Dünyaca Ünlü En Büyük Eğlence Parkları

2 dk okuma süresi


11
19 Paylaşım, 11 puan

Dünyada, kalite ve popülarite açısından büyük ölçüde değişen yüzlerce tema eğlence parkı bulunmaktadır. ABD, tema park eğlence merkezleri olarak önde görünüyor. Ancak heyecan arayanlar için farklı ilgi çekici yerler de bulunmakta. Bizde sizlere dünyaca ünlü en büyük eğlence parkları kılavuzu hazırladık. Bu kılavuzda, dünyada en iyi eğlence parkları hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi, daha önce araştırmış olduğumuz Türkiye’deki eğlence parkları listemizi de inceleyebilirsiniz.

1. Universal Serüven Adaları, Orlando / ABD

En Büyük Eğlence Parkları

Universal Serüven Adaları, Florida bölgesindeki en popüler tema parklarından biridir. Roller coaster ve ilgi çekici yerleriyle uluslararası ödüller almıştır. Bu büyük parkta aile dostu turistik yerlerin listesi birkaç gün sürecek kadar uzundur. Park 8 farklı bölgeye ayrılmıştır. Bunlar Harry Potter Büyücüler Dünyası, Marvel Süper Kahraman Adası, Kayıp Kıta, Giriş Limanı, Toon Lagoon, Jurassic Park, Skull Island ve Seuss Landing.

2. Universal Studios Hollywood, LA / ABD

En Büyük Eğlence Parkları

Bir film stüdyosu olan Universal Studios Hollywood eğlence parkı, California eyaletinin San Fernando Valley bölgesindedir. Halen kullanılmakta olan en eski ve en ünlü Hollywood film stüdyolarından biridir. Resmi pazarlama başlığı “LA’nın Eğlence Başkenti”dir. Başlangıçta gerçek Universal Studios setlerinin turlarını sunmak için oluşturulmuş. Dünyanın her yerine adını duyurmuş Universal Studios, tam teşekküllü olarak inşa edilen ilk tema parkıdır.

3. Europa-Park, Rust / Almanya

En Büyük Eğlence Parkları

Avrupa’nın en popüler tema parkı olarak kabul edilen Europa-Park, su kaydırakları, 13 roller-coaster, çocuk oyuncakları, interaktif gösterilerin yapıldığı havuzlu bir meydan ve pek çok oteli içinde barındırmaktadır. Toplam 90 dönümlük alana yapılmış. 1975’de açılan Europa-Park’ın toplam maliyeti 700 milyon avrodan fazla tutmuş. Son yapılan açıklamaya göre yıllık geliri ise 30 milyon avro civarındaymış.

4. Beto Carrero World, Penha / Brezilya

Beto Carrero World

Beto Carrero World, Latin Amerika’daki en büyük tema parkıdır. Park 1991 yılında Brezilya’nın Penha şehrinde açıldı. 14 kilometrelik bir komplekste 9 tema alanına bölünmüş.

5. Tivoli Bahçeleri / Danimarka

En Büyük Eğlence Parkları

Tivoli, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde bir keyif bahçesi ve eğlence parkıdır. 1843’te açılan bu park, aynı zamanda dünyanın en yaşlı ikinci eğlence merkezidir. Europa-Park’tan sonra Avrupa’nın en popüler ikinci mevsimlik eğlence parkı seçilmiştir (2017).

6. Puy du Fou, Les Epesses / Fransa

En Büyük Eğlence Parkları

Tarihsel bir tema parkı olan Puy du Fou, Fransa’nın batı bölgesinde Les Epesses şehrindedir. Park her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiyi Fransa’ya getiriyor. İlk olarak 1977’de, 27 yaşında bir öğrenci olan Philippe de Villiers (şimdi Fransız siyasetçi), kendine özgü orijinal bir şov yapması ve insanları oraya çekmesiyle başladı. Park, her biri yaklaşık 30 – 40 dakika süren 26 tema alanına bölünmüştür.

7. PortAventura Park, Salou / İspanya

PortAventura Park

PortAventura Parkı 1 Mayıs 1995’te açıldığında yılda 2,7 milyon ziyaretçiyi ağırladı. İspanya’da en çok ziyaret edilen bu tema parkı, Avrupa’da beşinci oldu. Aynı zamanda İspanya’ya Thea Ödülü gibi birçok prestijli ödül getirdi.

8. Paultons Park, Romsey / İngiltere

En Büyük Eğlence Parkları

Paultons Tema Parkı, 70 tema ve turları bulunduruyor. Peppa Pig World tema park alanı çocuk televizyon dizisi karakteri dayanmaktadır. Park, 140 dönümlük bir alanı kaplar. Gezintilere ek olarak yaklaşık 80 tür kuş ve hayvan koleksiyonuna sahiptir. Eğlence parkı daha çok çocuklar için tasarlanmış, bu nedenle aile oyun parkı olarak dile getirilmektedir.

9. Gardaland Park, Castelnuovo / İtalya

Gardaland Park

İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan Gardaland eğlence parkı, 19 Temmuz 1975’te açılmış. Garda Gölü ile bitişiktir. Hem geleneksel hemde cazibe merkezi olan parka her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçi gelmektedir.

10. Zoomarine Algarve, Guia / Portekiz

En Büyük Eğlence Parkları

Zoomarine, Portekiz’in güney bölgesinde bulunan bir tema su parkıdır. Yılda ortalama 500.000 ziyaretçi alıyor. Yunuslar, foklar ve deniz aslanları, tropik kuşlar ve yırtıcı kuşlar gibi çeşitli turistik yerlerin bulunduğu Algarve bölgesindeki en iyi aile tema parkı olarak kabul ediliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!