Okuyanları Bambaşka Diyarlara Götürecek Distopik Romanlar

5 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Distopik romanlar, yaşadığımız düzenin yanlışlarını fark etmekle birlikte özgürlüğümüzün de ne kadar kıymetli olduğunu anlatırlar. Kitaplarıyla birlikte kendilerini de kanıtlamış yazarlar, karanlık gelecekleri bize umutsuzluk için değil ders çıkarmamız için gösterirler. Okuyanları bambaşka diyarlara götürecek distopik romanlar; yönetim şekilleri, devrimler, teknolojinin ilerleyip mantığın ve insanlığın geri kalması gibi konuları işleyerek umudun, en karamsar hikayelerde bile var olduğunu gösterir. Kurguları ile dikkat çeken distopik romanları konularına dair kısa bilgiler vererek listeledik. İyi okumalar!

1. Hayvan Çiftliği

Okuyanları Bambaşka Diyarlara Götürecek Distopik Romanlar

Kitapta bir çiftlikte domuzların çiftlik sahibine başkaldırısıyla yeni bir yönetim şeklinin gelmesi anlatılır. Çiftlik sahibinin hayvanlara karşı uyguladığı şiddet dolu otoriter yönetim, onların bu duruma karşı isyan çıkarmalarına neden olur. Onları yöneten insanı çiftlikten kovmalarını ve hayvanların kendi koyduğu, haklarını koruyan kurallarla yaşam sürmelerini konu edinir. Fakat yeni oluşturulan bu yönetim şekli domuzlar arasındaki koltuk kavgaları ve kişisel çıkarlarla dolu planlarla farklı bir yöne doğru ilerler. Sonunda domuzlar insanlardan farksız olurlar. Göstergelerle dolu, altında gerçek unsurlardan anlamlar taşıyan George Orwell’ın bu ilginç masalı, distopik romanlar arasında okuyanları bambaşka diyarlara götürecek, farkındalık sağlayacak kitaplardan biridir.

2. 1984

Distopik romanlar türünde yine kendini gösteren George Orwell, bu kez insanlarla bir dünya kuruyor. Big Brother olarak adlandırılan bir diktatör tarafından daima gözetlenen, evlerinde bile her yaptıkları izlenerek kontrol ve müdahale edilerek yaşamlarını sürdüren bir toplumu konu ediniyor. Yazar, sistemin içinde çalışan başkarakterin gözünden, gerçekleri ve yalanları birbirine karıştırıp değiştirilmiş bilgileri nasıl toplumun beynine aşılandığını göstererek bir distopya oluştursa da aslında yaşanma ihtimali çok yüksek bir gerçeğe değiniyor.

3. Sineklerin Tanrısı

Okuyanları Bambaşka Diyarlara Götürecek Distopik Romanlar

Uçak ile güvenli bir yere götürülmeye çalışılan okul çağındaki çocuklar, kaza sonucu ıssız bir adaya düşerler. Hiçbir yetişkin bulunmayan adada bir araya toplanan farklı yaşlardaki çocukların, yavaş yavaş insanlıktan uzaklaşmalarını ve vahşileşerek kutuplaşmalarını anlatır. Minik bir uygar insan topluluğu oluşturan hikaye; bozulan arkadaşlıklar, seçimler, liderlik savaşları, aklın mı yoksa ilkel gücün mü galip geleceğinin tartışmasını yaşıyor. Masumiyet simgesi çocukların nasıl birer canavara dönüşerek birbirlerini katledişini anlatıyor.

4. Dava

Roman nedenini bilmediği bir suç için dava edilen karakterin yaşadıklarını anlatır. Romanda dikkat çekilen konu kitabın sonuna kadar öğrenemediği bir konu yüzünden kendisine açılan dava ile uğraşmak zorunda kalmanın saçmalığını anlatır. Kitap boyunca suçsuzluğunu ispatlamaya çalışsa da ne mahkemeye derdini anlatabilir ne de kimse ona yardım eder. Franz Kafka’nın karamsarlığını taşıyan kitap, kişinin basit dünyasının karmaşaya dönüşmesini anlatan farklı ve karanlık bir distopyadır.

5. Cesur Yeni Dünya

Okuyanları Bambaşka Diyarlara Götürecek Distopik Romanlar

Romanda kurulan dünya ilk algıda sağlık, teknoloji ve mutluluk ögeleriyle bir ütopya etkisi veriyor. Ancak içine girdikçe sadece kötü düşüncelerden değil başkalarının belirlediği kurallar ile birçok durumdan arındırılmış bir dünya. Kötülükler olmadığı gibi iyiliklerde bulunmuyor. Distopik romanlar sizi dünyadan koparıp yeni kurallarla dolu başka dünyalara götürür ve Cesur Yeni Dünya, sayfaları çevirdikçe okuyanları bambaşka diyarlara götürecek ve keşfetmenizi sağlayacaktır.

