Fransa’nın Masallardan Fırlamış Noel Şehri Colmar’da Gezilecek Yerler

5 dk okuma süresi


17
13 Paylaşım, 17 puan

Colmar, şimdiye kadar gördüğünüz en güzel şehirlerden birisi olabilir. Arnavut kaldırımlı sokakları, rüya gibi olan yürüyüş yolları, çiçeklerle kaplı kanalları ve antik yarı ahşap evleri vardır. Tüm bu güzellikler, bu şehri bir fotoğrafçının rüyası haline getirebilir. Öylesine özenle ışıklandırılmış bir şehirdir ki, adeta gözlerinizi kamaştırır. Özellikle Noel zamanı, Colmar’da gezilecek yerler arasında Fransa’nın tıpkı masallardan fırlamış şehri gibi süslenmiş sokakları vardır. Aynı zamanda Colmar’ın Noel pazarı Avrupa’nın en iyi Noel pazarlarından biri olarak bilinir. Kuzeydoğu Fransa’nın Alsas bölgesinde yer alan bu masalsı şehre giderseniz eğer; görmeden dönmemeniz gereken yerleri bilmelisiniz.

1. Büyüleyici Noel Marketi

Fransanın Masallardan Fırlamış Noel Şehri Colmarda Gezilecek Yerler

Noel’in büyüsü 20 yıldır altı hafta boyunca en saf haliyle Colmar’da yaşanır. Colmar Noel Pazarı, Alsas bölgesinin en sevilen yerlerinden birisidir. Kasım ayı sonuna yaklaşırken birbirinden güzel süslemeler ve ışıklandırmalarla donatılır. Tüm şehir merkezi adeta şenlik alanına dönüşür. Dağ evleri şeklindeki dükkanlar kapılarını açtığında; taze bir zencefilli ekmek ve sıcak şarap kokusu bu küçük şehri sarar. Bunun yanı sıra, Colmar’daki Noel’i alışılmadık bir deneyim haline getiren çok çeşitli etkinler olur: Rehberli turlar, şarap tadımları, çocuklar için animasyonlar, geleneksel oyuncak sergileri, ayrıca birçok gösteri ve konser…

2. Tarihi Şehir Merkezi

Colmar’ın yaklaşık 70.000 nüfusu vardır. Bir orta çağ kasabası için aslında şaşırtıcı derecede büyüktür. Şehir merkezi gökkuşağı renginde boyanmış binalarıyla, çiçeklerle kaplı yollarıyla ve zanaatkar dükkanlarıyla her açıdan kartpostallara layıktır. Şehir tıpkı bir film setinden çıkmış gibi görünür. Küçük romantik köprüleri ve ağaçlı sokakları ile neredeyse her noktası mükemmeldir. Gotik tarzda bir mimariye sahip olan kiliseleri vardır. Yol kenarlarında ise çok oldukça şirin kafeler bulunur. Bu kafelerde lezzetli Alsas şarabı ve Colmar’a özgü çikolatalar vardır. Aynı zamanda Colmar’ın Güzel ve Çirkin Disney filmindeki köy için ilham kaynağı olduğu da söylenir.

3. Küçük Venedik

Fransanın Masallardan Fırlamış Noel Şehri Colmarda Gezilecek Yerler

Colmar’daki Lauch nehrinin olduğu yerde bulunan alana verilen addır. Bu isim muhtemelen nehrin her iki yakasındaki evlerin tıpkı Venedik’teki gibi orijinal bir şekilde sıralanmasından gelmektedir. Küçük Venedik’te bulunan bazı binalarının geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu binalar o zamanlarda savaşlardan hasar almadan kurtulmuştur. Aynı zamanda burası, kasapların ve balıkçıların yaşadığı eski bir tüccar mahallesidir. Hatta hikayeye göre, farklı türden işleri olan insanlar evlerini farklı renklere boyar. Örneğin; balıkçıysanız eviniz maviye boyanır. Bir kasapsanız eviniz kırmızı renge boyanır. Bunun dışında bir tekne gezisi ile bu güzel nehirde tur atma imkanınız da vardır.

4. Unterlinden Müzesi

Fransa’nın Noel şehri Colmar’da gezilecek yerler denince masallardan fırlamış sokakları dışında değerli kültürel yapıları da akla gelir. Unterlinden Müzesi, köklü bir üne sahiptir. Paris’ten sonra Fransa’nın en çok ziyaret edilen bu güzel sanatlar müzesi 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Yaklaşık 7000 yıllık koleksiyon bulunur. Alsas ve Ren’den dekoratif sanat ve arkeoloji koleksiyonları sergilenir. Müzenin daha önceleri manastır olarak kullanılan binası da vardır. Bu binada orta çağ ve Rönesans döneminin eserleri sergilenir. Müzede Avrupa sanat tarihinin en önemli parçalarından biri olarak kabul edilen sanat eseri Isenheim mihrabı sergilenir.

