Sinema Dünyasında İzler Bırakan Steven Spielberg’in Başarılı Filmleri

5 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Amerikan film tarihinde Yeni Hollywood olarak anılan bir zaman dilimi vardır. Hollywood Rönesans’ı olarak da bilinen dönem, altmışlı yılların ortasından seksenlerin erken zamanlarına kadar sürmüştür. Bu dönem, ortaya çıkan yeni film yapımcılarının endüstriye getirdiği değişiklikler sebebiyle bu şekilde adlandırılmıştır. Stüdyolardan ziyade yönetmenler öne çıkmıştır. Başarılı filmleri ile sinema dünyasında benzersiz işlere imza atan ve yeni neslin takip etmesi için izler bırakan Steven Spielberg’in kariyeri de bu yıllarda başlamıştır. Dikkatleri ilk olarak 1975’te çeken yönetmenin kariyerini tanımlayan filmleri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Jaws

Sinema Dünyasında İzler Bırakan Steven Spielberg'in Başarılı Filmleri

Yönetmenin dikkatleri topladığı ilk film Jaws. Peter Benchley’nin bir yıl önce yayınlanan romanından uyarlanmıştır. Vizyona girdiği yaz aylarının blockbuster yapımı olmakla birlikte 1977’ye kadar en çok kazanan film unvanını da elinde tutmuştur. Gişe performansıyla Jaws, modern Hollywood’un box-office odaklı iş modelini başlatan ilk işlerden biridir. Martha’s Vineyard adasında çekilen filmin konusu ise plajdaki insanlara saldıran insan yiyen bir büyük beyaz köpek balığının saldırılarıdır. Artan saldırıların sonucunda polis şefi Martin Brody, bir deniz biyoloğunun ve bir köpek balığı avcısının yardımıyla soruna çözüm bulmaya çalışmaktadır.

2. Raiders of the Lost Ark

1981 yapımı aksiyon-macera filmi, Indiana Jones serisinin başlangıcıdır. Başkahramanı canlandıran isim ise Harrison Ford’dur. Usta oyuncuya eşlik edenler arasında Karen Allen, Paul Freeman ve Ronald Lacey var. 20 milyon dolarlık bütçeye sahip yapımın çekimleri İngiltere, Fransa, Tunus, Havai ve Kaliforniya’da gerçekleşmiştir. Yayınlandığı yılın en çok kazanan filmi olan Raiders of the Lost Ark, modern yaklaşımı, aralıksız aksiyonu ve macerası dolayısıyla övüldü. 1936’da geçen hikayede Jones, dünyayı dolaşan bir arkeologdur. İlk macerasında ise Alman Nazi güçleriyle bir rekabet içinde bulunmaktadır. Bir orduyu yenilmez yaptığı söylenen kalıntıyı Almanlardan önce bulmaya

3. E.T.

Sinema Dünyasında İzler Bırakan Steven Spielberg'in Başarılı Filmleri

Steven Spielberg’in sinema dünyasında başarılı filmleri ile izler bırakan bir isim olmasındaki en önemli filmlerden biri de E.T. Yönetmenin yapımcılığını da üstlendiği bilim-kurgu filminin senaristi ise Melissa Mathison’dır. 1982 yılında yayınlanan yapımın ilk izleri, Spielberg’in ailesinin boşanması üzerine yarattığı hayali arkadaşına dayanmaktadır. Hikaye Elliot’ın dünyada mahsur kalan, E.T. adında dünya dışı bir varlıkla arkadaş olmasını anlatmaktadır. Film hem eleştirmenler hem seyirciler tarafından çok beğenilmiştir. Hatta tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmektedir. Etkisi o kadar büyük olmuştur ki 1994’te Kongre Kütüphanesi, Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar vermiştir.

4. Jurassic Park

Jurassic Park, herkesin izlediği filmler arasında yer alabilecek filmlerden biridir. Jurassic World olarak da bilinen bilim-kurgu serisinin ilk parçası, büyük ilgiyle karşılanmıştır. Jurassic Park, bilgisayarda oluşturulan görüntüler ve animatronik görsel efektler açısından bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Michael Crichton’ın aynı adlı romanından uyarlanan yapım, Isla Nublar adlı bir kurgu adada geçmektedir. Burada, zengin iş adamı John Hammond ve bir grup genetik bilimci soyları tükenmiş dinozorları klonlamaya çalışmaktadır. Amaçları ise bir tema parkı oluşturmaktır. Bu girişim, birtakım tehlikeler yaratmaktadır.

