Tüm Dünyada Tanınan En Ünlü Fotoğraf Kareleri

5 dk okuma süresi


12
13 Paylaşım, 12 puan

Küresel bir yaşam, zaman geçtikçe daha da kendini gösteriyor. Dünyanın belirli bir yerinde yaşanan olay, dünyanın her yerinden tepki alıyor. Bu olaylar kimi zaman müzik dünyasında kimi zaman spor müsabakalarında gerçekleşiyor. Bu olaylara verilen tepkiler de insanları bir araya getiriyor. İnsanlarda ortak bir hafıza oluşturuyor. Bu hafızanın kanıtları olarak da o günlere ait fotoğraflar elinizde kalıyor. Geniş kitlelere ulaşarak hayatınızda yer ediniyorlar. Hafızamızı canlı tutan fotoğraflar, bize o günlerdeki hislerimizi tekrar yaşatıyor. En büyük etkileri tüm dünyada insanlara bu hisleri tekrar yaşatmalarıyla tanınan en ünlü fotoğraf kareleri yaratıyor. Keyifli okumalar!

1. Muhammed Ali, 1984

Tüm Dünyada Tanınan En Ünlü Fotoğraf Kareleri

Spor müsabakaları insanların coşkularını rahatça yaşayabildikleri yerlerden biridir. Bu durum altmışlı yıllarda da böyleydi. 25 Mayıs 1965’te gerçekleşen bir boks müsabakası da bunun kanıtıdır. Neil Leifer’ın fotoğrafıyla hafızalarda yer eden maçın yıldızı ise Muhammed Ali’dir. O yıl 23 yaşında olan Ali, bir önceki yıl şampiyonluk unvanını elde eden rakibi Sonny Liston’ı 1 dakika 44 saniye yere sermiştir. Leifer, daha sonra “Kesinlikle doğru koltuktaydım ama önemli olan anı kaçırmamış olmam.” diyerek fotoğrafla ilgili düşüncesini belirtmiştir. Bu maçın ve ünü yayılan fotoğrafın ardından Muhammed Ali, en sevilen sporculardan biri haline gelmiştir.

2. Prince, 2007

Her müzisyenin performans sergilemeyi hayal ettiği bazı etkinlikler vardır. Bunlardan biri de Super Bowl Devre Arası Şovu. Super Bowl gecesi her senenin en büyük şovlarından birine ev sahipliği yapıyor. 2007 yılındaysa bu şovun sahibi Prince idi. Dolphin Stadyumu’nda gerçekleşen performans, Let’s Go Crazy ile başlamıştı. Prince, Purple Rain albümünden şarkıların yanı sıra Bob Dylan, Creedence Clearwater Revival ve Foo Fighters coverları da sergilemişti. Şov sağanak yağmur altında gerçekleşen ikonik Purple Rain performansıyla da sona ermişti. Bu performans, Prince’in kostümüyle ve gitarıyla da hafızalara kazındı.

3. 99 Cent, 1999

Tüm Dünyada Tanınan En Ünlü Fotoğraf Kareleri

99 cent ironik bir şekilde 2006 yılında satıldığında tarihin en pahalı çağdaş fotoğrafıdır. İroninin sebebi ise fotoğrafın Los Angeles’te yer alan bir 99 Cents Only dükkânından oluşmasıdır. Dükkânda çekilen birden fazla görüntünün dijital ortamda birleştirildiği bu çalışmayı, stok fotoğraf olarak da hatırlayabilirsiniz. Soyut veya emperyonist resimleri de andıran karenin sahibi Andreas Gursky’nin amacı da zaten bu hissi vermektir. Alman mimar ve fotoğrafçı, dijital yolları kullanarak günlük deneyimleri sanata çevirmektedir. Bu çalışmasıyla Gursky, moden fotoğrafçılığın sanat dünyasının elit kesiminde yer almasını sağlayan bir isim haline gelmiştir.

4. Prenses Diana ve Prens Charles, 1981

İngiliz Kraliyet Ailesi, her zaman İngiltere’nin gündeminde olduğu kadar dünyanın da gündeminde yer edinmiştir. Seksenli yıllarda bu gündemin odağında olan isim ise Prenses Diana idi. Diana, 1981’de tahtın ilk varisi olan Prens Charles ile evlendi. Saint Paul Katedrali’nde gerçekleşen düğün, çok konuşuldu. Tüm dünyada farklı karakteriyle sevilen Diana’nın ünlü düğünü de en bilinen fotoğraf kareleri arasında yer aldı. Utangaçlığına rağmen karizması ve arkadaş canlısı kişiliğiyle halk tarafından sevilen bir figür oldu. Seksenlerde ve doksanlarda modaya yön veren isimlerdendi. Prenses Diana, yaptığı farkındalık çalışmaları ve kişiliği ile tüm dünyada etkili bir isim oldu.

