Pozitif Bakış Açısının Hayatımıza Olumlu Etkileri

4 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

İyiyi ve güzeli düşlemek her zaman için olumlu düşüncenin ilk basamağını oluşturmaktadır. Zihnin yönlendiği alan ne olursa, beyin ve beden ona uygun bir biçimde şekil almaktadır. Yaşamı daha katlanılabilinir bir hale getirmek için zorlukları bir kenara atarak iyiye odaklanmak gerekmektedir. Belleğimize ve eylemlerimize güzel görmeyi ve düşünmeyi yerleştirdikten sonra arkası hızla gelecektir. Muhteşem hatıralarla dolu bir ömür geçirmek isteyenler için pozitif bakış açısının eğlenceli hayatımıza olumlu etkileri derlemesini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Düşünmek

Pozitif Bakış Açısının Hayatımıza Olumlu Etkileri

İnsan zihninin en önemli aygıtı kuşku yok ki düşünme mekanizmasıdır. Düşüncelerimiz bizi eylemlerimizi işlemeye yönlendirmekte ve duygularımızı kontrol etmekte başrolü üstlenmektedir. Pek çok farklı düşünce kalıbı vardır ve pratikte uygulanan bu kalıplar genellikle benzer sonuçları doğurmaktadır. Pozitif olmak ve pozitif düşünmek, kişiyi olumluya yönlendirme çabasındadır. Tüm negatiflik ve olumsuzluklara rağmen en dipteki iyi görülür ve yalnızca ona odaklanılır. Umut, inanç, sevgi ve direnç pozitif düşünmenin ana ilkelerini oluşturmaktadır. İyi bir yaşam için düşüncelerimizi iyiye yönlendirmek büyük bir artı olarak karşımıza çıkacaktır.

2. İşlemek

Düşüncelerimizi hayata geçirmemizin en etkin yolu, günlük hayatta yaptığımız eylemlerin geri dönüşüdür. Rutin hayatımız içinde, aklımızdan geçen düşünceleri doğru bir şekilde konumlandırırsak karşılaşacağımız sonuçlarda ona göre olacaktır. Önümüze çıkan tüm olumsuzluklar ve engellere karşı ümidimizi yitirmeden zihnimizi olumluya yönlendirebilmeyi başarırsak, bunun geri dönütünü almamız kolaylaşacaktır. Önce bilincimize pozitifliği işleyip ardından da hareketlerimizde pozitif davranışları uygularsak, tüm benliğimiz pozitiflikle dolup taşacaktır. Olumlu bir yaşamda yol alabilmek için pozitif değerleri her hücremize işlemek epey etkin olacaktır.

3. Öğrenmek

Pozitif Bakış Açısının Hayatımıza Olumlu Etkileri

Alternatif seçenekler, birbirinden farklı çözüm önerileri, a ve b şıkları gibi çeşitli planlar bizleri zor durumlardan kurtarmakta birebir işe yaramaktadır. Pozitifliği bilmeden ve hayata geçirmeden önce onun nasıl işlediğini öğrenmek gerekir. Olumlu düşünce yaşamdaki tecrübelerimiz ve görüp eylediklerimiz tarafından yavaş yavaş zihnimize işlenmeye başlar. Sosyalleşme ve toplumsallaşma adımları ile birlikte de iyice belleğimize yerleşir. Pratik zekaya sahip olmak ve gerektiği durumlarda farklı seçenekleri devreye sokmak, pozitiflik için önemli adımları oluşturmaktadır. Öğrendiklerimizi her alanda pratiğe dökebilmek bizi pozitif bir yolun başına istemsiz olarak oturtacaktır.

4. Alışmak

Günlük hayatta karşımıza birçok sorun çıkmaktadır. Önemli olan bu sorunları büyütmek yerine onları algılayıp çözüme kavuşturabilmektir. Büyütmeden ele aldığımız sorunları çözüme kavuşturduğumuzda bize bir özgüven ve olumlama hissi gelmektedir. Pozitif düşünme tam da burada devreye girmektedir. Alışkanlıklarımızı negatiflikten uzak tutmak ve iyiye yönlendirmek bizim elimizdedir. Zorluklara başa çıkabilmek için etkili bir yönlendirme şart gözükmektedir. Bu yönlendirme de ancak bunu alışkanlık haline getirdiğimizde olabilmektedir. Hataya odaklanmak yerine krizi fırsata çevirirsek bu durumdan herkes kazançlı çıkacaktır.

5. Uygulamak

Pozitif Bakış Açısının Hayatımıza Olumlu Etkileri

Pozitif bakış açısının zorluklarla dolu hayatımıza birbirinden olumlu etkileri içeriğimizin beşinci maddesinde hedeflerimizi uygulamak maddesine değinilmektedir. Bir hedefin ve eylemin etkili olabilmesi için onu doğru bir biçimde uygulamak çok önemlidir. Hayata olumlu bakmak uzun bir süreç sonrasında kazanılabilecek bir edinimdir. Ancak tecrübeler, yenilgiler ve amaçlar doğrultusunda pratiğe dökülebilir. Uygulamada pozitif davranışlar sergileyen birey hayatının çoğu anına bu olumlu bakış açısını kazandırmış demektir. Bakış açısını dönüştüren kişiler için hayatın sorumlulukları ve sorunları yok denecek kadar azalacaktır.

