Hayattayken En Az Bir Kez Görülmesi Gereken Yerler

4 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Dünya, insanları muhteşem manzaralara çeken güzel bölgelerle doludur. Ancak ziyaret edilecek o kadar çok yer var ki, bazılarına öncelik vermek zor olabiliyor. Turist kalabalığından kaçınmak isteyebileceğiniz gibi, bazen siz de kalabalığa karışan turistlerden biri olmak isteyebilirsiniz. Hayattayken en az bir kez görülmesi gereken nefes kesici yerler listemiz ile siz de bu konuda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Büyük Kanyon, Amerika

Hayattayken En Az Bir Kez Görülmesi Gereken Yerler

Bu listede Büyük Kanyon’un sadece ABD’de değil, dünya çapında da en çok ziyaret edilen yerler olduğuna şüphe yok. Bu yer, dünyadaki en tanınmış yerlerden biri olduğu için en az bir kez ziyaret etmeye değer. Ayrıca orijinal adı ile Grand Canyon, büyük gizemlerin yeridir. Bu nedenle Büyük Kanyon, Büyük Uyumsuzluk olarak bilinen jeolojik fenomenlerden birini temsil eder. Milyonlarca yıllık kayaların doğrudan milyar yıllık kayaların yanında bulunmasının sebebini kimse bilmiyor. Kocaman olması, parkın benzersiz özelliğidir. Turistler, bu parkın sınırları içinde tamamen farklı birkaç ekosistemi deneyimleme fırsatına sahiptir.

2. Lavanta Tarlaları, Fransa

Provance, dünya çapında Lavanta tarlaları ile tanınır. Yaz aylarında lavanta çiçeklenme mevsimi ile ilgili farklı turistik yerler vardır. Bunu gözlemlemek isterseniz bir tur atabilir veya lavanta şenliklerine katılabilirsiniz. Böylece festivaller size kutlama yapma, yerel gelenekleri keşfetme ve halk müziğini dinleme fırsatı verir. Tahmin edebileceğiniz gibi, buradaki her şey lavanta ile ilgili, bu yüzden kesinlikle çiçek açan tarlada güzel fotoğraflar çekeceksiniz. Telefonlarınızda olabildiğince yer açarak sosyal medya için hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz. Provance, size unutamayacağınız harika görüntüler verecektir.

3. Kuzey Işıkları, İzlanda

Hayattayken En Az Bir Kez Görülmesi Gereken Yerler

Aurora Borealis veya Kuzey Işıkları, görülmeye değer doğal ışık fenomenidir. Öyle ki, buraya ait fotoğrafları ya da videoları en az bir kere görmüşsünüzdür. Burayı gözlerinizle de görmek istemez miydiniz? İzlanda, ışıkları gözlemlemenin mümkün olduğu İskandinavya’daki en iyi yerlerden biridir. Aurora Borealis’i görmek için en iyi seçenek, uzun geceler döneminde Eylül ayından Mart ayına kadar gerçekleşir. İzlanda da Thingvellir Ulusal Parkı, Jokulsarlon Buzulu Lagünü ve Skogafoss Şelalesi dahil olmak üzere çeşitli yerler vardır. Turlardan birine katılabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

4. Çin Seddi, Çin

Rotanızı Asya tarafına doğru yöneltirseniz, dünya üzerinde en nefes kesici yerlerden birine denk gelebilirsiniz. Çin Seddi, iki gerçek nedeniyle en ünlü turistik yerlerinden biridir. Etkileyici bir mimari harikası olmasının yanı sıra dünyanın insan yapımı harikalarından biridir. Bu yüzden de her yıl binlerce kişi bu yapıyı ziyarete gelir. Doğudan batıya binlerce kilometre boyunca uzanan surları ve duvarları hayal edin! Bu eşsiz yeri ziyaret ederek, Çin’in tarihini ve kültürünü keşfetme fırsatına sahip olacaksınız. Çin seddi kuş bakışı görüntülendiğinde yılana benzeyen bir ejderhayı andırıyor, bu sembol de Çin kültürünü temsil ediyor.

5. Stonehenge, İngiltere

Hayattayken En Az Bir Kez Görülmesi Gereken Yerler

Stonehenge’i çevreleyen birçok gizem vardır. Bunun sadece 25 tonluk bir kaya yığını olduğuna inananların aksine, aslında Stonehenge güzel bir manzara sunar. Bu yapı o kadar eskidir ki arkeologlar Stonehenge’in MÖ 3000 ve MÖ 2000 tarihleri arasında yapıldığına inanmaktadır. Tarih kokan bu yerin adı, eski İngilizce’den günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. İsim, Stān “taş” ve hengan “asmak” kökenlerinden gelir. Bu büyülü yeri ziyaret etmek için rehberli bir tur rezervasyonu yaparak gün batımında Stonehenge’in sütunları arasında batan güneşin çarpıcı ışıltısının tadını çıkarabilirsiniz.

