Paris’te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

3 dk okuma süresi


6
9 Paylaşım, 6 puan

Aşıkların gözde şehri olan Paris’te en beğenilen yapıtları derlediğimiz bu kültür yazısında Paris’in en çok ziyaret edilen yerler listesini sizlere sunduk. Bu naçizane yapıtlar, yıllar boyunca milyonlarca turisti kendine çekmeyi ve diriliğini korumayı başarıyor. Eğer Paris’i ziyaret etmek istiyorsanız, bu 10 yapıtı kesinlikle görmeli ve tanımalısınız. Hadi hep birlikte Paris turu atalım.

1. Eyfel Kulesi

Paris'te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Paris’ten bahsediyorsak tabi ki Eyfel Kulesinden bahsetmeden geçilmez. Fransa’nın bir simgesi haline gelen Eyfel Kulesi ziyaretçilerini hayran bırakmakla kalmayıp, gösterişli yapısı ile adeta kendisine bağlıyor. Aşıklar şehri olan Paris’te bulunan Eyfel Kulesi, ismini kendisini inşa ettiren Gustave Eiffel firmasından alır. Yılda 6 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan bu şaheser, 300 metre uzunluğa, 10150 ton ağırlığa sahiptir. Zaman içinde birçok renk değiştiren Eyfel Kulesi bugünkü görünümüyle bronz tonlarında bir renge sahiptir.

2. Notre Dame Katedrali

Paris'te Ziyaret Edilen Yerler

Fransız mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, geçtiğimiz günlerde maalesef bir yangına maruz kalarak zarar görmüştü. Yaklaşık 850 yıldır ayakta duran bu yapıtın yapımına başlanıldığı tarih 1163, Katedralin tamamlanması ise 1345’e uzanır. Yıllık yaklaşık 13 milyon ziyaretçi alan bu görkemli yapıt, Victor Hugo’nun “Notre Dame’un Kamburu” adlı kitabına konuk olmuştur.

3. Louvre Müzesi

Paris'te Ziyaret Edilen Yerler

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar uzanan, geniş bir koleksiyona sahiptir. Aynı zamanda Paris’in en gözde müzesi olan Louvre Müzesi, 1793 yılında kurulmuştur. Eğer Paris’e giderseniz, sanat anlamında sizi doyuracak nitelikte olan bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

4. Zafer Takı

Paris'te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Neoklasik bir yapıya sahip Zafer Takı, Paris’te tarihi andıran yerler arasında en çok ziyaret edilen yapıt haline gelmiştir. Altında 1. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerler için meçhul asker mezarı bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev 1923 yılından beri hiç sönmemiştir. Zafer Takı, 20. yüzyılın başlarında dönemin Fransız lideri Napolyon’un isteği üzerine yapılmasına karar verilmiştir. Napolyonun bu isteğinin nedeni olarak da savaş sonrasında başarılı olması gösterilir. Yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakla birlikte, günümüzde dünyanın en tanınmış yapıtlarından biridir.

5. Şanzelize Caddesi

Paris'te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Fransızların aralarında dünyanın en güzel bulvarı olarak bahsettiği Şanzelize Caddesi, Paris’in en popüler caddesi olarak gösterilmektedir. Zafer Takı’na da ev sahipliği eden cadde geniş yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Her yönü ile yoğun olan caddenin içinde bulunan mağazaların fiyatları da beklenildiği gibi epey yüksek.

6. Kutsal Kalp Bazilikası

Paris’te bulunan önemli bir Hristiyan yerleşimi olan Bazilika, 2006 yılında 10 milyon ziyaretçi ile Notre Dame Katedrali’nden sonra Fransa’da en çok ziyaret edilen anıttır. Mozaiğin altında orijinali Fransızca olan “İsanın çok aziz kalbi için, şevkli, affeti arayan ve minnettar Fransa” yazar. 1875 tarihinde inşasına başlanılan bu yapıtın, maliyetinin neredeyse tamamını Fransa halkı karşılamıştır. Yapımı 1914 yılında biten ve orijinal ismi Sacré-Cœur Bazilikası olan Bazilika 1. Dünya Savaşı’ndan sonra açılmıştır.

7. Montmarte Tepesi

Paris'te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Listemizin sonlarına doğru yaklaşırken şimdi de sizi Ressamlar Tepesi olarak da anılan Montmarte Tepesi’ne götürüyoruz. Bu tepe daha önce Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh gibi isimlere ev sahipliği yaptığı için Ressamlar Tepesi olarak da anılır. Böyle güzel evleri, kafeleri, sanat dolu sokakları barındıran Montmarte Tepesi Paris’te en çok ziyaret edilen yerler listemizde 7. sırayı alıyor.

8. Opera Binası (Palais Garnier)

Paris'te Ziyaret Edilen Yerler

Operayı sanat severlerle buluşturan bu yapıt, günümüzde halen aktif olarak kullanılmakta. Dünyaca ünlü Paris Opera Binası, 3. Napolyon için tasarlanmıştır. Notre Dame Katedrali, Louvre ve Kutsal Kalp Bazilikası ile birlikte Paris’in en çok ziyaret edilen noktalarından ve sembollerinden biridir. Binanın içinde ek olarak, Paris Opera Müzesi Kütüphanesi de bulunmakta.

9. Disneyland Paris

Paris'te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Paris’te dünyaca ünlü olan bir diğer alan ise Disneyland Paris. Her yaştan kişinin girip eğlenebileceği, güzel vakit geçirebileceği bir yer olan Disneyland Paris, 40’tan fazla eğlence ve oyunu barındırıyor. Özellikle çocuklu ailelerin kesinlikle ziyaret etmesi gerektiği yerlerden biri. Disneyland Paris’i tam anlamıyla gezebilmeniz için 1-2 güne ihtiyacınız olacak.

10. Dalí Paris

Paris'te En Çok Ziyaret Edilen Yerler

Dali’nin eserlerini, heykellerini ve gravürlerini içeren bu sergi, yaklaşık 300 orijinal sanat eserini barındırıyor. Sanatseverlerin ziyaret edebileceği bu sergi, ziyaret için gayet uygun görünüyor. Eğer sanatseverseniz ve Salvador hayranıysanız bu sergi tam size göre.

Takdire şayan mimariye sahip olan bu yapıtlar kültürel miras olmakla birlikte korunması gereken yapıtlardır. Şehrin mimarisine uygun olan ve şehre güzellik katan bu alanları gezip görmek, farklı kültürler hakkında bilgi edinmek bizleri kültürlü bireyler yapacağı gibi farklı düşünceleri de bizlere katacaktır. Bir gün Parisi gezmeniz ve keşfetmeniz dileğiyle!


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç