Temizlik Hastalarının Yaşadığı 10 Zorluk

4 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

Hayatımızda önemli bir yeri olan temizlik, kimilerine eziyet olurken kimilerine de zevk veriyor. Temizlik mecburiyet olmakla birlikte stres atmak ve mikroplardan arınmak için birebir. Ancak severek yapana da kimi zaman zor gelebiliyor. Nasıl mı? Abartıldığını düşünüyorsanız gelin bir de temizlik hastası diye adlandırılan insanların gözünden birlikte bakalım. İşte temizlik hastalarının ortamına göre yaşadığı 10 zorluk!

1. Misafir Olmak

Temizlik Hastalarının Yaşadığı 10 Zorluk

Gidilen evlerin ne kadar temiz olduğu “aşırı” önemli bir durum haline geliyor. Ev sahiplerinin ne düşündüğünü ve hissettiğini umursamayan biri gibi görünmeniz ayıp olduğu kadar bazen içsel bir sıkıntıya da sokabiliyor. Yanınızda yedek çorap, terlik, ev ayakkabısı götürmek de kişiye yük olur. Bu gibi durumlarda utanç, üzüntü, tedirginlik ve mahcup olma duygusu yaşanabiliyor.

2. Dışarıda Yemek

Hepiniz kendi evinizde yaptığınız yemeklerin nasıl piştiğini biliyor ve temizliğinden emin oluyorsunuz. Peki dışarıdaki yemekler? Malzemeleri temiz yıkandı mı? Yapan kişiler ne kadar temiz çalışıyor? Yapılan ortam şartları neler ve ne kadar temiz? Bunları düşünmeden veya umursamadan yemek yemek alkış istiyor. Dışarı çıktığınızda aç dönmek, yalnız değilseniz yanınızdakileri mide bulantısıyla ve hatta açlıkla izlemek canınızı sıkmaya başlıyor. Üstelik sizi yemek için zorlayanlar sinirlerinizi iyice bozuyor. Bu insanların anlayış göstermeyi öğrenmeleri gerekiyor.

3. Dışarıda Tuvalete Gitmek

Temizlik Hastalarının Yaşadığı 10 Zorluk

Bu konuda en can alıcı nokta tuvalet kullanımıdır. Umumi tuvaletlere girmek cesaret işi. Hayal edelim. Dışarıdayken çok sıkışmış ve kıvranıyorsunuz. Yerinizde duramıyorsunuz. Sağa sola dönüp bacaklarınızı değiştirerek üst üste atıyorsunuz. Sancı çekiyorsunuz. Halbuki tuvalet çok yakınınızda ama gidemiyorsunuz. Niye? Çünkü aklınızdan bir sürü korku ve düşünce geçiyor. Sizi engelliyor. Oralar mikrop yuvası ve feci şekilde pis. Temiz görünse bile binbir türlü insan kullanıyor. Başkalarına saçma ve tuhaf gelse bile altınıza yapmayı tercih eder hale geliyorsunuz. Düşünmenizi ve kendinizi bu tür insanların yerine koymanızı sağlayınca iş daha kolay hale geliyor.

4. Toplu Taşıma Kullanmak

Büyükşehirlerde toplu taşıma araçlarındaki insan kalabalığı ve üstüne trafik, bütün yaşam enerjinizi sömürüyor. Ter kokanlar, tuvalete girip elini yıkamayanlar, kişisel bakımına ve temizliğine özen göstermeyenler, hastayken hapşırıp öksürüp duranlar ve dahası biniyor. İnsan ölüm kalım savaşı vermeye başlıyor. Elinizde peçete, ağzınızı kapatan maske veya herhangi bir şey ile insanlarla olabildiğince teması sıfıra indiriyorsunuz. Hatta bazen uzun yolları kötü havalara rağmen yürümeyi tercih etmeye başlıyorsunuz. Yoruluyorsunuz, bitkin düşüyorsunuz, ayaklarınız su topluyor, bacaklarınız ağrıyor belki ama kalabalık ve pislikten uzak kalıyorsunuz. Henüz eve gelmeden başlayan temizlik işlemi evde de devam ediyor.

