Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

5 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Yaşadığımız bu dünya, insanlığın varoluşundan günümüze kadar binlerce medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin kudretini, bize bıraktıkları muhteşem eserlerden de görebilmekteyiz. Her biri farklı bir kültürü temsil eden bu eserler, doğal güzelliklerle birleşince inanılmaz bir hal almaktadır. Tabiri caizse bu yerleri gördükçe insanı hayretler içerisinde bırakmakta. Yeryüzünde görülecek o kadar fazla yer var ki insan nereden başlayacağını bilemiyor. Biz de dergiCE ailesi olarak sizlere bir liste hazırladık. Sizleri doğal güzelliğiyle büyüleyen ve gezmeyi çok sevenler için 10 tarihi yer listesiyle baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar!

1. Machu Piccu, Peru

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

İnkaların deniz seviyesinden 2300 metre yüksekliğe kurduğu bu yapı, Güney Amerika’nın And Dağları’nda yer almaktadır. İspanyolların istila ederken fark edememesi sonucunda bugünkü mimarisini korumaktadır. İnkalar, bu kente ulaşım için raylı sistem inşa etmişlerdi. Şehrin inşasının 25 sene sürdüğü tahmin ediliyor. İnkaların bu şehri neden inşa ettikleri tam olarak bilinmese de inançları gereği Tanrıya daha yakın olmak için yaptıkları tahmin ediliyor. Zira şehirdeki yapılar üzerindeki sembollerin birer anlamları var. Yılanlar yer altı ve suyu, puma bu dünyayı ve akbabalar ölümü simgeliyor. Ay, güneş ve gezegenler ise İnkaların inançlarında büyük öneme sahip. Bu yüzden kentin yüksek kesimlerinde gözlem alanları mevcut.

2. Mont Saint Michel Şatosu, Fransa

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu şato, ihtişamlı görünüşüyle Fransa’nın sembollerinden birisidir. Fransız Devrimi sırasında hapishane olarak kullanılırken, şimdi ise turistik amaçlı kullanılmaktadır. Şato günümüzde dünyanın her yerinden ziyaret akınına uğramaktadır. Orta çağ ihtişamını hala korumakta olan bu yer birden fazla yapıdan oluşuyor. İçinde bir adet Yüce Melek Mikail’i simgeleyen katedralin de bulunduğu yapı eşsiz mimarisiyle öne çıkıyor. Şatonun tarihi milattan sonra 460 yıllarına kadar dayanmaktadır. 4 tarafı surlarla çevrili olan bu ada üzerinden çok uzun yıllar geçmesine rağmen gelgitlere ve hırçın dalgalara karşı dayanmıştır. Zaten yapılış amaçlarından biri de kenti dalgalardan korumaktır.

3. Bergama, Türkiye

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

Bergama ülkemizde bulunan, tarihi Milattan önce 3. yüzyıla dayanan en önemli yerleşim yerlerinden birisidir. Bergama antik çağın en önemli kültürel merkezliğine ev sahipliği yapıyordu. Pergamon Krallığına başkentlik yapmış bu yerleşim yeri, içinde birçok tiyatro, revaklar ve tapınakları barındırıyor. M.Ö. 280-133 yılları arasında Anadolu’daki en güçlü Hellenistik Krallıklardan birinin başkentliğini yapmış olan Pergamon’da, antik dünyanın önemli sağlık merkezlerinden Pergamon Asklepion’u ve kütüphaneleri bulunmaktaydı. Daha sonra ise M.S. 262 yılındaki bir depremde büyük zarar gördü. Fakat yine doğal güzelliğiyle ve herkesi büyüleyen yapısıyla 10 tarihi yer arasında bulunmakta.

4. Angknor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, dünyanın en büyük tarihi tapınağıdır. 9. ve 15. yüzyıllarda Khamer İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde yıllık 2 milyondan fazla turisti ağırlamaktadır. Bu yönüyle en fazla turist alan tarihi alanların başında geliyor. Kamboçya ile adeta özdeşleşen bu yapı, ülkenin bayrağında sembolleşmiştir. Tapınağın üstünde ve hemen her çatıda bulunan taş heykeller ve yapılar bir zamanlar Khamer İmparatorluğunun gücünü ve kudretini simgeleyen türdendir. 890 yılında krallığın başkenti olan Angknor Wat, Sanayi devrimi sürecine kadar dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Ülkeye gelen turistlerin en çok uğradığı güzide noktalardan biridir.

5. Tikal Ulusal Parkı

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

Guatemala’nın yağmur ormanlarında bulunan Tikal ulusal parkı, Mayalar’ın yerleşim yerlerinden birisidir. Parkın merkezinde 70 metre uzunluğunda bir tapınak yer bulunur. Bu tapınak, Mayaların inşa ettiği en büyük tapınaktır. Tikal Parkı antik yerleşim yeri olarak klasik dönemin en önemli örneklerinden biridir. Guatemala’nın gurur kaynağı sayılan Tikal’de saraylar, piramitler, tapınaklar, teraslar, kutsal top sahaları gibi birçok kültürel yapı bulunmaktadır. 10 tarihi yer arasında bulunan ve yağmur ormanlarının doğal güzelliğiyle ziyaretçileri büyüleyen Tikal Ulusal Parkı, barındırdığı biyoçeşitliliği ile de adeta bir kuş cennetidir. 300 de fazla kuş türü bu alanda bulunmaktadır.

