Oscar Wilde’ın Çok Şaşırtacak Yaşam Öyküsü

5 dk okuma süresi


3
20 Paylaşım, 3 puan

Asıl adıyla Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde, hem eserleri hem de fikirleriyle geç Victoria dönemi Büyük Britanya’sına damga vurmuştur. İrlandalı oyun yazarı Oscar Wilde kırk altı yıl yaşamasına rağmen attığı her adımla, başarılarıyla, ödülleriyle ve tarzıyla gündemden düşmemiştir. Çok şaşırtacak bir yaşam öyküsü ile tanıdığımız ve verdiği yaşam mücadelesiyle günümüzde hala ölümsüzlüğünü koruyan Oscar Wilde’ın aşkla ve başarıyla dolu olan hayatını sizler için derlerdik. Keyifli okumalar!

1. Çocukluğu ve Ailesi

Oscar Wilde’ın Çok Şaşırtacak Yaşam Öyküsü

Oscar Wilde 16 Ekim 1854 yılında şövalye unvanlı Sir William Wilde ve devrimci şair Jane Francesca’nın ikinci çocuğu olarak İrlanda’nın Dublin şehrinde doğmuştur. Varlıklı bir aileye sahip olarak dünyaya gelen Wilde’ın beş kardeşi vardır. Hassas bir karaktere sahip olan Wilde, on yaşındayken yaşama veda eden kardeşi Emily’nin bir tutam saçını hayatının sonuna kadar bir zarf içinde saklamıştır. Oscar Wilde’ın derecede çok duygusal ve güçlü bir karaktere sahip olması ileride İngiliz edebiyatına damga vuracak yapıtların ortaya çıkmasını sağlamış ve şaşırtacak yaşam öyküsü ile ünlenmesini sağlamıştır. Oscar Wilde’ın eserleri edebiyat dünyasında hala ölümsüzlüğünü korumaktadır.

2. Eğitim Hayatı ve Başarıları

Oscar Wilde’ın ödüllerle dolu bir eğitim hayatı olmuştur. Dokuz yaşına kadar evde eğitim alan Oscar Wilde daha sonra Portora Kraliyet Okulu’na gitmiştir. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra Trinity Kolejine giden Wilde üstün bir başarı göstererek Berkelay altın madalyasını kazanmıştır. Oxford’a bağlı olarak eğitim veren Magdalen Koleji’nden burs kazanarak yüksek öğretimine burada devam etmiştir. Kolejdeyken estetizm fikirleri ve başarılarıyla adını duyuran yazar mezun olduktan sonra Dublin’e dönmüştür. Dublin’de âşık olduğu kadın Florance Balcom başkasıyla evlenince kırık bir kalple İrlanda’yı terk etmiş ve ölene kadar sadece iki kez kısa süreliğine gelmiştir.

3. Evliliği ve İlişkileri

Oscar Wilde’ın Çok Şaşırtacak Yaşam Öyküsü

Oscar Wilde’ın evlilik yılları yazarın en verimli yılları olmuştur. İrlanda’yı terk ederek Londra’ya giden Oscar Wilde, kraliçenin danışmanı Horace Llyod’un kızı Constance Llyod ile evlenmiştir. Bu evlilikten Cyril ve Vyvyan adında iki çocukları olmuştur. Ölümle çok erken tanışan yazar eşini belkemiği ameliyatında, Cyril’i ise I. Dünya Savaşı’nda Fransa’da savaşırken kaybetmiştir.  Vyvyan ise uzun süre yazarlık ve çevirmenlik yaparak anılarını yazdığı bir eser yayımlamıştır. İlk evliliğinden sonra yazar eşcinsel ilişkileriyle basında sürekli olarak gündeme gelmiştir. Bu ilişkilerinden dolayı yazar ileriki dönemlerde yargılanmış ve ahlaksızlık suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmıştır.

4. Estetizmi ve Fikirleri

Estetizmin savunucularından biri olan Oscar Wilde, sanatçıyı güzel şeylerin mimarı olarak görmüş ve sanatçının amacının kendisini gizlemek sanatın güzelliğini ortaya çıkarmak olduğunu belirtmiştir. Bu düşüncelerini “Dorian Gray’in Portresi” adlı romanında dile getirmiştir. Magdelan Koleji’ndeyken estetizmi savunmasıyla ünlü olan yazar bir süre sanat eleştirmenliği yapmış ve 1879 yılına Londra’da estetizm dersleri vermiştir. Daha sonra Amerika’ya davet edilerek burada estetizmle ilgili konferanslar vermiştir. Yazar estetizme bağlı kalarak edebiyatta sanatın güzelliğini daha çok ön plana çıkarmak istemiş ve bu düşünce onun oyun yazmaya başlamasına neden olmuştur.

5. Farklı Yaşam Tarzı

Oscar Wilde’ın Çok Şaşırtacak Yaşam Öyküsü

Yaşam öyküsü ile sizleri çok şaşırtacak Oscar Wilde’ın hayat hikâyesinin en önemli noktalarından biri döneminde geçerli olan sert erkek kalıplarına karşı çıkmasıdır. Dönemin erkeklerinden farklı olarak Oscar Wilde çevresindekileri şaşırtacak uzun ceketler, golf pantolonları ve kadife ceketleri tercih etmiş; odasını güzel çiçeklerle ve porselenlerle süslemiştir. Kaba kuvvetle oynanan eril sporlardan hoşlanmayan Oscar Wilde kibar ve zarif bir erkek olarak dönemin İngiltere’sinde kabul görmeye çalışmıştır. Onun farklı yaşam tarzı bir grup öğrenci tarafından fiziksel saldırıya uğramasına neden olmuştur fakat Oscar Wilde ölene kadar çok sevdiği yaşam tarzından vazgeçmemiştir.

