Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Kitap

5 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

Okurken sayfalarında kaybolduğunuz kitapların canlandırılması ve karakterlerin zihninizdeki yansımalarını beyaz perdede görmeniz oldukça heyecan verici. Yazarın hayal ettiği karakterler, sizin hayal dünyanızda yeni bir boyut kazanırken, aynı zamanda bir yönetmenin hayal dünyasında bambaşka boyutlar kazanabiliyor. Yazarın hayal gücüyle yazılmış bir kitabın, yönetmenin bakış açısıyla beyaz perdeye yansıtılması, izleyicilere farklı bir deneyim sunuyor. Toplum içerisinde kitabını okumak mı yoksa filmini izlemek mi ayrımına düşen kişiler de var. Biz, kitap sayfalarının arasında kaybolmak isteyenler için de, yazılmış bir eserin can bulmuş halini izlemeyi sevenler için de beyaz perdeye uyarlanan ve okumaya doyamayacağınız 10 muhteşem kitap listesi hazırladık. İyi okumalar!

1. Çizgili Pijamalı Çocuk

Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Kitap

İranlı yazar John Boyne’un kaleme aldığı Çizgili Pijamalı Çocuk adlı bu eserde, bir çocuğun gözünden tarihin en karanlık dönemlerinden birine tanıklık ediyorsunuz. İkinci Dünya Savaşı’na bir çocuğun gözünden şahit oluyorsunuz. 12 yaş ve üzeri için uygun olan bu kitap savaşın acı ve soğuk yüzünü okurlara, sade ve net bir dil ile anlatmaktadır. Yazar kitabın konusunu kitabın arka kapağında yazdığı şu sözlerle dile getirmektedir: “Bu kitabı okumaya başladığınızda Bruno adında 9 yaşında bir çocukla bir yolculuğa çıkacaksınız (Ama bu kitap 9 yaşındakiler için değil). Ve er geç Bruno ile birlikte bir tel örgüye varacaksınız. Böyle tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız asla rastlamak zorunda kalmazsınız.”

2. Kuzuların Sessizliği

Thomas Harris tarafından yazılan Kuzuların Sessizliği romanı bir gerilim klasiğidir. Romanda Buffalo Bill lakabıyla bilinen ve bazı kadınların peşinde düşen bir seri katilin belli bir amacı vardır. Cesetler farklı eyaletlerden olduğu için kimse, bu seri katilin amacını kavrayamaz. Oldukça akıllı ve zeki olan FBI akademisinde genç bir stajyer olan Clarice, bu seri katilin yakalanması için görevlendirilir. Fakat bu seri katilin amacını anlayabilmesi için Baltimore Akıl Hastanesi’nde tutulan, yüzlerce cinayet işlemiş başka bir seri katil ile görüşmesi gerekmektedir. Oldukça kıvrak bir zekâya sahip olan seri katil, Dr. Hennibal Lecter, genç dedektifin işini hiç kolaylaştırmıyor. Beyaz perdeye de uyarlanan bu kitapta, sırlarla ve gizemlerle dolu bir romandır.

3. Aşk ve Gurur

Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Kitap

İngiliz yazar Jane Austin’in 2. Kitabı olan Gurur ve Önyargı adıyla da bilinen, Aşk ve Gurur 1813 yılında yayımlanmıştır. Aşk ve Gurur romanı; kibir, gurur ve aşk üçgeni arasında geçen bir hikâyeyi anlatmaktadır. 18. Yüzyıl İngiltere’sindeki, sınıf ayrılıkları oldukça net bir şekilde okuyucuya aktarılmaktadır. Kız çocuklarını, gençliğine kadar zengin bir eş bulup, kocalarına iyi birer eş olmalarını öğütleyerek büyütüyorlar. 5 kız kardeş olan Bennet kardeşler de ailesi tarafından bu şekilde yetiştirilmiştir. Bennet ailesinin zeki ve neşeli kızı ile mağrur ve kibirli olmasının yanında oldukça varlıklı ve dürüst olan iki gencin önce birbirinden nefret edişlerine daha sonra da nefretin yerini daha büyük bir duygu olan aşkın alışını okuyorsunuz.

4. Senden Önce Ben

Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Kitap

Jojo Moyes tarafından yazılan Senden Önce Ben kitabı geçirdiği kazadan sonra hayatı değişen Will Traynor ile Lou adında bir bakıcının yollarının kesişmesini anlatır. Kaza sonrasında birçok şeyden zevk alamayan Will, aklında bir sürü soru ve sorgulama ile yaşar. Hayatından keyif almaz ve mutlu olamaz. Lou ise küçük detayların hesabını yapan ve küçük şeylerle mutlu olabilen bir insandır. Paraya ihtiyacı olduğu için girdiği bu işte, Will’e de kendi enerjisini bulaştırarak, hikâyeyi oldukça farklı bir yöne çekecektir. Will hayattan vazgeçmek isterken, Lou’nun hayatına girmesiyle yeni kararlar alır. Beyaz perdeye uyarlanan Senden Önce Ben romanı 10 muhteşem kitap arasında olması gereken bir eserdir.

5. Yeraltından Notlar

Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Kitap

Dostoyevski’nin Batılı düşünürü varoluşçu anlamda etkileyen klasik eseri Yeraltından notlar, edebiyat dünyasının vazgeçilmezlerindendir. Gerçek dünyadan kendini soyutlamış ya da bu soyutlanmaya zorunda kalmış bir bireyin kendi içindeki çatışmalarını ve duygusal davranışlarını ele alır. “Ben hasta bir adamım” ifadesiyle başlayan kitap beyaz perdeye uyarlandığı zaman da oldukça dikkat çektiği görülmektedir. Kitap boyunca isimsiz bir karakterin bakış açısıyla, farklı bir hayata dahil oluyorsunuz. Dostoyevski, bu eserinde oldukça bol bir şekilde taşlamalar yapmış ve eleştirilerini net bir şekilde kaleme almıştır. Beyaz perdeye uyarlanan ve edebiyat dünyasında popülerliğini koruyan bu eser 10 muhteşem kitap arasındadır.

6. Uçurtmayı Vurmasınlar

Feride Çiçekoğlu tarafından yazılan, Uçurtmayı Vurmasınlar kitabı 1986 yılında yayımlanmıştır. Eser cezaevinde annesiyle birlikte yaşayan Barış’ın, İnci’ye yazdığı mektuplarla yeni bir pencere açıyor okurlarına. Barış’ın kafes olarak adlandırdığı cezaevinde, birlikte yaşadığı kadınların hikâyelerini, davranışlarını ve görüşlerini okuyorsunuz. 4 yıl cezaevinde kalan Feride Çiçekoğlu’nun, roman üzerinde kendi hayatının izlerini bıraktığını da görmek mümkün. Cezaevinde kaldığı süre boyunca, gardiyanları, mahkumları ve çocukları gözlemleyen Feride Çiçekoğlu, Barış üzerinden bize kendi gözlemlerini aktarmaktadır. Aynı zamanda beyaz perdeye uyarlanan Uçurtmayı Vurmasınalar eseri, 10 muhteşem kitap arasında yerini almaktadır.

7. Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli

Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Kitap

İsmini sıkça duyduğumuz Stephen King’in kaleme aldığı Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli eseri novela türünde bir öykü kitabıdır. Türkiye’de sinemaya Esaretin Bedeli ismiyle yansıyan bu kitap, filmiyle de oldukça ses getirmiştir. Bu kitapla Stephen King’in sadece gerilim ve korku türünde değil, dram türünde de usta bir yazar olduğunu gösteriyor. Yetenekli Öğrenci, Esaretin Bedeli ve Solunum Metodu adlı üç farklı bölümden oluşan kitabın ikinci bölümü olan Esaretin Bedeli beyaz perdeye yansıtılmıştır. Hem kitabı okuyan hem de filmini izleyenler kitap ve film arasındaki farklılıkları da görecektir.

8. Guguk Kuşu

Guguk Kuşu Ken Kesey tarafından yazılmış, ilk romanıdır. 1962 yılında yayımlanan bu eser, Türkiye’de 2007 yılında Aziz Üstel tarafından Türkçe çevirisi yapılarak Turkuvaz Kitap tarafından satışa sunulmuştur. Bir psikiyatri hastanesinde yaşanan olaylarla, özgürlük ve kısıtlamalar üzerine ele alınmış bir anlatı sunmaktadır. Mc Murphy’nin deli olduğu şüphesiyle getirildiği hastanede, ruhunun özgürlüğünü korumaya ve özgürce yaşamaya çalışmasıyla hikâye başlıyor. İlk günlerinde, çeşitli ruhsal sorunları olan arkadaşlarıyla vakit geçiren ve eğlenen Mc Murpy sonraki günlerde, düzeni değiştirmeye ve arkadaşlarını da ikna etmeye çalışır.

9. Uçurtma Avcısı

Afganistan doğumlu Amerikan yazar olan Halid Hüseyni tarafından yazılan Uçurtma Avcısı romanı, okuyanlarına Afganistan hakkında acıklı bir hikâyeyi anlatmaktadır. Kabil’in Vezir Ekber Han bölgesinde Peştun olan, Emir’in arkadaşıyla yaşadığı hikâyesi anlatılmaktadır. Taliban yönetimi gibi kargaşalı bir ortamda iki çocuğun, büyümesini ve değişimini anlatır. Oldukça acıklı olan Uçurtma Avcısı romanı beyaz perdeye de uyarlanmıştır. Hasan ve Emir’in arkadaşlık hikâyelerini anlatan bu eser acıklı bir kurguya sahiptir. Birçok ödüle aday olan ABD yapımı Uçurtma Avcısı filmi de kitap kadar ilgi çekmiştir.

10. Otomatik Portakal

Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Kitap

Anthony Burgess tarafından yazılan Otomatik Portakal, distopik bir kitaptır. Bu eser 15 yaşındaki Alex’in hareketli gelişimini ele almaktadır. 15 yaşındaki bir gencin gözünden gördüğünüz dünya okurlara yabancı olduğu kadar bir o kadar da tanıdık gelmektedir. Distopik bir hikâye olmasına rağmen, toplum ve sistem eleştirisinde ortak olaylara rastlamak mümkün. Hikâye içerisinde kullandığı tasvirler ve betimlemelerle okuyucuyu kendine çekmeyi başarmaktadır. Otomatik Portakal diğer distopik kitaplardan farklı olarak kin ve nefret dolu bir anlatıma sahiptir. Beyaz perdeye uyarlanan bu eser 10 muhteşem kitap arasında yer almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!