Türkiye’nin Usta Karikatür Çizerleri

7 dk okuma süresi


12
18 Paylaşım, 12 puan

Karikatür, edebiyattaki eğlence ve mizahın resmedilme sanatıdır. Dünyanın pek çok yerinde inanılmaz karikatüristler bulunduğu gibi ülkemizde de bu işe emek vermiş pek çok çizer bulunuyor. İşte Türkiye’nin usta karikatür çizerleri…

1. Erdil YAŞAROĞLU

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

Türkiye’nin ünlü Karikatüristler arasında yer alan Erdil Yaşaroğlu, 9 yaşındayken karikatürler çizmeye başlamış. İlk karikatürlerini 1989 yılında Güneş gazetesinde yayınlanmaya başlamış. Erdil Yaşaroğlu, aynı yıl Limon dergisine girdi. Ve dergi Leman adını aldıktan sonra da 2002 yılına kadar orada çizmeye devam etti. 1990 yılında Plastip Show adlı programla televizyon dünyasına adımını attı. Laf Lafı Açıyor, Televizyon Çocuğu, Beyaz Show gibi 50’ye yakın televizyon programlarda görev aldı. Yaşaroğlu’nun, 1999’da kurduğu komikaze.net adında bir web sitesi bulunmaktadır. 2002 yılında arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdu. Ve halen, Penguen dergisinde çalışmaktadır.

2. Oğuz ARAL

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

Oğuz Aral, 1936 yılında İstanbul’un Silivri ilçesinde ailenin üç çocuğundan en büyüğü olarak doğmuştur. Babasını 9 yaşında kaybetti. Ardından annesi ve üç kardeşiyle birlikte İstanbul Üsküdar’a yerleştiler. Oğuz Aral, Güzin Aral ve karikatürist Tekin Aral’ın ağabeyidir. Liseyi Davutpaşa Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin üçüncü sınıfından ayrılarak, 1950’den sonra döneme damgasını vurmuş Akbaba, Marko Paşa, Dolmuş gibi çeşitli dergi ve gazetelerde karikatürler çizmeye başlamıştır. 17 yaşına geldiğinde dönemin en büyük ve en uzun süreli yayın yapan mizah dergisi Akbaba’da profesyonel olarak çalışmaya başlamıştır. Tiyatroya ilgisi 1958’de kurduğu pandomim tiyatrosu ile başlayan ve gelişen Oğuz Aral’ın, yazarlığı ve yönetmenliğinin yanısıra dekor tasarımını da üstlendiği ‘Huysuz İhtiyar’ yıllarca sahnede kaldı. Çizgi filmler gerçekleştirdi. 1972 yılında Mizah dergisi Gırgır’ı kurdu ve yönetti. Bu derginin el değiştirmesi üzerine 1989 sonlarında “Avni” adlı yeni bir mizah dergisi çıkarmaya başladı, 1996 yılına kadar da çıkarmaya devam etti.

Hasan Kaçan, Latif Demir, Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Gani Müjde gibi onlarca ünlü karikatürist ve yazar, Oğuz Aral’ın yönetimindeki Gırgır dergisinde yetişti. Derginin kapanmasının ardından Hürriyet Gazetesi’ne geçen Aral, vefatına kadar karikatür ve yazılarını bu gazetede yayınladı. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Oğuz Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin ilk canlı karikatür stüdyosunu kurdu ve burada reklam filmleri yaptı.

Kardeşi Tekin Aral ile birlikte çıkarttıkları Gırgır dergisi, zaman zaman 1.000.000’a ulaşan haftalık tirajı ile dünyanın en çok satan üçüncü mizah dergisi oldu. Dünyada mizah dergisi olarak satışta birinci Rusya’da “Timsah” adlı mizah dergisi, ikinci ABD’de “Mad” Mizah dergisi ve üçüncü olarak Türkiye’den “Gırgır” mizah dergisi seçildi. Muhalif tavrıyla da bilinen Gırgır dergisi 12 Eylül döneminde kapatılan ilk yayın organlarından biri oldu ve dergi aynı dönemde birçok kez soruşturmaya uğradı.

