Grafik Tasarım Dünyasına Çalışmalarıyla Damga Vuran İsimler

5 dk okuma süresi


15
12 Paylaşım, 15 puan

Son yıllarda grafik tasarım, meslek dalları arasında oldukça popüler hale gelmiştir. Profesyonellerin ilgili mesajları iletmek için görsel içerik oluşturdukları bir zanaattır. Hayatımızın her alanında yer kaplamaktadır. Aynı zamanda izleyenleri çekme ve hatta itme gücüne sahip olan görsel bir sanat haline gelmiştir. Tasarımcılar, kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için tipografi ve resimleri kullanır. Bugün çoğumuz grafik tasarımları, mağazalar için şık yeni işaretler halinde, bir web sitesi için harika görseller halinde veya diğer birçok işlerde büyük olasılıkla görüyoruz. Peki bu alandaki öncüleri de biliyor muyuz? İşte sizin için grafik tasarım dünyasına çalışmalarıyla damga vuran bazı isimler… Keyifli okumalar!

1. Chip Kidd

Grafik Tasarım Dünyasına Çalışmalarıyla Damga Vuran İsimler

12 Eylül 1964’te Pennsylvania’da doğan Chip Kidd, New York’ta bulunan Knopf yayınevinde yardımcı sanat yönetmeni olarak hizmet vermiştir. Kidd, çağdaş ve başarılı bir Amerikan grafik tasarımcıdır. Aynı zamanda yazar ve editördür. Kitap kapakları tasarımı alanında en tanınmış isimlerden biridir. Aynı zamanda Kidd, çeşitli firmalar için serbest olarak da çalışmıştır. Yılda 70’ten fazla kitap kılıfı üretmiştir. Serbest çalıştığı yayınevleri arasında Farrar Straus & Giroux, Amazon, HarperCollins, Scribner ve Penguin/Putnam vardır. Çizgi romanların büyük bir hayranıdır. Michael Crichton tarafından yazılan “Jurassic Park” kitabının kapağı Chip Kidd’in en ünlü kitap kapağı tasarımlarından birisidir.

2. David Carson

Grafik tasarım dünyasına çalışmalarıyla damga vuran isimler arasında David Carson kendine özgü tarzıyla dikkat çeken bir sanatçıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde tanınmış bir grafik tasarımcı ve sanat yönetmenidir. İçgüdüsel olarak ortaya çıkan ve kurallara uymayan yaklaşımıyla oldukça ilgi çekici tasarımlar üretmiştir. Çarpık, karmaşık ve bazen de okunaksız olan tasarımları, dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılar için radikal bir ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Birçok yeteneği arasında profesyonel sörf de bulunmaktadır. 1989 yılında dünyanın en iyi 9. sörfçüsü seçilmiştir. Ruy Gun dergisinde sanat yönetmeni olarak da görev yapmıştır.

3. Saul Bass

Grafik Tasarım Dünyasına Çalışmalarıyla Damga Vuran İsimler

Tasarım dünyasında tanınan bir isim olan Saul Bass, eserleriyle muhtemelen daha önce karşılaşmış olduğunuz bir efsanedir. Grafik tasarım alanının sınırlarına adeta meydan okuyarak genişletmiştir. Bass, 1950’lerde Psycho, The Man with the Golden Arm ve North by Northwest gibi filmler için film afişleri ve sinema filmi başlıkları tasarlayarak tasarım dünyasına damgasını vurmuştur. Aynı zamanda Kleenex, Girl Scouts of Quaker Oats, United Airlines gibi büyük isimlerin logolarının arkasındaki yaratıcı güçtür. Bu nedenle, Saul Bass, yirminci yüzyılın en başarılı grafik tasarımcılarından biri olarak kabul edilir. Günümüzün grafik tasarımcıları için de sonsuza dek bir ilham kaynağı olarak hatırlanacaktır.

4. Stefan Sagmeister

Stefan Sagmeister, Avusturya doğumlu ünlü bir çağdaş grafik tasarımcı ve tipografi yazarıdır. Sagmeister, grafik tasarımdaki en soyut fikirleri bile somut hale getirdiğini göstermek için neredeyse 40 yıl çalışmıştır. Jessica Walsh ile ortaklaşa kurduğu ünlü tasarım firması Sagmeister & Walsh’un kurucu ortağıdır. Kışkırtıcı tasarımlarıyla ilgi çekmiştir. Önemli tasarımlarından bazıları The Rolling Stones, Pat Metheny, David Byrne ve OK Go’nun albüm kapaklarında sergilenmektedir. 2018’in sonlarında, güzelliğin felsefi, bilimsel ve tarihsel köklerini ve bunun bizim duygu ve davranış şeklimizi nasıl etkilediğini araştıran bir kitap yaratmıştır. Sagmeister, güzelliğin işlevsel olduğuna ve sürdürülebilirlik için çok az değer verilen bir araç olduğuna inanmıştır.

5. Paula Scher

Grafik Tasarım Dünyasına Çalışmalarıyla Damga Vuran İsimler

Paula Scher, büyük beğeni toplayan grafik tasarım firması Pentagram’da yönetici pozisyonunda olan ilk kadındır. Etkileyici tasarım görüşü, grafik tasarım algısını ve uygulamasını birçok yönden şekillendirmiştir. Bloomberg, Microsoft, Coca-Cola, Shake Shack, Perry Ellis gibi geniş bir müşteri yelpazesi vardır. Bu büyük şirketler için kimlik ve markalama sistemleri, promosyon malzemeleri, çevresel grafikler, paketleme ve yayın tasarımları geliştirmiştir. The Public Theatre için yeni bir kimlik ve tanıtım grafik sistemi yaratan ilk tasarımcı olmuştur. Ardından bütünleşmiş kurumsal tasarım stratejisi için gıpta edilen Beacon Ödülü’nü kazanmıştır. Aynı zamanda The Public Theatre’ın yönetim kurulunda da görev yapmıştır.

