En Sık Görülen 10 Psikolojik Rahatsızlık

3 dk okuma süresi


6
10 Paylaşım, 6 puan

Hastalık veya rahatsızlık dendiğinde akıllara ilk olarak fiziksel, gözle görülür rahatsızlıklar gelebilir fakat göremediğimiz ve yaşamımızda büyük etkisi olan rahatsızlıklar da vardır. Düşüncelerde, hislerde ve davranışlarda meydana gelen bozukluklara psikolojik rahatsızlık denir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişi kendisi dahil çevresini de etkileyebilir. Sizlere daha önce kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak yöntemleri yazmıştık. Şimdi ise sizin için en sık görülen 10 psikolojik rahatsızlık listesini yazdık!

1. Bipolar Bozukluk (Manik Depresif)

En sık görülen psikolojik rahatsızlık

Bireyin ruh halinin dengesiz şekilde değişmesidir. Örneğin; bir gün çok fazla enerjik ve mutlu, kendini riske atan biri olurken başka bir gün; depresif, mutsuz, karamsar ve özgüveni azalmış biri gibi hissedebilir. Psikoterapi ve ilaçla tedavi edilebilir. Almanya’da yaklaşık 2 milyon insan bu  psikoloik rahatsızlığa sahiptir.

2. Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

En sık görülen psikolojik rahatsızlık

Bir insanın herhangi bir konu hakkında kaygı yaşaması çok normaldir fakat sürekli ve aşırı bir şekilde endişe duymak, kötü bir şey olacakmış hissi gibi kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen durumların yaşandığı rahatsızlığa anksiyete bozukluğu denir. Kadınlarda görülme oranı daha fazladır. Kalp çarpıntısı, boğulma korkusu ve baş dönmesi belirtilerinden bazılarıdır. Antidepresan ve anksiyolitik ilaçlarla tedavi edilir.

3. Depresyon

Herkes zaman zaman üzgün, mutsuz ve kötü hissedebilir fakat depresyonda olan hastalarda bu süre daha uzundur. Kendilerini ümitsiz, çaresiz, karamsar, yetersiz ve değersiz hissederler. Hatta intiharı çözüm olarak görürler! Kendilerini toplumdan soyutlarlar ve içlerine kapanırlar. Uykusuz ve iştahsız olurlar. Bu rahatsızlık belirtileri varsa kesinlikle psikolojik destek almalısınız!

4. Obsesif Kompülsif Bozukluk

Düşünce ve davranışların sürekli tekrar etmesidir. Birçok çeşidi vardır, en sık rastlanan ise temizlik ve takıntılardır. Örneğin evini abartılı şekilde çamaşır suyuyla yıkayıp, eve gelen misafirlerin dışarıdan mikrop getirdiğini düşünürler veya evden çıkarken “ütünün fişini çektim mi?” diye kendilerine defalarca sorarlar. Sosyal ilişkilerin bozulmasında büyük derecede etkili bir rahatsızlıktır.

5. Şizofreni

Duygularını kontrol edemeyen, gerçekle gerçek olmayanı ayırt edemeyen, normal davranmayı engelleyen bir rahatsızlıktır. Eleştiriye tahammülsüzlük, konsantrasyon bozukluğu, aşırı tepkiler, uykusuzluk şizofrenin belirtileridir.

6. Narsist Kişilik Bozukluğu

En sık görülen psikolojik rahatsızlık

Kendilerine aşırı hayran, diğer insanları düşünmeyen ve empati kurmayan, benmerkezci bir duygu durumudur. Eleştiriye açık olmayıp, karşısındaki insanı kendi ihtiyaçları için kullanmayı severler. Onay ve ilgi beklerler ve bunu yapmayan insanlara da saygı duymayıp, küçümserler.

7. Borderline Bozukluğu

Çok sık rastlanan fakat insanların fazla bilmediği bir rahatsızlıktır. Bireyler, yalnız kalma korkusu ve terk edilme endişesi yaşarlar. Öfkelerini kontrol edemezler, boşlukta hissederler. Kendilerine zarar verme olasılığı yüksek kişilerdir. Çeşitli kesici aletlerle kendilerini yaralayabilirler.

8. Tükenmişlik Sendromu

Aşırı stres, depresyon, uykusuzluk ve korkulara maruz kalan insanların yaşadığı psikolojik rahatsızlıktır. Güç ve enerjisini kaybeden birey tükendiğini hisseder. Erken tanı, kişinin günlük hayatına devam etmesi için önemlidir.

9. Sosyal Fobi

En sık görülen psikolojik rahatsızlık

Toplum içinde yemek yemek, bir etkinliğe katılmak, kalabalık grupların karışsında konuşmak gibi durumları yapamayan veya yaparken büyük derecede kaygı yaşayıp, rezil olma korkusu yaşayanların bulunduğu bir rahatsızlıktır.

10.  Anoreksiya Nervoza

En sık görülen psikolojik rahatsızlık

Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık, kişinin yeterince zayıf olmadığı ve sürekli spor yapıp zayıflama isteğidir. Kişide ciddi derecede kilo kaybı olsa da kendilerini kilolu hissetme hastalığıdır.

En sık görülen psikolojik rahatsızlık listemizdeki herhangi birinin belirtisini yaşadığınızı düşünüyorsanız, en kısa zamanda uzman psikologlara gitmenizi öneriyoruz. Erken teşhis psikolojik rahatsızlıklarda çok fazla önemlidir. Rahatsızlığın ilerlemesi tedaviyi dahada zorlaştırır. Doktorunuzun size önerdiği miktarda ilaç kullanıp, kendi isteğinize göre fazla ilaç içme gibi davranışları yapmamanızı öneriyoruz! dergiCE ekibi olarak sağlıklı günler dileriz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç