Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

7 dk okuma süresi


99
12 Paylaşım, 99 puan

Uyku sırasında görülen rüyalar bazıları için sıradan bir rutin, bazıları içinse sıra dışı bir macera olabilir. “Bilinçli” olarak rüya görmek ve rüyaları kontrol etme becerisi kazanmak günden güne daha popüler bir hale gelmiştir. Rüyaları kontrol etmek için uygulanan sıra dışı yöntemler arasında meditasyon, görselleştirme ve gerçeklik kontrolleri gibi birçok teknik vardır. Bu tekniklerden en efektif olanlarını sizler için listeledik. Keyifli okumalar!

1. MILD Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

“Mnemonic Induction of Lucid Dreams”in kısalması olan MILD tekniği Türkçede bilinçli rüyaları anımsatıcılarla harekete geçirme olarak bilinir. MILD tekniği ile uykuya dalarken rüya gördüğünüzü hatırlama niyetinize konsantre olursunuz. Kafanızda “Bir dahaki sefere rüya gördüğümde, rüya gördüğümü hatırlayacağım” gibi kısa bir mantrayı tekrarlayın. Örneğin, son zamanlarda uçmayı hayal ettiyseniz, uçtuğunuz için bunun bir rüya olduğunu anladığınızı hayal edin. Niyetinizin zihninizde belirlendiğinden emin olana veya uykuya dalana kadar mantrayı tekrar etmeye ve görselleştirmeye devam edin. Mantrayı tekrarlamayı ve görselleştirmeyi bırakırsanız, uykuya dalmadan önce aklınızdaki son şeyin rüya gördüğünüzü hatırlama niyetiniz olduğundan emin olmaya çalışın. Genelde MILD tekniği gece yatağa ilk yattığınızda veya rüyadan uyandıktan sonra uygulanabilir. Bazı insanlar bu tekniği daha rahat uygulayabilmek için rüyaları hakkında birkaç not yazmayı yararlı bulur.

2. WILD Tekniği

“Wake-Initiated Lucid Dream” olarak bilinen WILD tekniğine, kontrollü rüya da diyebiliriz. WILD tekniği kendi kendine hipnoza benzer. Bazı insanlar WILD’lerin gerçek rüyalar olmadığına, bunun yerine astral projeksiyon olduğuna inanıyor. Fakat WILD’ın rüyaları kontrol etmek için uygulanan sıra dışı yöntemler arasında en etkililerden biri olduğu kesin bir gerçek. WILD’lerin meydana gelmesi için, vücudunuzun tamamen gevşemesi en iyisidir. Yatağa gittiğinizde rahatça uzanın. Omuzlarınızdan başlayıp aşağı doğru çalışarak vücudunuzu gerin ve gevşetin. Bu, vücudunuzu biraz ağır ve rahat hissettirmelidir. WILD’leri bedeninize tanıtmanın birçok farklı yolu vardır, ancak hepsi aynı anda bedeni uykuya daldırmaya çalışırken zihni bilinçli tutmaya çalışmayı içerir. WILD tekniği için üçüncü gözünüzü meditasyonla açan Çakra yöntemini kullanabilirsiniz. Eğer meditasyonla aranız iyi değilse Hypnagogic Imagery adında başka bir yöndem deneyebilirsiniz. Bu yöntemde dikkatinizi sürekli değiştirerek düşünme kalıplarınızı canlandırın. Yeterince uzun süre bunu yaptıktan sonra, görüntüler ve sesler kendi başlarına bir ivme kazanmaya başlamalı (buna hipnogojik imge denir) ve çok tuhaf ve mantıksız olabilirler. Bu noktada bir rüyaya girmeli ve çabucak rüya kontrolüne başlayabilmelisiniz. WILD’a ait bir diğer teknik sayı saymaktır. İçinizden 100’e kadar sayarak, isteğe bağlı olarak her sayı arasına bir “rüya görüyorum” demelisiniz. Sayıyı kaybetmek kolaydır, özellikle her sayı ile bir “Hayal kuruyorum” ile 100’e kadar sayarsanız. Ama odaklanmaya devam etmelisiniz.

3. Eyelid Patterns Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

Eyelid Patterns yöntemi, aslında WILD Tekniğinin bir uzantısıdır. O yüzden aynı WILD tekniğinde olduğu gibi, bunu da uygularken bedeninizi rahatlatmalı ve gevşetmelisiniz. Amacınız hala bedeni uykuya daldırırken, zihninizi bilinçli tutmaktır. Bu yöntemi uygularken uyuduğunuz odanın tamamen karanlık olduğundan emin olmalısınız. Ardından, gözleriniz kapalıyken, göz kapaklarınızda hareket ediyormuş gibi görünmesi gereken küçük noktalara odaklanmaya çalışın. Renklerini istediğiniz zaman değiştirebileceğinizi göreceksiniz. Bu noktalara odaklanmaya devam edin; onların etrafında dans etmelerini, desenler oluşturmalarını ve renkleri değiştirmelerini sağlayın. Bu biraz pratik gerektirebilir, ancak genellikle rüyanıza girdiğiniz gibi kontrol edebilmeniz için çok etkilidir. Başka tekniklerle beraber kullanılırsa çok daha efektif olur ama kendi başına da olağanüstü bir etkiye sahiptir.