6. Morag Myerscough

Myerscough, grafik tasarım dünyasına çalışmalarıyla damga vuran isimler arasında mutlu etmeyi hedefleyen bir sanatçı olarak bilinir. Çalışmaları, çevresel grafik tasarıma dayanır. Alanları heyecan verici, renkli ve akıllara durgunluk veren yerler haline getirir. Genel hedefi, insanlara aidiyet duygusu veren mekanlar tasarlamaktır. Morag, insanların içinde olmaktan hoşlandığı, canlandıran ve sık sık gülümseten yerler yapar. Hong Kong’un merkezindeki bir mahalle avlusu için ‘mutlu et’ isimli bir tasarımı vardır. Bu kamusal sanat projesi, ülkenin huzursuz edici döneminde etkili bir mesaj iletmeyi amaçlamıştır: “Yakındakileri ve uzaktakileri mutlu edin”.

7. Kate Moross

Grafik Tasarım Dünyasına Çalışmalarıyla Damga Vuran İsimler

Çağdaş grafik tasarımcı olan Kate Moross, 9 Nisan 1986 yılında İngiltere’nin Londra kentinde doğmuştur. Canlı renkler, çağdaş, vahşi ve eğlenceli bir tasarım stili kullanmasıyla tanınmaktadır. Moross’un Nike, Vogue ve Ray Ban gibi isimler de dahil olmak üzere geniş bir müşteri listesi var. 2012 yılında Moross kendi stüdyosunu kurmuştur. Kendine ait olan Studio Moross, grafik tasarım, animasyon, tipografi ve illüstrasyon gibi çeşitli alanlardaki projelere renk ve özgünlük getirmektedir. Dünyanın daha taze, daha iyi ve daha canlı görünmesini sağlamaya çalışmaktadır. Moross, One Direction grubuna özel albüm kapağı tasarlamıştır, ayrıca dergiler, videolar, markalaşma ve canlı görseller için çok çeşitli kapaklar yaratmıştır.

8. Alex Trochut

Alex Trochut 1981’de İspanya’nın Barselona şehrinde doğmuştur. Trochut, eğitimini tamamladıktan sonra, Barselona’da kendi tasarım stüdyosunu kurmuştur. Özgün tasarımı, illüstrasyonu ve tipografi pratiği sayesinde oldukça başarılı çalışmalar sergilemiştir. Aynı zamanda etkileyici görsel stiliyle birlikte sezgisel bir çalışma yöntemi de geliştirmiştir. Alex, popüler kültür, sokak kültürü, moda ve müzikten eşit ölçüde yararlanarak, çok çeşitli müşteriler için çalışmıştır. Coca Cola, Nike, MasterCard, Audi, Adobe, Washington Post, The Rolling Stones, Vampire Weekend, MAC, The Oscars, Apple gibi etkileyici bir müşteri kitlesi bulunmaktadır.

9. Glenn Jones

Glenn Jones, grafik tasarım dünyasına çalışmalarıyla damga vuran isimler arasında Yeni Zelanda’da doğmuş olan bir sanatçıdır. Grafik tasarım ve illüstrasyon alanlarında engin deneyime sahiptir. Glenn’in çalışmaları temel olarak imza stilleri, ambalaj tasarımları ve illüstrasyonlar oluşturmaya odaklanır. T-shirt şirketi Threadless için yaptığı tasarım çizgisi gerçek bir hit olmuştur. Bu nedenle Glenn, Glennz Tees adlı kendi tişört tasarımları koleksiyonunu yaratmaya karar vermiştir. Glenn Jones Art, farklı tarzların ve fikirlerin bir keşfi gibidir. Aynı zamanda insanların yüzlerini güldürmeyi amaçlar. Glenn Jones, hayal etme ve ardından bu hayali somutlaştırarak sanat yaratma yeteneğinde ustadır.

10. Jon Burgerman

Grafik Tasarım Dünyasına Çalışmalarıyla Damga Vuran İsimler

Jon Burgerman, İngiltere doğumlu çağdaş bir New York merkezli grafik tasarımcı ve sanatçıdır. Yenilikçi “Doodle” sanat tarzıyla tanınan ve önde gelen doodle sanatçılarından biridir. Tek bir sanat biçimini takip etmez. Çalışmaları daha çok güzel sanatlar, popüler kültür ve kentsel sanat arasında gidip gelmektedir. Eserlerinde mizah kullanarak çağdaş toplumu sorgular. Bir sanatçı olarak titiz çalışması onu muazzam bir başarıya ulaştırmıştır ve kendisine saygı kazandırmıştır. Aslında grafik tasarım, çağdaş sanat ve illüstrasyon disiplinlerini sürekli aşarak kariyerini ilerletmiştir ve zirvelere taşımıştır. Buna ek olarak, birçok önde gelen uluslararası markalar ile iş birliği yapmıştır. Önemli müşterilerinden bazıları Nike, Sony, Pepsi, New Era, MTV ve Puma’dır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!