Orta Çağ’ın Tanrısal Eserleri: Gotik Mimarinin En Görkemli Yapıları

3 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Gotik mimari Orta Çağ’ın ortalarından, sonuna kadar yaygın olarak Avrupa’da kullanılmış mimari bir tarzdır. Genel olarak dikey düzlemde yapılan gotik mimari tarzı, yapıların havadar ve geniş olmasını sağlamıştır. Bu eserlerin pencereleri renkli ve zengin vitraylarla süslüdür. Romanesk mimarisinin gelişmesiyle ortaya çıkan gotik mimari tarzı, ilk olarak Fransa’da görülmüş ve yaygın olarak 15. yüzyıl sonlarına kadar kullanılmıştır. Bu tarihten sonra zamanla yerini Rönesans mimarisi almıştır. Bizler de dergiCE olarak sizlere gotik mimarinin en görkemli yapıları listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Köln Katedrali (Almanya)

Gotik Mimarinin En Görkemli Yapıları

Kuş bakışı bakıldığında haç şeklinde yapıldığı görülen Köln Katedrali, yedi bin metrekare alana yayılmış ve gotik tarzda yapılmıştır. 1248 yılında yapımına başlanan katedral 1880 yılında hizmete açılmıştır. Kent merkezinde yer alan katedral, maddi sıkıntılar sebebi ile yapımı yüzyıllar sürmüştür. Göz dolduran harika yapısı ve gotik mimarisiyle, gotik mimarinin en görkemli yapıları listemizde birinci sırada yer alıyor.

2. Milano Katedrali (İtalya)

Gotik Mimarinin En Görkemli Yapıları

Milano kentinin merkezinde bulunan katedral 1386 yapımına başlanmış ancak 500 yıl sonra tamamlanabilmiştir. Avrupa’nın en büyük dördüncü katedrali olan Milano Katedrali, 11.700 metrekare alan üzerine inşa edilmiştir. İtalyan gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan katedral beyaz mermerler ile bezelidir ve tam 135 adet kulesi bulunur. Bünyesinde iki binin üzerinde heykel bulunduran katedral, gotik mimarinin en güzel örneklerinden biridir.

3. Saint- Denis Bazilikası (Fransa)

Gotik Mimarinin En Görkemli Yapıları

Bazilikanın inşasından önce Romalıların başını keserek öldürdükleri Paris’in ilk piskoposu olan St. Denis’e adanmış manastır bulunuyordu. Fransa gotik mimarisinin kullanıldığı ilk dinsel yapı yani koro bölümü bazilikanın bünyesinde bulunur. Büyük bir manastır kilise olan bazilikada Fransa krallarının mezarları bulunur. Ayrıca Fransa kraliçelerinin taç giyme törenleri bu bazilikada gerçekleştirilmiştir.

4. Notre Dame Katedrali (Fransa)

Gotik Mimarinin En Görkemli Yapıları

Victor Hugo’nun “Notre Dame’ın Kamburu” eserini yazmasına ilham olan Norte Dame Katedrali, Paris’in maneviyatını üzerinde taşıyor desek yanlış olmaz. Katedral geçtiğimiz günlerde çatı katının yanmasıyla gündeme gelmişti. İki bin yılı bulan tarihi ile katedral, Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesinden daha çok ziyaretçiye sahiptir. Fransız gotik mimarisinin eşsiz bir örneği olan katedral dünyadaki ilk gotik katedrallerden birisidir. 12. yüzyılda yapımına başlanan katedral 200 yılda tamamlanmıştır. Katedral içerisinde Orta Çağ’a ait çeşitli eserler sergilenmektedir.

5. Canterbury Katedrali (İngiltere)

Gotik Mimarinin En Görkemli Yapıları

Adını içerisinde bulunduğu şehirden alan Canterbury Katedrali milattan sonra 597 yılında kurulmuş ancak 1174 yılında olan yangından sonra gotik formda baştan aşağı yeniden inşa edilmiştir. Hristiyan hacıların uğrak yeri olan Canterbury Katedrali gotik mimarinin İngiltere’deki ilk örneklerinden biridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan katedralin en ünlü özelliklerinden biri içerisinde bulunan dört büyük vitray süslemesi bulunması. İkinci Dünya Savaşı sırasında hava saldırılarından zarar görmemesi amacıyla vitraylar çıkarılarak saklanmış ve daha sonra tekrar yerine takılmıştır.

6. Salisbury Katedrali (İngiltere)

İngiliz gotik mimarisinin önde gelen örneklerinden biri olan katedral 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Avrupa’nın en eski ve büyük katedrallerinden biri olan Salisbury Katedrali 123 metre uzunluğunda kuleye sahiptir. Katedralde bulunan heykellerin çoğu 19. yüzyılda yerleştirilmiş ve ancak yedisi, 14. yüzyıldan günümüze kadar ulaşabilmiştir. Ayrıca katedral 14. yüzyılda yapılan ve günümüze kadar gelebilen tek mekanik saate ev sahipliği yapıyor.

7. Floransa Katedrali (İtalya)

Floransa şehrinin sembollerinden biri olan katedral, Santa Reperta adlı kilisenin üzerine inşa edilmiştir. 13. yüzyılda inşasına başlanan katedral ancak 140 yılda tamamlanabilmiştir. Avrupa’nın en büyük katedrallerinden biri olan yapı, turuncu kubbesi ve dışarıdan pembeli, yeşili mermer süslemeleri ile dikkat çeker. Farklı bir gotik tarza sahip Floransa katedrali dışarıdan oldukça süslü buna karşın içeride yalın ve hoş bir sadeliğe sahiptir.

8. Neagra Kilisesi (Kara Kilise-Romanya)

13. yüzyılda yapımına başlanıp 14. yüzyılda tamamlanan kilise, Romanya’nın Brasov kentinde bulunmaktadır. 18. yüzyılda çıkan yangında tamamen yanan kilise, taş duvarlarının kararması sebebiyle “Kara Kilise” olarak anılır. Dışarıdan büyük ve heybetli görünen kilise altı bin kişinin aynı anda ibadet edebilmesine olanak sağlıyor. Büyük badireler atlatan kilise bugün müze olarak faaliyettedir. İçerisinde Osmanlı halılarının da sergilendiği kilise, Orta Avrupa’nın en büyük orguna sahiptir.

9. Frankfurt Katedrali (Almanya)

St. Bartholomew’e ithafen yapılan katedral Frankfurt şehrinin en büyük dini yapısı. İmparatorluk katedrali olarak da bilinen eski bir üniversite kilisesidir. Kutsal Roma İmparatorluğu tarihinin en önemli yapılarından biri olan katedral taç giyme törenlerine tanıklık etmiştir. Şu an ki yapı 19. yüzyıldan kalma olsa bile katedralin geçmişinin 7. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. Doğal güzelliği ve tarihi yapısı ile insanı büyüleyen katedral, gotik mimarinin en görkemli yapıları arasında.

10. Leuven Belediye Sarayı (Belçika)

Gotik Mimarinin En Görkemli Yapıları

Belçika’daki en güzel gotik mimariye sahip yapılardan biri olan belediye binası, ön cephesinde sayısız heykel bulunduruyor. Binanın inşa edilmesi otuz yıl sürmüş. 2009 yılına kadar belediye binası olarak hizmet veren yapı bu yıldan sonra sadece törenler için kullanılmaya başlanmıştır. Tarihi binanın içini ziyaret etmek isteyenler ancak günlük turlar sayesinde bunu başarabilirler. Listemizin son sırasında yer alan Leuven Belediye Sarayı gotik mimarinin en görkemli yapıları arasında yerini alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!