6. Benimsediği Yeni Kimliği

Oscar Wilde’ın yaşam öyküsünün en önemli noktalarından biri de benimsediği yeni kimliğidir. Oscar Wilde cinsel yöneliminden dolayı ağır eleştirilere maruz bırakılmıştır. Katı ahlak kurallarının hüküm sürdüğü 19. yüzyıl İngiltere’sinde homoseksüel bir birey olarak yaşamaya çalışmış ve “Bay W.H’nin Portresi” adlı eserinde ilk kez hemcinsler arası ilişkiyi işleyerek ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Oscar Wilde’ın eserlerinde bu konuyu işlemesi ve yaşadığı ilişkileri yargılanmasına ve kürek cezası almasına sebep olmuştur. Basında adının sık sık bu şekilde anılması ailesi tarafından da hoş karşılanmamıştır. Eşi ve oğulları bunun üzerine soyadlarını değiştirmiştirlerdir.

7.  Yargılanması ve Hapis Hayatı

Oscar Wilde’ın Çok Şaşırtacak Yaşam Öyküsü

Oscar Wilde’ın yargılanması ve hapis cezası alması yazarı fiziksel ve ruhsal olarak derinden etkilemiştir. Basında yer alan ilişkileri, giyim tarzı ve eserlerinde işlediği konular nedeniyle toplumu ahlaksızlığa teşvik etmekten yargılanarak iki yıl kürek cezası almıştır. Pentonville’de başlayan hapis hayatı Wandsworth’te devam etmiş, Reading Zindanında ise son bulmuştur. Hapis cezasının ilk başlarında kalem ve kâğıttan bile mahrum bırakılmıştır. Daha sonra bu ihtiyaçları giderilen Oscar Wilde Douglas’a mektuplar yazmış fakat gönderememiştir. Oscar Wilde’ın hapisteyken kaleme aldığı tek eseri olan mektuplar ölümünden sonra kitap haline getirilerek yayımlanmıştır.

8. Hayal Kırıklıkları ve De Profundis’i

Oscar Wilde kalem ve kâğıda kavuşunca yaptığı ilk şey Lord Alfred Douglas’a mektup yazmak olmuştur. Lord Alfred Douglas’ın eline geçmeyen mektuplarında ona olan aşkını ve hayal kırıklıklarını anlatmıştır. Lord Alfred Douglas birçok yönden Oscar Wilde’a maddî ve manevi olarak zarar vermiştir. Aşk ve nefret arasında sıkışan Oscar Wilde mektuplarında bunu açıkça ifade etmiştir. Yazarın hayattayken yayımlanmayan mektupları ilk olarak Robbie Ross tarafından “De Profundis” adıyla kısaltılarak yayımlanmış, daha sonra ise tam haliyle kitap olarak basılmıştır. Oscar Wilde’ın çok şaşırtacak yaşam öyküsü bu mektuplarda karşımıza çıkmaktadır.

9. Özgürlükle Ölüm Arasındaki Yaşam Mücadelesi

Oscar Wilde’ın özgürlükle ölüm arasındaki yaşamı çetin geçmiştir. Hapisten yıpranarak çıkan Oscar Wilde’ı bundan sonra daha zor bir hayat karşılamıştır. Özgürlüğü ve ölümü arasındaki süreçte yokluk içinde yaşamasına rağmen zevklerinden ve yazmaktan vazgeçmemiştir. Bu zor süreçte “Reading Zindanı Baladı”nı yazmıştır. Hapisten çıktıktan sonra Paris’e giden yazar, Paris’in en ucuz otellerinden biri olan “Hotel d’Alsece” kalmış ve son günlerini burada geçirmiştir. Buradayken ya kendisinin ya da duvar kâğıdının gideceğini söyleyen Oscar Wilde bu kasvetli odada 30 Kasım 1900’de menenjitten dolayı yanında bir rahip ve otel sahibiyle yaşama veda etmiştir.

10. Ardında Bıraktığı Ölümsüz Yapıtları

Oscar Wilde’ın Çok Şaşırtacak Yaşam Öyküsü

Sevenlerinin her yıl mezarına öpücük bıraktığı Oscar Wilde’ın dolu dolu geçen kırk altı yıllık yaşamının ardında birçok ölümsüz yapıtları vardır. Aldığı ödüllerle, şiirleriyle, romanı ve oyunlarıyla hala edebiyat dünyasında yaşamaktadır. Başarılı bir eğitim hayatı ve kazandığı ödüllerle tanınan yazar “Ravenna” şiiriyle Newdigate ödülünü kazanmıştır. İlk şiir kitabını 1881 yılında “Poems” adıyla çıkarmıştır. Onun tek romanı ise konusuyla dönemine damga vuran asıl adıyla “The Picture of Dorian Gray”dir. Yazarın “Mutlu Prens”, “Lord Arthur Savile’nin Suçu”, “Önemi Olmayan Bir Kadın”, “İdeal Bir Koca” gibi bilindik eserlerinin dışında birçok eseri bulunmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!