4. Incubating Dreams Tekniği

WILD’ın başka bir uzantısı olan Incubating tekniği, uygulayabileceğiniz başka bir yöntemdir. Belirli bir konuyu hayal etmek için, önce o konuyu özetleyen bir cümle düşünmelisiniz. Örneğin, “Atlantis’e gitmek istiyorum.” İfadeyi bir yere yazmak yardımcı olabilir. Rüyada yapmak istediğiniz bir şey varsa, bunu da özetleyecek bir cümle düşünün. Örneğin, “Atlantis’in okyanusa batışını izlemek istiyorum.” Rüyayı kontrol etmek istiyorsanız, “Bu konuyu hayal ettiğimde, rüya gördüğümü hatırlayacağım” gibi bir şey yazmalısınız. Incubating yöntemi, rüyaları kontrole etmek için uygulanan sıra dışı yöntemler arasında en rahatı olabilir. Çünkü herkes farkında bile olmadan bir şeyleri rüyamızda görmeyi hayal eder. Incubating yönteminde, görmeyi istediğiniz rüyayı tasarladığınız an hemen uyumalısınız. Uyku haline geçerken bile rüyayı görmek istediğiniz konuya odaklanmalısınız. Konuyla ilgili rüya gördüğünüzü ve rüya gördüğünüzü fark ettiğinizi hayal edin. Rüyada yapmak istediğiniz belirli bir şey varsa, kendinizi bunu yaparken hayal edin.

5. Chaining Dreams Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

Orijinal adıyla Chaining Dreams olarak bilinen zincirleme rüya tekniği, WILD’a bağlı bir diğer yöntemdir. Bu, uyandıktan sonra rüyanıza yeniden girmenin bir yöntemidir. Bir rüyadan uyandığınızda (uyanmadan önce rüya gördüğünüzü düşünmüyorsanız, işe yaramayabilir) hareketsiz kalmalı ve gözlerinizi kapalı tutmalısınız. Küçük hareketler yapmanızda bir sakınca yok, ancak ne kadar az hareket, duyusal uyarım ve ne kadar az uyanıklık olursa o kadar iyidir. İdeal olarak, uyanmışsınız gibi değil de, rüyanıza 30 saniye kadar ara vermiş gibi hissetmelisiniz. Tekrar uyumaya hazır olduğunuzda, gözlerinizi kapatın ve rüyanıza geri dönün ya da “döndürme tekniğini” kullanarak kendinizi rüyanıza döndüğünüzü hayal edin. Döndürme, görselleştirmeden biraz daha hızlıdır. Rüya gördüğünüz gerçeğini koruduğunuzdan emin olun, yoksa uykuya dalarken netliğinizi kaybedebilirsiniz.

6. VILD Tekniği

İlk önce rahat olduğunuzdan emin olun. Beyninizin boşaldığını ve daha uykulu hale geldiğini hayal edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, çok uykunuz gelene kadar uyumadan önce bir süre kitap okumak yardımcı olacaktır. Daha önce hazırladığınız bir rüyayı görselleştirmeniz gerekiyor. İşte hazırlanmış bir rüya örneği: “Tek kapılı sarı bir odadayım. Yanımdaki arkadaşım benden gerçeklik kontrolü yapmamı istiyor. Gerçeklik kontrolünü yapıp rüya gördüğümü anlıyorum. Onlara rüya gördüğümü söyleyip kapıya doğru ilerliyorum.” Rüyanın tam olarak nasıl olacağını bilmeniz çok önemli. Hangi arkadaşınız yanında, tam olarak söylediği kelimeler neler ve siz hangi gerçekliği kontrol ediyorsunuz? Gerçeklik kontrolü, rüyada olduğunuzu kanıtlamaya yardımcı olacaktır. Eğer kurguladığınız odaya bir ayna yerleştirirseniz rüyanızda bu aynaya bakmalısınız. Aynadaki yansımanız normal mi? Ya da bir kitap koyabilirsiniz. Kitabın içindeki bir cümleyi değiştirmeden iki kez okuyabiliyor musunuz? Bu şekilde küçük ipuçları sizin rüyada olduğunuzu anlamanıza ve rüyanızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

7. LILD Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

Rüyaları kontrol etmek için uygulanan sıra dışı yöntemler arasındaki bir diğer teknik olan Lucid Induction of Lucid Dream (LILD), biraz daha ileri bir tekniktir. Buradaki fikir, rüyanızda, bir dahaki sefere rüya gördüğünüzde kontrolü ele almanıza yardımcı olacak bir şeyler yapmaktır. Yani, rüyanızda normal rüya halinden “kontrollü” (Lucid) rüya görmeye geçişi tetikleyen bir şeye sahip olmaktır. Bu tekniği kullanmak için Lucid rüya görmeye hâkim olmak ve bir Lucid rüyanın içinde olmak gerekir. Bu teknik, rüyalarınızı kontrol etmek için ekstra bir yardım sağlayacak ve bir dahaki sefere rüya gördüğünüzde kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, rüyanızda bir rüya karakterinin size bir sonraki göreceğiniz rüyada, bunun rüya olduğunu farkında olmanız gerektiğini söylemesi gerekir. Bu teknik, normal bir rüya halindeyken gerçekliği kontrol etmeye zorlamanın bir yoludur.