3. Umut SARIKAYA

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

Türkiye’nin usta karikatür çizerleri deyince akla ilk gelen isimlerden Umut Sarıkaya, 1980’de Sivas ilinde doğmuştur. İTÜ Gemi İnşaatı Bölümünden Mezun olduktan sonra Karikatüristliğe başlamıştır. Önce Kemik diye bir dergide sonra Lombak denilen bir dergiye geçmiştir. 2004-2007 arası Penguen ardından Uykusuz’da karikatürler çizdi. Bu dergi değişimleri tabi bana hep cüzdanımdan giden paralar olarak yansıdı çünkü takip ettiğim dergi ve yazar sayısı çok fazla arttı. Sansür işlerine karışmadan önce Kemik ve Lombak dergileri o zamanlar gerçekten zevk alınacak 2 dergiydi. Absürt mizahın doruklarındaydı. Kendisine Tespit Adamı diyenlerde Umut Sarıkaya’nın çizdiği karikatürlerden ve mahalle kültürüne, inanılmaz insan gözlemine dayanan yazılardan nasibini almasıyla ortaya çıktı.

4. Bahadır BARUTER

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

1963 yılında Ankara doğumlu bir karikatüristtir. İstanbul Erkek Lisesi’nde okumuş ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden ayrılmıştır. Baruter, profesyonel hayatına 1990 yılında Pişmiş Kelle dergisinde başladı. Pişmiş Kelle dergisinde 3 ay, Limon dergisinde 1 yıl ve Avanak Avni dergisinde 6 ay çalıştıktan sonra Leman’ın kurulmasıyla birlikte bu dergide yaklaşık 12 yıl boyunca Fatih Solmaz ile birlikte hazırladıkları Lombak adlı karikatür sayfasını çizdi. 1996 yılında, Selçuk Erdem ile birlikte L-manyak dergisini çıkardı ve ilk bir yılı Selçuk Erdem ile birlikte olmak üzere yaklaşık 5 yıl süresince bu derginin editörlüğünü yaptı.

1990 yılında, Lombak karakterini yarattı ve alt kültür olan mizah dili ile Limon dergisinin en beğenilen köşelerinden biri haline geldi. 1994 yılına kadar Leman’da çizmeye devam etti. L-Manyak dergisinin kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Orhan Acar ile birlikte Komik Şeyler Yayıncılık isimli şirketi kurdu. 2001 yılında, Lombak ismini bağımsız dergi haline getirdi hemen ardından Bülent Üstün ile birlikte Lombak’ın eki olarak Kemik dergisini çıkarttı. 2002 yılında Metin Üstündağ, Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem ile birlikte Penguen dergisini kurdu. Bugün mizah dünyasının değerli çizerleri ile birlikte Lombak için çizmektedir. Yarattığı Lombak dergisi mizah dünyasının en çok satılan aylık dergisi oldu. Lombak web sayfası hayranlarının ilgisi ile çok kısa bir sürede çok bağlanılan bir site oldu. Halen kurucu ortağı olduğu Lombak ve Penguen dergilerinde çizimlerine devam etmektedir. Yazar Mine Söğüt ile evlidir.

5. Bülent ÜSTÜN

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

1974 yılında İstanbul’da doğmuştur. Bekir Sami Dedeoğlu İlkokulu’nu bitiren Üstün, daha sonra Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi’nin orta bölümünden mezun oldu. Ardından, aynı semtteki Plevne Lisesi’ne devam etti. İlk karikatürü 12 yaşında yayınlandı. Bir süre Çarşaf Mizah Dergisi’nde çizdi. 1989 yılında, yeni kurulan Hıbır dergisinde profesyonel olarak çalışmaya başladı. Bülent Üstün, HBR Maymun Mizah Dergisi’nde çizdiği bant tip Tonguç ve karikatür köşesi Kabız Kuğu ile adını duyurdu. 1996 yılında yayınlanmaya başlayan L-Manyak çizgi roman dergisinde Kötü Kedi Şerafettin karakteriyle büyük bir popülerlik yakaladı.

