Sanatseverlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Uluslararası Karikatüristler

6 dk okuma süresi


6
15 Paylaşım, 6 puan

Karikatür, ele aldığı konuları iğneleyici ve komik hale getirmek için çarpıtan ve abartan resim türü olarak tanımlanır. Karikatürler konuşmadan çok şey anlatan eşsiz sanat eserleridir. Karikatür sanatı, güldürürken düşündürmek tabirine en çok uyan sanat dalıdır. Dünya üzerinde karikatür sanatını icra eden birçok önemli sanatçı mevcuttur. Her yıl karikatür alanında, dünya çapında birçok yarışma düzenlenmektedir. Farklı temalarda düzenlenen yarışmalara yüzlerce ünlü karikatürist katılmaktadır. Belirlenen temaları en iyi şekilde işleyen sanatçılar birbirleriyle kıyasıya yarış içerisindedirler. Ülkemizde düzenlenen yarışmalar da ilgi görmektedir. Sanatseverlerin mutlaka bilmesi gereken uluslararası karikatüristler listesini sizler için hazırladık. İyi okumalar dileriz.

1. Semih Balcıoğlu

Sanatseverlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Uluslararası Karikatüristler

Semih Balcıoğlu, Işık Lisesi’ni ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi‘nin grafik bölümünü bitirdi. İlk karikatürünü 1943 yılında Akbaba Dergisi‘ndeki Genç Fırçalar bölümünde yayınladı. O günden sonra karikatürü hiç bırakmadı. Amcabey, Akşam, Dünya, Hürriyet, Tercüman, Politika ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde çalıştı. Çarşaf ve Çivi dergilerini yönetti. Hayatı boyunca 49 ödül kazandı ve Gabrova Mizah Evi’nin yaptığı oylama sonucu dünyanın en iyi 106 çizerinden birisi oldu. Türkiye’de ilk üç boyutlu karikatürü gerçekleştirdi. Eserleri Tolentino, Gabrovo, Basel ve Varşova’daki karikatür müzelerinde yer alır. 1969‘da iki arkadaşıyla beraber Karikatürcüler Derneği‘ni kurdu. 27 Ekim 2006 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Arkasında uluslararası karikatür alanında ortaya koyduğu birçok önemli eser bıraktı.

2. Charles Monroe Schulz

26 Kasım 1922 ABD doğumlu sanatçı, daha küçücükken ailesinin desteğiyle çizim yapmaya başlamıştır. 15 yaşında, babasının kendisine aldığı “Spike” isimli köpekten ilham alarak ilk karikatürünü çizmiş ve çizimi bir karikatür dergisinde yayımlanmıştır. 25 yaşında iken bir karikatürist olarak kariyeri başlamıştır. Çeşitli dergilere, gazetelere çizimlerini satmaya çalışmıştır. Birçok kapıdan döndükten sonra sonunda United Feature Syndicate, çizimlerini satın almıştır. Ancak sendika, çizimlerinin ismini “Peanuts” olarak değişmiştir. Rivayete göre Schulz, bu isimden 12 Şubat 2000’deki ölümüne kadar hiç bir zaman hoşlanmamıştır. 13 Şubat 2000’de son çizimi yayımlanmıştır. Vasiyetinde, ölümünden sonra “Peanuts” isminin devamını istemediğini söylemiştir. Schulz, karikatür tarihine Snoopy ve Charlie Brown gibi efsane karakterler kazandırmıştır.

3. Soltan Soltanlı

Sanatseverlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Uluslararası Karikatüristler

Soltan Soltanlı, 1976 yılında Azerbaycan’ın Ağsu ilçesine bağlı Kalva köyünde bir öğretmen çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1993 yılında Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Filoloji Fakültesi’ne kabul edildi ve 1997 yılında mezun oldu. 1997-2000 yılları arasında aynı üniversitede dilbilim alanında yüksek lisans yaptı. Soltanlı, 1995 yılında Azimzade isimli eski Azerbaycan Devlet Sanat Okulu’nda derslere katıldı. Hayallerinde yaratıcılık için geleneksel eğitimin eksikliğini gördü ve bu yüzden sanat okumamaya karar verdi. Felsefe, sanatçının yapıtının ana özelliği konumundadır. Karikatür alanında Uluslararası yarışmalarında birincilikler almıştır. Eserleri farklı ülkelerdeki müzelerde ve özel koleksiyonlarda saklanmaktadır. Soltan Soltanlı, Azerbaycan’ın yetiştirdiği en önemli karikatürist olarak kabul edilmektedir.

4. Luc Descheemaeker

Luc Descheemaeker 2 Ekim 1955 tarihinde, aynı zamanda ilk çizimlerini de meydana getirdiği Bavikhove şehrinde doğdu. Karikatür çizimlerinin yanı sıra Saint-Joseph Üniversitesi’nde yıllarca öğretmenlik yaptı. 2016 yılında emekliliğe ayrıldı. Hayatı boyunca 150 ‘ye yakın ödül kazanan ünlü karikatürist, eserlerini yayımlamak yerine sergilere göndermeyi tercih etmektedir. En önemli ödüllerinden birisi ise 2016 yılında Tahran’da kazandığı ödüldür. Yahudi soykırımını konu alan yarışmada birincilik ödülünü kazanmıştır. Aslında bu yarışma birçok açıdan tartışma yaratmıştır. Yarışma, milyonlarca insanın ölümü ile alay edildiği gerekçesiyle sıkça eleştiri aldı. Bu yarışmadan sonra anti-semitizm ve cehaletlik ile suçlanmasına rağmen eser vermeye ve yarışmalarda ödüller almaya devam etti.

5. Silvano Mello

Sanatseverlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Uluslararası Karikatüristler

Silvano Rosa Gonçalves de Melo, 5 Ekim 1974 tarihinde Brezilya’nın Minas Gerias eyaletine bağlı Jaboticatubas’ta doğdu. Mello çocuk yaşlarda geliştirdiği çizim yeteneğini 2007 yılından itibaren profesyonel boyutlara taşıdı. Bu yıldan itibaren grafik mizaha odaklanmıştır. Çalışmalarını karikatür, politik çizgi film ve çizgi roman alanlarında geliştirmiştir. Mello, Brezilya, İran, Suriye, İtalya, İspanya, Romanya, Ukrayna, Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve ABD gibi birçok ülkede düzenlenen yarışmalarda önemli dereceler elde etmiştir. Bu ülkelerdeki uluslararası yarışmalarda toplamda 42 ödül kazanmayı başarmıştır. Yapıtlarından bazıları Pernambuco ve Dossie dergileri ile Le Monde Diplomatique gazetelerinde yayınlanmıştır. Brezilyalı ünlü karikatürist şuanda hala doğduğu Jaboticatubas’ta yaşamakta ve önemli eserler vermeye devam etmektedir.

6. Kambiz Derambakhsh

Kambiz Derambakhsh, 1942 yılında Şiraz, İran’da doğdu ve Tahran’da güzel sanatlar eğitimi aldı. 58 yılı aşkın süredir birçok tanınmış, yerel ve uluslararası gazete ve dergide karikatürlerini yayınlamaktadır. Kambiz, Japonya, Almanya, İtalya, İsviçre, Belçika, Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerde 50’ye yakın sergi açmıştır. Kambiz ayrıca bir dizi uluslararası karikatür yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır. Tahran Üniversitesi de dâhil olmak üzere, karikatür alanında eğitim vermiştir. İran’da ve yurtdışında birçok illüstrasyon ve karikatür kitabı yayınlamıştır. Yazarlık alanında da kendisini oldukça geliştirmiş tecrübeli karikatüristin kitapları da oldukça ilgi görmektedir. En önemli eserleri, Meleklerin Günlükleri ve Gülme Olimpiyatları’dır. Derambakhsh, sanatseverlerin mutlaka bilmesi gereken uluslararası karikatüristler arasında yerini almıştır.

7. Marco De Angelis

Sanatseverlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Uluslararası Karikatüristler

1955 Roma doğumlu karikatürist, ülkesi İtalya’da ve uluslararası alanda birçok yarışmada ön plana çıkmıştır. Karikatür alanında en önemli yarışmalardan birisi olarak görülen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda 1987 ve 2017 yıllarında birincilik ödülü almıştır. 2017 yılındaki yarışmada birinciliği, mülteci sorunu ile alakalı çizdiği karikatür ile kazanmıştır. Aldığı ödülü “Hicvin Oscarı” olarak nitelendiren Angelis, bu karikatürü çizme amacının insanları güldürmek değil, dişlerini sıkarak gülümsetmek olduğunu belirtmiştir. Avrupa’da yaşayan tüm vatandaşları konu alan Angelis, “Tüm Avrupa halkı şuana kadar uyudu ve uyandığında yorganlarının üzerinde mültecileri buldular. Bunun ise kâbus mu gerçek mi olduğunu bilmiyorlar.” şeklinde açıklamada bulunmuştur. Ünlü İtalyan karikatüristin eserleri dünya çapında birçok sergide yer almaktadır.

8. Randy Glasbergen

1957 yılında doğan Glasbergen, Amerika’nın en önemli karikatür sanatçılarından biridir. Günlük çizgi roman serisi Better Half ile tanınan mizahi illüstratör, 15 yaşında profesyonel karikatürist kariyerine başlamıştır. Henüz lisedeyken karikatürleri, Saturday Review dâhil olmak üzere birçok büyük dergide düzenli olarak yayınlanmaya başlamıştır. The Wall Street Journal, Saturday Evening Post, Cosmopolitan, Weight Watchers, Reader’s Digest ve New Woman, karikatürleriyle renklendirdiği yayınlar arasındadır. Bugünse çalışmaları, dergiler, gazeteler, tebrik kartları, şirket reklam kampanyaları, takvimler, tıbbi dergiler, ders kitapları gibi geniş bir portföyde yayınlanmaktadır. Karikatürleri en çok yayınlanan, dağıtılan, paylaşılan karikatüristler arasında yer almaktadır. Sanatseverlerin mutlaka bilmesi gereken uluslararası karikatüristler listesinin başlarında yer almaktadır.

9. Don Martin

1932 yılında doğan Don Martin, 1955 yılında, Harvey Kurtzman’ın yönetimindeki Mad dergisinde çalışmaya başlamıştır. Neredeyse yaşamının geri kalanı bu dergide geçirmiştir. Mad için yarattığı Fester Bestertester ve Captain Klutz adlı çizgi karakterler, Birleşik Devletler’de yayınlanan satirik çizgi romanlar arasında en popülerleri haline gelmiştir. Amerikan süper kahramanları, Martin’in dalgasını geçmekten en çok hoşlandığı ve sürekli hicvettiği temaların başında geliyordu. Don Martin adı mizahi çizgi romanlara kazandırdığı etkin kimlik ve getirdiği yeni anlayışla, sık sık dokuzuncu sanat ustaları arasında anılmaktadır. Ünlü sanatçı 6 Ocak 2000 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Don Martin’in çizdiği bazı tek sayfalık çizgi romanlar ilk kez 1967 yılında kısa bir süre yayınlanan Kızıltuğ adlı çizgi roman dergisinde de görülmüştür.

10. Borislav Stankoviç

Sanatseverlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Uluslararası Karikatüristler

“Stabor” lakaplı Sırp karikatürist, 1949 yılında Sırbistan’ın Bor şehrinde doğdu. 1969 yılında başladığı üniversite hayatını mezun olmadan yarıda bıraktı ve karikatür alanına yöneldi. Uzun yıllardır profesyonel olarak karikatür sanatçılığı yapmaktadır. Stankoviç’in eserleri, The New York Times, Milwaukee Journal, La Presse ve Nebelspalter gibi birçok uluslararası gazete ve dergide yayınlanmıştır. Kişisel anlamda 6 kez sergi açan sanatçı, toplamda 500’ü aşkın sergiye de eser göndermiştir. 150’den fazla yarışmada ödül kazanan başarılı karikatürist, Türkiye’de Yeşilay tarafından düzenlenen “bağımlılık” temalı karikatür yarışmasında çizdiği harika karikatür ile de birincilik ödülü kazanmıştır. 1996 yılında Kyoto Seika Üniversitesi tarafından belirlenen dünyanın en iyi 10 karikatür sanatçısından birisi olmayı başarmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!