6. Savaşmak

Pes etmek yapılan en büyük hataların başında gelmektedir. “Savaş ya da kaç” taktiğinden “kaç” seçeneğini seçen bir birey hayatı boyunca mutluluk konusunda sıkıntılar çekmektedir. Kendine güveni azalmakta ve kişi olumsuzluklarla yüklenmektedir. Ancak direnme ve mücadele etme içgüdüsü insana, insanca yaşamak için bir umut ışığı vaat etmektedir. Düşündüklerimiz çoğu zaman gerçek hayatta yapacaklarımızın teminatı konumundadır. Zorluklarla karşılaşıldığında inandığımız yolda yürümeye devam edilmeli ve pozitiflik hiçbir zaman elden bırakılmamalıdır. Direnmek ve mücadele etmek, kişinin hayatında etkin bir role sahip olabilmesi adına hiçbir zaman yabana atılmamalıdır.

7. İstemek

Pozitif Bakış Açısının Hayatımıza Olumlu Etkileri

Önümüze koyduğumuz hedefler epey önemlidir. O hedeflere ulaşmak için verdiğimiz mücadele ve sarf ettiğimiz çaba da diğer önemli kulvarın yapı taşlarından ikisidir. Tüm bu adımların en başında istek arzusu yatmaktadır. İstemek, yapmak kadar etkili olmasa da yine de başlamanın yarısıdır. Heves etmek ve isteklenmek, bir insan için motivasyonu arttıran en mühim basamaktır. Pozitif bir yaşam sürdürebilmek için olumlu vakaları istemek şarttır. Kötünün içindeki iyiyi ayırt etmek, insanın kazanacağı en büyük ödüldür. İyiyi çekmek ve olumluyu düşlemek bireyi her daim pozitif bir insan statüsüne sokacaktır.

8. Gerçekleştirmek

İnsanın bir olguyu gerçekleştirmesi, kendini gerçekleştirmesi açısından yegane bir mihenk taşıdır. Kendini gerçekleştirmeyi başaran birey, her konuda mutlu ve huzurlu hissetmektedir. Zihninde soru işaretleri, hislerinde de kaygı ve korkudan eser kalmamıştır. Dingin bir yaşamı tercih edenler için olumlu bir bakış açısı ile yaşamı sürdürebilmek en önemli husustur. Pozitif olguları gerçekleştirebilen kişi, pozitif düşüncelere de istemeden teslim olur. Hem içsel gelişimini hem de fiziksel özelliklerini eksiksiz bir şekilde tamamlamış olanlar olumlu bakış açısıyla baş başa kalmaktadır. Hayallerimiz ve kurduğumuz düşleri gerçekleştirmek için umudumuzu ve pozitifliğimizi kaybetmemek en önemli öğe olarak yaşamımızda yerini almaktadır.

9. Sakınmak

Her duygunun ve hissiyatın normali en idealidir. Aşırılıklar ve eksiklikler çoğu zaman bireyi hüsrana sürüklemektedir. Olumluluğun ve pozitifliliğin fazlası da oldukça tehlikelidir. Realiteyi hiçbir zaman gözden kaçırmamak gerekir. Olayları önce sağlam bir zihinle olduğu gibi kabul ettikten sonra pozitif ya da negatif yönlendirmelere geçilmelidir. Olumluluğun doruk noktasından sakınmak ve gerektiğinden iyiye yönelmek en sağlıklı hamledir. Ölçülülük unutulmaması gereken hususların başında belirmektedir. Sorunlardan sakınmak ve onları büyütmemek sorunlardan kaçmam demek değildir. Yeterli bir çaba sonucunda istenilen zafere ulaşmak oldukça basittir.

10. Kurtulmak

Pozitif Bakış Açısının Hayatımıza Olumlu Etkileri

Pozitif bakış açısının duygu karmaşalarıyla dolu hayatımıza oldukça olumlu etkileri listemizin son maddesinde olumsuz düşüncelerden kurtulmak seçeneği işlenmektedir. Hayatı iyi algılayabilmek ve doyasıya yaşayabilmek için, hastalıklı düşüncelerden kurtulmak gerekir. Rahat ve aktif bir zihin, pozitif düşüncelere yer verebilecek en mantıklı alandır. İnsanın kendini dinleyerek kötü ve olumsuz düşüncelerden kurtulması harika bir yaşam için ideal olan seçenektir. Öğrendiklerini uygulayan kişi için iyiyi ayırt edebilmek yegane bir mantıksal özelliktir. Bir kez pozitif düşünmeye başladıktan sonra gerisi gelecektir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.