Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

6 dk okuma süresi


98
13 Paylaşım, 98 puan

Hayatımızın ortalama 24 yılını uyuyarak geçiririz. Bu süreçte sayısız rüya görürüz. Bunlardan bazıları hafızamızda yer edinirken bazılarını hemen unuturuz. Kimisinin süresi bize kısa gelirken kimisi ise uzun olur. Ancak hepsinde rüyadayken gerçekten yaşanıyor gibi hissederiz. Bu nedenle en fantastik rüyamızda bile gerçekliği sorgulamayız. Bizi farklı yerlere götürüp farklı olaylar yaşamamıza imkan veren rüyaları daha sık görmek isteriz. Öyle ki rüyalarımız sıradan olduğunda bile onları değiştirmek isteriz. Bunun için birçok yöntem arayışına girişiriz. Bazısı işe yararken bazısı yaramaz. Bu yöntemleri uygularken önemli olan ise odaklanmaktır. Rüyaları kontrol etmek için giriştiğimiz bu arayışlarda uygulanan en sıra dışı yöntemler sizler için derlenmiştir. Keyifli okumalar dileriz!

1. MILD Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

“Mnemonic Induction of Lucid Dreams”in kısalması olan MILD tekniği, bilinçli rüyaları anımsatıcılarla harekete geçirme olarak bilinir. MILD tekniği ile uykuya dalarken rüya gördüğünüzü hatırlama niyetinize konsantre olursunuz. Kafanızda “Bir dahaki sefere rüya gördüğümde, rüya gördüğümü hatırlayacağım” gibi kısa bir mantrayı tekrarlayın. Örneğin, son zamanlarda uçmayı hayal ettiyseniz, uçtuğunuz için bunun bir rüya olduğunu anladığınızı hayal edin. Niyetinizin zihninizde belirlendiğinden emin olana veya uykuya dalana kadar mantrayı tekrar etmeye ve görselleştirmeye devam edin. Mantrayı tekrarlamayı ve görselleştirmeyi bırakırsanız, uykuya dalmadan önce aklınızdaki son şeyin rüya gördüğünüzü hatırlama niyetiniz olduğundan emin olmaya çalışın. Sıra dışı yöntemler arasında Mild tekniği, rüyaları kontrol etmek için en çok uygulanan tekniklerdendir.

2. WILD Tekniği

“Wake-Initiated Lucid Dream” olarak bilinen WILD tekniğine, kontrollü rüya da denebilir. WILD tekniği kendi kendine hipnoza benzemektedir. WILD’lerin meydana gelmesi için, vücudunuzun tamamen gevşemesi en iyisidir. Bedeni rahatlatmanın en önemli amacı zihni bilinçli tutmaktır. Bu teknikte bedeninizi uyuturken zihninizi açık tutmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ortamın sessiz ve karanlık olmasına özen gösterin. Vücudunuzu rahatlattıktan sonra zihninizde bir şeyler canlandırmaya başlamalısınız. Örneğin bir daireyi düşünmeye başladıktan sonra ona renkler verebilir veya o daireden başka bir şekil oluşturabilirsiniz. Ardından daha karmaşık şeyler hayal etmeye başlayın. Bulunmak istediğiniz bir ortamı düşünebilirsiniz. Hayalini kurduğunuz ortamın içinde olduğunuzu düşünün. Etrafı görmek için dönün, müziği dinliyin. Önemli olan orada olduğunuzu kendinize inandırmanız.

3. Eyelid Patterns Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

Eyelid Patterns yöntemi, aslında WILD Tekniğinin bir uzantısıdır. O yüzden aynı WILD tekniğinde olduğu gibi, bunu da uygularken bedeninizi rahatlatmalı ve gevşetmelisiniz. Amacınız hala bedeni uykuya daldırırken, zihninizi bilinçli tutmaktır. Bu yöntemi uygularken uyuduğunuz odanın tamamen karanlık olduğundan emin olmalısınız. Ardından gözleriniz kapalıyken göz kapaklarınızda hareket ediyormuş gibi görünmesi gereken küçük noktalara odaklanmaya çalışın. Renklerini istediğiniz zaman değiştirebileceğinizi göreceksiniz. Bu noktalara odaklanmaya devam edin. Onların etrafında dans etmelerini, desenler oluşturmalarını ve renkleri değiştirmelerini sağlayın. Bu biraz pratik gerektirebilir ancak genellikle rüyanıza girdiğiniz gibi kontrol edebilmeniz için çok etkilidir. Başka tekniklerle beraber kullanılırsa çok daha efektif olmasına rağmen kendi başına da olağanüstü bir etkiye sahiptir.

4. Incubating Dreams Tekniği

WILD’ın başka bir uzantısı olan Incubating Dreams tekniği, uygulayabileceğiniz başka bir yöntemdir. Rüyada yapmak istediğiniz bir şey varsa bunu da özetleyecek bir cümle düşünün. Örneğin, “Atlantis’in okyanusa batışını izlemek istiyorum.” Rüyayı kontrol etmek istiyorsanız “Bu konuyu hayal ettiğimde, rüya gördüğümü hatırlayacağım.” şeklinde bir ifade yazmalısınız. Incubating Dreams yöntemi, rüyaları kontrol etmek için sıklıkla uygulanan sıra dışı yöntemler arasında en rahatı olabilir. Çünkü herkes farkında bile olmadan bir şeyleri rüyasında görmeyi hayal eder. Incubating Dreams yönteminde, görmeyi istediğiniz rüyayı tasarladığınız an hemen uyumalısınız. Uyku haline geçerken bile rüyayı görmek istediğiniz konuya odaklanmalısınız. Konuyla ilgili rüya gördüğünüzü ve rüya gördüğünüzü fark ettiğinizi hayal edin.

5. Chaining Dreams Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

Orijinal adıyla Chaining Dreams olarak bilinen zincirleme rüya tekniği, WILD’a bağlı bir diğer yöntemdir. Bu uyandıktan sonra rüyanıza yeniden girmenin bir yöntemidir. Bir rüyadan uyandığınızda (uyanmadan önce rüya gördüğünüzü düşünmüyorsanız işe yaramayabilir) hareketsiz kalmalı ve gözlerinizi kapalı tutmalısınız. Küçük hareketler yapmanızda bir sakınca yok ancak ne kadar az hareket, duyusal uyarım ve ne kadar az uyanıklık olursa o kadar iyidir. Tam olarak uyanmışsınız gibi değil de rüyanıza 30 saniye kadar ara vermiş gibi hissetmelisiniz. Tekrar uyumaya hazır olduğunuzda gözlerinizi kapatın ve rüyanıza geri dönün ya da “döndürme tekniğini” kullanarak kendinizi rüyanıza döndüğünüzü hayal edin. Döndürme, görselleştirmeden biraz daha hızlıdır. Rüya gördüğünüz gerçeğini koruduğunuzdan emin olun yoksa uykuya dalarken netliğinizi kaybedebilirsiniz.

6. VILD Tekniği

İlk önce rahat olduğunuzdan emin olun. Beyninizin boşaldığını ve daha uykulu hale geldiğini hayal edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, çok uykunuz gelene kadar uyumadan önce bir süre kitap okumak yardımcı olacaktır. Daha önce hazırladığınız bir rüyayı görselleştirmeniz gerekiyor. Rüyanın tam olarak nasıl olacağını bilmeniz çok önemli. Hangi arkadaşınız yanında, tam olarak söylediği kelimeler neler ve siz hangi gerçekliği kontrol ediyorsunuz? Gerçeklik kontrolü, rüyada olduğunuzu kanıtlamaya yardımcı olacaktır. Eğer kurguladığınız odaya bir ayna yerleştirirseniz rüyanızda bu aynaya bakmalısınız. Aynadaki yansımanız normal mi? Ya da bir kitap koyabilirsiniz. Kitabın içindeki bir cümleyi değiştirmeden iki kez okuyabiliyor musunuz? Bu şekilde küçük ipuçları sizin rüyada olduğunuzu anlamanıza ve rüyanızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

