Paris’te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

5 dk okuma süresi


6
9 Paylaşım, 6 puan

Sanatseverlerin ve özellikle aşıkların gözde şehri olan Paris, sanat eserleri, mimari ve tarihî yapılar gibi daha pek çok olağanüstü güzellikteki unsurlara ev sahipliği yapmaktadır. Milyonlarca turisti kendine çekmeyi başaran ve canlılığını halen koruyan şehir, haliyle dünyada en çok ziyaret alan yerler arasında. Biz de buradan yola çıktık ve sizler için Paris’te bulunan ve en çok ziyaret edilen yerler ve yapıları detaylı bir şekilde inceleyerek kısa bir Paris turu hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel)

Pariste En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Paris’ten ilgili bir yazı yazılıyorsa, elbette ki Eyfel Kulesi’nden bahsetmemek olmaz. Fransa’nın en önemli simgelerinden biri haline gelen Eyfel Kulesi, ziyaretçilerini hayran bırakmakla kalmayıp, gösterişli yapısı ile adeta kendisine bağlıyor. Aşıklar şehri olan Paris’te bulunan Eyfel Kulesi, ismini kendisini inşa ettiren Gustave Eiffel firmasından almaktadır. Yılda ortalama 6 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan bu olağanüstü şaheser, 300 metre uzunluğa ve 10150 ton ağırlığa sahiptir. Zaman içerisinde birçok farklı renge bürünen Eyfel Kulesi, bugünkü görünümüyle bronz tonlarında bir görünüme sahiptir.

2. Notre Dame Katedrali (Notre-Dame de Paris)

notre dame

Fransız gotik mimarisinin en güzide ve ilk örneklerinden biri olarak bilinen Notre Dame, geçtiğimiz tarihlerde ne yazık kibir yangına maruz kalarak zarar görmüştür. Yaklaşık 850 yıldır ayakta duran bu yapıtın inşaatına başlanıldığı tarih 1163, Katedralin tamamen tamamlanması ise 1345’lere kadar uzanmaktadır. İçerisinde Meryem Ana Heykeli, Gül Pencereleri ve Payandalar gibi pek çok değerli yapı ve tarihi eser bulundurmaktadır. Yıllık olarak yaklaşık 13 milyon ziyaretçi alan bu görkemli yapıt, Victor Hugo’nun “Notre Dame’un Kamburu” adlı kitabına da konuk olmuştur. Restorasyon çalışmalarının ise ortalama beş yıl içinde tamamlanarak Katedralin tekrar ziyaretçileri ile buluşması bekleniyor.

3. Louvre Müzesi (Musée du Louvre)

Pariste En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar uzanan geniş bir koleksiyona sahiptir. Aynı zamanda Paris’in en gözde müzesi olan Louvre, 1793 yılında kurulmuştur. Mısır, Yakın Doğu, Yunan, Etrüsk, Roma ve İslam gibi çeşitli kültür ve medeniyetlere ait birbirinden farklı eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Fakat içerisinde bulundurduğu Leonardo Da Vinci tarafından yapılmış, gelmiş geçmiş en önemli başyapıtlardan birisi olan Mona Lisa portresi ile tüm dikkatleri üzerine çekerek Paris’te en çok ziyaret edilen yerler arasında kendini üst sıralara taşımaktadır. Eğer Paris’e giderseniz, sanat anlamında sizi doyuracak nitelikte olan bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

4. Zafer Takı (Arc de triomphe de l’Étoile)

zafer takı

Neoklasik bir yapıya sahip Zafer Takı, Paris’te tarihi andıran yerler arasında en çok ziyaret edilen yapıt haline gelmiştir. Altında 1. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerler için meçhul asker mezarı bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev ise 1923 yılından beri hiç sönmemiştir. Zafer Takı, 20. yüzyılın başlarında dönemin Fransız lideri Napolyon’un isteği doğrultusunda yapılmasına karar verilmiştir. Napolyon’un bu isteğinin nedeni olarak da savaş sonrasında başarılı olması gösterilir. Yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakla birlikte, günümüzde dünyanın en tanınmış yapıtlarından biridir.

5. Şanzelize Caddesi (Champs-Élysées)

Pariste En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Fransız’ların aralarında dünyanın en güzel bulvarı olarak bahsettiği Şanzelize Caddesi veya Şanzelize Bulvarı, Paris’in en popüler caddesi olarak gösterilmektedir. İsmini Yunan mitolojisinde yer alan tanrı katındaki cennet olarak tasvir edilen Elysion ovalarından almaktadır. Zafer Takı’na da ev sahipliği yapan cadde geniş yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Her yönü ile yoğun olan caddenin içinde bulunan mağazaların fiyatları da beklenildiği gibi epey yüksek. Yine de defileler, turlar ve kutlamalar gibi yapılan çeşitli aktiviteler sayesinde enteresan deneyimler yaşayabilmek de mümkündür.

6. Kutsal Kalp Bazilikası (Basilique du SacréCœur)

kutsal kalp bazilikası

Paris’te bulunan önemli bir Hristiyan yerleşimi olan Bazilika, 2006 yılında 10 milyon ziyaretçi ile Notre Dame Katedrali’nden sonra Paris’te en çok ziyaret edilen yerler arasında gelmektedir. Mozaiğin altında orijinali Fransızca olan “İsanın çok aziz kalbi için, şevkli, affeti arayan ve minnettar Fransa” yazar. 1875 tarihinde inşasına başlanılan anıtın, maliyetinin neredeyse tamamını Fransa halkı karşılamıştır. Yapımı 1914 yılında biten ve orijinal ismi Sacré-Cœur Bazilikası olan yapıt, I. Dünya Savaşı’ndan sonra açılmıştır. Bizans ve Roma mimarlığı yanı sıra Ayasofya’dan aldığı eklektik tarzıyla 20. Yüzyılda yapılan Kiliselere mimarı açıdan hem örnek hem de ilham kaynağı olmuştur.

7. Montmartre Tepesi (Butte Montmartre)

Pariste En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Listemizin sonlarına doğru yaklaşırken şimdi de sizleri Montmartre Tepesi’ne götürüyoruz. Tepe daha önce Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet ve Vincent van Gogh gibi isimlere esin kaynağı olduğu için Ressamlar Tepesi olarak da anılmaktadır. Tarihi kilise, müzeler, keyifli meydanlar ve dar sokakları ile ziyaretçilerini büyüleyen Montmartre Tepe’si, yalnızca ressamlara değil aynı zamanda o dönem yaşamış yazar, şair, müzisyen ve heykeltıraşlar da ilham dolu bir yuva olmuştur. Montmartre Tepesi, Sacre Coeur Bazilikası, Espace Dali Montmartre Müzesi, The Moulin Rouge, The Bateau-Lavoir ve Le Mur des Je T’aime (Sevgi Duvarı) gibi daha pek çok güzellikte eser ve yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

8. Opera Binası (Palais Garnier)

garnier

Operayı sanat severlerle buluşturan bu yapıt, günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır. Dünyaca ünlü Paris Opera Binası, 3. Napolyon için tasarlanmıştır. 1860’ta başlatılan bir yarışmaya yaklaşık 170 farklı mimar katılır. Neredeyse bir yıl süren yarışmayı Charles Garnier adında bir genç kazanır. Opera Binası’nı bu kadar ilginç yapan noktalardan birisi de yapının Garnier’in ilk projesi olmasıdır. Bu yüzden Notre Dame Katedrali, Louvre ve Kutsal Kalp Bazilikası ile birlikte Paris’in en çok ziyaret edilen yerlerinden ve de sembollerinden bir tanesidir. Binanın içinde ek olarak, Paris Opera Müzesi Kütüphanesi de bulunmaktadır.

9. Disneyland Paris

disneyland

Paris’te dünyaca ünlü olan bir diğer alan ise Disneyland Paris’tir. Alışveriş, yemek ve eğlence kompleksi, tatil otelleri ve golf sahası gibi pek çok etkinliğin yapıldı tema parkı 1992 yılında açılmıştır. Her yaştan kişinin girip eğlenebileceği, güzel vakit geçirebileceği bir tema park olan Disneyland Paris, 40’tan fazla eğlence ve oyunu içerisinde barındırmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken Disneyland Paris, Paris’in doğu tarafında bulunan Merne-la-Vallée kentinde bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Disneyland Paris aynı zamanda Amerika dışında açılan ikinci Disney parkı olma ünvanını da taşımaktadır.

10. Dalí Paris

Pariste En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Dali’nin eserlerini, heykellerini ve gravürlerini içeren sergi, yaklaşık 300 orijinal sanat eserini barındırmaktadır. Özellikle sanatseverlerin ziyaret etmesi gereken bu sergi, takdire şayan bir mimariye de sahiptir. Bünyesinde bulundurduğu yapıtlar kültürel miras olmakla birlikte titizlik ile korunmaktadır. Dali’nin ünlü tablolarının dışında yaptığı heykeller ve litografiler gibi eserlerin bulunması da müzeyi daha çekici hale getirmektedir. Şehrin mimarisine uygun olan ve şehre güzellik katan bu alanları gezip görmek, farklı kültürler hakkında bilgi edinmek bizleri kültürlü bireyler yapacağı gibi farklı düşüncelere de yönelmemizi sağlayacaktır. Bir gün Paris’i gezmeniz ve keşfetmeniz dileğiyle!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!