar. Adil bir avukatlıktan ben merkezci bir kişiliğe bürünen McGill, ceza savunma avukatına dönüşerek Saul Goodman adını kullanmaya başlıyor. Son sezonu 2022 yılında yayınlanacak olan dizinin sevenleri oldukça fazla. Breaking Bad izleyicisini de memnun eden Better Call Saul, tüm zamanların en popüler yapımları arasındadır.

6. Succession

Kara komedi türündeki Succession, yergisel mizah anlayışıyla izleyicilerinden tam not alıyor. 2018 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, kısa sürede popüler hale geldi. Dizi, Roy ailesinin etrafında dönmektedir. Küresel bir medya ve eğlence holdingi sahibi bir baba olan Logan Roy, aynı zamanda ailenin reisidir. Logan’ın sağlığı belirsizliğe doğru gidince Roy ailesinde çıtırdamalar başlar. Aile, şirketin başındaki kişinin yok olacağı düşüncesiyle baş başa kalır. Şirketin kontrolünü almak isteyen birbirinden farklı Roy ailesinin fertleri ise rekabete girişir. Her biri şirket için öne çıkmaya çalışır. Bazen ironik bazen ise komik olan bu yarış izleyiciyi kendine çekmeyi başarır.

7. Firefly

Tüm Zamanların En Popüler 10 Dizisi

Fütüristik uzay dizisi Firefly, kısa yayın hayatına rağmen oldukça fazla izleyiciye sahip olmuştur. Özel efektleri sayesinde “Primetime Emmy” ödülünü kazanan dizi, bazı çizgi romanların ve oyunların da ilham kaynağıdır. Firefly; insanların, yeni bir yıldız sistemini keşfettiği 2517 yılında geçmektedir. Firefly, “Serenity” adlı uzay gemisine kaçak bir şekilde giren mürettebatın başından geçen maceraları konu alıyor. Dizi, savaşın kaybeden tarafında yer almış veya toplumun kenarında kalmış kişilerin hayatlarını mercek altına alıyor ve izleyicinin empati kurması sağlanıyor. Birçok aya ve yıldıza gitme imkanı bulacağınız dizi, sizi karakterlerin yaşamına girmenizi sağlar.

8. Heartstopper

2022 yapımı Heartstopper, hızlı bir şekilde popülerlik kazanan bir diğer dizidir. Alice Oseman’ın aynı adlı web çizgi romanından uyarlanmıştır. Romantik komedi türündeki dizi iki yetişkinin hayatlarını ekranlara getiriyor. Dizi, Charlie Spring’in hikayesini konu alır. Okulda yeni olan Nick Nelson adlı genç, bir gün Charlie’nin yanına oturur ve Charlie, sıra arkadaşına karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Arkadaşlıklarının daha anlamlı olabileceğini düşünen gençler, okul ve hayatlarında yaşadıklarını izleyiciyle paylaşır. Karakterlerle özdeşleşmenin mümkün olduğu dizi, sürükleyici hikayesiyle izleyicilerde merak duygusu uyandırır.

9. Severance

2022 yılının en beğenilen yapımlarından olan Severance, izlerken düşündüren bir hikayeye sahiptir. Bir eleştiri olarak da görülebilecek dizi, izleyiciyi sorgulamaya götürür. Bilim kurgu ve psikolojik gerilim türündeki dizi, kısa sürede türünün en iyileri arasına adını yazdı. Lumon Industries’in bir çalışanı olan Mark (Adam Scott), iş dışı anılarının iş anılarından ayrıldığı bir programı kabul eder. Dizi, bu program süresince Mark’ın yaptığı işin etrafında döner. Program tam olarak bilinmese de dizi süresince programın detaylarına da kavuşulur. Dizi, 74. Primetime Emmy Ödülleri’nde En İyi Drama Dizisi dahil toplam 14 adaylık almıştır.

10. Euphoria

Tüm Zamanların En Popüler 10 Dizisi

Gençlik dizisi olan Euphoria, hiç deneyimlememiş olsak bile empati kurabileceğimiz Rue Bennet’in başından geçenleri konu alır. Dünyadaki yerini bulmaya çalışan Rue, kurtulmaya çalışan bir uyuşturucu bağımlısıdır. Rue’nun bu zorlu macerasına izleyicinin de eşlik etmesini sağlayan dizi, en sevilen dizilerden biri olmuştur. Rue’ya eşlik eden birkaç lise öğrencisi daha vardır. Onlar da gençlik heyecanıyla sarılmışlarken kimlik karmaşası yaşarlar. Euphoria’da uyuşturucu, travma, aile, arkadaşlık, aşk gibi konularda bir çıkış yolu arayan gençlerin serüvenine tanık oluruz. Euphoria, Game of Thrones’un ardından en çok izlenen HBO yapımıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
23
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!