8. CAT Tekniği

CAT tekniği, henüz tam olarak kabul edilmemiş bir teknik olsa da, birçok insanın üzerinde işe yaradığı için denemeye kesinlikle değer. Bu tekniği uygulamak için bir hafta boyunca her gece aynı saatte yatın. Normalde kalktığınızdan 90 dakika daha erken kalkın. Bu 90 dakikayı her 2-5 dakikada bir gerçeklik kontrolleri yaparak geçirin. Daha sonra, dönüşümlü günlerde bu rutini takip edin. Gece uykusu çekerken (REM halindeyken), normal saatinde gerçekliği kontrol etme rutinini yapma niyetinizi belirleyin. Uyku sırasında beyin beş farklı aşamadan geçer. Bu aşamalardan biri hızlı göz hareketi (REM) uykusudur. Bu aşamada gözler çeşitli yönlerde hızla hareket eder. REM uykusu, beyin aktivitesindeki artıştan dolayı genellikle çok canlı rüyalarla ilişkilendirilir. Kaslar hareketsiz olduğundan beyin çok aktif olduğundan, bu uyku evresine bazen paradoksal uyku denir. Bu teknik, gerçeklik kontrol koşulunun bir süre sonra REM sırasında devreye girmesine neden olacaktır.

9. Tibet Tekniği

Tibetli Budistler, Tibet rüya yogası olarak bilinen şeyi uygularlar. Muhtemelen Lucid rüyaları tetiklemenin en çok zaman alan yolu, aynı zamanda uygulayıcılara göre en ödüllendirici olanıdır. Temel uygulama farkındalıktır. Farkındalık uyurken olduğu kadar uyanıkken de uygulanmalıdır. Budist inançlarına göre “kim farkında?” sorusu üzerine meditasyon yapmak sizi daha yüksek bir farkındalık derecesine ulaştırabilir. Bu farkındalık seviyesini korumak başka bir konudur. Tibetliler uygulanacak birçok yoga egzersizi ve disiplini geliştirdiler. Tibet rüya yogası ile Lucid için uygulanan modern batı yöntemleri arasındaki belki de en ilginç fark, Tibet’in yalnızca REM uyku dönemlerinde değil, derin uyku sırasında da farkında olma olasılığı iddiasıdır. Bu tekniklerin öğrenilmesi çok kolaydır ve WILD, VILD, LILD’den daha derin bir bilime dayanır. Sonuç olarak, Tibet yöntemleri gelişmiş yoga teknikleridir. Sadece başarılı bir uygulayıcı tam olarak öğretebilir. Bir Tibet rüya yogisine erişemiyorsanız, muhtemelen Batı bakış açısından daha sıradan olan tekniklere odaklanmalısınız.

10. WBTB Tekniği

Rüyaları Kontrol Etmek İçin Uygulanan Sıra Dışı Yöntemler

WBTB Wake-Back-To-Bed yani uyan ve yatağa geri dön olarak bilinen bir yöntemdir. 4 ila 6 saat uyuduktan sonra kendinizi uyandırın, yataktan çıkın ve yatağa dönmeden önce birkaç dakika ile bir saat arasında herhangi bir yerde kalın. Bu süre zarfında Lucid rüya görmeyle ilgili bir şey yapmanız tercih edilir (Lucid rüya hakkında kitap okumak gibi), ancak bu gerekli değildir. Bu en iyi diğer tekniklerle birleştirilir; birçok insan MILD / WBTB kombinasyonuyla harika sonuçlar elde ediyor. WBTB tekniği, Lucid bir rüya görme şansınızı önemli ölçüde artırır ve birlikte MILD kullanmak, WBTB seansınızdan bir saat veya daha fazla uyumayı planlıyorsanız başarı oranınızı artırır. Bununla birlikte, bol miktarda uyku süresine ihtiyacınız olabilir ve bu nedenle bu yöntemi yalnızca hafta sonları kullanabilirsiniz. Uyuduğunuz yerden farklı bir yerde uyumaya çalışın. Örneğin bir kanepede, farklı bir yatakta veya hatta yerde. Bunu yapamıyorsanız, uyku şeklinizi değiştirmeyi deneyin. Mesela daha hafif bir battaniyeyle uyumayı veya yataktayken vücudunuzun yönünü tersine çevirmeyi deneyin. Vücudunuza bu farklı çevrenin daha derin bir uyku yerine daha bilinçli bir uyku istediğiniz anlamına geldiğini öğretmek için bunu yapın. Başlangıçta, farklı ortamlar sizi daha fazla uyanık kılar ve bu da uyku sırasında bilinç seviyenizi yükseltebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!