İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

4 dk okuma süresi


6
56 Paylaşım, 6 puan

İngiliz kraliyet ailesi denilince birçoğumuz, zarafetine hayran kaldığımız hayatların arka planında dönüp duran kuralları her zaman merak ederiz. Bu yazımızda, İngiliz kraliyet ailesinde uyulması gereken tuhaf kurallar başlığı altında sizler için bu zarafetin sırlarını derledik. Keyifli okumalar!

1. Giyim Kuşamdaki Ölçüler

Kraliyet ailesinde hem erkekler hem de kadınlar oldukça ölçülü giyinmeli, asla frikik vermemelidir. Kadınlar, resmi toplantılarda etekle beraber mutlaka kalın çorap giymeli; toplantı açık havadaysa etek ucunda özel ağırlıklar kullanılmalı, böylece rüzgardan eteğin havalanması önlenmelidir.

2. Clutch Çanta Kullanımı

Kraliyet kadınlarının elinde sık sık clutch çanta görmekteyiz. Bunun sebebi, uzun yıllardır süregelen bir gelenek değil; elleri önde birleştirerek el sıkışmayı engelleyici nezaketli bir bariyer oluşturmaktır. İngiliz kraliyet ailesinde uyulması gereken tuhaf kurallar içerisinde, sebebi az bilinen bir maddedir.

3. Kraliçenin El Çantası

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

Clutch çanta kullanımının aksine, kraliçenin el çantasının bir iletişim aracı olduğu bilinmektedir. Genelde bileklerine geçirdiği el çantasını sol elinden sağ eline alması son sözünü söylediğini, yemek sırasında çantasını masaya koyduysa bu yemeğin kısa süreceğini kolayca anlayabiliriz.

4. Taç ve Şapka Kullanımı

Kraliyet kadınlarının, gün içinde mutlaka takmak zorunda olduğu iki çeşit aksesuar var. Gündüzleri şapka, akşam altıdan sonra ise taç kullanmaları gerekiyor. İngiliz kraliyet ailesinde uyulması gereken tuhaf kurallar içerisinde, kulağa en ilginç gelen maddenin bu olduğunu söyleyebiliriz.

5. Kraliyet Kadınlarının Oturuşu

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

Kraliyet ailesi kadınlarının oturuşu da, giyimlerinde gösterdikleri dikkate paralel bir biçimle özenli olmalıdır. Toplum içinde otururken kadınlar, bacaklarını ayak bileklerinden veya dizlerinden çapraz bir biçimde birbirine bitiştirmek zorundadır. Bu, hem zarafet göstergesidir hem de frikikleri önler.

6. Aile Üyelerinin ‘Dokunulmazlığı’

İngiliz kraliyet ailesinde uyulması gereken tuhaf kurallar içinde ilginç olanlardan bir tanesi de, kraliyet üyelerine dokunma hakkınızın olmamasıdır. Hatta, LeBron James bu kuralı bilmediği için, bir fotoğrafta Kate Middleton’ın omzuna elini atmış ve kuralı öğrendiğinde fazlasıyla şaşırmıştır.

7. Kraliçeyle Yan Yana Yürüme

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

Kraliçenin yanında yürümek yasaktır. Eğer yanında yürümeniz gerekiyorsa, en az iki adım geriden yürüyerek kendisine eşlik edebilirsiniz. Kraliçenin eşi veya çocuğu olsanız da kural değişmemektedir. Fotoğraf ve görüntülerde, herkesin kraliçeden geride yürüdüğünü görebilirsiniz.

8. Taht Varislerinin Seyahati

Taht varisleri, 12 yaşından itibaren aynı taşıma aracında seyahat edemiyor. Bu kuralın konulma sebebi, tahmin edebileceğiniz gibi, olası bir kazada aynı anda birden fazla varis kaybetmeyi önlemek. Varis küçük yaştayken de, mümkün olduğunca birlikte seyahat etmemeye çalışıyorlar.

9. Saygı Gösterisi

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

İngiliz kraliyet ailesi üyelerinin, daha yaşlı veya daha önemli konumda olan diğer aile bireyleri için önemli bazı saygı ifadeleri bulunuyor. Erkekler saygı gösterisinde bulunmak için başlarını öne eğerken, kadınlar zarif bir şekilde dizlerini kırarak reverans yapıyorlar ve hafifçe gülümsüyorlar.

10. Gelin ve Gelinlik Seçimi

Bir kraliyet ailesi üyesi olarak evlenmek isterseniz, sanıyoruz ki sadece kalbinizin değil saygıdeğer kraliçenin sesini de dinlemeniz gerekir. Kraliçe, her zaman getirilen adayın uygunluğunu kontrol etmekte ve son kararı vermektedir. Ayrıca, gelinliğin modeline de en son kraliçe onay vermektedir.

11. Oje Rengi Seçimi

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

“Koskoca kraliyet mensubu kadınların tırnak sanatçıları, renkli tırnakları eksik olmaz” diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kadınların koyu renk veya farklı renklerde oje sürmeleri yasak. Doğal göründüğünden, yalnızca açık ten rengi oje veya tırnak cilası kullanmalarına izin veriliyor.

12. Yeme-İçme Kısıtlamaları

Olası bir gıda zehirlenmesine karşı alınan önlemlerden dolayı her istediğinizi, istediğiniz şekilde yiyip içemeyebilirsiniz. Örneğin, bir yerde kabuklu deniz ürünleri ikram edildiyse yemeniz tamamen yasaktır. Özellikle taht varisiyseniz yiyip içtiklerinize kendiniz karar vermeniz mümkün olmayabilir.

13. Erkek Çocuklarının Şort Giymesi

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

Kraliyet ile ilgili filmlerde sıklıkla görmüşüzdür; erkek çocuklar her zaman şort giyer. Hatta dışarıda yağmur, fırtına da olsa çocuk yine çıplak bacaklarla şort giymeye devam eder. Bu, erkek çocuklar için bir zorunluluktur. Kraliyet ailesinde şort çocukluğu, pantolon ise erkekliği simgelemektedir.

14. Fotoğraflar İçin Poz Kuralları

Fotoğraflarda poz verirken, kraliyet ailesi üyelerinin fazla yakın durmamaları; temas etmemeleri, sarılmamaları ve resmi bir poz vermeleri tercih edilmektedir. Bu durum karı-koca olsa bile geçerlidir. Ayrıca, çenelerini yere paralel bir biçimde tutarak poz vermeleri tercih edilmektedir.

15. Cenaze Kıyafeti

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

Kraliyet ailesi mensubu herhangi bir birey, resmi bir geziye gidiyorsa yanına mutlaka cenaze kıyafeti almak zorundadır. Gittiği yerde yaşanabilecek ani bir ölüm durumunda, kraliyet ailesine mensup olduğundan katılması gereken bir cenaze olabilir ve bu kıyafetlere ihtiyaç duyabilir.

16. Davranış ve Konuşma

Kraliyet ailesine mensup kişilere, daha çok küçük yaşlardan itibaren, resmi gezi veya etkinliklerde el sallama kuralı öğretiliyor. Kibar konuşulması ve nazik hareketlerde bulunulması için küçük yaşlarda eğitim veriliyor. Ayrıca, aile üyelerinin birkaç yabancı dili iyi şekilde konuşması gerekiyor.

17. Kraliçenin Kıyafetleri

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

Yazımızın önceki maddelerinde bahsettiğimiz gibi kraliçe de frikik vermeden, en zarif şekilde giydiriliyor. Ancak, kraliçenin kıyafetini ayıran bir özellik var: Renkli olması. Kraliçe her zaman en dikkat çekici renklerde kıyafetler giymektedir; sebebi ise kalabalıkta kolayca ayırt edilebilmektir.

18. Kişisel Çıkarlar

İngiliz kraliyet ailesinin koyduğu en güzel kurallardan birisi de, siyasi makamlarını başka herhangi bir yerde güç unsuru olarak kullanmalarının yasak olmasıdır. Aileden hiç kimse, kamuoyunu etkilemeye veya kişisel çıkarlarına yönelik bir yaptırımda bulunamaz. Ayrıca, oy kullanmazlar.

19. Noel Tatili

Aile üyeleri, geleneksel olarak Noel tatilini birlikte geçirmelidirler. Her yıl, Noel zamanı mutlaka bir araya gelirler ve aile içinde kalacak şekilde eğlenirler. Yılbaşı ağacının altında toplanan hediyelerin içeriğine bizzat kraliçe karar verir, tüm aile üyeleri hediye ne olursa olsun nezaketle kabul ederler.

20. Dini İnanç

İngiliz Kraliyet Ailesinde Uyulması Gereken Tuhaf Kurallar

İngiltere Kralı VIII. Henry’nin kurduğu Hristiyan mezhebi olan Anglikanizm’e bağlılardır. İngiliz kraliyet ailesinde uyulması gereken tuhaf kurallar içinde bulunan bu maddeye göre, aile mensupları Roman Katolik olamazlar. Bu inançta biriyle evlenilse bile, İngiliz Kilise’sine sadık kalma şartı vardır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
9
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!