Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

3 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Yaşadığımız bu dünya, insanlığın doğumundan günümüze kadar binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu medeniyetleri bize bıraktıkları muhteşem eserlerden görebiliyoruz. Her biri farklı bir kültürü temsil eden bu eserler, doğal güzelliklerle birleşince inanılmaz bir hal alıyor. Bu yerleri gördükçe insanın hayret edesi geliyor. Gezmeyi ve keşfetmeyi sevenler için doğal güzelliğiyle büyüleyen 10 tarihi yer listesi hazırladık.

1. Machu Piccu

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

İnkalarin deniz seviyesinden 2300 metre yüksekliğe kurduğu bu yapı, Güney Amerika’nın And Dağları’nda yer almaktadır. İspanyolların istila ederken fark edilmemesi sonucunda bugünkü mimarisini korumaktadır. İnkalar bu kente ulaşım için raylı sistem inşaa etmişlerdi. Şehrin inşaasının 25 sene sürdüğü tahmin ediliyor. İnkaların bu şehri neden inşa ettikleri tam olarak bilinmese de inançları gereği Tanrıya daha yakın olmak için yaptıkları tahmin ediliyor. Zira şehirdeki yapılar üzerindeki sembollerin birer anlamları var. Yılanlar yer altı ve suyu, puma bu dünyayı ve akbabalar ölümü simgeliyor. Ay, güneş ve gezegenler ise İnkaların inançlarında büyük öneme sahip. Bu yüzden kentin yüksek kesimlerinde gözlem alanları mevcut.

2. Mont Saint Michel Şatosu

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu şato, ihtişamlı görünüşüyle Fransa’nın sembollerinden birisidir. Fransız Devrimi sırasında hapishane olarak kullanılırken, şimdi ise turistik amaçlı kullanılmaktadır. Şato günümüzde dünyanın her yerinden ziyaret akınına uğramaktadır. Ortaçağ ihtişamını hala korumakta olan bu yer birden fazla yapıdan oluşuyor. İçinde bir adet Yüce Melek Mikail’i simgeleyen katedrailin de bulunduğu yapı eşsiz mimarisiyle öne çıkıyor.

3. Akropolis, Atina

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

Akropolis, kayalıkların üzerine inşaa edilmiş ve Atina’nın zirvesinde bulunan dünya tarihi adına çok büyük öneme sahip bir yapıdır. Türkçe anlamıyla Akropolis en zirvedeki, en ulu manaya gelmektedir. Genellikle savunma amacıyla yapılmıştır. Akropolis kutsal kaynaklara sahip dini bir merkez görevi de görmekteydi. Ayrıca içerisinde ganimetler ve hazineler de bulunmaktaydı. Akroplis’in girişine kutsal geçiş anlamında kullanılan “Propylaea” denilmiş. Akropolis’in girişinde küçük bir tapınak var. Bu yapının ismi Athena Nike’ın Tapınağıdır. Güneyinde ise Dionysus’un Tiyatrosu bulunmakta. Akropolis’in en önemli mimari yapısı Parthenon’dur. Parthenon Yunan mimarisinin en yüksek noktasıdır. Antik Yunanistan’da demokrasinin simgesidir. Bu yapı yüksek sütunlardan oluşmakta. Halen mimarisini koruyan ender yapılardan birisidir.

4. Bagan, Myanmar

Bagan Şehri Myanmar’ın Mandalay Bölgesi’ne kurulmuş olup, 9 ile 13. yy arasında Pagan Krallığına başkentlik yapmıştır. Krallık boyunca özellikle 11 ve 13. yy arasında 4446 Budist tapınağı, Manastır ve Pagoda adı verilen kule bulunmaktaydı. Bugün şehirde 3822 yapı halen mimarisini korumakta. Bagan UNESCO’nun dünya mimarisi listesinde yer alıyor.

5. Çin Seddi

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

Tarihi yerler listemizde doğal güzelliğiyle büyüleyen Çin Seddini, top 10 listemizde yer vermesek olmazdı. Çin Seddi, milattan önce 7. yüzyılda yabancı grupların Çin’e saldırmalarını önlemek amacıyla inşaa edilmiş. Daha sonra milattan önce 2. yüzyılda Qin Shi tarafından genişletilmiştir. Çin Seddi’nin bugünkü uzunluğu 8851,8 km’dir. Bir arkeolojik araştırmaya göre tüm kollarıyla beraber 21,196 km gelmekte. Çin Seddi, uzaydan bakıldığında görülebilen esrarengiz bir tarihi eserdir.

6. Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa Heykeli, Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından yapılmıştır. Yapımı tam 9 sene sürmüş. 30 metre boyunda 8 metre genişliğinde bir heykeldir. Aynı zamanda Brazilya’nın ve Rio de Jenerio’nun sembolü’dür. Corcovado dağlarının Tijuca Forest Ulusal Parkında bulunuyor. Dünya’nın Yeni 7 Harikası arasında yer alıyor.

7. Bergama, Türkiye

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

Bergama ülkemizde bulunan, tarihi Milattan önce 3. yüzyıla dayanan en önemli yerleşim yerlerinden birisidir. Bergama antik çağın en önemli kültürel merkezliğine ev sahipliği yapıyordu. Attalid hanedanlığına başkentlik yapmış bu yerleşim yeri, içinde bir çok tiyatro, revaklar ve tapınakları barındırıyor.

8. Angknor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, dünyanın en büyük tarihi tapınağıdır. 9. ve 15. yüzyıllarda Khamer İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde yıllık 2 milyondan fazla turisti ağırlamaktadır. Bu yönüyle en fazla turist alan tarihi alanların başında geliyor. Kamboçya ile adeta özdeşleşen bu yapı, ülkenin bayrağında sembolleşmiştir.

9. Petra, Ürdün

Petra

Petra Antik Kenti, milattan önce 9. yy kadar dayanıyor. Kent Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe körfezleri arasında yer alıyor. Petra, 1812 yılında keşfedilmiş olup, 2007 yılında Dünya’nın Yeni 7 Harikasından birisidir. Petra’nın yapım amacı tam olarak bilinmese de kentin altında gizli bir bölüm olduğu ve kral mezarlarının bulunduğu görülmüş. Bu kentteki yapılar genellikle kireç taşının oyulmasıyla yapılmıştır. Tiyatro ve tapınak gibi yapılardan oluşuyorr.

10. Tikal Ulusal Parkı, Guatemala

Doğal Güzelliğiyle Büyüleyen 10 Tarihi Yer

Guatemala’nın yağmur ormanlarında bulunan Tikal ulusal parkı, Mayalar’ın yerleşim yerlerinden birisidir. Parkın merkezinde 70 metre uzunluğunda bir tapınak yer alıyor. Bu tapınak, Mayaların inşaa ettiği en büyük tapınaktır. Tikal Parkı antik yerleşim yeri olarak klasik dönemin en önemli örneklerinden biridir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak