Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

6 dk okuma süresi


14
15 Paylaşım, 14 puan

Başka bir ülkeyi ziyaret etmek, Dünya’yı gezmek ve gidilen yerlerle ilgili anılar biriktirmek herkesin hayalidir. Gitmişken dünyaca ünlü yapılarda klişe turist fotoğrafları çektirmeden olmaz tabi ki. Özellikle seyahat etmeyi ve fotoğraf çektirmeyi seviyorsanız sizlere özel hazırladığımız ölmeden önce mutlaka çektirmeniz gereken klişe turist fotoğrafları listemize kesinlikle göz atmalısınız. Keyifli okumalar!

1. Pisa Kulesi’ni İtermiş Gibi Poz Vermek

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyinde olan Pisa şehrindedir. Mucizeler Meydanında yer alan bu yapı 11. Yüzyılda inşaat aşamasında yapılan yanlış hesaplar yüzünden eğik bir şekilde durmaktadır. Pisa kulesi inşa edildikten sonra 5 yıl boyunca dik bir şekilde durabilmiştir fakat üçüncü katı tamamlandıktan sonra ağırlığı sebebiyle eğilmeye başlamıştır. 100 yıl boyunca inşaatı duran ve yıkılması düşünülen Pisa Kulesi, 1272 yılında bir mimar tarafından birtakım çalışmalarla sağlamlaştırılmış ve günümüzdeki eğik halini almıştır. Turistler tarafından ziyaret akınına uğrayan Pisa Kulesi’ni itermiş gibi poz vermek, ölmeden önce çektirmeniz gereken klişe turist fotoğrafları arasındadır.

2. Eyfel Kulesi’nde Romantik Poz Vermek

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Eyfel Kulesi, ismini mimarı olan Gustave Eiffel’den almıştır. Fransız Devrimi’nin 100.yıl kutlamaları için inşa edilen Eyfel Kulesi, Paris’te yer almaktadır. Kule ilk yapıldığında Paris’in görsel itibarını zedeleyeceği düşünülmüş ve Fransa halkı tarafından yoğun tepkiler almıştır. Tepkilerin ardından 20 Yıl sonrasında yıkılacağı açıklanan Eyfel Kulesi, ilerleyen süreçte aşk kulesi lakabını almış ve çiftlerin turistik akınına uğramıştır. Hakkında birçok aşk hikayesi olan Eyfel Kulesi, günümüzde hâlâ çiftlerin ziyaret edip romantik resimler çekildiği bir turistik yer olarak Paris’te yer almaktadır.

3. Abbey Road Yaya Geçidinde The Beatles Grubunu Anmak

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Ünlü rock grubu The Beatles, 1969 yılında Abbey Road adlı albümü için Abbey Caddesi’nin yaya geçidinde kapak fotoğrafı çektirmiştir. Londra’da yer alan bu cadde, klasik bir Londra caddesi olmasına rağmen, dünyanın her yerinden The Beatles grubu hayranları gelip o yaya geçidinde fotoğraf çekilmiştir. Bu şekilde Londra’nın en turistik yerlerinden biri haline gelen Abbey Road günümüzde hâlâ turist akınına uğramaktadır. Bu yüzden Abbey Road yaya geçidinde Beatles pozu vermek, ölmeden önce mutlaka çektirmeniz gereken en klişe turist fotoğrafları arasındadır.

4. Piramitler ile Fotoğraf Çektirmek

Eski Mısır döneminde inşa edilen firavun mezarları olan Piramitler, Mısır’da oldukça fazla sayıdadır. Bilinen en eski piramit, milattan önce inşa edilen Zoser Piramididir. En büyük ve bilineni ise dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi’dir. Piramitlerin nasıl yapıldığı ve gizemleri olduğuyla ilgili hikayeler bulunmaktadır. Bu gizemlerle ilgili birçok araştırma ve belgesel çekilmiştir. Günümüzde hâlâ bulunan Piramitler, turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Mısıra gidip Piramitler önünde fotoğraf çekilmekte klişe bir turist fotoğrafıdır.

