Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler

5 dk okuma süresi


19
21 Paylaşım, 19 puan

Ekranlardaki dizi ve filmlerin çoğu aslında kitaplardan uyarlanır. Edebiyat dünyasını kavuran kitaplar en büyük ilham kaynağıdır. Kitaplardan uyarlanan dizi veya filmlerin çok ayrı bir yeri olur. Tabi ki kitabı kadar etkili ve güzel olmayabilir. Bu nedenle kitapseverlerin çoğu uyarlanmış dizi ve filmlerden hoşlanmaz. Buna rağmen sinema sevenlerin de kitap uyarlaması olduğunu bilmeden sevdiği filmler ve diziler vardır. Bu kitap mıymış dedirten dizi ve filmler, sinema perdesine kitaptan uyarlama olarak girip başarılarıyla konuşulur. Sizler için listemizde yer alanların 5’i kitaptan uyarlanan diziler ve 5’i de kitaptan uyarlanan filmler olmak üzere 10 romanı sıraladık. Şimdiden iyi seyirler ve keyifli okumalar!

1. The 100

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler

The 100 dizisinde yeryüzünde yaşanan nükleer bir savaş sonucunda dünya yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanıyor. Bilinen tek hayatta kalan insan ırkı ise gezegenin yörüngesinde bulunan istasyonlarda yaşayanlardır. 12 farklı istasyon da Jaha karakterinin başkanlığı ile Ark ismindeki bir istasyon olarak birleşiyor. Fakat ilerleyen yıllarda Ark’ın kaynakları tükeniyor. Bu nedenle 100 genç mahkum dünyaya ilk kez gönderiliyor. 2014 yılında başlayan The 100 dizisi 7 sezon ile Kass Morgan’ın aynı isimli kitabından uyarlanıyor. Dizi ile kitap arasında tam bir uyumun olmamasının yanında dizideki karakterlerin bir kaçı kitapta hiç bulunmuyor. Ayrıca ormanda geçen sahnelerin tamamı gerçekten ormanda ve sahnelerin birçoğu da Kanada’da çekiliyor.

2. Dexter

Bu kitaptan uyarlama dizi ise Miami metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analisti olarak çalışan ve aynı zamanda seri katil olan Dexter Morgan’ın hikayesini konu alır. Çok sevilen bu dizi Jeff Lindsay’in aynı isimli yani Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlamadır. 2006 yılında başlayan dizi 8 sezon sürüyor ve 8. sezonun 2013 yılında yayınlanması ile finali yapıyor. Dizinin ilk sezonu diğer sezonlara kıyasla kitaplarla daha uyumlu. Senaristler ise geri kalan sezonları kendi hayal güçlerine göre tasarlamışlar. Yani kitap ile dizi arasındaki tek ortak nokta Dexter’in seri katil olması denilebilir.

3. Gossip Girl

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler

Bu da kitap mıymış dedirten Gossip Girl dizi ve filmler kategorisinde kitaptan uyarlama bir dizi olarak yer alıyor. Dizi New York’ta yaşayan bir grup lise öğrencisinin yaşamlarını, aşklarını, ayrılıklarını ve en önemlisi de dedikodularını bir blog aracılığı ile anlatıyor. Doğuştan şanslı olan bu lise grubu sıra dışı hayatları ve dramatik aşk hayatları ile hayranlarını topluyor. En iyi diziler arasında bulunan bu yapım Cecily Von Ziegesar’ın aynı isimli kitap serisinden uyarlanmadır. 2008 yılına damgasını vuran bir gençlik dramasıdır. Dizide Blake Lively, Penn Badgley, Leighton Meester gibi ve Ed Westwick gibi isimler rol alıyor.

4. The Expanse

The Expanse, günümüzden 200 yıl sonrasında Ay’ın ve Mars’ın kolonileştirildiği bir dönemi konu alıyor. Miller deneyimli ve iyi bir dedektiftir. Zengin bir ailenin kaybolan kızını bulmak için teklif alır. Bunun için de bir uzay gemisi kaptanıyla iş birliği kurar. Bu yolculukta olayı araştırdıkça zamanla insanlık tarihinin en büyük komplolarından birisi ile karşı karşıya olduklarını fark ederler. Dedektif Miller milyarlarca sistemdeki tek bir kızı aramaktadır. Artık küçük bir gemi ile evrenin kaderinin değişebileceği bir noktadırlar. James S. A. Corey’nin roman serisinden uyarlanan The Expanse konusu ile bilim kurgu sevenlerini büyülüyor.

5. Shadowhunters

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler

Shadowhunters kitabının hem dizi hem de film uyarlaması bulunuyor. Clary Fray adındaki sıradan bir genç, annesiyle beraber Brooklyn’de yaşıyor. Bir gün aile kökenin “Gölge Avcısı” soyundan geldiğini öğreniyor ve olağanüstü güçlerinin yanında bir de dünyada kötü amaçla bulunan iblisleri görebildiğini keşfediyor. Clary’nin görevi de artık dünyayı bu iblislerden korumak. Ancak geçmişinde hiçbir şey bilmediği için bu konuda da hiçbir tecrübesi bulunmuyor. Bir de annesi kaçırılınca her şey daha da karmaşık bir hal alıyor. Cassandra Clare’in yazdığı Ölümcül Oyuncaklar yani The Mortal Instruments kitabından uyarlanan bir dizidir.

