Renkli Stillerin Buluşma Noktası: Coachella Festivali

5 dk okuma süresi


6
17 Paylaşım, 6 puan

Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali (genellikle Coachella Festivali veya sadece Coachella olarak adlandırılır), Colorado Çölü’ndeki Coachella Vadisi’nde Indio, California’daki Empire Polo Club’da düzenlenen yıllık bir müzik ve sanat festivalidir. 1999 yılında Paul Tollett ve Rick Van Santen tarafından ortaklaşa kurulmuştur. AEG Presents’ın bir yan kuruluşu olan Goldenvoice tarafından organize edilmektedir. Etkinlikte rock, pop, indie, hip hop ve elektronik dans müziği gibi birçok müzik türünden sanatçıların yanı sıra sanat enstalasyonları ve heykeller de yer alır. İşte renkli stillerin ve eğlenceli kombinlerin buluşma noktası Coachella Festivali…

1. Coachella Festivali

Renkli Stillerin Buluşma Noktası Coachella Festivali

Coachella, Los Angeles Havalimanı’nın (en yakın ana hava merkezi olan) yaklaşık iki buçuk saat doğusunda, Indio, California’daki Empire Polo Club’da düzenlenen bir müzik ve sanat festivalidir. Düzinelerce grup, sanat enstalasyonları, gurme ve sade yemek seçenekleri, dans partileri, oyunlar, eski bir pazar, bir plak dükkânı ve bir dönme dolap arasında, Nisan ayında üç günlük iki hafta sonu boyunca sürekli olarak gerçekleşir. 2022’de bu festival 10-12 Nisan ve 17-19 Nisan tarihlerinde iki farklı sefer gerçekleşecek. Renkli stillerin ve eğlencenin buluşma noktası Coachella Festivali için her iki tarihte de müzik ve konserler hız kesmeden devam edecek.

2. Coachella’nın Tarihi

5 Kasım 1993’te Pearl Jam, Indio, California’daki Empire Polo Club’da yaklaşık 25.000 hayran için sahne aldı. Bu alan, bilet satın alımlarına uygulanan servis ücretleri konusunda Ticketmaster ile bir anlaşmazlığın sonucu olarak grup Los Angeles’ta çalmayı reddettiği için seçildi. Gösteri, polo kulübünün büyük ölçekli etkinlikler için uygunluğunu belirledi. Konser tanıtım şirketi Goldenvoice’in Pearl Jam için yer ayırttığı Paul Tollett, konserin nihai bir müzik festivalinin tohumlarını ektiğini söyledi. 1999’da ilk Coachella Fest başladı ve iki yıl sonra tek günlük bir etkinlik olarak geri döndü. O zamandan beri iki ve üç günlük bir etkinlik olarak devam etti. 2003 yılından beri festivalde kampçılara izin verilmektedir. Coachela neredeyse yeraltı festivali olarak başlasa da (1999’un etkinliğinde Beck, Morrissey, Moby, Ben Harper ve Pavement vardı), o zamandan beri sansasyonel bir müzik festivaline dönüştü.

3. Coachella’da Sanat

Renkli Stillerin Buluşma Noktası Coachella Festivali

Coachella, canlı müziğe ev sahipliği yapmanın yanı sıra, enstalasyon sanatı ve heykel de dahil olmak üzere görsel sanatlar için bir vitrindir. Festivaldeki parçaların çoğu etkileşimlidir ve katılımcılar için görsel bir ziyafet sunar. Yıllar geçtikçe bu sanatın ölçekleri arttı. Coachella’nın ilk yıllarında, daha küçük bütçeler nedeniyle sanat, çoğunlukla önceki yılın Burning Man festivalinden geri dönüştürülürdü. 2010 ve 2015 yılları arasında Goldenvoice, odak noktasını parça kiralamaktan festival için özel olarak devreye almaya kaydırarak bütçelerini artırdı. Sanatçılara festivalden sadece 10 gün önce alana erişim izni veriliyor ve bu da onlara parçalarını bir araya getirmeleri için dar bir zaman aralığı veriyor.

4. Festival Organizasyonu

Coachella ve Stagecoach Festivali’ne ev sahipliği yapan Indio, polis ve yangından korunma, özel güvenlik, tıbbi hizmetler, dış kolluk kuvvetleri ve şehir personeli hizmetleri gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır. Festivallerin üç hafta sonu için yapılan bu hizmetler 2012’de toplam 2,77 milyon dolara ulaştı. Tüm kamu güvenliği ihtiyaçları, Indio’nun polis departmanı tarafından koordine edilmekte ve yakın şehirlerden polis departmanları, şerif departmanı, California Otoyol Devriyesi, California Ormancılık ve Yangından Korunma Bakanlığı, Amerikan Tıbbi Müdahale ve dahil olmak üzere yaklaşık 12 kurumla bağlantı kurmalarını zorunlu kılmaktadır. Yerel sakinleri rahatsız etmemek için müzik performansları için sokağa çıkma yasağı uygulanır. Goldenvoice, festivalin sokağa çıkma yasağını aştığı her dakika için 1.000 dolar para cezası ödemek zorundadır.

5. Kamp Yapma Fırsatı

Renkli Stillerin Buluşma Noktası Coachella Festivali

Festivale katılan hayranlar artık konaklamalarını da alanda yapabiliyorlar. 2003 yılında Coachella, festival konaklaması için bir seçenek olarak çadır kampına izin vermeye başladı. Kamp alanı, etkinlik alanına bitişik bir polo sahasındadır ve mekânın güney tarafında kendi girişi vardır. 2010’da kamp alanından festival alanına yeniden giriş, çadırınızın yanına park etme, eğlence aracı kamp alanları gibi birçok yeni özellik geldi. O festival için 17.000’den fazla kampçı vardı. 2012 etkinliğinde tesis bünyesindeki tesisler arasında geri dönüşüm, genel mağaza, duşlar, cep telefonu şarj istasyonları ve ücretsiz Wi-Fi’li bir internet kafe yer aldı.

6. Coachella’nın Mirası

Coachella’nın ilk yıllarında elde ettiği başarı, Amerikan müzik festivallerinin gezici bir festivalin aksine bir varış noktası biçiminde çalışabileceğini ve başarılı olabileceğini kanıtladı. Coachella’nın başarısını takip eden yıllarda, birçok başka festival onun izinden gitti ve birden fazla sahne, cazibe merkezi, sanat ve kamp içeren bir destinasyon festivali biçimini kopyaladı. Bu yeni festivallerden bazıları aynı başarıyı elde ederek büyüdü. Coachella gibi, Chicago’daki Lollapalooza, New York City’deki Governors Ball, Bogota’daki Stereo Piknik ve Tennessee’deki Bonnaroo gibi. Online bilet perakendecisi viagogo’nun 2015 sıralamasına göre Coachella, Tomorrowland festivalinden sonra en çok talep gören ikinci konser bileti oldu.

7. Festival Stili

Renkli Stillerin Buluşma Noktası Coachella Festivali

Coachella festivali, başta renklerin, malzemelerin ve etnik kökenlerin eklektik kombinasyonlarını içeren, katılımcılar tarafından giyilen farklı kıyafetlerin çeşitliliği ile bilinen adeta renkli stillerin buluşma noktası gibidir. Coachella, bugün bildiğimiz şekliyle ana akım “festival modasının” başlangıç noktasıydı. Saçaklarla dolu ceketler, çiçek taçları, vücut parıltısı ve kovboy şapkalar festivalin olmazsa olmazları haline geldi. Bu festivalde her çeşit stili bulabilirsiniz, o yüzden yüzlerini simlerle boyamış bir takım grup yanınızdan geçerse şaşırmayın. Her yıl farklı trendler festivale hâkim olsa da istediğiniz şekilde kendi tarz ve modanızı konuşturabilişiniz.

8. Coachella’nın Olmazsa Olmazı

Eğer bir gün kendinizi bu etkinlikte bulursanız ana sahnede gün batımı gösterisi sırasında kimse izlemiyormuş gibi dans ettiğinizden emin olun. Festivalin keyfi bu şekilde çıkar. Festivalin her öğleden sonra enerjinin değiştiği ve sahaya altın saatin indiği bir an vardır. Müzik biraz yükselir, palmiye ağaçları aydınlanır ve sıcaklık bir miktar düşer. Bu da gece gösterileri için heyecanın artmasına sebep olur. Bu tarif edilemez bir andır, ta ki siz de bu anı deneyimleyene kadar. Kubbedeki performanslar Coachella’nın en heyecanlı anlarına ev sahipliği yapar. Skrillex, Major Lazer ve Zhu gibi geçmişteki sürpriz konuklarıyla bu sahne her zaman yüksek enerjilidir. Hangi sürpriz ismi keşfedeceğinizi asla bilemezsiniz.

9. Festivale Götürülebilecekler

Hiçbir festivale valiz hazırlamak, Coachella’ya valiz hazırlamak kadar heyecan verici değildir. Peki bu festivale gidenler yanına neler almalı? Gündüzleri ne kadar sıcaklıklar yükselirse yükselsin, çölde geceleri ısı daima düşer. Hafif bir kazak veya sweatshirt her zaman için kurtarıcı olacaktır. Rahat, kapalı burunlu ayakkabılar, özellikle alanda ilerlerken ve sahnenin önüne doğru yürürken, festivalde en iyi arkadaşınızdır. Sırtınıza ya da omzunuza asacağınız bir çanta da önemlidir. Bir su şişesi, powerbank, güneş kremi, güneş gözlüğü ve yedek pil takımı ile dolu bel çantası veya küçük sırt çantası tercih edin. Renkli stillerin buluşma noktası Coachella festivalinde yanınızda çeşitli ve çılgın giysiler götürebilirsiniz.

10. Coachella’nın Yapılacaklar Listesi

Renkli Stillerin Buluşma Noktası Coachella Festivali

Yarın yokmuş gibi su için. Bütün gün sıcak güneşte ve çöl sıcağında dans etmek süper yorucudur. Büyük ölçekli sanat enstalasyonlarını keşfedin. Arkadaşlarınızla bir buluşma noktası belirleyin. 100.000’den fazla festival müdavimi arasında arkadaşlarınızı kaybetmeye mahkumsunuz. Kaybolmanız veya farklı eylemler için ayrılmanız durumunda ortak bir buluşma alanı seçin. Gününüzü haritalayın. Ne yazık ki festival boyunca her hareketi göremeyeceksiniz. Mutlaka görülmesi gereken şovlarınızı planlayın. Her gösteri için sahnenin önünde olmayı beklemeyin. Kalabalığın arasında kaynaşmak için en sevdiğiniz gruplardan veya DJ’lerden bir veya iki tanesini seçin. Aksi takdirde, çimlere yayılmak için harika bir yer bulun ve kendi dans pistinizi yaratın. Dönme dolaba binin. Herkesin Instagram’daki ikonik fon da festivalin en ilgi çekici yeri burasıdır. En önemlisi bolca eğlenin!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!