5. Alışveriş Yapmak

Temizlik Hastalarının Yaşadığı 10 Zorluk

Mağazalarda çoğu kıyafetin denenmiş olduğunu kabul etmek gerekiyor. Terleyip kokanlar, banyo yapmayanlar, kim bilir belki deri hastalığı olanlar deniyor. Kabinlerde kıyafet denemek işi biraz daha zorlaştırıyor. Bu çalışanlara taş atmak için değil, herkesin kendi temizliğini beğenmesinden dolayı böyle sonuçlanıyor. Hal böyleyken internet alışverişleri daha cazip hale geliyor. Belki sipariş edilen ürün istenildiği gibi çıkmayabilir bu yüzden iade edilmesi veya değişim yapılması gerekebilir. Ürün geldiği gibi yıkamak ve ütülemek şart oluyor. Tozdan ve pislikten arınması gerekiyor.

6. İş Hayatında Yalnızlaşmak

Bir sürü insanla saatlerce aynı yerde çalışmak temizlik yapma isteğini biraz daha arttırıyor. Kendi masasını, eşyalarını gün içerisinde temizleme ihtiyacı duyuluyor. Çalışma alanında dokunulmazlık ilan edenler de var. Eşyasına dokunulsa hemen temizleyenler bir süre sonra yalnızlaşmaya başlıyor. İnsanlar, sürekli engellenince tedirgin olarak zamanla bu kişiden uzaklaşıyor. Yalnızlık çeken biri de zamanla kendi başına çalışmaya daha çok alışıyor.

7. Fiziksel Temastan Kaçınmak

Temizlik Hastalarının Yaşadığı 10 Zorluk

Herkes sevdiği birine sarılmak, onun elini tutmak, ona dokunmak istiyor. Bu çok doğal ve basit bir şey gibi görünse de her zaman öyle olmadığını da bilmek gerekiyor.. Abartıldığı düşünülse de elinde olmadan bazı alışkanlıklar kişiyi durduruyor. Tokalaştığında parmak ucuyla tutma ve anında elini temizleme ihtiyacı doğuruyor. Sarılmamayı ve öpmemeyi tercih ediyorlar. Kırık bir kalp ve içinde sıkışıp kalan duygular var oluyor. Duygusal ilişkilerde birçok sorun ortaya çıkıyor ve ayrılıklar yaşanıyor. Bir süre sonra psikolojik bozukluklar yaşanmaya başlıyor.

8. Hastane Güvensizliği

Kimse kolay kolay hastaneye gitmek istemez. Gidince sağlıklı insan bile hasta gibi hissederek çıkıyor. İnsanı oradaki psikoloji hasta ediyor. Özel veya devlet hastanesi fark etmeksizin hastaneler korkulan mekanların başında yer alıyor. Hastalıktan bayılana kadar hastaneye gitmek istemiyor ve kendi kendinizi iyileştirmeye çalışıyorsunuz. Gözünüzü hastane yatağında açtığınızda vücudunuzu yorgun ama arınmış hissediyorken, beyniniz alarm veriyor. Nabzınız fırlıyor ve nefes alışverişleriniz hızlanıyor. Yattığınız yer zindan oluyor.

9. Aşırı Steril Ortam

Temizlik Hastalarının Yaşadığı 10 Zorluk

Temizlik hastalarının yaşadığı 10 zorluk listemizde sırada borunun en çok öttürüldüğü yer olan evimiz var. Gönül bağıyla bağlıyızdır hepimiz. Tuvalet ve banyo, derzler bembeyazdır. Derzler düzenli fırçalanıyor, yerler her gün siliniyor. Çamaşırlar düzenli yıkanıyor ve ütüleniyor. Ev deterjan kokuyor muhtemelen. Evdeki saf düzen gelen misafirleri tedirgin ediyor ve diken üstünde oturmalarına sebep oluyor. Zamanla misafir sayısı azalıyor. Sürekli yapılan temizlik vücutta ağrılara, ellerde yanıklara ve soyulmalara yol açıyor. Solunan temizlik ürünlerinin kokuları yüzünden burun kanamaları oluyor ve daha ileri zamanlarda solunum rahatsızlıkları oluşuyor. Hastanelerden daha steril ve temiz bir ortam yarattığını düşünen kişi, artık kendini güvenli bölge olan eve hapsetmeye başlıyor.

10. Sosyal Hayatta Dikkat Çekmek

Temizlik hastalarının yaşadığı 10 zorluk listesinde buraya kadar anlatılanlardan da anlaşıldığı gibi hayat bazen zor olabiliyor. Sinemaya gidince koltuğu silmek ve dezenfektan sprey sıkmak insanların garip bakmasına sebep oluyor. Bara gidince masayı ve tabureyi temizleyen birinin sarhoş olması gerekiyor. Çantada sürekli bolca peçete, ıslak mendil, dezenfektan spreylerle gezince sırt ve omuz ağrısı çekmek kaçınılmaz bir son.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!