6. Boleyn Kızı

Kral VII. Henry’nin gözlerini kamaştıran güzel Mary Boleyn, on dört yaşında saraya gelir. Kral ile olan aşkları her gün artarken küçük Mary sarayın taçsız kraliçesi olarak görülmeye başlanır. Fakat kralın bu ilgi ve alakası uzun sürmez. Kralı kaybetmeye başlayan Mery’nin karşısına rakip olarak kardeşi Anne çıkar. İhtişam, entrika, şehvet ve iktidar oyunlarının yanında aşk ve ihanetinde yer aldığı bir filmdir. Tudors dizisinin de konu aldığı bu kitabı Philippa Gregory yazmıştır. Aynı isimle uyarlanan filminde ise Scarlett Johansson ve Natalie Portman beraber rol almaktadır. Philippa Gregory’nin romanından sinemaya 2007 yılında uyarlanır.

7. Bir Geyşa’nın Anıları

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler

Arthur Golden Amerikalı bir yazardır. Yazarın en çok satanlar sıralamasında yer alan romanından uyarlanan bir geyşanın hayatı 2005 yılında Hollywood yapımı olarak sinema perdelerine çıkar. Filminin 6 dalda Oscar’a aday olmuşluğu vardır ve bunlardan da 3 tanesini kazanmıştır. 2. Dünya Savaşının başladığı sıralarda yoksul bir ailenin kız çocuğu geyşaların çalıştığı bir yerde işe girer. Güzelliği ile zaman içerisinde dikkat çeker. Bu kız yani Sayuri o kadar güzeldir ki eve gelen bütün erkekler gözlerini ondan alamaz. Sayuri ise bir gün gerçekten aşık olacağının hayalini kurar. Özellikle Batı’da sıkı bir hayran kitlesi olan romanın sinemaya uyarlanmasını veya uyarlanma şeklini eleştirenler de vardır.

8. Yeşil Yol

Stephen King bu romanında yayımlarken farklı bir üslup denedi. Charles Dickens’in zamanlarında yapıldığı gibi romanını bir yandan yazıp diğer yandan da biten bölümleri küçük ciltler halinde yayımladı. Romandan çok az bir kısmın çıkarılmasıyla 3 saatlik uzun bir film elde edildi. Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul o yıl John’un gelmesi ile hayatı değişir. John iki kızı öldürmekten yargılanacak ve idam cezasına çarptırılacak olan bir mahkumdur. John kocaman görüntüsünün altında merhameti ve iyiliği ile olağan üstü güçleri olan birisidir. Yüreği de kendisi gibi kocamandır. Zamanla Paul da bu koca adamdaki farklılıkları görür ve aralarında bir bağ oluşur.

9. Zaman Yolcusunun Karısı

Filmin romanın önüne geçtiği zaman yolcusunun karısı, kitaptan uyarlama dizi ve filmler arasında bu kitap mıymış dedirten başarılı bir yapımdır. Fakat kitabın filme eksik yansıtıldığını da düşünenler var. Audrey Niffenegger’in 2003 yılında yayımlanan kitabından uyarlanır. Henry ‘Genetik Krono Bozukluğu’ diye tanımlanan bir sağlık sorunu ile yaşamını sürdürmektedir. Bu nedenle de zaman çizgisinde hem geçmişe hem de geleceğe istemeden de olsa yolculuk yapar. Bunu fark ettiğinde ise 5 yaşındadır. Yolculuklar onun kontrolü dışında gerçekleşir. Aniden gerçekleşen bu yolculuklar çırılçıplak ve yanında hiçbir şey olmadan veya alamadan olur. Bazen geçmişine bazen de geleceğine gider. İlk karşılaşmalarında ise Clare 6, Henry 40 yaşındadır.

10. Uyuyana Kadar

Bu Kitap Mıymış Dedirten Kitaptan Uyarlama Dizi Ve Filmler

Tansiyonun hiç düşmediği gerilim türündeki kitabın yazarı S. J. Watson’dur. Filmin yönetmeni olan Rowan Joffe ise karanlık geçmişini çözmeye çalışan, çaresiz kadının öyküsünü çok etkili bir şekilde aktarıyor. Art arda sürprizli olayların sürdüğü filmi baştan sona eksilmeyen bir ilgi ile izlemek mümkün. Christine geçirdiği bir kaza nedeniyle her sabah uyandığında geçmişine dair hiçbir şey hatırlamaz. Etrafındaki insanların davranışlarını sorgulamaya başlar. Bu şekilde korkunç gerçekler karanlıktan aydınlığa çıkar. Aslında işler doktorunun onu arayarak kendisine ait olan günlüğü ona vermesi ile başlar. Kocasının ona söylediği gerçeklerin aslında bir yalan olduğu ortaya çıktıkça şüpheleri artar. Fakat en büyük sorunu artık neyin yalan neyin doğru olduğunu bilememesidir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
27
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!