6. Büyük Mavi Çukur, Belize

“The Great Blue Hole” ya da Türkçeleşmiş hali ile Büyük Mavi Çukur, Belize Set Resifi’ne ait en büyük doğal oluşumdur. Dalışa meraklıysanız, zengin doğal yaşam alanlarını keşfetmek için en iyi yer burasıdır. Bu yerin benzersizliği, su altındaki sarkıt ve dikitlerin yanı sıra derinlerdeki güzel geçitleri gözlemleme konusunda inanılmaz bir deneyim yaşama fırsatıdır. Bir diğer ilginç gerçek ise sarkıtların binlerce yıl önce deniz seviyesinden yüksekte bulunan mağarada oluşmuş olmasıdır. Bu nedenle, burada dalış yapmak, Dünya’nın çağlar önce başlayan dönüşümlerinin sonuçlarını görme şansıdır.

7. Tac Mahal, Hindistan

Hayattayken En Az Bir Kez Görülmesi Gereken Yerler

1631-1654 yıllarında anıt mezar olarak inşa edilmiş Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde yer alır. Tac Mahal, gerçekten güzel bir mimari başarıdır. Öyle ki, burası Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinde yer almayı başarmıştır. Tac Mahal 1600’lerde inşa edilmiş, her yıl üç milyondan fazla ziyaretçiyi çeken devasa, beyaz, mermer kubbeli bir türbedir. Bu ziyaretçilerden biri de siz olabilirsiniz. Hayattayken en az bir kez görülmesi gereken yerler arasına giren Tac Mahal ile ilgili çeşitli efsaneler de vardır. Bu efsaneleri Tac Mahal’i görmeden önce ayrıntılı bir şekilde okuyabilir ve oraya bilgili olarak gidebilirsiniz.

8. Kapadokya, Türkiye

Listemizde sadece yabancı ülkelerin harikaları yer almıyor. Kapadokya da en az diğer atraksiyonlar kadar tarih ve güzellik barındıran harika bir bölgedir. Lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakalar, yılların da etkisi ile rüzgâr ve yağmur ile aşınmıştır. Böylece ortaya bu nefes kesici yapı çıkmıştır. Uzun tarihçesiyle sizi yıllar öncesine götürecek bu yer, aynı zamanda bir UNESCO Dünya Mirasıdır. Bölge, benzersiz jeolojik, tarihi ve kültürel özelliklere sahip birçok alana sahip olduğu için popüler bir turizm merkezidir. Siz de uçak ya da otobüs biletinizi ayarlayarak bu eşsiz deneyimin bir parçası olabilirsiniz.

9. Büyük Set Resifi, Avustralya

Hiç şüphesiz, Büyük Set Resifi (Orijinal ismi ile: Great Barrier Reef), dünyanın en büyük mercan resifi olduğu için büyüleyici bir doğa harikasıdır. Burası resif sistemleri, mercan adaları, tropik adalar ve altın kumsalların eşsiz birleşimidir. Her turist burada vakit geçirecek aktivite bulacaktır. Ziyaretçiler tüplü dalış, şnorkelli yüzme, yolcu gemisi turları, balina izleme ve helikopter turlarının tadını çıkarabilirler. Eğer siz de doğanın harikalarından etkileniyorsanız ve denize müthiş bir hayranlık duyuyorsanız burası sizin için. Büyülü deniz manzaralarının keyfini çıkarma fırsatı, Büyük Set Resifinin en iyi deneyimidir.

10. Kurtarıcı İsa, Brezilya

Hayattayken En Az Bir Kez Görülmesi Gereken Yerler

Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında yer alan Kurtarıcı İsa, Rio de Janeiro şehrinde yer almaktadır. Bu heykeli gerek filmlerde gerek dizilerde görmüş olabilirsiniz. Kurtarıcı İsa, artık şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Orijinal adı ile Christ the Redeemer olarak bilinen bu heykel Brezilya Ulusal Tarihi Miras Alanları listesinde de vardır. Hayattayken en az bir kez görülmesi gereken yerler arasına giren bu heykel Heitor Silva Costa tarafından tasarlanmıştır ve Paul Landowski tarafından tam olarak beş yıl içerisinde yapılmıştır. Kurtarıcı İsa’yı ziyaret etmeye giderseniz, yanınızda kameranız olduğunuzdan emin olun!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!