5. Kuzey Işıkları Altında Poz Vermek

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Kuzey Işıkları, Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimiyle ortaya çıkmaktadır ve doğa harikası olarak kabul edilmektedir. Birçok insan bu ışıkları görmek için farklı ülkelere gitmektedir. Kesin olarak ne zaman görüleceği belirlenemeyen ama Ekim ve Mart ayları arasında oldukça yoğun olarak ortaya çıkan bu doğa harikası, İskandinavya, İzlanda, Grönland, Kanada, Alaska ve Kuzey Sibirya bölgelerinde görülür. Kuzey Işıklarını görmek isteyen birçok turist bu bölgelere seyahat eder ve gökyüzünde oluşan bu ışıklar altında fotoğraf çektirir.

6. Nostaljik Kırmızı Telefon Kulübeleri ile Poz Vermek

İngiltere sokaklarında 1924 yılından beri bulunan kırmızı nostaljik telefon kulübeleri, Londra’da fazlasıyla bulunur. Londra ve İngiltere’nin simgesi haline gelen bu nostaljik kulübeler, eskiden telefon kulübesi olarak kullanılsa da günümüzde cep telefonunun yaygınlaşması ile nostaljik bir yapı haline gelmiştir. Günümüzde bazı nostaljik kulübeler, büfe şeklinde kullanılmaktadır. İngiltere’nin en işlek sokaklarında bulunan bu kulübelerle fotoğraf çekilmek, ölmeden önce mutlaka çektirmeniz gereken klişe turist fotoğrafları arasındadır.

7. Tac Mahal’de Meditasyon Fotoğrafı Çektirmek

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra kentinde 1631-1654 yıllarında inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri olan bu yapı, Babürler’in şahı Cihan tarafından eşine ithafen yaptırılmış bir türbedir. Yapımında 20 bin işçi çalışan ve 22 senede tamamlanan bu yapı yakut, safir, zümrüt, akik, firuze, sedef ve incilerle süslüdür. Tac Mahal, dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları arasındadır. Hindistan’ın en çok ziyaret edilen yeri olan bu yapı önünde meditasyon yaparken fotoğraf çekilmek en klişe turist fotoğrafları arasındadır.

8. Kolezyum’da Gladyatör Kıyafetiyle Poz Vermek

Roma’nın simgesi olan Kolezyum, 2 bin yıl önce inşa edilmiştir. 55 bin kapasiteli bu arena birçok farklı amaçla kullanılmıştır. Kolezyum; Tiyatro, gladyatör dövüşleri, idamlar, kutlamalar gibi olaylara ev sahipliği yapmıştır. Roma’nın en çok ziyaret edilen bu yapısı, gladyatör dövüşleri sebebiyle ayrı bir ilgi görmektedir. Bu dövüşler yüzünden ölüm arenası lakabını da alan Kolezyum, Roma denilince ilk akla gelen yerler arasındadır.Bu yüzden Kolezyum’da gladyatör kıyafetleriyle fotoğraf çektirmek, ölmeden önce mutlaka çektirmeniz gereken klişe turist fotoğrafları arasındadır.

9. Lut Gölü’nde Kil Kaplı Vücut ile Fotoğraf Çektirmek

Filistin ve İsrail arasında yer alan Lut Gölü, dünyanın en alçak seviyedeki gölüdür. Normalden fazla tuz oranına sahip olmasıyla da bilinen Lut Gölü’nde bu yüzden hiçbir şey batmamaktadır. Hikaye’ye göre Lut kavminin cezalandırılıp suların dibine gömüldüğü lanetli göl, bu hikayeden dolayı ölü deniz adını almıştır. Göle girmeden önce isteyenler kil ile tüm vücudunu kaplayıp, gözeneklerinin açılmasını sağlıyor. Her sene turist akınına uğrayan Lut Gölü önünde kil ile kaplanmış vücut fotoğrafı, klişe turist fotoğrafları arasındadır.

10. Broadway Işıklarında Poz Vermek

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Amerika’nın New York şehrinin Manhattan bölgesinde yer alan Broadway, müzikal tiyatro gösterileri ve konserleriyle ünlü olan bir caddedir. Amerika’nın en ışıltılı caddelerinden biri olan Broadway, dünyanın her yerinden insanlar tarafından ziyaret edilir. Müzikal tiyatronun, sinemanın ve müziğin zirvesi olarak bilinen bu caddede gece olunca çevredeki ışıklarla ihtişamlı bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden Broadway ışıklarında poz vermek, ölmeden önce mutlaka çektirmeniz gereken klişe turist fotoğrafları arasındadır.