5. Bartholdi Müzesi

Fransanın Masallardan Fırlamış Noel Şehri Colmarda Gezilecek Yerler

Auguste Bartholdi, 1834 yılında Colmar’da doğmuştur. Sanatçı, oldukça mütevazi bir kişi olarak tanınmaktadır. Amerika’nın New York eyaletindeki meşhur özgürlük anıtının mimarisini yapan kişidir. Ölümünden sonra, çocukluk evi sanatçının eserlerine adanmış bir müzeye dönüştürülmüştür. Bartholdi müzesi tamamen Auguste Bartholdi çalışmalarının bulunduğu üç katlı bir alandır. Müzede eserleriyle sergilenen toplam 12 oda vardır. Bu odalar 3 kata yayılmıştır. Aynı zamanda bu müzede Auguste Bartholdi’ye ait aile mobilyaları, kişisel hediyelik eşyalar, maketler, çizimler, resimler ve fotoğraflar sergilenmektedir.

6. Kafalar Evi

Kafalar Evi, 17. yüzyılın başlarında Colmar’ın belediye başkanı ve aynı zamanda zengin bir tüccarı olan Anton Burger için inşa edilmiştir. Bu sevimli ve oldukça ilgi çekici olan Alman Rönesans sarayı adını dış cephesindeki 100’den fazla kafaya borçlu olan bir yapıdır. En tepeden başlayarak, binanın süslü duvarını taçlandıran heykel, bir şehir sembolü olarak Colmar’ı tasvir etmektedir. Aynı zamanda bu heykel Bartholdi tarafından tasarlanmıştır. Kafalar Evi’ne özgü olan bir şey de pencerelerdir. Pencereler, dış cephede farklı genişliklerde ve düzensiz pozisyonlarda durmaktadır. Kafalar Evi 2012 yılında restore edilmiştir.

7. Meşhur Alsas Şarabı

Fransanın Masallardan Fırlamış Noel Şehri Colmarda Gezilecek Yerler

Fransa’nın Alsas bölgesinde üretilen beyaz bir şaraptır. Colmar’daki sıcacık ve geleneksel havaya sahip olan restoranlardan birisine girdiğinizde, Fransız mutfağının geleneksel bir yemeğinin yanında mutlaka istemeniz gereken şaraptır. Alsas şarabı tam olarak şarap modasının zirvesinde olmasa da aslında çok lezzetli bir şarap olarak bilinir. Fiyatları da oldukça uygundur. Yani kalite ve maliyete bakılınca diğer şaraplara kıyasla çok değerli olduğu söylenir. Alsas şarabı tamamen hoş aromalardan oluşur. Şarabın şişesi açıldığında çiçeksi ve şeftali kokusu camdan uçar ve burnunuza enfes bir şekilde gelir. Bu şarap aynı zamanda biraz asitlidir.

8. Pfister Evi

Fransa’nın masallardan fırlamış Noel şehri Colmar’da gezilecek yerler arasında çok değerli bir mimara sahip olan bu bina neredeyse 500 yıllıktır. Colmar’ın sanatsal tarihinin çoğunu hem duvarlarının üzerinde hem de binanın kendi içinde barındırmaktadır. Ev halka açık değildir, ama en iyi manzara dışarıdan görülmektedir. Çünkü resimler bu muhteşem yapılı evin duvarlarında sergilenmektedir. İncil’deki kutsal yazıları tasvir eden kısımları da vardır. Bunun yanı sıra Alman imparatorlarının portreleri de bulunur. Harika dekore edilmiş dış cephesi oldukça ilgi çekicidir ve birçok turist bu binanın fotoğrafını çekmeden geçmez.

9. Strasburg’a Geçiş

Fransa’nın masallardan fırlamış Noel şehri Colmar’da Gezilecek Yerler denince akla mutlaka trenle Colmar’a 35 dakika uzaklıkta olan komşu şehir Strasburg da gelir. Oraya vardığınızda tıpkı Colmar’a benzer bir his uyandırır. Fakat Colmar’dan biraz daha büyüktür ve aynı zamanda hoş bir şehir cazibesi vardır. Aslında Strasburg hem orta çağ geçmişi ile hem de hissettirdiği şehir modernliği ile kendine has bir yerdir. Colmar gezisi sırasında bir sabah erkenden Strasburg’a gidebilirsiniz ve şehri keşfedebilirsiniz. Akşam olduğunda ise tekrardan Colmar’a dönebilirsiniz. Birbirlerine çok yakın iki şehir olması istediğiniz zaman gidebilmeniz açısında iyi bir avantaj yaratmaktadır.

10. Colmar’ın Tarihi

Fransanın Masallardan Fırlamış Noel Şehri Colmarda Gezilecek Yerler

Colmar, varlığı boyunca birçok büyük fetihlerin merkezinde olmuştur. Otuz Yıl Savaşları sırasında İsveç ordusu tarafından ele geçirilir. 1632’den 1634’e kadar iki yıl boyunca İsveç tarafından tutulur. 1673’te bu kez Kral Louis XIV yönetimindeki Fransa tarafından fethedilir. Yaklaşık iki yüz yıl sonra Colmar (Alsas’ın geri kalanıyla birlikte) 1871’de Alman İmparatorluğu tarafından ilhak edilir. Bu sırada ise meşhur Alsas-Lorraine eyaletine dahil edilir. I. Dünya Savaşı’ndan sonra Versay Antlaşması ile Fransa’ya tekrar verilir. 1940 yılında, II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında, Nazi Almanya’sı tarafından yine ilhak edilir. En son 1945’te Colmar, Fransız kontrolüne geri döner.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!