Gizem Dolu Sonlarıyla Kan Donduran Seri Katil Filmleri

4 dk okuma süresi


50
12 Paylaşım, 50 puan

İster tamamen kurgu olsun ister gerçek olaylardan esinlenerek yapılmış olsun seri katil filmlerinin ürpertici olduğu bir gerçek. İzlerken olayların akışında kaybolacağınız, kendinizi başka bir evrende bulacağınız bu filmlerin hepsi birbirinden sürükleyici. İşte korku gerilim filmlerinden çekiniyorsanız izlemeden önce iki kere düşünmeniz gereken, gizem dolu sonlarıyla kan donduran seri katil filmleri…

1. Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Gizem Dolu Sonlarıyla Kan Donduran Seri Katil Filmleri

Joe Berlinger’in yönetmenliğini yaptığı bu Amerikan suç filmi, seri katil Ted Bundy’nin hayat hikayesini anlatıyor. Bu film Ted Bundy’nin uzun süredir kız arkadaşı olan ve yıllardır Bundy ile ilgili gerçeklere inanmayı reddeden Liz’in bakış açışından anlatılıyor ve seyirciyi tam olarak ekrana kilitliyor. Filmin ismi olan ‘Extemely Wicked, Shockingly Evil and Vile’ kelimeleri, Bundy’yi 1979’da ölüm cezasına çarptıran yargıç Edward Cowart tarafından söylendi. “The Phantom Prince: My Life with Ted Bundy” kitabına dayanarak yapılan bu filmin en tüyler ürpertici tarafı ise bütün anlatılanların gerçeğe dayalı olması.

2. Summer Of 84

2018’de çıkan bu “Summer Of 84”, François Simard, Anouk Whissell ve Yoann-Karl Whissell tarafından yönetilen Kanada yapımı korku-gizem filmidir. Matt Leslie ve Stephen J. Smith tarafından yazılmıştır. Filmde Graham Verchere, Judah Lewis, Caleb Emery, Cory Gruter-Andrew, Jason Gray-Stanford, Tiera Skovbye ve Rich Sommer rol alıyor. Filmin prömiyeri 2018 Sundance Film Festivali’nde yapıldı. Eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı, pek çoğu performansları, yönetmenliği, oyunculuğu, kara mizahı ve senaryoyu övdü ve birçoğu onu 2018’in en iyi korku filmlerinden biri olarak nitelendirdi. Film, polis memuru komşusunun seri katil olduğundan şüphelenen bir grup genç arkadaşın onu gözetlemesinin etrafında dönüyor.

3. Natural Born Killers

Gizem Dolu Sonlarıyla Kan Donduran Seri Katil Filmleri

Natural Born Killers, Oliver Stone tarafından yönetilen bir Amerikan polisiye filmidir. Film, sevgili ve katil olan ve medya tarafından sorumsuzca yüceltilen kurbanların hikayesini anlatıyor. Film, Quentin Tarantino’nun orijinal bir senaryosuna dayanıyor. Bu senaryo daha sonra yönetmen Oliver Stone, yazar David Veloz ve yapımcı Richard Rutowski tarafından revize edildi. Tam olarak bu nedenden dolayı Tarantino, daha sonra filmi reddetmesine rağmen bir hikâye kredisi aldı. Film, 26 Ağustos 1994’te Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girdi ve 29 Ağustos 1994’te Venedik Film Festivali’nde gösterildi.

4. Seven

‘Seven’ bir çaylak ve bir emektar olmak üzere iki dedektifin, yedi ölümcül günahı güdüleri olarak kullanan bir seri katili avlaması üzerine yapılan, ödüllü bir filmdir. Bu film, sektörde çalışma hedefine ulaşamayan senarist Andrew Kevin Walker’ın sıkıntısından yedi ölümcül günahı suçları için ilham kaynağı olarak kullanan bir katille ilgili kasvetli ve baskıcı bir senaryo yazmasıyla başladı. Sonradan senaryosunu profesyonel yazar David Koepp’e gönderdi. Koepp, bunu New Line Cinema’da bir alıcı bulan acentesine göndermeyi kabul etti. (Okuduktan sonra Koepp, Walker’a profesyonel yardıma ihtiyacı olduğunu da tavsiye etti.)

5. Henry: Portrait of a Serial Killer

Gizem Dolu Sonlarıyla Kan Donduran Seri Katil Filmleri

Film, John McNaughton tarafından yönetilen 1986 tarihli bir Amerikan psikolojik korku suç filmidir. Film 1985’te çekildi, ancak bir film dağıtıcısı bulmakta zorlandı. Filmin prömiyerini 1986’da Chicago Uluslararası Film Festivali’nde yaptı ve 1980’lerin sonlarında diğer festivallerde oynadı. Gizem dolu sonlarıyla kan donduran seri katil filmleri listesinde önemli bir yer tutan bu film, bir seri katilin rastgele yaptığı çılgınca suçları konu alıyor. Göçebe katil Henry rolünde Michael Rooker, Henry’nin birlikte yaşadığı hapishane arkadaşı Otis rolünde Tom Towles, Otis’in kız kardeşi Becky rolünde ise Tracy Arnold vardır. Henry ve Otis’in karakterleri, hüküm giymiş gerçek hayattaki seri katiller Henry Lee Lucas ve Ottis Toole’a dayanmaktadır.