11. Kutsal Ülke Vatikan’da Fotoğraf Çektirmek

İtalya’nın Roma şehrinde yer alan Vatikan, bir şehir devletidir. Kutsal Kent olarak kabul edilen bu şehir devleti, mutlak monarşiyle yönetilir. Yüz ölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesi olarak kabul edilen Vatikan, Papa tarafından yönetilmektedir. Ülke, İsviçreli 100 kişilik geleneksel kıyafetli bir ordudan oluşmaktadır. Her sene birçok turist tarafından ziyaret edilen Vatikan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak kabul edilir. Bu yüzden oldukça ilgi çeken Vatikan sokaklarında fotoğraf çektirmek, klişe turist fotoğrafları arasındadır.

12. Holywood Tepesi ile Fotoğraf Çektirmek

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Holywood Tepesi, 13 Haziran 1923 yılında Lee Dağı’na inşa edilmiştir. Başlangıçta tepede ‘Holywoodland’ yazmasına rağmen değiştirilerek günümüzdeki hali olan ‘Holywood’ yazısının olduğu bir tepe halini almıştır. Başta kalıcı olması beklenmeyen bu tabela, Amerikan sinemasının gelişimi sayesinde kalıcı olmuştur ve böylelikle Holywood tepesi, Los Angeles’ın bir sembolü haline gelmiştir. Her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilen bu tabela ile poz vermek, ölmeden önce mutlaka çektirmeniz gereken klişe turist fotoğrafları arasında yer almaktadır.

13. Gize Sfenksi ile Poz Vermek

Mısır Sfenksi, antik bir yaratık heykelidir. Gövdesi uzanan bir aslan, kafası ise bir firavunun kafası şeklindedir. En bilineni ise Gize Piramitleri bölgesinde bulunan Büyük Gize Sfenksi’dir. Aslanlar kutsal hayvan görüldüğü için gövde bölümü uzanan bir aslan şeklindedir. Bu heykel, firavun mezarlarını ve piramitleri koruması amacıyla inşa edilmiştir. Gize Piramitlerinin koruyucusu unvanını alan bu Gize Sfenksi, Gize Piramitleri’ni ziyarete gelen turistler tarafından ilgi görmektedir. Gize Sfenksi ile poz vermek en bilinen turist fotoğrafları arasındadır.

14. Dünyanın En Yüksek Gökdeleni Burj Khalifa’yı Kadraja Sığdırmak

Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai şehrinde bulunan, Dünyanın en yüksek binası unvanına sahip olan Burj Khalifa, 828 metre uzunluğunda ve 161 katlıdır. Bir başka özelliği de yanında bulunan diğer gökdelenlerin küçük bir bina gibi kalmasıdır. Her yıl birçok turist’in ziyaret ettiği Dubai şehrindeki bu yapı, gökyüzündeki şehir lakabını almıştır. Turistlerin fotoğraf çektirirken kadraja sığdırmakta zorlandığı Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa, günümüzde en çok fotoğraf çektirilen turistik yapılardandır.

15. I Amsterdam Tabelası Önünde Poz Vermek

Ölmeden Önce Mutlaka Çektirmeniz Gereken Klişe Turist Fotoğrafları

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bulunan Musemplein, birçok ünlü müzenin bulunduğu bir meydandır. Van Gogh Müzesi, gibi birçok ünlü müzenin bulunduğu meydan olan Musemplein, her sene birçok turist tarafından ziyaret edilir. Meydanda bulunan I Amsterdam tabelası önü ise en kalabalık alanlardan birisidir. Oldukça fazla ziyaret edilen bu tabelada neredeyse bütün turistler fotoğraf çektirmektedir. Bu yüzden, I Amsterdam tabelasında fotoğraf çektirmek, ölmeden önce mutlaka çektirmeniz gereken klişe turist fotoğrafları arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!