Yalnızlığın İnsan Psikolojisi Üzerinde Bıraktığı Etkiler

3 dk okuma süresi


3
16 Paylaşım, 3 puan

Yalnızlık, çoğumuzun ara sıra da olsa deneyimlediği bir duygudur. Pek çok insan yalnızlıktan korkar ve elimizden geldiğince yalnız kalmamaya çalışırız. Hatta bazen yalnız kalmamak uğruna kendimizi aslında hiç bulunmak istemediğimiz ortamlara girmeye zorlarız. Yalnızlığı o kadar büyük bir tehdit olarak görürüz ki kendimizi değersiz hissettiren ilişkilerin içinde kalmaya zorlarız çünkü en kötü ilişki bile yalnız kalmaktan daha iyidir diye düşünürüz. Oysaki yalnızlık, birey olabilmenin en önemli özelliğidir. Ama insan çoğu zaman yalnızlığın iyi taraflarını görmez ve yalnızlığı ruhu yıpratan, kendini toplumdan izole eden bir duygu olarak tanımlar. Giderek daha fazla konuşulan bir konu haline gelen yalnızlığı ve yalnızlığın insan psikolojisi üzerinde bıraktığı etkiler listesini maddeler halinde ele aldık. Keyifli okumalar!

1. Motivasyonumuzu ve Enerjimizi Etkiler

Yalnızlığın İnsan Psikolojisi Üzerinde Bıraktığı Etkiler

Sosyal çevreden reddedilmek ve izole olmak, motivasyonunuz üzerinde etkilidir. Kendinizi yalnız hissettiğinizde, gündelik işlerinizi halledebilmek için gerekli isteği ve enerjiyi kendinizde bulamayabilirsiniz. Yalnızlık aynı zamanda uyku düzeninizi bozabilir ve kaliteli bir uyku çekmenize engel olabilir. Uykusuzluk ve çevrenize karşı olan kayıtsızlığınız enerjinizi düşürebilir.

2. Kaygı Bozukluklarına Sebep Olabilir

Yapılan araştırmalara göre, yalnızlık, vücudun stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunun salgılanmasını artırıp kişinin strese girmesine sebep oluyor. Yalnız kaldığınızda hissettiğiniz güvensizlik duygusu, kaygı seviyenizi artırıp olaylarla mücadele gücünüzü azaltır. Hissettiğiniz bu yüksek kaygı “savaş veya kaç” durumunu tetikleyip sakinleşmenizi güçleştirir.

3. Toplumdan Soyutlanmayı Artırır

Yalnızlığın İnsan Psikolojisi Üzerinde Bıraktığı Etkiler

Kendini yalnız hissettiğinizde toplum tarafından istenilmediğinize dair gerçek olmayan düşünceler içine girersiniz. Bu düşünceler kendinizi yetersiz hissetmenize ve arzu edilmeyen kişi olarak görmenize neden olur. Bu sebeple gitgide kendinizi toplumdan soyutlarsınız. İnsanların sizi anlamadığını düşündüğünüz için yakın ilişki kurmaktan çekinirsiniz. İhtiyacınız olan sosyal desteği alamadığınız için giderek toplumdan uzaklaşmanıza sebep olur.

4. Sosyal Becerileri Azaltır

Yalnız insanlar, daha az insanla iletişim kurdukları için zamanla iletişim becerileri körelir. İnsan sosyal bir varlıktır ve yaşamını devam ettirebilmek için başka insanlara ihtiyaç duyar. İhtiyacınız olan sosyal etkileşimi sağlayamadığınızda, sosyal olarak kendinizi arzu edilebilir hissetmediğinizde zamanla iletişim kurmaktan da uzaklaşırsınız. Bu durum, sosyal becerilerinizin azalmasına sebep olabilir.

