Online Eğitimlerde Konsantrasyonu Artıracak Tavsiyeler

6 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

Yakın zamanda kulağınızın aşina olduğu online eğitim kavramı, zaman ve mekandan bağımsız bir öğrenme ortamı sunan eğitim modelidir. Yüz yüze eğitim modeline göre pek çok avantajı bulunan online eğitim modeli, özellikle Pandemi ile birlikte tüm dünyada gündemde olan konuların başında gelmekte. Sanılanın aksine tarihi daha eskiye uzanan online eğitim sistemi, dünya üzerinde sayısız kurum ve kişiler tarafından kullanılmakta. Yüz yüze eğitimle karşılaştırıldığında ise pek çok avantajı bulunan online eğitim modeli, zaman ve mekandan bağımsız olma yönüyle öğrenenlerin konsantrasyon konusunda sorun yaşamasına sebep olabilir. Yine de bu odaklanma problemini aşabilmek mümkün. Gelin sizin için hazırladığımız online eğitimlerde konsantrasyonu artıracak tavsiyeler derlememize bir göz atın.

1. Yüz Yüze Eğitimden Farksız Görmek

Online Eğitimlerde Konsantrasyonu Artıracak Tavsiyeler

Konsantrasyonu artıracak tavsiyelerin en başında, online eğitimi yüz yüze yapılan eğitimden farksız görmek gelir. Dijital dönüşüm ile birlikte eğitimin uzaktan olması normalleşmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Bu sebeple alınan eğitimin türü ne olursa olsun, tıpkı yüz yüze alınan eğitimde olduğu gibi disiplin ve dikkat gerektirir. Geleneksel eğitime göre bazı esnekliklere sahip olsa da, online eğitimi ciddiye almak ve eğitim sonunda elde edilecek başarıya odaklanmak gerekir. Odaklanmayı sağlamanın bir diğer yolu da günümüz teknolojisinin getirdiği şartların farkına varmaktan geçer. Zira dijital dönüşüm ile birlikte eğitim, kurs ve seminer gibi etkinlikler gelenekselin dışına çıkmış, her geçen gün sanal ortama taşınmaya devam etmekte.

2. Başarılı Odaklanma İçin Çalışma Alanı Oluşturmak

Yapılan araştırmalar, düzenli bir çalışma alanında online eğitime katılanların, düzensiz ve özel olmayan bir öğrenme ortamında eğitime katılanlardan daha başarılı olduğunu ve daha kolay odaklandığını gösteriyor. Günümüz şartlarında, iyi bir internet bağlantısının olduğu her alanda online eğitime katılmak mümkündür. Ancak rutin olarak bir öğrenme alanında bulunmamak, konsantrasyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Size ait önemli dosyaların, formların ve ders programlarının olduğu bir çalışma masası, eğitim için motivasyon olacağı gibi kolayca odaklanmanızı da sağlar. Bunun yanında, bulunduğunuz ortamdaki seslerden etkilenmemeniz için bir kulaklığa sahip olmanız gerekebilir.

3. Masanızdaki Dikkat Dağıtıcı Unsurları Kaldırmak

Online Eğitimlerde Konsantrasyonu Artıracak Tavsiyeler

Online eğitimlerde konsantrasyonu artıracak tavsiyeler derlememizin belki de en can alıcı maddesi bu olabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, online eğitime katıldığınız alanda odaklanmanızı etkileyecek sayısız unsur olabilir. Bu unsur cep telefonunuza gelen bir mesaj sesi olabileceği gibi masanızın üzerinde duran renkli bir obje de olabilir. Bunun için kendinize odaklanmalı ve konsantrasyonunuzu etkileyen unsurlara çözüm bulmalısınız. Yapılan araştırmalara göre online eğitimde en dikkat dağıtıcı unsurun cep telefonuna gelen bildirim sesi veya bildirim ışığı olduğu görülmüştür. Cep telefonunuzu çalışma alanınızdan uzaklaştırmadığınız sürece her bildirim geldiğinde telefonu elinize alma dürtüsüne karşı koyamayabilirsiniz. İnternette gezinme dürtüsünü engelleyemiyorsanız, çalışma saatlerinizde interneti kapatmanız size yardımcı olacaktır.

