Tarih Severlerin Zevkle İzleyeceği En İyi Filmler

3 dk okuma süresi


2
23 Paylaşım, 2 puan

İnsanlık var olmaya başladığı günden bu yana pek çok savaş, pek çok yıkım gördü. Tarih üzerine düzinelerce kitaplar yazıldı, resimler yapıldı. Sinema da çoğu zaman malzemesini bu savaşlardan, yıkımlardan aldı. Tarih üzerine birçok film çekildi ve milyonlarca izleyiciyle beyaz perdede buluştu. Kimisi ilham alarak izledi, kimisi inanamayarak… Biz de sizlere özel tarih severlerin zevkle izleyeceği en iyi filmler listesi çıkarttık. Şimdiden iyi seyirler dilyoruz…

1. Schindler’in Listesi (1993) IMDb: 8.9

Tarih Severlerin Zevkle İzleyeceği En İyi Filmler

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı 1993 yapımı film, 2. Dünya savaşı sırasında Nazilerin uygulamış olduğu soykırım politikasından binin üzerinde Yahudi kökenli insanı kurtaran Oscar Schindler’in hayatını konu alır. Konusunu gerçek bir yaşanmış öyküden alan filmin çekimleri, Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirildi. Filmde bazı ikonik simgeler de yer almıştır. Siyah beyaz çekilmesine rağmen kırmızı paltolu bir kız çocuğu bazı sahnelerde görülür. Filmin yönetmeni Spielberg bu simgenin birleşik devletlerin bu soykırımı görüp hiçbir şey yapmamalarını simgelediğini söylemiştir. Birleşik devletlerin buna göz yummasının siyah beyaz filmde bariz bir şekilde dikkat çeken kırmızı paltolu kız gibi olduğunu söyler. 321 milyar dolar gişe hasılatı elde eden film Akademi, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödülleri kazanmıştır.

2. Hayat Güzeldir (1997) IMDb: 8.6

Yönetmenliğini Roberto Benigni’nin yaptığı 1997 yapımı film, 2. dünya savaşı zamanında Yahudi bir baba ve çocuğunun toplama kampını götürülmesini ve onların peşlerinden giden İtalyan bir annenin öyküsünü konu alır. Bir İtalyan Yahudi’sinin, Yahudi olmayan İtalyan bir kadına aşkını anlatır. Çocuğunu savaşın tahribatından korumak için çeşitli yollar deneyen özverili bir babanın hikâyesini anlatan film, 7 dalda Oscar’a aday olmuştur.

3. Pianist (2002) IMDb: 8.5

Tarih Severlerin Zevkle İzleyeceği En İyi Filmler

Listemizin üçüncü sırasında yine 2. Dünya savaşı dönemini anlatan bir başka filme yer verdik. Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı 2002 yapımı film, konusunu ünlü bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın hayatından alır. Yahudi olmasına rağmen şans eseri toplama kampına gitmekten kurtulan pianist varşovanın kenar mahallelerinde hayatta kalmaya çalışır. Film, BAFTA’da ve Cannes film festivallerinde ödül almıştır.

4. Ayla (2017) IMDb: 8.5

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği Türk-Kore ortak yapımı bir film olan Ayla, Kore savaşı zamanında bir Türk subayın koreli bir kız çocuğunu evlat edinmesini anlatır. İlk gösterimi Toronto Film Festivalinde yapılan film, birçok ödüle aday gösterilmiştir. Filmin müzikleri ünlü sanatçı Sertap Erener ve Oceans of Noise grubu tarafından yapılmıştır.

5. Gladyatör (2000) IMDb: 8.5

Tarih Severlerin Zevkle İzleyeceği En İyi Filmler

Yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı ve başrollerini Russel Crowe ve Joaquin Phoenix’in aldığı 2000 yapımı film Romalı bir gladyatörün hayatını konu alır. Roma imparatorluğunun bir dönemine de şahitlik yapacağınız film, vizyona girdiği dönemde çok iyi bir gişe hasılatı elde etmiştir. Filmin ilginç özelliklerinde biri de, çekimler sırasında hayatını kaybeden Oliver Reed’in eksik planları bilgisayarla tamamlanmasıdır.

6. Cesur Yürek (1995) IMDb: 8.3

Yönetmenliğini Mel Gibson’un yaptığı filmin başrolünü de Mel Gibson üstlenmiştir. Ünlü İskoç halk kahramanı William Wallece’ın hayatını konu aldıkları filmde Gibson, başrol oynamak için yaşlı olduğunu düşünse de yapımcılar bütçenin kısıtlı olduğunu söyleyip başka bir başrol istememişlerdir. Filmdeki savaş sahnesi sinema tarihinin en iyi savaş sahneleri olarak değerlendirilir. Oscar ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül alan filmin müziklerini Titanik’in de soundtracklerini hazırlayan James Horner yapmıştır.

7. 12 Yıllık Esaret (2013) IMDb: 8.1

Yönetmenliğini Steve McQueen’in yaptığı tarihi-epik bir film olan 12 yıllık esaret, özgür bir siyahi olarak doğan ancak daha sonra kaçılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıllık esaretini konu alır. McQueen’in üçüncü uzun metrajlı filmi olan 12 yıllık Esaretin yapımcılığını Brad Pitt üstlenmiştir. 2014 Oscar ödüllerinde En İyi Film ve En iyi Uyarlama Senaryo ödülü kazanan filmde Brad Pitt, Benedict Cumberbatch gibi ünlü oyuncular da yer alır.

8. 300 Spartalı (2007) IMDb: 7.6

Konusunu M.Ö 480 yılında Persler ve Yunanlılar arasındaki ilk büyük savaştan alan film, Yunanlıların Pers ordusuna karşı 300 cesur spartalıyla savaşmasını anlatır. Vizyon girdiği dönemde İran tarafından ağır eleştiriler alan filmin, gerçeği yansıtmadığını ve Perslileri kötü, kaba gösterdiğini söylenmiştir. Hatta İran büyükelçisi, filmin Türkiye’de vizyona girmemesi için diplomatik çalışmalarda bulunmuştur.

9. 120 (2008) IMDb: 7.3

Tarih Severlerin Zevkle İzleyeceği En İyi Filmler

Yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Özhan Eren’in üstlendiği 2008 yapımı Türk savaş filmi olan 120, 1. Dünya savaşı zamanında, zor durumda kalmış olan Türk ordusuna cephane götürmek için yola çıkan 120 çocuğun hayatını konu alır. Yaşları 12-17 arasında değişen çocukların cepheye ulaşmak için verdiği zorlu mücadeleyi anlatır.

10. Cennetin Krallığı (2005) IMDb: 7.2

Tarih Severlerin Zevkle İzleyeceği En İyi Filmler

Listemizin sonunda, yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığını başrollerini Orlando Bloom, Eva Green gibi birçok ünlü oyuncunun üstlendiği bir olan Cennetin Krallığı yer alıyor. Selahattin Eyyübi’nin Kudüs’ü haçlılardan geri almasını anlatan film, savaşın içyüzünü ve dönen entrikaları da konu alır. Kudüs’ün geri alınmasını, geri almak için verilen mücadeleyi iki tarafın bakış açısından da en iyi yansıtan ve tarih severlerin zevkle izleyeceği filmler arasında sayabileceğiniz güzel bir örnektir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!