Çocukluğunun geçtiği mahalle ortamını ve yaşadığı Cihangir semtindeki entellektüel yaşantıyı birleştirdiği öyküleriyle döneminin pek çok genç karikatüristi ve çizgi romancısını etkiledi. L-Manyak ve daha sonra Lombak dergilerinde Kötü Kedi Şerafettin dışında çizdiği L-Manyak Kerizleri, Homo Sapiens Öyküleri, Kuduz Doktor Hektor gibi çizgi romanları ve tiplemeleriyle de sevildi. Memo Tembelçizer için L-Manyak Şehitleri, Bahadır Boysal için Taze Kaşar ve Kenan Yarar için Hilal çizgi romanlarının bazı bölümlerinin senaryolarını yazdı. Penguen dergisinde kendisi gibi karikatürist olan ağabeyi Cengiz Üstün’le birlikte Üstün Brothers isimli karikatür köşesini çizdi. 2006’da Lombak’tan ayrılarak bir grup arkadaşıyla birlikte çıkarttığı Fermuar Dergisi 2008 yılında kapandıktan sonra Uykusuz Dergisinde çizmeye başladı. Uykusuz’da Gittin Gideli Bebek isimli köşeyi halen çizmektedir.

6. İltem DİLEK

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

Antalya’da büyümüş ve tam bir apartman çocuğudur. İlkokul yıllarında anne ve babası işten gelene kadar evde çizgi film izleyerek ve kitap okuyarak geçirmiştir. Ailesini bir kuzenlerinde beklerken orada Leman Dergisi ile tanışmış ve çok sevmiştir. Her hafta dergiyi sakladıkları yerden çıkarıp okurmuş. Dergilerin bir tutkuya dönüşmesi ise Lombak ve Penguen dergisi ile olmuştur. Kendi ifadesiyle çizer olmayı o zaman kafaya koymuştur. Üniversiteye başladığı ilk hafta da Penguen’in amatör gününe gitmiş, 2012 yılında Uykusuz’da çizimlerine başlamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Okul biter bitmez İTÜ’de yüksek lisansa başlamış, eğitimi devam ederken de Uykusuz dergisine girmiştir. Halen Uykusuz’da devam etmektedir.

7. Latif DEMİRCİ

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

1961 yılında İstanbul’da doğan Latif Demirci, 1975 yılında Gırgır dergisinde çalışmaya başladı. Daha sonra Mikrop ve Fırt dergilerinde de çalışan Demirci, 1989’da yayınlanmaya başlayan Hıbır dergisinin kurucularındandır. Çalışmalarını sonraki yıllarda HBR Maymun dergisinde sürdüren Demirci, Canavar Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve son olarak da Press Bey gibi pek çok ünlü karikatür tipi üreterek çizmiştir. Çizer, halen görev yaptığı Hürriyet gazetesinden önce Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi günlük gazete ve haftalık siyasi dergilerde de çalışmıştır.

8. Metin ÜSTÜNDAĞ

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

1961 doğumlu ünlü Karikatürist Metin Üstündağ, İstanbul Teknik Üniversitesi ile üniversite hayatına adım atmış daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği okumuştur. Ardından Mühendislik ve İktisat üzerine master yapan Metin Üstündağ mesleğini Penguen, Ot, Hayvan, Öküz ve Leman dergileri ile sürdürmüş 2015 senesinde Yumuşah g ismi ile yeni bir dergi piyasaya sürmüştür. Penguen dergisinde yayın kurulu üyeliği yapan Metin Üstündağ evli ve 2 çocuk babasıdır. Metin Üstündağ aslen Malatya Arapgir’lidir.

9. Cemal Nadir GÜLER

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

Türkiye’nin usta Karikatür çizerleri arasında yer alan Cemal Nadir GÜLER, 1902’de Bursa’da doğan Cemal Nadir, Bursa Lisesi’nden sonra, bir süre tabelacılık ve resim öğretmenliği yapmıştır. İlk karikatürleri, 1920’de Sedat Simavi’nin Diken isimli mizah dergisinde yayımlandı. Akbaba dergisine gönderdiği karikatürü ilgi çekince, Akşam gazetesinden davet aldı ve 1929 yılında İstanbul’a yerleşti. Akşam’da günlük karikatürler çizmeyi 1943’e kadar sürdürdü. Daha sonra Cumhuriyet gazetesine geçti. Resimli Dünya, Karikatür, Yücel dergilerinde de karikatürleri yayımlandı.

Cemal Nadir, Türk karikatürünün resmin etkisinden uzaklaşmasına katkıda bulunması, karikatürde yerli tipler yaratması ve halka özgü mizah anlayışını karikatüre yansıtmasıyla, çağdaş Türk karikatürünün öncüsü kabul edilir. Cemal Nadir’e değin Türk karikatüründe resim çizgisi kullanılıyor, tiplemelerde ve mizah anlayışında Fransız etkisi göze çarpıyordu. Cemal Nadir’in “Amcabey”, “Efruz Bey”, “Dalkavuk”, “Akla Kara”, “Yeni Zengin” gibi yerli tipler yaratması, karikatürlerinde toplumsal olaylara yer vermesi, yerli özelliklere ağırlık vererek çizmesi, karikatür sanatının yaygınlaşmasında önemli bir etken olmuştur. Pek çok karikatür albümü yayınlanan Cemal Nadir, karikatür üzerine pek çok konferans da vermiştir. Bu konferanslar Türkiye’de pek görülmüş değildir. Bu konferansların çoğunun halkevlerinde gerçekleşmesi nedeniyle söyleşilere halkın katılımı da çok fazla olmuştur. Karikatür üzerine yaptığı bu konuşmalarda büyük kalabalıklar toplanıyordu.

Cemal Nadir, bu yönüyle de ülkemizde karikatürü halk ile bütünleştiren, halkın yaşamına karikatürü sokan “ilk çizer” olmuştur. Genç çizerlere ilgi gösteren, onların karikatürlerini yayınlayan, onlara fırsat veren ilk usta da gene kendisidir. Viyana Uluslararası Karikatür Yarışması’nda birincilik almış, karikatürleri pek çok yabancı dergide yayımlanan Cemal Nadir 5 kişisel sergi açmıştır. Özellikle ABD’de açtığı sergi büyük ilgi uyandırdı. Karikatürlerini Amcabey’e Göre (1932), Karikatür Albümü (1939), Akla Kara (1940), Dalkavuk Karikatür Albümü (1946) ve Amcabey Albümü (1946) adlarıyla yayımladı. Çağdaş Türk karikatür sanatının öncüsü Cemal Nadir Güler, girdiği komadan kurtulamayarak 27 Şubat 1947’de İstanbul’da vefat etmiştir. 45 yıllık kısa ömrüne 2 dünya, bir kurtuluş savaşıyla, bir cumhuriyetin kuruluş dönemi denk düşen sanatçının ölümünden sonra Cağaloğlu’nda Akşam gazetesinin bulunduğu sokağa ve Bursa’da bir caddeye Cemal Nadir ismi verildi. Ayrıca vefatının 20. yıldönümünde Galatasaray Lisesi’nde, yapıtlarından derlenen bir sergi açıldı.

10. Selçuk ERDEM

Türkiye'nin Usta Karikatür Çizerleri

Türkiye’nin Usta Karikatür Çizerleri listesindeki son isim Selçuk Erdem, 1976 yılında Eskişehir’de doğmuştur aslen de Eskişehir’lidir. Ortaokul ve lise yıllarında karikatür çizmeye başlamıştır. 1990 yılında Limon Dergisi’nde çizmeye başladı. Daha sonra Leman ve L-manyak dergilerinde çalıştı. Leman dergisinden ayrıldıktan sonra 2002 yılında çizer arkadaşları Erdil Yaşaroğlu, Bahadır Baruter ve Metin Üstündağ ile birlikte haftalık mizah dergisi Penguen’i kurdular. Halen Penguen’de çizmeye, aynı zamanda derginin editörlüğünü yapmaya devam etmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
37
Beğen
Mutlu Mutlu
16
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
23
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
7
Kızgın
Komik Komik
9
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!