4. En İyi Odaklanma Zamanını Bulmak

Size uygun bir çalışma alanı belirledikten sonra, size özel zaman dilimini keşfetmeniz gerekir. Başarılı konsantrasyon için verilen tavsiyelerden biri de eğitime katılma saatidir. Online platformlarda katıldığınız kurslara odaklanmak adına en uygun zaman dilimini bulabilirsiniz. Sabah insanıysanız, sabahları eğitime daha kolay odaklanabilirsiniz. Bunun tam tersi olarak bir gece kuşuysanız, geceleri eğitime odaklanmanız daha kolay olabilir. Bunu keşfetmek için geçmiş başarılarınızı düşünmeniz faydalı bir seçenektir. Bir düşünün; en başarılı çalışma deneyimleriniz günün hangi saatinde gerçekleştiyse bu saatlerde eğitime girmeyi deneyin. En iyi odaklandığınız zaman dilimini bulduktan sonra konsantre olmanız daha kolay olacaktır.

5. Fiziksel İhtiyaçlar İçin Önceden Tedbir Almak

Online Eğitimlerde Konsantrasyonu Artıracak Tavsiyeler

Online eğitimlerde konsantrasyonu artıracak tavsiyeler adı altındaki bir diğer önerimiz, fiziksel ihtiyaçlar için önceden tedbir almaktır. Bunun için yapacağınız ilk adım yanınıza bir bardak su almaktır. Eğitime başlamadan önce karnınızı doyurmanız ve tuvalet ihtiyacınızı karşılamanız gerekir. Yapılan araştırmalar, çalışma esnasında bir şeyler atıştırmanın odaklanmayı olumsuz etkilediğini göstermiştir. Bu yüzden online eğitim öncesi tuvaleti kullanma ve beslenme gibi fiziksel ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Böylelikle online eğitime odaklandığınızda, fiziksel ihtiyaçlarınız konsantrasyonunuzu düşürmeyecek. Bu ihtiyaçlara bulunduğunuz odanın sıcaklığı ve giydiğiniz kıyafetleri de ekleyebilirsiniz. Oda sıcaklığı en uygun derecede; giydiğiniz kıyafetler ise dikkatinizi dağıtmayacak şekilde ve rahatlıkta olmalıdır.

6. Eğitim Öncesi Kısa Araştırmalar Yapmak

Online eğitimde konsantrasyonu artırmaya yönelik tavsiyelerden bir diğeri, eğitim öncesi yapılan küçük hazırlıklar ve araştırmalardır. Yapılan değerlendirmeye göre, eğitimin konusu ne olursa olsun yapılacak ön araştırmalar, eğitimde daha iyi odaklanmanızı sağlar. Bunu ana yemek öncesi atıştırmalık gibi düşünebilirsiniz; ana yemekten önce yenen başlangıçlar nasıl iştah açıyorsa, eğitim öncesi yapılan ön araştırma da sizi alınacak bilgilere hazır ve iştahlı bir hale getirecektir. Bu sayede, eğitim öncesi işlenecek konuya ilişkin ön bilgilerinizin farkına varabilir, bilmediğiniz noktaları da fark ederek eğitime katılabilirsiniz. Aynı zamanda bilmediğiniz noktaları not alıp, buna yönelik sorular hazırlamanız, odaklanmanızı sağlayacak ve aldığınız verimi artıracaktır.

