Karikatür Çizmek İsteyenler İçin 10 Öneri

3 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Karikatür, eski tarihlerden beri var olan eğlenceli bir sanattır. Çizgilerinde mükemmeliyet aranmaz, karikatür toplumsal olayları ya da bir konuyu mizahsal ve iğneleyici bir dille abartarak resmetme sanatıdır. Bizler de siz değerli okuyucularımıza karikatür çizmek isteyenler için 10 öneri başlıklı yazımızı derledik.

1. Hangi Malzemeler Lazım?

Karikatür Çizmek İsteyenler İçin 10 Öneri

Öncelikle karikatür çizmek istiyorsak demirbaş dediğimiz malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Bunlar; tasarlama aşaması için eskiz kâğıdı, uçlu kalem, silgi, asıl çizimler için resim kartonu, çini mürekkebi, tarama ucu, kâğıt boyutlarını ayarlamak için maket bıçağı, cetvel, çini hatalarını kapatmak için daksil ya da beyaz çini mürekkebi ve son olarak fırça. Kullandığınız malzemelerin kalitesi ortaya çıkaracağınız görselin de kalitesini belirler.

2. Konunuzu İyi Seçin

Karikatür Çizmek İsteyenler İçin 10 Öneri

Karikatür çizmeye karar vermeden önce ne çizmek istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Etkileyici konu seçimi için de gündemi takip etmeniz gerekir. Dizi ve film replikleri, haberler, tartışma programları, insan psikolojisi, toplumsal yapıyı yansıtan ve nabzı ölçen medya organlarını takip etmek, konu seçiminde size yardımcı olur. Bu da sizin karikatürünüzde vermek istediğiniz mesajın güncel olmasını sağlayacaktır.

3. Teknik Bilgi Edinin

Karikatür Çizmek İsteyenler İçin 10 Öneri

Karikatür çizimlerinde mükemmel çizimler aranmaz dedik, ancak karikatür çizimlerinin de kendi sahasında kalitesini yansıtan çizgisi varıdır. Karakterlerin yüz ifadesi gibi ayrıntılar, ileteceğiniz mesajın etkisini arttıracaktır. İnternette kolay karikatür çizimleriyle alakalı teknik bilgiler sunan yazılar ve videolar var. Bunları takip etmek de karikatür çizmenizde size kolaylık sağlayacaktır.

4. Gözlem Yapmaya Alışın

Karikatür Çizmek İsteyenler İçin 10 Öneri

Ülkemizdeki en ünlü karikatüristlerin en büyük tavsiyesi, gözlem yapmaktır. Çizim yapmak, özellikle karikatür çizimleri için gözlem yapmak çok önemlidir. Davranışlar, beden dili, üslup gibi kompozisyonun tüm parçalarında, bütünlüğü yakalamak için gözlem yapmak karikatür çizmek isteyenler için 10 öneriden birisidir. Karakterlerin psikolojisini gerçekçi yansıtabilmek için gözlem önemli bir araçtır.

5. Kelimelerin Etkisini Arttırın

Karikatür Çizmek İsteyenler İçin 10 Öneri

Konuşurken kullandığımız üslup, sözlü iletişimin kalitesi için ne kadar önemliyse karikatürlerde de o kadar önemlidir. Akıcı, kısa, düşündüren ve komik bir diyalog ile kurulan diyaloglu karikatürler okuyucuyu sıkmaz ve eğlendirir. Çiziminiz çok güzel olabilir ama unutmayalım ki karikatür sadece çizim değildir. Yazı dilinizi iyi kullanırsanız kelimelerin etkisini arttırırsınız.

6. Özgün Olun

Hangi alanda çalışırsak çalışalım, konuyla alakalı yapılan çalışmaları takip etmek ve alana hâkim olmak ufkumuzu açar ve yeni şeylerin üretimi için ilham kaynağı olur. Karikatür çizmek isteyenler için önerilerden biri de çizerleri sıkı takip etmektir. Ama bunu kopyacı olmak için değil, özgünlüğümüzü nasıl ortaya koyacağımızı belirlemek için yapmak lazım.

7. Çalışmalarınızı Paylaşın

Günümüzde internetin de elektrik, su gibi temel ihtiyaçlar listesinde yerini aldığını bilmeyen yoktur. Bazıları bunu inkâr edebilir, ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Yaptığınız çalışmaları paylaşarak okuyucu kitlesinin tansiyonunu ölçebilir ve çalışmalarınızı sürekli geliştirebilirsiniz.

8. Özveriyi Elden Bırakmayın

Mizah, karikatürde çok önemli dedik. Hayata bakış açınız ve yaşam tarzınız siz isteseniz de istemeseniz de yaptığınız çalışmaya yansır. Ha deyince espri bulmak tabii ki mümkün değil, bunun için motivasyonunuzu yüksek tutmalı ve özverili bir şekilde çalışmanız, mesai harcamanız gerekir. Zorlu, sancılı dönemler bile olsa sonucu sizi çok mutlu eder.

9. Her Bilgiyi Kullanın

Karikatür çizmek isteyenler için en önemli verilerden birisi de genel kültür bilgisidir. Dünyanın dört bir yanında yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve coğrafi hadiselerden haberdar olmak, espri repertuarınızı geliştirir ve alana hâkimiyetinizi arttırır.

10. Çizerken Eğlenin

Siz okuyucularımız için karikatür çizmek isteyenler için 10 öneri başlıklı yazımızı derlerken, ulaştığımız en önemli önerinin eğlenmek olduğunu belirtelim. Zorla, kasılarak karikatür çizilmez. Basit çizimlerle kaliteli esprileri bir araya getirirken eğleniyorsanız biz sizi tutmayalım. Şimdiden iyi eğlenceler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!