Dünyaca En İyi Tatlara Sahip İtalyan Mutfağı Kültürü

1 dk okuma süresi


13
13 Paylaşım, 13 puan

İtalyan mutfağı tüm dünya tarafından sevilen, tarifleri bilinen ve lezzeti tadılan bir mutfak kültürüne sahiptir. Dünyanın en zengin mutfaklarından biri diyebiliriz. Pizza ve Makarna, İtalyan mutfağının en çok bilinen yiyecekleri arasındadır. İtalyan mutfağı sadece makarna ve pizzadan ibaret değildir. Kahve, şarap, peynir ve sosları İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle peynir çeşitleri dikkat çekmektedir; mozzarella, parmesan, gorgonzola, mascarpone, ricotto peynirleri ile meşhurdur. Peki İtalyan mutfağı denince, en sevilen ve gözde yiyeceklerinin içerisinde neler var? Şimdi hep birlikte göz atalım.

1. Pizza

İtalyan mutfağı deyince pizza en bilinen ve sevilen yiyecek olarak akla gelir. Pizza, İtalya’nın başkenti Napoli’de icat edilmiştir. İnce hamurun üzerine meşhur peynirleri, sosları ve sebzeleri ekleyip muhteşem bir lezzet elde etmişlerdir.

2. Lazanya

Lazanya, et, makarna, beşamel sos ve bolonez sostan oluşan mükemmel bir lezzettir. Yedikçe yedirten yiyecekler arasındadır.

3. Tortellini

Tortellini’nin olmazsa olmazı Permesan peyniridir, ana malzemesi ise makarnadır. Kıyma ve peynirde eklenerek harika bir lezzet ortaya çıkar.

4. Panini

Sandviçin ızgarada pişirilmiş şeklidir. İki temel malzemesi vardır bunlar domates ve maruldur. İçerisine eklenecek diğer malzemeler kişinin zevkine kalmıştır.

5. Bruschetti

İtalyanların hazırladığı en basit yiyecektir. Jambon, domates, fesleğenle yapılır. İçerisine dilediğiniz başka sebzeleri de ekleyebilirsiniz. Tost makinesinde yapılır.

6. Ravioli

İtalyan Mutfağı

Özel hamuru ile içerisine bol peynir çeşitleri ve kıyma ile hazırlanır üzerine domates sosla gezdirilerek servis edilir.

7. Fettucini Alfedo

İtalyan Mutfağı

İnce, uzun ve genişçe hamurun krema ve tereyağı ile buluşarak, tavuk, mantar gibi malzemelerin birleşmesi ile oluşur. Yanına domates veya fesleğen ile servis yapılır.

8. Tiramisu

Mascarpone adında özel bir krem peyniri, bisküvi ve kahve ile bir araya gelerek oluşan yumuşacık sütlü bir tatlı çeşididir. Üzerine bol kakao elenerek servis yapılır.

9. Gnocchi

İtalyan Mutfağı

Hamurunun içerisinde bolca haşlanmış patates bulunmaktadır. Boş mantı şeklinde hazırlanır, üzerine ev yapımı domates sos ve baharat eklenerek servis edilir.

10. Minestrone

İtalyan Mutfağı

Minestrone İtalyanların bir çorba çeşididir. İçerisinde makarna, bol sebze ve et suyu kullanılarak yapılır tam bir vitamin deposu çorba çeşididir. İtalyanların meşhur soslarından olan pesto sos çorbaya eklenerek de yenilebilinir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?