7. Eğitim Süresince Katılımınızı Aktif Tutmak

Online Eğitimlerde Konsantrasyonu Artıracak Tavsiyeler

Bütün hazırlıklarınızı yaptıktan sonra online eğitime katıldınız. Eğitim süresince konsantrasyonu sağlayabilmenin en etkili yollarından biri aktif olmaktır. Online eğitim süresince pasif kalmanız dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Sizinle birlikte katılan diğer öğrencilerin söylediklerini dinlemek, eğitmenin sorularına cevap vermek, belli aralıklarda fikrinizi belirtmek gibi aksiyonlar almanız konsantrasyonunuzu ve eğitimin verimini artıracaktır. Aldığınız eğitimi video konferanstan ibaret görmemeniz, yüz yüze eğitimde olduğu gibi eğitmenle kontakta olmanız uzun vadede odaklanmanızı sağlar. Online eğitimde proaktif olduğunuz müddetçe konsantrasyon probleminiz en aza inecektir.

8. Küçük Molalar Vermek

Uzmanların ortak görüşüne göre aynı eğitim üzerinde saatler geçirmek dikkatinizin dağılmasına yol açabilir. Tıpkı susama, acıkma gibi ihtiyaçlarınızda, vücudunuzda olduğu gibi yorulan beyninizde alarm vermeye başlar ve bu durum dikkatinizin dağılmasıyla kendini gösterir. Üstelik bir diğer görüşe göre, ara verdikten sonra kendinizi odaklanmış hissettiğiniz gibi daha motive olmuş, hatta daha yaratıcı hissetmeniz mümkün. Bunun yanında online eğitim süresince zihin dağılması yaşamanız olağandır. Zihin dağılması genellikle kişinin ders esnasında hayal kurmaya başlamasıyla veya endişe duymasıyla gerçekleşir. Böyle durumlarda dikkatin daha fazla dağılmasını önlemek adına küçük molalar vermeniz daha iyi olur. Küçük bir yürüyüşe çıkın veya sizi rahatlatacak bir fincan kahve için.

9. Uyku Düzenini İyileştirmek

Düzensiz bir uykuya sahipseniz bu düzen, dikkat ve hafıza gibi bilişsel işlevleri bozabileceği gibi online eğitim sırasında konsantrasyonunuzu da dağıtabilir. Online eğitimde konsantrasyonu artıracak tavsiyeler dendiğinde, uyku yoksunluğu akla pek gelmez. Ancak sağlıksız bir uyku düzeni, çevrimiçi eğitim sırasında odaklanmanızı olumsuz anlamda etkileyen unsurların başında gelir. Birçok uzmanın tavsiye ettiği uyku saati 7 ile 8 saat arasıdır. Uyku düzeninizi bu saatler arası uyuyarak iyileştirebilir ve gün içinde eğitiminize daha kolay odaklanabilirsiniz. Pek çok insan, yetersiz uyku kaynaklı odaklanma problemini kahve ile çözmeye çalışır. Ancak başarılı odaklanma için sağlıklı bir uyku düzeni gerekir. Bu sebeple, eğitimlerde konsantrasyonunuzu artırmak için sağlıklı bir uyku düzeniniz olmalıdır.

10. Oyunlar İle Beyni Eğitmek

Online Eğitimlerde Konsantrasyonu Artıracak Tavsiyeler

Online eğitimlerde konsantrasyonu artıracak tavsiyeler arasında belki de akla hiç gelmeyecek bir öneriye göz atalım. Sudoku, bulmaca, satranç, yapboz ve hafıza oyunları gibi bazı oyunları oynamak, eğitim sırasındaki konsantrasyonuzu artırabilir. Bunun yanında yapılan güncel araştırmalar, video oyunlarının aynı etkiye sahip olabileceğini ortaya koymuştur. 2018 yılında yapılan bir araştırma verisine göre, bir saatlik video oyunu oynamanız “Görsel Seçici Dikkati (VSA)” açısından oldukça faydalı. Görsel seçici dikkati, çevrenizdeki dikkat dağıtıcı unsurların etkisini azaltarak odaklandığınız konuya veya göreve yoğunlaşabilme yeteneğinizdir. Aynı zamanda video oyunları, zihin geliştirici oyunlarda olduğu gibi detaylarda kaybolmak yerine bütünü görmenizi sağlar. Böylelikle detaylarda kaybolmaz ve gereken konsantrasyonu başarı ile sağlarsınız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!