Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler

3 dk okuma süresi


13
21 Paylaşım, 13 puan

Ekranlarda izlediğimiz bazı dizi ve filmin konusu aslında kitaplardan alınmıştır. Ancak çoğu insan izlediği filmin ya da dizinin nereden geldiğini, bir kitaptan uyarlama yapılıp yapılmadığını bilmiyor. Biz de sizlere, bu kitap mıymış dedirten kitaptan uyarlama dizi ve filmler listesini derledik. İddia ediyoruz, içeriğimiz de birbirinden güzel dizileri bulacaksınız. Şimdiden keyifli okumalar!

1. Aşk-ı Memnu

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler
Kıvanç Tatlıtuğ – Beren Saat – Selçuk Yöntem

Aşk-ı Memnu, ülkemizde yayınlandığı ilk bölümden itibaren herkesin ilgisini çeken bir yapımdır. Milyonlar tarafından izlenmiş ve reyting rekorları kırmıştır. Bihter ile Behlül’ün yasak aşkını anlatan yapımın aslında bir kitaptan uyarlandığını biliyor muydunuz? Aşk-ı Memnu Halit Ziya Uşaklıgil’in batılı anlamda yazdığı bir romandan uyarlanmıştır. Kitabını da okumanızı tavsiye ederiz.

2. Fatih Harbiye

Fatih Harbiye
Kadir Doğulu – Neslihan Atagül

Neriman ve Macit’in farklı yaşam tarzlarını anlatan dizi aslında Peyami Safa’nın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Doğu ile batının çatışmasını anlatan yapım oldukça ilgi görmüştür. Kitapta yansıtılan dönemin zihniyeti televizyonlara da yansımıştır. İzleyiciler tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda Neslihan Atagül ve Kadir Doğulu’nun tanışıp, evlenmesine de vesile olmuştur.

3. İstanbul Kırmızısı

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler
Tuba Büyüküstün – Halit Ergenç – Mehmet Günsür – Nejat İşler

İstanbul Kırmızısı, İtalyan yönetmen ve yazar Ferzan Özpetek’in ilk romanıdır. Ülkemizde 2017 yılında yayımlanmıştır. Kitap Orhan karakteri üzerinden, her şeyini kaybetmiş bir adamın hikayesini anlatır. Kitabın içerisinde yaşanan gizemli olaylar televizyon kuşağına da yansıtılmıştır. Gizli soruşturmaların altında yatan gerçekler okurların ve izleyicilerin son derece ilgisini çekmiştir.

4. Çalıkuşu

Çalıkuşu
Burak Özçivit – Fahriye Evcen

Çalıkuşu romanını okuyanlar bilir. Yazarın samimi ve akıcı okuyanları soluksuz bir yolculuğa çıkarmaktadır. Yönetmenler bunu fark etmeden geçememişlerdir. Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasındaki tutkulu bir aşkı konu alan bu dizi de kitaptan uyarlanmıştır. Aşkı farklı boyutlarda elen yazarın bu eseri, sadece okurlar tarafından değil izleyenler tarafından da oldukça ilgi görmüştür.

5. Kurt Seyit Ve Şura

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler
Kıvanç Tatlıtuğ – Farah Zeynep Abdullah

Bu kitap mıymış dedirten kitaptan uyarlama dizi ve filmler listesinde yer alan bir diğer kitap ise Kurt Seyit Ve Şura Dizisi’dir. Kırımlı Türk bir asker olan Seyit’in ve soylu bir Rus olan Şura’nın aşkını konu alan dizi Nermin Bezmen’in kitabından uyarlanmıştır. Dram türündeki dizi uzun süreli olmamıştır ama kitabını okursanız oldukça tutkulu bir aşka yelken açacağınıza emin olabilirsiniz.

6. Kötü Çocuk

Kötü Çocuk
Afra Saraçoğlu – Tolga Sarıtaş

Kötü Çocuk filmini duymuş muydunuz? Yayım yılı çokta eskilere dayanmayan bu filmin kaynağı da kitaplardır. Film başroldeki Kayra’nın İstanbul’a gelmesi ve oldukça gizemli görünen Meriç ile tanışması ile başlar. Başroller tanıştıktan sonra yaşadıklarını anlatan bir film oldukça ilgi görmüştür. Bu film Wattpad adlı uygulamadan çıkmış bir romandır. Yazarı ise Büşra Küçük’tür.

7. 4N1K Dizisi

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler
Gözde Mutluer – Burak Yörük – Hasan Denizyaran – Turan Cihan Şimşek – Cemrehan Karakaş

4N1K, Yaprak ve arkadaşlarının komik, aynı zamanda duygusal bağlarını anlatan bir filmdir. İzleyicileri tarafından karakterleri kadar neşesi de bol bir film olarak anılmaktadır. Kitabının çok sevilmesinin ardından dizisi de çekilmiş ve okurları kadar izleyicileri de beğenmiştir. Dizi, yazar Büşra Yılmaz’a ait bir romandan uyarlanmıştır. İlk olarak sadece wattpad adlı uygulamada yayınlanmış romandır.

8. İstanbullu Gelin

Kitaptan Uyarlama Dizi
Aslı Enver – Özcan Deniz

Başrollerini Aslı Enver ve Özcan Deniz’in paylaştığı İstanbullu Gelin dizisinin bir kitaptan uyarlandığını biliyor muydunuz? Bu dizi aslında Gülseren Budayıcıoğlu’nun psikolojik türde yazdığı bir eserdir. Üstelik bu roman, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Kitabın gerçek adı ise Hayata Dön’dür. Dizi, izleyenler tarafından beğenilmiş ve güzel eleştirilere şahit olmuştur.

9. Fi

Fi
Serenay Sarıkaya – Mehmet Günsür – Berrak Tüzünataç – Ozan Güven

Fi adlı dizi, ünlü yazar Azra Kohen’in Fi, Pi, Çi üçlemesinin ilk kitabından derlenenmiştir. Ayrıca dijital platformda ilk yayınlanan dizi olma özelliği taşır. Yayınlandığı ilk günden beri izleyenleri tarafından oldukça ilgi görmüştür. Kişisel gelişim açısından önemli olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

10. Hercai

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler
Ebru Şahin – Akın Akınözü

Bu kitap mıymış dedirten kitaptan uyarlama dizi ve filmler listesinin sonunda Hercai dizisi yer alıyor. Bu aralar herkesin dilinde dolaşan şairane bir dizi. İntikam üzerine kurulan imkansız bir aşkın hikayesi… Başrollerini Ebru Şahin ve Akın Akınözü’nün paylaştığı Hercai dizisi, Sümeyye Ezel tarafından yazılmış bir romandan uyarlanmıştır. Şu anda oldukça ilgi gören bir yapımdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak