Sosyalizm Hakkında En Çarpıcı 10 Gerçek

2 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan

Sosyalizm esas olarak; toplumdaki herkesin eşit olduğu inancını izleyen hem politik hem de ekonomik bir sistemidir. Sosyalist bir toplumda, insanlar şirketlerini işbirliği içinde kontrol ederler, mal üretimi yaparlar ve böylece işletmeler için daha yüksek kar elde ederek tüm insanlara fayda sağlayan bir hizmet sunarlar. Sizler için sosyalizm hakkında en çarpıcı 10 gerçek nedir, sıraladık.

1. Sosyalizmin Oluşumu

Sosyalizm Hakkında En Çarpıcı 10 Gerçek

Resmi olarak sosyalizmin tarihi, 1789 Fransız Devrimi’nde kökenleri oluşturulmuş, daha önceki hareketlerde ve fikirlerde emsal olarak temelleri atılmıştır.

2. Temel Amaç Eşitlik

Sosyalizmin temel görüşü insan, toplum ve evrenin eşit olmasıdır. İnsanlar arasındaki sınıf ayrımlarını reddeder. Sosyalizm sisteminde doktor, avukat, öğretmen, inşaat işçisi, esnaf gibi mesleklerin hepsi de bireysel olarak fikir ve görüşler açısından eşit haklara sahiptir. Gerçekten sosyalist olan bir toplumda tüm güç, hükümete değil vatandaşa aittir. Seçilen herhangi bir temsilci vatandaşlara hizmet eder, ancak hükmetmez.

3. Sosyal Haklar Oldukça Geniştir

Sosyalizm Hakkında En Çarpıcı 10 Gerçek

Sağlık hizmetleri genellikle vatandaşlara ücretsizdir. Sosyalist sistemlerde, ihtiyacı olan vatandaşlara hayatta kalmalarını sağlamak için bir tür sosyal güvenlik hizmeti sağlanır. Dünyadaki en saygın ülkelerden bazıları Danimarka, Norveç, Fransa da sosyalist idealler ile yönetiliyor. Bu ülkelerde vatandaşlarına ücretsiz eğitim verilmekte, eğitim almak isteyen herkes için gerekli olanaklar sunulmakta.

4. Sosyalizm Komünizm Değildir

Birçok insan sosyalizm ile komünizmin kelime anlamı olarak aynı anlama geldiğini sanıyor fakat sosyalizm ile komünizm birbirinden farklı sistemlerdir. Komünist bir toplum, vatandaşlarının özel mülkiyete sahip olmasına izin vermezken, sosyalist bir toplum özel mülkiyete sahipliğe izin vermektedir.

5. Ortak Mülkiyet Anlayışı Vardır

Sosyalizm Hakkında En Çarpıcı 10 Gerçek

Sosyalistler, kaynakların ve merkezi planlamanın ortak mülkiyetinin, mal ve hizmetlerin daha eşit dağılımını ve daha adil bir toplum oluşturmayı hedefler. İdealler, kardan ziyade kullanım içindir. Tüm insanlar arasında eşit miktarda zenginlik ve maddi kaynak dağılımı sağlanır.

6. En Ünlü Sosyalist Düşünürler

Tarihte bilinen en ünlü sosyalist düşünürler; Robert Owen, Henri de Saint Simon, Karl Marx ve Rus lider olan Vladimir Lenin’di. Öncelikle, daha önceki sosyalistlerin fikirlerini öne süren ve sosyalist planlamanın Rusya’daki 1917 Bolşevik Devrimi’nden sonra ulusal düzeye getirilmesine yardımcı olan kişi Lenin’di.

7. Sosyalizm & Kapitalizm İlişkisi

Sosyalist ekonomiler ve kapitalist ekonomiler, mülkiyet ve üretim yapılarının mantıksal temelleri açısından oldukça farklıdır. Kapitalizm yönetim ve sermaye sahiplerinin ülkenin yönetiminde ve ekonomisinde tamamen söz sahibi olarak halkı ağır vergiler ile cezalandırırken aynı zamanda da tamamen sömürme amaçlı bir politika izler. Fakat sosyalizmde böyle bir durum söz konusu bile olamaz.

8. Karl Marx’a Göre Sosyalizm

Sosyalizm Hakkında En Çarpıcı 10 Gerçek

Karl Marx tarafından geliştirilen teorilerde sosyalizm, kapitalizm ve komünizm arasındaki geçiş dönemidir. Sosyalizm, ülkeler arasında genel bir ekonomik köprü ve taşıyıcı görevi görmektedir. Sosyalizm hakkında en çarpıcı gerçek, sosyalist bir toplum ülke halkının refahı demektir.

9. Sosyalist Olarak Kabul Edilen Ülkeler

Cezayir, Tanzanya, Angola, Portekiz, Bangladeş, Sri Lanka, Guyana, Mozambik Cumhuriyeti de sosyalist ülkeler arasında yer almaktadır. Ve bu ülkelerde sosyalist sistemde yer alan sosyal hizmet politikaları uygulanmaktadır.

10. Sosyalizmin Başarısız Olma Sebepleri

Sosyalizm Hakkında En Çarpıcı 10 Gerçek

Sosyalistler ülkedeki kıtlığı görmezden gelmişlerdir. Sosyalist planlamacıların üretim sürecinin maliyetlerini hesaba katmamışlardır. Önceliklerini hesaplamadıkları için amaçlarında başarısız olmuşlardır. Bir projenin uygulanabilir olması için, kar getirme oranını da hesaplamak gerekmektedir. Sosyalist bir ekonomide, yardımsever bir diktatör bile malların fiyat ve kalite açısından doğru bir yol izlenimi sağlayamamıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!