6. Happy Death Day

Happy Death Day, Christopher Landon tarafından yönetilen ve Scott Lobdell tarafından yazılan bir 2017 Amerikan korku/kara komedi filmidir. İlk olarak 2007’de Half to Death adıyla duyurulan film, 13 Ekim 2017’de Happy Death Day olarak Universal Pictures tarafından yayınlandı. Film, doğum gününde öldürülen ve tekrar tekrar günü yeniden yaşamaya başlayan bir üniversite öğrencisini anlatır. Bu noktada katili bulup ölümünü durdurmak için yola çıkar. Böylece üniversite öğrencisi kız, döngüyü bitirmek için macerasına atılır. Film o kadar çok sevildi ki, 13 Şubat 2019’da bir devam filmi olan Happy Death Day 2U yayınlandı.

7. Scream

Gizem Dolu Sonlarıyla Kan Donduran Seri Katil Filmleri

Scream filmi denilince, akla ilk gelen maske olur. Filmdeki maske o kadar unutulmaz bir sembol oldu ki, günümüzde hala hatırlanıyor. Film maskeli bir katilin, Kaliforniya’da huzurlu bir kasabayı ziyaret ettiğinde, kasabanın kan gölüne dönüşmesiyle başlar. Annesi bir yıl önce öldürülen genç bir kız olan Sidney Prescott, maske katilinin hedefi olur. Gainesville Ripper’ın gerçek hayatından esinlenen Scream, aynı zamanda Williamson’ın korku filmlerine olan tutkusundan etkilenmiştir. Başlangıçta isminin Scary Movie olması planlanan senaryo, Dimension Films tarafından satın alındı ve çekimler tamamlanmadan hemen önce Weinstein Kardeşler tarafından yeniden düzenlendi.

8. My Friend Dahmer

“My Friend Dahmer” Marc Meyers tarafından yazılıp yönetilmiş, Amerikan seri katil Jeffrey Dahmer’ın hayatını anlatan bir biyografik dram. Bu film, karikatürist John “Derf” Backderf’in 2012 yılı otobiyografik grafik romanına dayanıyor. Diğer filmlerden farklı olarak “My Friend Dahmer” bir seri katilin hedeflerini değil, o seri katilin lise yıllarını ve katil olmadan önceki hayatını anlatıyor. Steven Hicks isimli bir adamın Dahmer’ın arabasına binmesiyle kapanan filmin tüyler ürpertici olan yanı, Steven Hicks’in 18 Haziran 1978’de Dahmer’ın evine gerçekten girmiş olması ve o günden sonra onu kimsenin görmemesidir.

9. American Psycho

American Psycho, Mary Harron tarafından yönetilen, Bret Easton Ellis’in 1991 tarihli aynı adlı romanına dayanan Amerikan kara komedi filmidir. Gizem dolu sonlarıyla kan donduran seri katil filmleri listesine kesinlikle girmeyi hak eden bu sürükleyici filmde Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto, Josh Lucas ve Reese Witherspoon gibi önemli oyuncular yer alıyor. Film, Patrick Bateman adlı zengin bir adamı anlatır. Önemli bir gece, Allen adlı arkadaşı için kıskançlık duyan Bateman, Allen ve köpeğini öldürür. Şansı yakaladığı anda ülkeden kaçmış gibi görünmesini sağlar. Böylece korku ve gerilim dolu bir macera başlar.

10. True Story

Gizem Dolu Sonlarıyla Kan Donduran Seri Katil Filmleri

Gerçek olaylardan esinlenerek yapılmış “True Story” filmi Michael Finkel’in aynı isimdeki kitabına dayanıyor. Eşi ve üç çocuğunu öldürüldüğü keşfedilen Oregonlu Christian Longo, kendisini gazeteci Michael Finkel olarak tanımladığı Meksika’da polis tarafından tutuklanır. O sıralarda New York’ta ‘gerçek’ Michael Finkel New York Times’a yazdığı bir hikâyenin tamamen doğru olmaması gerekçesiyle kovulur. Longo’nun kendi ismini kullandığını öğrenen Finkel, Longo ile hapishanede buluşmaya başlar. Böylelikle Longo’nun hikayesi yavaş yavaş ortaya çıkar. Karakterlerin ve yaşananların gerçeğe dayandığı bu film, kesinlikle nefesinizi kesecek.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!