Fransa’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Şehir

4 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Batı Avrupa’nın en köklü ülkelerinden biri olan Fransa, tarihi ve de doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır. Avrupa’da sanatın merkezi olarak görülen Fransa; kültürel zenginliği, olağanüstü mimarisi ve tarihi yapıtlarıyla turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Şüphesiz bütün şehirleri çok güzel ve etkileyicidir ama mutlaka gidilmesi gereken ya da daha çok öne çıkan şehirleri söz konusudur. dergiCE sizler için Fransa’da mutlaka gidilmesi gereken 10 şehir listesini hazırladı. İyi okumalar dileriz.

1. Aşk Şehri: Paris

Fransa'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Şehir

Fransa’ya gidip başkenti görmemek olmaz tabii ki. Özellikle Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Versay Sarayı, Orsay Müzesi gibi turistlerin akın ettiği pek çok değerli yeri bünyesinde barındırmaktadır. Bu yerlerin çoğu, UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde yer almaktadır. Neoklâsik mimari anlayışın öne çıktığı Paris, dünyada en çok ziyaret edilen ve Avrupa’da da en popüler olan şehirlerden biridir. Aynı zamanda da çiftlerin en sık tercih ettikleri balayı yerlerinin başında gelir.

2. Fransa’nın En Eski Şehri: Marsilya

Fransa'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Şehir

Paris kadar tanınmasa da ondan sonraki en büyük şehirdir. Sıcak iklimiyle liman şehri olma özelliği taşır ve Akdeniz’in en büyük limanına sahiptir. Yüzyıllar boyunca göçmenlere iş olanağı sağlamış olan kozmopolit nüfuslu bir şehirdir. Göçmenlerin varlığından itibaren çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle deniz ürünleri açısından çok zengindir. Tam bir sanayi ve turizm merkezidir. Parc national des Calanques, Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi, Old Port of Marsellie, Palais Longchamp gibi birçok önemli yere sahiptir.

3. Gastronominin Başkenti: Lyon

Fransa'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Şehir

Lyon, Fransa’nın en büyük üçüncü şehri olma özelliği taşıyan ve dünyaca ünlü restoranlara sahip olan bir şehirdir. Paris ile Marsilya arasında kalır. Dünya mutfağı ve çok farklı yemek kültürlerinin gözler önüne serilmesi, sinematografinin keşfedilmesi açısından çok önemlidir. Avrupa rotasında tam bir geçiş noktası olan Lyon, turistler ve yolcuların dışında gurmelerin de akın ettiği bir yerdir. Sırf kışın yapılan “Işık Festivali”ni görmek için bile insanlar buraya gelmektedir. UNESCO’nun koruma altına aldığı Vieux-Lyon başta olmak üzere Notre Dame de Fourviére Bazilikası, Parc de la Tete Dior, Place Bellecour, Museum of Fine Arts of Lyon gibi görülmeye değer pek çok yer vardır.

4. Fransa’nın Akdeniz Kıyısındaki İncisi: Nice

Fransa'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Şehir

Fransa’nın en güzel şehirlerinden, mavi ile yeşilin bütünleştiği, sıcaklığın bunaltmadığı harika bir yer Nice. Şehrin temellerinin Yunanlar tarafından atıldığı tahmin edilmekle birlikte adının da Yunan Zafer Tanrısı Nike’den geldiği söylenir. Başka başka devletlerin sahip olmak istediği bu şehir, önemli tarihi anlara tanıklık etmiş ve onların etkisinde kalmıştır. Nice’de bugün bile İtalyan yemeklerinin, kültürünün görülmesi bu etkiden kaynaklanır. Musée Matisse, St Nicholas Russian Orthodox, Marc Chagall National Museum oradaki önemli yerlerin başında gelir.

5. Sakinliğin Adresi: Bordeaux

Fransa'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Şehir

Fransa’nın güneybatısında yer alan ve Garonne Nehri’nin kıyısında bulunan Bordeaux, aynı zamanda Atlantik Okyanusu’na kıyı konumundadır. Konumu sayesinde stratejik öneme sahip olan şehir, yıllardır Fransa tarihi açısından önemli rol oynamıştır. Şaraplarıyla ünlü olan şehir, ülkenin ekonomisine ciddi derecede katkı sağlar. Eşsiz mimarisi ve güzellikleriyle turistlerin uğrak noktası olan Bordeaux, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Bölge olabildiğince sessiz, sakin bir yer olduğundan çok fazla otel tarzı yerler yok bu yüzden gelenler çoğunlukla günübirlik ziyaret etmeye gelirler. Place de la Bourse, Bordeaux Katedrali, Pey Berland Tower, Basilica of St Michael, Grand Théatre de Bordeaux gibi görülmeye değer pek çok yeri vardır.