6. Otomatik Portakal

Çok fazla şiddet ve ağır konular içeren roman, aslında farklı iki çeşit şiddet yönetimini gösteriyor. Kitapta etrafa şiddet ile korku salan bir çetenin saldırıları anlatılır. Çete liderine göre iyilik ve kötülük seçilebilir ve onlar kötülüğü seçmişlerdir. Çete, suçları üzerine tutuklanır ve bir deneyde kullanılarak yine şiddet ile iyiliğe yöneltilirler. Deneylerde sert uygulamalara maruz kalarak beyni yıkanan karakter öfke ve nefret gibi düşüncelerden arındırılır. Roman farklı anlatım biçimiyle toplumun başkaları tarafından sürekli akıl oyunlarıyla kullanılmasını anlatır.

7. Damızlık Kızın Öyküsü

Okuyanları Bambaşka Diyarlara Götürecek Distopik Romanlar

Kadının metalaştırılması, toplumda bir birey olarak yerinin olmaması konusu işlenmiştir. Üremenin azaldığı bir dönemde, doğum yapabilen kadınlar komutanların emrine verilir. Kadınlar sadece doğum yapmak için yaşarlar. Bunu reddetmeleri ise daha kötü sonuçlara neden olur. Damızlık Kızın Öyküsü; dünyaya başka bir açıdan bakan distopik romanlar arasında kadınların toplum gözündeki görevleri, sınıf ayrımları, azınlıklar, feminizm gibi konuları harmanlayıp okuyanları etkisi altına alarak bambaşka diyarlara götürecek.

8. Biz

Bir uzay gemisi mühendisinin günlüğü şeklinde ilerleyen bir romandır. Hikaye herkesin gözetlendiği ve insanların birey olarak değil sayılarla var olduğu distopik bir ülkede geçer. Diğer gezegenlere gidilebilmesi için bir uzay gemisi yapımıyla birlikte bir mühendis, günlük tutarken kurulu düzenin doğruluğunu sorgulamaya başlar. Herkes için yararlı gibi düşünülen düzenin çatlakları gün yüzüne çıkar.

9. Fahrenheit 451

Başkarakteri bir itfaiyeci olan kitapta, itfaiyeciler yangınları söndürmek ile değil kitapları yakmakla görevlidirler. Yine diktatör yönetim şeklinde geçen distopik dünyada kitapların azalması insanları cahilliğe sürükleyerek otoritenin ayakta kalmasını sağlar. Hikaye ilerledikçe karakter bir sanatçı ile tanışarak yaşadığı hayatı ve içinde bulunduğu durumu sorgulamaya başlar.

10. Demir Ökçe

Okuyanları Bambaşka Diyarlara Götürecek Distopik Romanlar

Sınıflar arası mücadeleyi merkeze alan roman, işçi sınıfının yaşadıklarını bir distopya içerisinde anlatır. Din adamlarının da bu karmaşaya karıştığı ortamda hikaye, baskıcı yönetim sistemi ile hayatta kalma savaşı verenlerin arasındaki kavgayı gözler önüne seriyor. Demir Ökçe kendinden sonra gelen distopik romanlar için öncü kitaplardan biri olmuştur. Kitapta anlatılan devletin kendi fikrine uymayan her harekete karşı tepki vermesi ile birlikte günümüzden de birçok tanıdık bölümler bulabilirsiniz.

11. Mülksüzler

İki farklı dünya ile birlikte iki farklı sistemi anlatan distopik romanlar arasındadır. Aslında kitap içerisinde dünyamıza benzer bir kapitalizmi, farklı bir düzene sahip diğer toplumu ve birbiri arasındaki farkları ve etkileşimleri anlatır. Bir tarafta kapitalist yöneticinin yaptırımlarıyla ilerleyen bir toplum oluşturulurken diğer tarafta daha topluma yönelik bir yaşam düzeni ve insanların kendi kendine sorumluluk edindikleri görülür. Birinde bitmek bilmeyen bir sahip olma duygusu hakim iken diğerinde ise sahip olmak ahlaksız bir davranış olarak görülür. Fakat her yerde yönetimi almak isteyen ve bunu fark edip karşı çıkacak azınlıklar vardır. Her iki sisteminde kendi içindeki sorunları ortaya çıkar. Başkarakter diğer kapitalist dünyaya giderek aradaki farkları görmeye başlar.

12. Açlık Oyunları

Okuyanları Bambaşka Diyarlara Götürecek Distopik Romanlar

Okuyanları bambaşka diyarlara götürecek kitaplar listemizin sonuncusu Açlık Oyunları’dır. Kitapta yoksullar ve zenginler arasında uçurumların olduğu bir toplum konu ediliyor. Seri olarak devam eden hikayede yönetim, insanların birbirini öldürdüğü bir oyun kurgulamıştır. Sömürdükleri insanların açlıklarıyla da dalga geçerek eğlenirler. Saray çevresi bolluk içinde yaşarken dışındaki halk açlık oyunlarına katılarak hayatlarını bir televizyon programına feda ederler. Toplumun açlığı da özgürlükleri de zenginlerin yönetimindedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!