5. Michael Jordan, 1984

Tüm Dünyada Tanınan En Ünlü Fotoğraf Kareleri

Michael Jordan’ın silueti belki de en ünlü siluet çekimlerinden biri. 1984 yılında LIFE dergisi için kareyi çeken isimse Jacobus “Co” Rentmeester. Siz Rentmeester’ın çalışmasını günlük hayatta Air Jordan model spor ayakkabılardan tanıyabilirsiniz. Nike fotoğraf çekimlerinin geçici kullanımı için Rentmeester’a 150 dolar ödemişti. Ardından “Jumpman”, ayakkabılarda, kıyafetlerde, duvarlarda yer aldı. Tarihin en popüler reklam ikonlarından biri haline geldi. Bu çalışmayla beraber Nike, sporcuları değerli birer ticari ürün haline getiren bir konsept yarattı. Bu fotoğraf, sporcu ünlülerin milyar dolarlık işletmeler haline dönüşmelerinin simgesi haline geldi.

6. The Situtation Room, 2011

Beyaz Saray’ın resmî fotoğrafçıları Amerikan başkanlarının her anını fotoğraflıyor. Spor yaparken, dünya liderleriyle telefon görüşmeleri yaparken, Oval Ofis’te görüşmeler gerçekleştirirken çekilmiş pek çok fotoğraf görebilirsiniz. Bu fotoğraflar arasında ortak hafızada yer edinenler de var. Bunlardan biri de Pete Souza’nın “The Situtation Room” fotoğrafı. 1 Mayıs 2011 tarihinde çekilen fotoğraf, gerçekleştirilen bir baskını canlı izleyen isimlerin tepkilerini ölümsüzleştiriyor. Dönemin başkanı Barack Obama’nın ve Hillary Clinton’ın surat ifadeleri odadaki tedirginliği yeterince anlatıyor. Tüm dünyada bir sorun olarak tanınan teröre karşı savaşın önemli bir zaferi, en ünlü fotoğraf kareleri arasında da kendine yer buldu.

7. Beyonce, 2018

Tüm Dünyada Tanınan En Ünlü Fotoğraf Kareleri

Beyonce, doksanlı yıllarda başlayan kariyeriyle tüm zamanların en başarılı sanatçılarından biri. Hit şarkılarıyla, kostümleriyle ve sahne performanslarıyla izlenmesi gereken isimlerden biri. Sahne performansının zirve yaptığı konser ise Coachella’da gerçekleşti. 2018 yılında gerçekleşen performans o kadar iyiydi ki festival o yıl “Beychella” olarak anıldı. Jay-Z, Solange ve Destiny’s Child üyeleri de şovun bir parçasıydılar. 1 yıl gecikmeli gerçekleşen performans, hayranların beklemesine değdi. Beyonce görselliğin, dansın, müziğin birleştiği harika bir performans sergiledi. Tarihin en iyi Coachella performansları arasında da yerini buldu.

8. Michael Phelps, 2008

Michael Phelps pek çok ismin örnek aldığı biri kişi. Tarihin en ünlü sporcularından biri olan Phelps, aynı zamanda tarihin en başarılı sporcularından. Toplamda kazandığı 28 madalyayla tarihin en çok madalya kazanan olimpik sporcusu. Pek çok kuruluş tarafından da “Yılın Yüzücüsü” seçilen bir isim. Kariyerinin en başarılı performanslarından birini ise 2008’de Beijing Olimpiyatları’nda sergiledi. Beijing’deki yarışmalarda 8 altın madalya kazanan Michael, bir yılda en çok altın madalya kazanan sporcu unvanının da sahibi oldu. Başarılı sporcu, son kez 2016 Rio Olimpiyatları’nda yarıştı. Böylelikle kariyerini 5 altın ve 1 gümüş madalyayla daha sonlandırmış oldu.

9. Oscars Selfie, 2014

Oscar Ödülleri her zaman yılın en çok konuşulan geceleri arasında yer alır. Sinema endüstrisinin gözde isimlerini toplayan bir törenle ilgili aksini düşünmek zor olur. 2014 yılında gerçekleşen tören ise ödüllerin yanı sıra bir fotoğrafla da çok konuşuldu. Gecenin sunucusu Ellen Degeneres, seyircilerin arasında dolaşıp fotoğraf çekiyordu. Daha sonra Meryl Streep’e yaklaşan Ellen “Bunun en çok retweetlenen fotoğraf olmasını istiyorum.” diyerek onunla da fotoğraf çekinmek istedi. Ardından Jennifer Lawrence, Brad Pitt ve Angelina Jolie gibi isimlerin de yer aldığı fotoğraf istenileni de başardı. O zamana kadar en çok retweetlenen tweet oldu.

10. Vancouver Eylemleri, 2011

Tüm Dünyada Tanınan En Ünlü Fotoğraf Kareleri

2011 yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde bir ayaklanma yaşandı. Stanley Cup Finali 15 Haziran’da oynandı ve Boston Bruins şampiyon oldu. Vancouver Canucks takımının yenilgisi üstüne sinirlenen insanlar sokaklara döküldü. Göstericiler camları kırdı, arabaları ateşe verdi ve dükkânları yağmaladı. 140’dan fazla insanın yaralandığı gösterilerde, neredeyse 100 kişi tutuklandı. Gece yarısı gibi sona eren eylemlerden hatırlanan ise yerde öpüşen bir çiftin fotoğrafı oldu. “Kaosun ortasında romantizm” olarak anılan bu fotoğrafta yer alan isimler, Alexander Thomas ve Scott Jones. Polis ve göstericiler arasında kalan ikilinin bu fotoğrafı, ikonik bir fotoğraf olarak görülüyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!