6. Büyüleyici Şehir: Strasbourg

Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ev sahipliği yapan Strasbourg, Brüksel’den sonra Avrupa Birliği’nin ikinci önemli şehridir. Almanya ile Fransa arasında bir sınır kenti olduğu için hem Fransız hem Alman kültürünün izleri görülür. Tarihi açıdan çok önemli, paylaşılamayan bir şehirdir. 1988’ten beri UNESCO koruması altında olan şehir, Orta Çağ ve Rönesans mimarisine dayanan yapılarıyla ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Çevreleri üzüm bağıyla çevrili olan Strasbourg’un şarapları da oldukça ünlüdür. Petite-France, Grande İle, Place Kléber, Alsatian Museum, Palais Rohan gibi birçok gezilecek turistik yer vardır.

7. Tıp Fakültesiyle Meşhur Olan Şehir: Montpellier

1181’de kurulan Batı dünyasındaki ilk Tıp ve Cerrahi Üniversitesi, Montpellier’in Avrupa’da tanınmasını sağlamıştır. Aynı zamanda Nostradamus’un da nitelikli deneyler yapmadığı için kovulduğu üniversitedir. Bünyesinde pek çok eğitim kurumu barındırır. 1960’lı yıllarda şehirde yenileşmeye gidilmiş, eski ile yeninin arasında birliktelik oluşturulmuştur. Şehir merkezi, “Place de la Comedie” olarak bilinen tiyatro meydanıdır ve burada meşhur “Fontaine des Trois Graces” (Üç Güzeller Çeşmesi) adlı çeşme bulunmaktadır. Arc de triomphe, Promenade du Peyrou, Montpellier Cathedral of Saint, Jardin des plantes de Montpellier gibi çok sayıda gezilecek yerler vardır.

8. Sevimli ve Küçük Kent: Saint- Tropez

Fransız Rivierası adıyla da bilinen Cote d’Azur bölgesindeki bir kasabadır. Akdeniz’e kıyısı olan şehir, ticari bir liman olarak kullanılmamıştır. Oldukça güzel marinası sayesinde yazın turist akınının yaşandığı ve özellikle jet sosyetenin geldiği bir yerdir. Burada yelkenli ve bot yarışları da düzenlenmektedir. Turizmin oldukça önemli olduğu Saint-Tropez’in renkli sokakları, ilginç mimarisi ve tarihi-kültürel yapıları ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Musée de l’Annonciade, Citadel of Saint Tropez Maritime, Pampelonne, Gendarmerie Nationale, Iglesia de Nuestra Senora de la gibi görülmeye değer sayısız güzellikleri vardır.

9. Pembe Şehir: Toulouse

Fransa’nın güneybatısında bulunan şehir, gün batımında kızıl renge bürünen çatılarından dolayı “Pembe Şehir” olarak da anılır. Şehrin merkezini oluşturan Capitole Meydanı çok önemlidir, festivallerin bazıları ve Noel Pazarı burada kurulur. Garonne Nehri de çok ünlüdür hem köprüleri hem de orada yapılan festivallerle. Aynı zamanda Avrupa’nın havacılık sanayisinin önemli bir merkezi olmasıyla önemli bir konuma sahiptir. Basilique Saint-Sernin de Toulouse, Saint- Stephen’s Cathredal, Couvent des Jacobins gibi birçok tarihi ve turistik yer bulunmaktadır.

10. Festival Şehri: Cannes

Fransa’da mutlaka gidilmesi gereken 10 şehir listemizin son maddesinde yer alan, festivali ile ünlü Cannes şehri, ölmeden görülmesi gereken şehirler arasında. Cannes, Fransa’nın güneyinde ve deniz kıyısında bulunan turistik bir şehirdir. Her yıl düzenlenen Uluslararası Cannes Film Festivali sayesinde popülerliği artmıştır. Turistlerin pek uğramadığı kış aylarında sakin bir yere dönüşmektedir. Şehirde tarihi ve kültürel olarak önemli birçok yer bulunmaktadır. Lérins Islands, Musée de la Castre, Palais des Festivals et des Congres, İle Sainte-Marguerite, Fort Royal Sainte-Marguerite Island gibi yerler, bu önemli yerlerin başında gelmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!