Hayattayken En Az Bir Kez Görülmesi Gereken Yerler

2 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Gezmeyi sevenler buraya! Sizlere hayattayken mutlaka en az bir kez görülmesi gereken yerler listesi hazırladık. Bazılarının isimlerini çoktan duymuş olabilirsiniz. Ama gezilecek yerler hakkında hiç duymadığınız özelliklerine değinmeye gayret ettik. Doğa ananın sunmuş olduğu bu dünya miraslarına bayılacaksınız. Hazırsanız, hadi birlikte dünya turuna çıkalım…

1. Çin Seddi

Hayattayken Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

M.Ö. 2009 yılında yapılan dünyanın en uzun abidesidir. Uzunluğu 6.000 km’yi bulur. Pasifik Okyanusundan Orta Asya’ya kadar uzanır. Çini saldırılardan korumak amacıyla inşa edilmiştir. İnsan eliyle yapılmış en büyük ve uzaydan görülebilen yapının yapımında binlerce kişi hayatını kaybetmiş.

2. Petra Antik Kenti

Hayattayken Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ürdün’ün Lut Gölü ile Akaba Körfezi arasında topraklar üzerinde yer alan kayaların oyulmasıyla yapılmış bir antik kenttir. Petra Antik Kenti, M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’in başkenti konumundaydı. Ekonomik sıkıntılar sonrası deprem gibi erozyon vakaları ortaya çıkınca, Petra ışıltısını kaybedip zaman için unutuldu. Ancak turistik açıdan halen ziyaretçileri kendisine çekmekte.

3. Chichen Itza Piramidi

Hayattayken Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Dünyanın yeni yedi harikası arasında yer alan ChichenItza, Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda, Valladolid ve Mérida ortasında bulunur. Kristof Kolomb öncesi dönemde maya uygarlığı tarafından bugün ki Meksika’da inşa edilmiş arkeolojik bir bölgedir. Politik ve ekonomik açıdan Maya medeniyetinin merkezi olarak hizmet vermiş en meşhur tapınak sitesidir.

4. Kurtarıcı İsa

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan Kurtarıcı İsa heykeli, şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Dağın aşağı kısmında Tijuca Milli Parkı’nda yer alıyor. Corcovado, 710 m yükseklikte olup, gelen turistlere muhteşem bir şehir manzarası sunuyor.

5. Collesium

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Kolezyum bir arenadır. Turistlerin akın ettiği bu yeri, hayattayken görülmesi gereken yerler listemize ekledik. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından M.S. 72 yılında yapımına başlandı. M.S. 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişiklikler ise Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır.

6. Machu Picchu Antik Kenti

Peru’nun Cosco şehrinde, And dağlarında 2,360 m yükseklikte ve 88 km mesafede bulunan bir antik şehirdir. Dünyanın en yüksek tepelerinden birisi olan Machu Picchu Antik Kentini ziyaret edenler, dönem dönem nefes darlığı çekiyor. Hatta bu turistlere oksijen desteği dahi verildiği oluyor.

7. Tac Mahal

Babür imparatoru şah cihan doğum sırasında vefat eden Eşi Ercümend Banu Begüm için yaptırmıştır. Hindistan’ın Agra Şehrindedir. 1630 yılında başlanan inşaat 1652 yılında tamamlanmıştır, 22 yıl sürmüştür.

8. Galapagos Adaları

Ekvador: Galapagos Adaları

Galapagos Adaları, Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı bir şehirdir. Büyük Okyanus’un doğusunda Santa Cruz, Isabela, San Salvador, Fernandina, San Cristobal, Floreana, Marchena, Espanola, Santa Fe, Genovesa, Pinzon, Darwin, Wolf ve Pinta olmak üzere 14 büyük ada, 8 küçük ada, 40 minik adacıktan oluşur. Galapagos Adaları’nın yönetim merkezi ise San Cristobal adasındaki Puerto Baquerizo’dur.

9. Angkor Wat Antik Kenti

Hayattayken Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Siem Reap şehrinin 5,5 km kuzeyinde bulunuyor. Angkor Wat, ormanlar arasına gizlenmiş, Angkor Medeniyetinin izlerini taşıyan dünyadaki en eski tapınaklardan birisidir. Bu esrarengiz ve mistik tapınaklar, 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini aldı. 630 yıl hüküm süren Khmer Krallığı döneminde inşa edilen ve 50’den fazla tapınağın içerisinden en çok bilineni Angkor Wat’tır.

10. Raja Ampat Adaları

Hayattayken Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Endonezya, 17 bin 508 adadan oluşan ve 1 milyon 919 bin 440 km karelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük 15. ülkesidir. 7 idari bölgeye ayrılan ve birbirine yakın adalar topluluğundan oluşuyor. En çok bilinen ve ziyaret edileni Raja Ampat, yaklaşık 40 bin km karelik denizel ve toprak alanını kapsıyor. Burası dünyanın en zengin sualtı bölgesi olarak da biliniyor. Endonezya’da dalış yaparak, su altında farklı türlerle tanışabilirsiniz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!