7. LILD Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

Rüyaları kontrol etmek için uygulanan özgün ve sıra dışı yöntemler arasındaki bir diğer teknik olan Lucid Induction of Lucid Dream (LILD), biraz daha ileri bir tekniktir. Buradaki fikir, rüyanızda, bir dahaki sefere rüya gördüğünüzde kontrolü ele almanıza yardımcı olacak bir şeyler yapmaktır. Yani, rüyanızda normal rüya halinden “kontrollü” (Lucid) rüya görmeye geçişi tetikleyen bir şeye sahip olmaktır. Bu tekniği kullanmak için Lucid rüya görmeye hâkim olmak ve bir Lucid rüyanın içinde olmak gerekir. Bu teknik, rüyalarınızı kontrol etmek için ekstra bir yardım sağlayacak ve bir dahaki sefere rüya gördüğünüzde kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, rüyanızda bir rüya karakterinin size bir sonraki göreceğiniz rüyada, bunun rüya olduğunu farkında olmanız gerektiğini söylemesi gerekir. Bu teknik, normal bir rüya halindeyken gerçekliği kontrol etmeye zorlamanın bir yoludur.

8. CAT Tekniği

Bu tekniği uygulamak için bir hafta boyunca her gece aynı saatte yatın. Normalde kalktığınızdan 90 dakika daha erken kalkın. Bu 90 dakikayı her 2-5 dakikada bir gerçeklik kontrolleri yaparak geçirin. Daha sonra dönüşümlü günlerde bu rutini takip edin. Gece uykusu çekerken (REM halindeyken), normal saatinde gerçekliği kontrol etme rutinini yapma niyetinizi belirleyin. Uyku sırasında beyin beş farklı aşamadan geçer. Bu aşamalardan biri hızlı göz hareketi (REM) uykusudur. Bu aşamada gözler çeşitli yönlerde hızla hareket eder. REM uykusu, beyin aktivitesindeki artıştan dolayı genellikle çok canlı rüyalarla ilişkilendirilir. Kaslar hareketsiz beyin ise çok aktif olduğundan bu uyku evresine bazen paradoksal uyku denir. Bu teknik, gerçeklik kontrol koşulunun bir süre sonra REM sırasında devreye girmesine neden olacaktır.

9. Tibet Tekniği

Tibetli Budistler, Tibet rüya yogası olarak bilinen tekniği uygularlar. Lucid rüyaları tetiklemenin en çok zaman alan yolu olmasının yanı sıra uygulayıcılara göre en ödüllendirici olanıdır. Temel uygulama farkındalıktır. Farkındalık uyurken olduğu kadar uyanıkken de uygulanmalıdır. Budist inançlarına göre “kim farkında?” sorusu üzerine meditasyon yapmak sizi daha yüksek bir farkındalık derecesine ulaştırabilir. Bu farkındalık seviyesini korumak başka bir konudur. Tibetliler uygulanacak birçok yoga egzersizi ve disiplini geliştirmişlerdir. Tibet rüya yogası ile Lucid için uygulanan modern batı yöntemleri arasındaki belki de en ilginç fark; Tibet’in yalnızca REM uyku dönemlerinde değil derin uyku sırasında da farkında olma olasılığı iddiasıdır. Bu tekniklerin öğrenilmesi çok kolaydır ve WILD, VILD, LILD’den daha derin bir bilime dayanır. Tibet yöntemleri gelişmiş yoga teknikleridir.

10. WBTB Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

WBTB Wake-Back-To-Bed yani uyan ve yatağa geri dön olarak bilinen bir yöntemdir. 4 ila 6 saat arası uyuduktan sonra kendinizi uyandırın, yataktan çıkın ve yatağa dönmeden önce birkaç dakika ile bir saat arasında herhangi bir yerde kalın. WBTB tekniği, Lucid bir rüya görme şansınızı önemli ölçüde artırır ve birlikte MILD kullanmak, WBTB seansınızdan bir saat veya daha fazla uyumayı planlıyorsanız başarı oranınızı artırır. Uyuduğunuz yerden farklı bir yerde uyumaya çalışın. Bunu yapamıyorsanız uyku şeklinizi değiştirmeyi deneyin. Mesela daha hafif bir battaniyeyle uyumayı veya yataktayken vücudunuzun yönünü tersine çevirmeyi deneyin. Vücudunuza bu farklı çevrenin daha derin bir uyku yerine daha bilinçli bir uyku istediğiniz anlamına geldiğini öğretmek için bunu yapın. Başlangıçta farklı ortamlar sizi daha fazla uyanık kılar ve bu da uyku sırasında bilinç seviyenizi yükseltebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
8
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!