6. Bayon Tapınağı, Kamboçya

Asya’nın Mona Lisa’sı olarak adlandırılan Bayon Tapınağı doğal güzelliğiyle büyüleyen ve herkesi hayran bırakan 10 tarihi yer arasında bulunan bir tapınaktır. Khmer İmparatorluğu zamanında yapılan Bayon Tapınağı Kamboçya’da bulunur. 12. yüzyılda Budist Kral Jayavarman VII tarafından yapılmıştır. Toplamda 1.2 kilometrelik bir duvarda 11.000’den fazla oyma figürler, görenleri hayrete düşürmektedir. Özellikle de Kral Jayavarman’ın kendi yüzünün bulunduğu figürler ve gülümseyen heykeller sebebiyle Aysa’nın Mona Lisa’sı ismini almıştır. Oldukça ilginç tasarımların ve mimarın sergilendiği Bayon Tapınağı Kamboçya’nın simgelerinden biridir.

7. Volubilis, Meknes, Fas

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

Volubilis Arkeolojik sitesi, Fas ile Rabat arasında kalan bir bölgede yer alan antik bir Roma şehridir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan ve Kuzey Afrika’da bulunan en iyi korunmuş arkeolojik sit alanlarından biridir. Bir zamanlar büyülü bir Afrika şehriyken zamanın kumlarına daha fazla dayanamamış ve şehrin çoğu zarar görmüştür. Ancak ayakta kalan yapılar bile şehri karakteristik bir havaya sokmuştur. Roma İmparatorluğu’nun Afrika seferleri sırasında fethettiği ve uzun yıllar elinde tuttuğu ticaret merkezlerinden olan ve şehir merkezinden uzak bir bölgede bulunan Volubilis sitesi, kalabalık sevmeyen fakat tarih düşkünü kişiler için biçilmez bir kaftan görevi görmektedir.

8. Voskresenia Khristova Kilisesi, Rusya

Voskresenia Khristova Kilisesi Rusya’nın sembollerinden sayılan bir Ortodoks kilisesidir. Aynı zamanda St. Petersburg şehrinin de ikonlarından biri olarak gösterilir. Dış katmanındaki mozaik parçalar ziyaretçiler için görsel bir şölen tadındadır. Kral II. Alexandr’ın 1881’de devrimciler tarafından suikaste uğraması sonucunda tam öldürüldüğü yerde onun anısına yapımına başlanır. Ancak daha sonra 1930 yıllarında Bolşeviklerin din karşıtı isyanları sonucu birçok kilise yağmalanır ve bu kilise de bir süreliğine kapatılır. Daha sonraki zamanlarda Bolşeviklerin hükümleri ve yenilenme dönemi sonrasında 1997’de tekrar açılır. Bu zamana kadar da hala eski görkemini koruyan nadide yapılardan biridir.

9. Aziz Petrus Bazilikası, İtalya

Milattan sonra 14. yüzyılda yaptırılan Aziz Petrus Bazilikası, Hristiyan dünyasının en büyük bazilikasıdır. 2.1 milyar kişinin inandığı Hristiyanlık dininin en büyük ve en görkemli mimari eserlerinden biri sayılmaktadır. 60.000 kişi kişilik kapasitesiyle göz dolduran bu bazilikanın yapımında ünlü Michelangelo da yer almıştır. Rönesans akımının en büyük örnekleri arasında gösterilen bu yapı Vatikan’ın en göze çarpan binasıdır. Her yıl yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapar. İçinde bulunan ve Michelangelo’nun eseri olan Hz. Meryem’in Hz. İsa’nın çarmıha gerilmiş bedenini kucakladığı Pieta heykeli de ziyaretçilerin görmek için uzun sıralar oluşturduğu çok önemli bir eserdir.

10. Shwedagon Pagoda, Myanmar

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

2500 gibi uzun bir geçmişi olan Shwedagon Pagoda, Myanmar’da bulunan altın kaplı bir Budist Pagodasıdır. Budizm’in kutsal ögelerinin bulunduğu bu harikulade mimari yapıda 99 metrelik bir Stupa bulunur. Tamamı altın kaplamadır ve üzerinde 4500’den fazla mücevher bulunur. Bunların en büyüğü 72 karatlık bir elmastır. Şehrin her yerinden görülen bu görkemli ve parlak yapı şüphesiz ki dünyanın sayılı miraslarından biri olarak gösterilir. Shwedagon’un altına inen 4 adet tünel vardır. Fakat bu tünellerde ne olduğu kimse tarafından bilinmemektedir. Rivayete göre bu tüneller Tayland’a ve Bagan’a kadar ulaşır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!