5. Depresyona Sebep Olur

Yalnızlığın İnsan Psikolojisi Üzerinde Bıraktığı Etkiler

İçinde bulunduğumuz çevreye karşı olan umudumuzu yitirmemiz bizi depresyona sürükleyebilir. Depresyondayken diğer insanlarla iletişim kurmak istememiz bizi daha fazla yalnızlığa sürükler. Aslında yalnızlık ve depresyon iç içe geçmiş iki kavramdır. Yalnız olduğumuz için depresif duygular içine girebiliriz ya da depresif duygular içinde olduğumuz için kimseyle iletişim kurmak istemeyebiliriz. Yalnızlığın getirdiği kaygılar, umutsuzluk hissi, yaşamın anlamını yitirmesi gibi duygular bizi karamsarlığa ve depresyona iter.

6. İnsanı Güçlü Kılar

Yalnızlığın insan psikolojisi üzerinde bıraktığı etkiler bakımından iyi ve kötü yanları olduğunu söyleyebiliriz. Psikolojimizi zaman zaman kötü bir şekilde etkilese de aslında tek başına ayakta kalabiliyor olmak bizi daha güçlü bir insan haline getirir. Küçük problemleri dert etmemeyi bize öğretir. Yalnızlık, hayat yolculuğumuzda bizi güçlendirir. Kendimizi daha iyi anlamamızı ve sevmemizi sağlar. Diğer insanlardan kendimizi ayırmak bizi strese sokabileceği gibi daha iyi düşünmemizi ve beynimizin dinlenmesini de sağlayabilir.

7. Yaratma Cesareti Getirir

Yalnızlığın İnsan Psikolojisi Üzerinde Bıraktığı Etkiler

Yalnız kaldığımızda sadece kendimize ve içsel yolculuğumuza odaklanırız. Bu hayatta ne yapmak istediğimize, nasıl yapmak istediğimize dair kendimizi dinleme fırsatı buluruz. Sürekli çalışmaya ve maddi şeylere yatırım yapmaya çalışıyoruz. Ama kendimize yatırım yapmamız gerektiğinde veya kendi sorunlarımızı dinlememiz gerektiğinde bunları göz ardı etmeyi tercih ediyoruz. Ancak yalnız kaldığımızda kendimizi dinlemek için vakit buluyoruz. Yalnızlık, içimizde sürekli konuşan sesi susturmayı bırakıp onun konuşması ve yaratması için ona fırsat vermemizi sağlar.

8. Sorumluluk Almayı Sağlar

Yalnızlık insana sorumluluk almayı öğretir. Kimseye muhtaç olmadan kendi isteklerini, kendi istediği şekilde yapma fırsatı verir. Kendi problemlerimizi kendimiz çözebilmemiz için bize gerekli motivasyonu sağlar. Bize bizden başka yardım edecek kimse olmadığını gördüğümüzde, bize ayağa kalkmamız için gerekli gücü verir. Herkes hata yapar. Hata yapmalıdır da zaten. Yalnızlık, bize bu hataların sonucuna katlanmayı öğretir.

9. Kendini Tanımayı Sağlar

Yalnızlığın İnsan Psikolojisi Üzerinde Bıraktığı Etkiler

Yalnızlık, kendimizi keşfetmemiz için bize gerekli zamanı ve isteği verir. Diğer insanları tanımak için o kadar çaba harcarız ki bu süreçte kim olduğumuzu unuturuz. Mutsuz olmamızın bir sebebi de budur. Yalnızlık, bize kendimiz olabilmek için gerekli cesareti verir.

10. Özgür Olma Fırsatı Verir

Yalnızlık, kendi programımızı özgürce ve kendimize göre yapmamızı sağlar. Bize, kimseye bağlı kalmadan canımızın istediği gibi zaman geçirme olasılığı verir. Evet, yalnızlık zaman zaman kötü olabilir ama yalnızlığı nasıl kullanacağımız tamamen bizim elimizde. Ünlü varoluşçu psikolog Rollo May yalnızlık için “Yaratıcı fikirlere açık olabilmek için, yalnızlığı yapıcı bir şekilde kullanabilmeli, yalnız kalma korkusunu yenmelisiniz” demiştir. Yalnız kalma korkusu bizi yaratma cesaretinden ve kendini tanıma cesaretinden alıkoyar. Kim olduğunuzu keşfetmek istiyorsanız, hayatta bazen yalnız kalabilmeyi göze almak gerekir. Unutmayın ki siz kendinizi tanımak için kendinize fırsat vermezseniz kimse size o fırsatı vermez.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!