5. Schindler’s List

Sinema Dünyasında İzler Bırakan Steven Spielberg'in Başarılı Filmleri

Tarihi bir drama olan Schindler’s List, yönetmenin en iyi çalışmaları arasında yer almaktadır. 1993 yılında yayınlanan yapım, aynı zamanda tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak da gösterilmektedir. Eleştirmenler, Spielberg’in yönetmenliğinden, oyuncuların performanslarından ve filmin atmosferinden övgüyle bahsetmişlerdir. Bu başarı ödüllere de yansımıştır. Pek çok ödülün yanı sıra Schindler’s List, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil olmak üzere 5 Oscar ödülü kazanmıştır. Spielberg, İkinci Dünya Savaşı sırasında binden fazla Polonyalı Yahudiyi fabriklaarında işe alarak Holokost’tan kurtaran Oskar ve Emilie Schindler’in hikayesini anlatmaktadır.

6. Saving Private Ryan

Sinema dünyasında yarattığı etki bir yana Steven Spielberg’in izledikten sonra hayatınızda izler bırakan başarılı filmleri arasında Saving Private Ryan da var. Sevilen aktör Tom Hanks başrolde yer almaktadır. 1998 tarihli savaş filmi, İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Normandiya Çıkarması’nı konu almaktadır. Savaşın grafik tasviri dikkat çeken noktalarından biridir. Özellikle Hanks’in performansı, sinematografi, film müziği ve Spielberg’in yönetmenliği filmin övülen taraflarındandır. Başarılı gişe performansının yanı sıra En İyi Yönetmen Oscar’ı dahil olmak üzere 5 Akademi ödülü kazanmıştır. Savaş filmlerine ilgiyi canlandıran filmlerden birisi olarak anılmaktadır.

7. Catch Me If You Can

Sinema Dünyasında İzler Bırakan Steven Spielberg'in Başarılı Filmleri

2002 yılında yayınlanan Catch Me If You Can, farklı jenerasyonların en iyi oyuncularından ikisini bir araya getirmektedir: Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio. Onlara eşlik edenler arasında Christopher Walken, Martin Sheen ve Nathalie Baye bulunmaktadır. Film, Frank Abagnale’in aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanmıştır. Türkiye’de Sıkıysa Yakala adıyla vizyona giren yapım, Abagnale’in 19. doğum gününden önce işlediği suçları anlatmaktadır. Frank, bir havayolu şirketinde pilot, bir doktor ve bir bölge savcısı gibi davranarak milyon dolarlar değerinde dolandırıcılık gerçekleştirmiştir. FBI artık onun peşinde olacaktır.

8. Lincoln

Steven Spielberg 2012 yılında yayınlanan filmde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Abraham Lincoln’ın hayatının son dört ayına odaklanmaktadır. Tarihi bir drama olan Lincoln’ın senaryosu ise Tony Kushner tarafından yazılmıştır. Filmin ilk gösterimi New York Film Festivali’nde gerçekleşmiştir. Yapımın başrolünde ise başarılı oyuncu Daniel Day-Lewis yer almaktadır. Lincoln’da Başkan’ın köleliği kaldırmak adına Birleşik Devletler Anayasasında gerekli değişikliklerin gerçekleşmesi için yaptıkları anlatılmaktadır. Spielberg bu çalışmasıyla da eleştirmenler tarafından beğenilmiştir. Day-Lewis ise performansıyla En İyi Aktör Oscarı’nın sahibi olmuştur.

9. The Post

The Post, iki usta oyuncu Meryl Streep ve Tom Hanks’i bir araya getirmektedir. Josh Singer ve Liz Hannah’nın senaryosunu yazdıkları film, 2017 yılında yayınlandı. 1971’de geçen filmde Streep, büyük bir Amerikan gazetesinin ilk kadın editörü Katharine Graham’ı canlandırıyor. Hanks ise The Washington Post’un uzun süreli yardımcı editörü Ben Bradlee’ye hayat veriyor. Film, yaşanan olayları anlatmaktadır. Gazete ekibinin “Pentagon Belgeleri” olarak anılan dosyaları yayınlamama girişimini konu edinmektedir. Bu belgeler Amerikan hükümetinin Vietnam Savaşı ile olan 20 yıllık ilgisini kanıtlar niteliktedir ancak yayınlamak çok da kolay olmayacaktır.

10. Ready Player One

Sinema Dünyasında İzler Bırakan Steven Spielberg'in Başarılı Filmleri

Ünlü yönetmenin en son yayınlanan uzun metraj çalışması Ready Player One. 2018 yılında yayınlanan film, bilim-kurgu ögelerini kullanarak bir aksiyon-macera filmi sunmaktadır. Başrollerde Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn ve T.J. Miller yer almaktadır. Ernest Cline aynı adlı romanından uyarlanan yapım, 2045’te geçmektedir. İnsanların büyük bir kısmı gerçek dünyadan kaçmak için sanal dünya OASIS’i kullanmaktadır. Wade Watts, OASIS’e sahip olmayı garanti eden gizli bir oyuna dair ipuçları bulur ve dört ortağıyla bu oyunu tamamlamaya çalışmaktadır. Bunu Nolan Sorrento’nun yürüttüğü şirketten önce yapmak zorundadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!