Günün Yorgunluğunu Atmanız İçin Çözüm Önerileri

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

İşiniz fiziksel emek gerektirsin veya gerektirmesin, yoğun çalışma sizi yıpratabilir. Yorgun hissetmenin birden fazla nedeni vardır ve günlerinizi masa başında geçirseniz bile işinizin günlük talepleri sizi fiziksel veya duygusal olarak yorgun bırakabilir. İlişki sorunlarından finansal endişelere ve hatta sağlık sorunlarına kadar her şey stresinizi arttırabilir. Günün yorgunluğunu atmanız için etkili çözüm önerileri sayesinde sizde enerjinizi toplayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Masaj Yapın

Günün Yorgunluğunu Atmanız İçin Çözüm Önerileri

Herkes vücudundaki gerginliğin küçük dokunuşlarla uzaklaşmasını ister. Özellikle de stresli bir günün ardından. Uzun bir günün sonunda masaj tam ihtiyacınız olan şey olabilir. Kendi kendinize masaj yaparak rahatlamayı denemelisiniz. Omuzlarınıza, boynunuza, başınıza ve hatta belinize masaj yapmak size çok yardımcı olabilir. Eğer aynı evi paylaştığınız biri varsa, ondan da masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Bir başka harika gevşeme tekniği ayak parmaklarınızdan başınıza kadar vücudunuzdaki her bir kası birer birer germek ve gevşetmektir. Bu da en az masaj kadar kaslarınızı gevşetecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

2. Yürüyüşe Çıkın

Gerginliği geride bırakmak için yerinizde oturmayın. Stresinizi gerçekten geride bırakarak evden çıkın! Güzel bir yürüyüş, düşündüğünüzden çok daha etkili olabilir. Yürüyüş odaklanmanıza yardımcı olacağı gibi, sağlığınız içinde çok faydalıdır. Temiz havayı içinize çekerek yapacağınız yarım saatlik yürüyüşle, sizde yenilendiğinizi hissedeceksiniz. Eğer kafanızı boşaltmaya ihtiyacınız varsa, yürüyüşe çıkarken kulaklıklarınızı yanınıza alın. En sevdiğiniz müziklerle yaptığınız yürüyüşte kendinizi kaybederek hedeflediğiniz saati geçtiğinizi görebilirsiniz. Yarım saatlik yürüyüşünüz bir saate uzarken yorgunluğunuzun uçup gitmesine izin verin.

3. Kendinize Bakın

Günün Yorgunluğunu Atmanız İçin Çözüm Önerileri

Bir kişisel bakım planı yapmak, hayatınızı olumlu yönde etkileyebilir. Fiziksel ve duygusal ihtiyaçlara öncelik vermek, iş ve özel yaşamınız arasında denge kurmanın önemli bir parçasıdır. Kendinize iyi bakmanız, dayanıklılığınızı ve gücünüzü artırarak ortaya çıkan zorlukları yönetmeyi kolaylaştırabilir. Fiziksel ve duygusal olarak kendinizi iyi hissettiğinizde, olumlu bir bakış açısını sürdürmek için şarttır. Ayrıca strese eşlik eden sinirlilik, umutsuzluk ve karamsarlık duygularını savuşturmayı genellikle daha kolay hale gelir. Kendinize bakmak için gevşemek için rahatlatıcı müzik eşliğinde sıcak bir banyo, yoga ya da meditasyon yapabilirsiniz.

4. Hobilere Zaman Ayırın

Uzun bir iş gününden sonra, film izlemenin ötesinde herhangi bir şey için enerjiniz olmayabilir. Yine de özellikle kendinizi en yorgun hissettiğinizde, zaman zaman farklı bir şeyler yapmak için kendinize meydan okuyun. Televizyon izlemek veya video oyunları oynamak rahatlatıcı olabilir. Ancak sizin için yararlı hobiler genellikle daha tatmin edici hissedebilir ve sizi daha derin bir tatmin duygusuyla baş başa bırakabilir. Boş zamanınızda daha genç hissetmek için bir bahçeyle ilgilenebilir, bir kitap okuyabilir, açık havada vakit geçirebilir, ‘kendin yap’ projeleriyle evinizi geliştirebilir ya da yeni bir dil öğrenebilirsiniz.

5. Stresinizi İş Yerinde Bırakın

Günün Yorgunluğunu Atmanız İçin Çözüm Önerileri

Akşam ve hafta sonu boyunca iş cihazlarını açık bıraktığınızda veya gün için mesai saatinden sonra e-postanızı kontrol etmeye devam ettiğinizde, kendinizi daha bilgili ve zorluklarla başa çıkmaya hazır hissedebilirsiniz. İş arkadaşlarınız veya müşterileriniz size her zaman ulaşılabileceğini bildiklerinde, özellikle evden çalışırken işten tamamen “ayrılmak” genellikle imkânsız hale gelir. Her zaman bilgisayarın başındaysanız, şarj olmak için vaktiniz olmaz. İşle ilgili endişelerinizi planlanan saatlerin dışında halletmeniz bekleniyorsa, müsait olmadığınız zamanlar için net sınırlar belirlemek durumunda kalabilirsiniz.

6. Yapabileceğiniz Değişikliklere Bakın

İş, normalden biraz daha yorgun hissetmenize neden oluyorsa, iyi bir ilk adım, yorgunluğunuza neden olabilecek herhangi bir alışkanlığı gözden geçirmeyi içerebilir. Belki de vardiyanızdan sonra en sevdiğiniz sandalyede telefonunuzla dinlenmekten başka bir şey yapamayacak kadar yorgun hissediyorsunuz. Kendinize rahatlamak için daha fazla zaman ayırmak adına düzenli olarak geç saatlere kadar uyanık kalıyor olabilirsiniz, ancak nihayet yatağa gittiğinizde dalıp gitmekte zor olabilir. Daha enerjik hissetmek için yapabileceğiniz değişikliklere bakın. Besleyici yemekler, daha iyi uyku ve fiziksel aktivite elbette stresi sihirli bir şekilde ortadan kaldırmaz, ancak küçük değişiklikler yorgunluğu azaltmanın ve tükenmişliği önlemenin anahtarı olabilir.

7. Sevdiklerinizle Konuşun

Günün Yorgunluğunu Atmanız İçin Çözüm Önerileri

Stresi kendinize saklamak sizi izole edebilir ve daha kötü hissetmenize neden olabilir. Neler olup bittiği hakkında konuşarak başkalarına yük olmaktan endişe duyabilirsiniz, ancak sevdiğiniz biri sizin yerinizde olsaydı nasıl hissedeceğinizi düşünün. Muhtemelen onlara elinden geldiğince yardım etmek isterdiniz. Arkadaşlarınız ve aileniz, yorgunluğunuzu doğrudan giderme yeteneğine sahip olmayabilir, ancak yine de size yardım ederler. Neye ihtiyacınız olduğu konusunda onlarla yüksek sesle konuşursanız, dinleyerek ve küçük şekillerde yardım ederek destek sunabilirler. Sevdiklerinizden destek aldığınızı bilmek, bağlantı ve aidiyet duygularınızı güçlendirir.

8. Monotonluğu Kırın

Tekrarlayan işler nasıl sizi sıkmaya başlayabiliyorsa, kolay ama monoton bir iş günü sizi bitkin ve zihinsel olarak uyuşmuş hissetmenize neden olabilir. Tipik rutininizi değiştirmek büyük bir fark yaratabilir. Günlük görevlerinizin sırasını değiştirin. Sabahları, kendinizi en taze hissettiğiniz ve gözden kaçma olasılığınızın daha düşük olduğu saatlerde daha az zorlayıcı görevler üzerinde çalışın. Hızlı bir meditasyon, yürüyüş veya nefes egzersizleri ile her molayı değerlendirmeye çalışın. Eve geldiğinizde normalde yapacağınız şeylerin sırasını değiştirerek beyninizi şaşırtın. Beyninizin daha fazla odaklanmak zorunda kalarak yorgunluğunuzu size unutturacaktır.

9. Bağlantınızı Kesin

Bazen ihtiyacınız olan şey, tüm dünya ile bağlantınızı kesmektir. Siz dinlenmeye çalıştığınızda telefonunuz susmuyor olabilir, belki de bilgisayarınıza gelen e-postalardan önünüzü göremiyorsunuz. Günün yorgunluğunu atmanız için çözüm önerileri arıyorsanız elektronik aletlerinizi bir süre ortadan kaldırmayı denemelisiniz. Telefonunuz bir süre kapalı kalırsa, stres seviyeniz azalabilir. Kendinize bir iyilik yaparak bir süre kimseye yanıt vermemeye çalışın. Çevrimdışı olun ve çevrimiçi dünyayı unutun! Kendinize güzel bir içecek hazırlayarak, iç sesinize kulak verin. Bu sesi, mesaj sesinden daha çok sevebilirsiniz.

10. Seçeneklerinizi Değerlendirin

Günün Yorgunluğunu Atmanız İçin Çözüm Önerileri

Yorgunluğunuzu gidermek için adımlar attınız, ancak stresleriniz sizi tüketmeye devam ediyor. Günün yorgunluğunu atmanız için çözüm önerileri bir işe yaramadı. Peki şimdi ne olacak? Gün içinde neden bu kadar yorulduğunuzu düşünün. Sizi fiziksel olarak bu kadar yoran şey işinizse, daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmak için başka seçenekler değerlendirin. Eğer sizi yoran şey kontrolünüz dışında gelişen olaylarsa bir adım geri giderek kendinizi olaylardan kısa süreliğine çekin. Bu kadar strese arkadaşlarınız ya da aileniz yüzünden giriyorsanız en azından bir gün onlarla iletişiminizi kısın. Hiçbir şeyin sizden önemli olduğunu unutmayın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!